Jump to content

Jetta VI - Sfaturi achizitie (masina noua)


Hayate
 Share

Postare recomandată

 

De ceva vreme, pe configuratorul VW Romania a aparut si o reducere intitulata Oferta speciala Jetta cu valori cuprinse intre 1.350 Euro si 2.130 Euro in functie de motorizare, cutie de viteza, dotare standard.

 

 

A disparut de pe confiigurator Oferta speciala Jetta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am observat ca de azi climatronicul este inclus in dotarea de serie pentru echiparile Comfortline si Highline.

 

Pentru echiparea Highline, in plus in dotarea de serie au mai fost incluse:

- Park Pilot : semnale acustice pentru obstacole fata/spate

- Pachet iarna:scaune fata incalzite,duze pentru spalarea parbrizului incalzite.

- Radio CD RCD 510

 

Tot pentru Highline, a aparut un nou pachet:

Pachet Business: -886.60 EURO

- Faruri bi-xenon cu iluminare dinamica la virare,

- Pachet lumini si vizibilitate 1,

- Pregatire telefon

 

Pentru echiparea Comfortline au aparut pachete noi:

 

-  Pachet Design: -529 euro

  • RCD 510,
  • Privacy-glass,
  • Jante aliaj usor "Navarra" 6.5Jx16 cu anvelope 205/55 R16

 

- Pachet Function: - 634 euro

  • Alarma,
  • Pachet Iarna: scaune fata incalzite,duze pentru spalarea parbrizului incalzite,
  • Park Pilot: semnale acustice pentru obstacole fata/spate

 

 

Motorizarea 2.0TSI nu mai este disponibila pe configurator.
post-104992-0-13118700-1390058497_thumb.

Modificat de Hayate
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

offtopic pt ca e Golf, dar nu arata rau deloc. La origine masina a fost un CL (scaune, computer de bord simplu). Bodykit-ul s-ar putea sa nu fie original de R, ci facut din replici. Oricum sunt de buna calitate. Aceeasi poveste si cu stopurile, posibil sa fie dectane. Senzorii sunt sigur aftermarket.

Unic proprietar si daca are dovada reviziilor e foarte ok.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata bini di tot. eu nu prea sunt de acord sa cumpar masini de la cei care vor variante si le pun la alt pret..incearca sa ii faci doua oferte dupa doua adrese de mail diferite si daca te intreaba in ambele ce diferenta esti dispus sa oferi e clar..ori e Fomist ori masina are probleme si vrea sa scape cu orice pret de ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie nu-mi place deloc. Si de ce a pus el "bodykit RLine" dar a uitat de eleron? Parca vad ca tips-urile sunt la misto si soate abur prin stanga, sub bara :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Acest topic trateaza achizitia / configurarea unui model nou de Jetta,nu de Golf SH si va ramane deschis pana la aparitia noului model

Orice derapaj de genul celui proaspat va fi sanctionat

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mai pot sa adaug ceva la Golful de pe Autovit, in anunt scrie ca este 2.0tdi 140cp, dar are schimbator in 5 trepte (se vede pe maciulie). :blink: 

Scaunele sunt de Trendline, precum si manerele negre de la portiere.

Farurile si senzorii de parcare sunt aftermarket.

Volanul este inlocuit, precum si multe multe altele.

Poate ca masina este in regula, dar ea de fapt este un Trendline cu foarte multe modificari. In schimb, faza cu motorizarea 2.0TDI cu 5 trepte, este destul de dubioasa.

Stiu ca nu este locul potrivit de discutie aici, dar cred ca sunt niste aspecte care meritau precizate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.. pentru cei interesati de achizitie... va informez ca a aparut o realiniere de pret. un bonus de aprox 2000 euro la varianta de baza.. iar pentru Highline de exemplu au aparut in standard : climatronic, park pilot, rcd510, si a scazut si pretul . pentru achizitie in perioada aceasta daca este prin leasing mai se scade inca un 1200.. deci jetta cu reducere aprox 4000 euro :) iar pentru cine inca nu este convins ca masina e ok.. hai la un test drive...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. mastermox, la ce masini e reducerea aia de 2.000euro? la masinile de pe stoc? ca pe configurator nu vad ceva de genul...

 

2. ma chinui de 1 saptamana sa vad pe site-ul vw.ro ce masini sunt pe stoc. Invariabil imi afiseaza asta:

post-104992-0-71952200-1391006160_thumb.

 

Ma mir ca nimeni de la PIA nu a observat.

 

3. sunt multe chestii de modificat pe configurator la aproapele toate masinile din grupul VW. (lucruri in dotari si optionale cu informatii incomplete, altele lipsa). Am dat multe mailuri la PIA, (normal?!) ca nu m-a bagat nimeni in seama.

Daca crezi ca tie ti-e mai usor sa arati cuiva de la PIA ce cred eu ca e de modificat pe acolo, da-mi un PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am Jetta 2011, 1.6 Diesel. Consumul in Bucuresti nu mi-a sarit niciodata de 7% iar in afara (mers economic cu jante 16") 3.8-4.0%.

Cu jantele de vara 17" creste consumul cam cu 1L la suta.

1.4 TSI am prieten caruia ii consuma 10-12% in PLOIESTI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti face o prezentare a masinii in aria "Masina mea" sa detaliezi cu imagini, dotari etc, aici sunt sfaturi achizitie pentru vw jetta noua  :icon_thumleft:

Modificat de micuzzu_marius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
nounoutz@yahoo.com

Buna seara,

      Am si eu cateva intrebari, sper ca ma adresez pe topicul potrivit. Sunt nou pe acest site. Doresc sa achizitionez un VW Jetta 2011 2.0 TDI 140 CP. Cateva intrebari generale .... Daca recomandati aceasta masina, probleme generale care apar la ea, costuri de intretinere.

De asemenea, cat costa o revizie si schimbarea distributiei la reprezentanta, original. Am auzit ca are o problema la cotiera, este fixa si putin cam in spate, care ar fi o problema si pentru mine deoarece sunt putin cam scurt in maini sa zicem :D

Si inca o intrebare, am seria de la masina, VIN-ul ... unde as putea sa il verific sa vad daca sunt km reali, daca a avut accidente, si alte lucruri care apar pe istoric. Va multumesc anticipat pentru raspunsuri, si sper sa nu fii gresit adresarea sau altceva, dar ma scuz din nou, sunt nou :D\

Modificat de nounoutz@yahoo.com
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nevoie sa pui aceeasi intrebare pe 2 topic-uri diferite.

Aici discutam despre achizitia unei masini Jetta VI noi prin prisma optionalelor, pachetelor de optionale, etc

Daca ai VIN-ul masinii, numai la reprezentanta poti afla ce doresti tu...insa va trebui sa te duci cu actualul proprietar, datele vor fi furnizate numai la cererea lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nounoutz@yahoo.com

Imi cer scz pentru greseli ... si unde as putea sa pun si unde as putea sa pun intrebarile mele? sau daca poate un moderator sa mute postarea mea in topicul potrivit. Precum am spus, este prima data pe site si nici cu forumurile si internetul nu ma descurc prea bine ... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I-as dezumfla putin pe cei care urmeaza sa-si achizitioneze acest model. Il am de 2 ani (versiunea pe benzina, 1.2 tsi) si de curand am fost sa ma interesez la o reprezentanta VW cam care ar fi costul celei de-a doua revizii. Raspunsul...stupoare...un amarat de schimb de ulei si filtre (care sunt vreo 3 la numar, cu tot cu cel de ulei), nici mai mult nici mai putin de.... 1200 lei (in conditiile in care prima revizie a fost undeva la 500 lei si nu s-a facut decat un banal schimb de ulei + filtru, in maxim 10 min). Asadar, luati in calcul si acest aspect... Ma gandesc cu groaza ca mai am inca 2 ani de garantie :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform unei directive a CE, poti sa-ti faci reviziile in garantie, la orice service autorizat (RAR la noi) pe marca respectiva, cu piesele conforme, fara a pierde garantia.

 

Eu as cere oferta de revizie la mai multi dealeri (sunt dealeri Skoda autorizati si pe VW), 1200 lei nu am platit nici la Touareg pe o revizie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar nu vad ce legatura are achizitionarea unui model cu cat se plateste la revizie.

en3rgy, eu am facut prima revizie la 12 luni (aveam 11.000km) la PBN: am schimbat (la cererea mea) toate filtrele + uleiul -  cost 900 lei. (am intrebat inainte cat costa ca sa stiu cati bani sa iau in portofel)

Daca ma duceam la AVIA si schimbam doar uleiul si filtrul de ulei plateam 350 lei.

Dar cand schimbi toate filtrele + ulei si le mai cumperi de la dealer, e normal sa coste atata o revizie. Ma indoiesc ca la Golf revizia e mai ieftina.

 

Cum zice si Diesel, sunt service-uri care accepta uleiul si filtrele tale, nu e nevoie sa le cumperi de la dealer (evident, sunt mai scumpe fata de magazinele auto).

 

Asa cum ziceam intr-un post anterior, aici discutam despre sfaturi de achzitie legate de optionale, pachete, etc

topic-uri despre costurile reviziilor, benzina vs motorina, 122cp vs 140cp sunt destule. De ce sa mai facem inca unul?

Multumesc.

Modificat de Hayate
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Buna seara,

      Am si eu cateva intrebari, sper ca ma adresez pe topicul potrivit. Sunt nou pe acest site. Doresc sa achizitionez un VW Jetta 2011 2.0 TDI 140 CP. Cateva intrebari generale .... Daca recomandati aceasta masina, probleme generale care apar la ea, costuri de intretinere.

De asemenea, cat costa o revizie si schimbarea distributiei la reprezentanta, original. Am auzit ca are o problema la cotiera, este fixa si putin cam in spate, care ar fi o problema si pentru mine deoarece sunt putin cam scurt in maini sa zicem :D

Si inca o intrebare, am seria de la masina, VIN-ul ... unde as putea sa il verific sa vad daca sunt km reali, daca a avut accidente, si alte lucruri care apar pe istoric. Va multumesc anticipat pentru raspunsuri, si sper sa nu fii gresit adresarea sau altceva, dar ma scuz din nou, sunt nou :D\

Bun venit!

Pentru a evita confuziile si intrebarile redundante, citeste te rog Regulamentul pentru a vedea cum "functionam". Ca idee, acest topic se refer(e)a la Jetta6 noua

 

Incerc cateva pareri 

1. Despre intretineri si revizii, citeste aici. Sunt destul informatii dpmdv.

Generic vorbind despre costuri, este greu de estimat... depinde cati km are masina, in ce stare se afla, ce fel de intretinere a avut. Strict din punctul meu de vedere, este cel mai potrivit si bun motor diesel de pe Jetta6. 

2. Referitor la distributie, aici gasesti ceva informatii

3. VIN-ul il poti verifica in sistemul importatorului. Tot acolo poti gasi si detalii clare pentru distributie (180k/210k, la cati ani)

4. Cotiera nu este o mare problema decat daca este stricata iremediabil. Altminteri, un ins cu ceva simt tehnic si multa rabdare poate face ajustarile necesare. Si nu, nu cred ca poti aduce cotiera mai in fata :)

 

Rog sa nu continuam discutia aici, citeste cele indicate si adreseaza eventualele intrebari in topicurile dedicate.

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal. In primul rand multumesc pt raspunsurile primite...intre timp am cautat si ales cea mai convenabila varianta ca si costuri ale reviziei fara a pierde garantia. Totusi ma vad obligat sa-i raspund userului Hayate, ca a sustinut in postul dinainte ca nu vede nicio legatura intre achizitionarea unui model si costul unei revizii. Pai, sincer mi se pare usor ilara afirmatia....in acest caz ar trebui sa plecam de la premisa ca majoritatea cumparatorilor de WV fac parte din categoria celor care nu cunosc si nu-i intereseaza pretul benzinei / motorinei la pompa pt ca au prea multi bani, nu-i intereseaza cat costa o piesa sau eventualele reparatii fiind dispusi sa cheltuiasca oricat  le cere dealerul si isi aleg un VW doar pentru ca divinizeaza aceasta marca, fara sa le pese vreodata cat vor cheltui. Mergand pe aceasta premisa, trag concluzia ca toti userii forumului VW au in garaj Phaetoni si Tuaregi cu motoare de 3.0 pe benzina (poate se vor introduce in productia de serie) pt ca nu ii intereseaza astfel de maruntisuri de genul cat costa o revizie sau cat consuma la suta de km :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Iti explicam ca ai platit / ti s-au cerut 1200 lei pe revizie (toate filtrele + ulei) nu pentru ca ai o Jetta (eu am platit 900 lei) ci din alte motive.

Ti-am zis si in postul anterior, pentru ulei+filtru la unele reprezentante e 350 lei, la altele 500 lei (cum ai platit tu). Nu masina conteaza, ci service-ul sau dealerul unde o duci sa-i faci revizia.

2. Mi se pare deplasat sa spui - nu cumparati Jetta ca atunci cand o sa faceti revizia, aceasta costa x lei (in niciun caz nu costa mai mult ca o revizie Polo, Golf, Passat).

3. Chiar daca ai avea dreptate, aici nu este topicul potrivit sa faci asta,

 

Asa cum ziceam intr-un post anterior, aici discutam despre sfaturi de achzitie legate de optionale, pachete, etc

topic-uri despre costurile reviziilor, benzina vs motorina, 122cp vs 140cp sunt destule. De ce sa mai facem inca unul?

Multumesc.

Modificat de Hayate
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O informatie noua.. pentru cei interesati de o eventuala achizitie.. de luni exista va exista o oferta valabila persoanelor juridice, Jetta 1.6 TDI CL cu dotari optionale : pachet iarna, senzori parcare , alarma , rcd 510, culoare alba : 17350 Euro  TVA Inclus, in mod normal pret de lista ar fi fost cca. 20.500. Deci ca sfat de achizitie poate se ia in calcul si asta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

oferta din pacate nu este reala,la 18000 euro tva incl.exista un trendline cu cotiera si climatronic si vopsea metal din stoc motor 1,6 tdi

 

masina asta am achizitionat-o acum un an exact la acelasi pretz si sunt foarte multumit de ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca ceva de adaugat la achizitie

 

eu am un trendline luat de pe stoc cu climatronic ,cotiera si cam atit.Singurul lucru de care imi pare rau ca nu l-am comandat este pachetul led fata-spate care era vreo 800 euro in plus dar problema ca trebuia asteptat 3 luni dupa masina...

 

am cumparat RNS 510 ulterior si l-am montat pe masina singur precum si un set de jante de CC,mult mai ieftin decit daca le configuram pe masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!