Jump to content

Jetta VI - Sfaturi achizitie (masina noua)


Hayate
 Share

Postare recomandată

Anul trecut pe vremea asta (oct-noi 2012) un coleg de forum a obtinut 6.5%+set de roti cu cauciuri de iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu ar merita - accept si pareri subiective.

 

Povestea a inceput de la a-mi lua G 7, dar vreau suspensie independenta (nu vreau benzina si nu vreau motor mare, 2.0 TDI) in consecinta la G7 singura

varianta in care sa imi iau G7 cu suspensie independenta era sa iau 1.6 TDI cu 4motion - care costa cat nu face. Si atunci m-am reorientat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

Pai poti urmari pe la jurnale si pe topicurile cu "probleme".

In principiu vei gasi si colegi care n-au nimic de vorbit despre asta si colegi care au gasit greieri (me included + desprinderea vopselei pe bara), care s-au vaitat de plasticele extrem de proaste care scartaie si troznesc ca in logan, unui coleg i s-a desfacut plafonul, etc...

in general are aspect si comportament de masina foarte ieftina...pentru un pret destul de ridicat.

 

P.S - am crezut ca passat-ul e mai breaz dar am vazut la cativa colegi ca si cu el au avut expriente de genul asta insa, oricum, nu se compara cu hecho en mexico...cred ca golf sau passat raman peste la constructie/comportament...

eu n-as mai lua jetta acum

Modificat de Jetta20tdiHLDSG6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca exagerezi...la orice model vw pot aparea probleme din astea...sunt totusi masini de serie...e un topic pe forum cu un passat in care de nou ii ploua inauntru, ornamentele cromate de la geam nu erau simetrice...a vandut omul masina ca reprezentanta i-a zis ca nu are ce sa-i faca...si la passat, cc, golf apar greierasi in bord, deh, drumurile din romania...adevarat ca i se poate reprosa plasticul interior insa asta pare sa fie "tendinta VW" - vezi O3, usile spate de pe G7 - insa sa spui ca toate masinile Jetta au problemele pe care le-ai enumerate tu, e o exagerare

 

Pot sa te intreb de ce nu ti-ai luat G6 in loc de Jetta 6?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun de stiut - multumesc si multumesc Hayate pentru info

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

Eu cred ca exagerezi...la orice model vw pot aparea probleme din astea...sunt totusi masini de serie...e un topic pe forum cu un passat in care de nou ii ploua inauntru, ornamentele cromate de la geam nu erau simetrice...a vandut omul masina ca reprezentanta i-a zis ca nu are ce sa-i faca...si la passat, cc, golf apar greierasi in bord, deh, drumurile din romania...adevarat ca i se poate reprosa plasticul interior insa asta pare sa fie "tendinta VW" - vezi O3, usile spate de pe G7 - insa sa spui ca toate masinile Jetta au problemele pe care le-ai enumerate tu, e o exagerare

Pot sa te intreb de ce nu ti-ai luat G6 in loc de Jetta 6?

1.Tu exagerezi - omul a cerut o parere, evident, subiectiva, pentru ca de-aia e parere.

2.Nu am spus nicaieri ca toate masinile Jetta au probleme (ce am enumerat eu nu erau probleme - ca injectoare sau distributie). Plasticul e acelasi la toate, ca si plafonul, ca si plasticul de la portbagaj sau inchiderea deficitara de la torpedou...

Asadar, de-aia e o parere subiectiva bazata pe experienta.

Cert e ca greieri avem toti de la 3k km...

Mi-am luat Jetta in loc de Golf pentru ca nu m-a interesat foarte tare DE vs. MX...si, mai ales, pentru ca nu-mi plac hatch-urile si vreau sa am in ce cara bagaje sau bradul de craciun...

Acum insa, daca nu mi-as lua passat mi-as lua Golf.

Modificat de Jetta20tdiHLDSG6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma gandesc ca fara sa vrei avand Touaregul ( care are alt pret si e alta clasa etc ) ai cerinte la fel si de la Jetta care e o masina cat se poate de normala,  un "golf cu ruccsac in spate" cum zice lumea, am mers si cu golf 6 si cu passat b7, vb foarte serios merg aproximativ la fel pe drumurile patriei pline de gropi referitor la zgomote

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

inteleg punctul tau de vedere dar sa stii ca nu e chiar asa.

nu am alte asteptari in afara de cele normale. 

 

acum nici nu vreau sa deviem discutia. mi s-a cerut o parere si mi-am expus-o. si nu e prima oara si nici primul topic. deci nu e ca si cum as fi rau intentionat.

eu doar am auzit aici pe forum, ca golful ar fi peste, la aceste capitole. din aceasta perspectiva vorbesc. nu am afirmat eu ca golful este peste.

 

insa greieri la 2500-3000 de km, torpedoul care nu se inchide bine si scartaieli in stalpi si la usi? astea sunt fix de logan ( am avut si d-ala) nu de 25-30k euro.

probabil jetta e o masina minunata daca o iei la 15-17k, nu stiu...dar cu cat dai mai multi bani...

 

p.s - sa nu-i iei negru pearl effect ca lesini langa ea :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate masinile pot avea greierasi, e cam la noroc. Stiu atatea masini care nu au pe cat stiu masini care au, echipari similare, motoare similare. Nu cred ca tine de modelul in sine al masinii ci de... bafta? , nu stiu.

 

Oricum, eu acum nu as lua Jetta. Este deja o masina "veche" avand in vedere ca e pe platforma veche.

M-as indrepta spre un Golf sau o Octavia 3. Doar din cauza suspensiei spate semi-rigida, care oricum bag mana in foc ca in 99% din cazuri nu o sa simti ca o ai pe masina, nu merita sa renunti la o masina mai buna, mai noua, cu tehnologie mai noua si mai bine dotata...

 

Chiar era pe aici pe forum un nene care sa lauda cat de bine merge O3 2.0 TDI 150 CP fata de O3 1.6 TDI (sau 1.2 TSI, nu mai tin minte) si cat de mult se simte, in bine, suspensia spate multi-link la mers. El avea impresia ca 2.0 TDI are multi-link, nu are si a mers cu aceeasi masina dar placebo-ul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rave@ corect.

 

Jetta20tdiHLDSG6, tu vorbesti mereu de Jetta6 prin prisma experientei avute de tine dar o faci in asa fel incat induci ideea ca toate fac asa.
Eu de exemplu nu am greieri, torpedoul se inchide perfect. Ce ar trebui sa fac? Sa neg? Dar o spun, e vorba de masina mea.
Iti inteleg frustrarea ca Jetta6 nu e ceea ce iti doreai/credeai insa de aici pana la ce sustii tu e cale lunga. Parerea mea
.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiam ca O3 are multi link la 2.0 tdi si la 1.8 tfsi...

Merg foarte mult pe drumuri virajate, in panta (Dealu Negru, Valea Oltului) si parca ar fi mai sigura. Am mers cu o Bora, la vremea ei si se simtea destul de aiurea, atuni nu stiam chestia cu multi-link dar masina nu se lasa in viraje. Ma rog... ma uit la Jetta ca la o varianta destul de buna. Mi se pare ca e o masina corecta, ok nu are alcantara pe saune ca G6 dar ca design arata bine iar motoul 1.6 tdi e suficient pentru ce vreau, am mers cu el pe G6 si e foarte OK. Aici poate mai mulye pareri m-ar ajuta. Plus ca un consum de 5% hai 6% e mai mult decat satisfacator.

Pareri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alcantara nu e chiar asa usor de intretinut / curatat.

Daca te gandesti la Jetta echiparea Highline, vine cu scaune sport cu stofa pe sezut si spatar iar pe laterale cu piele ecologica, la fel ca pe cotiera fata si spate.

Din proprie experienta iti spun ca tapiteria de pe Jetta HL se curata foarte usor si foarte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina este foarte ok, doar ca acum exista alternative mai bune/ieftine pe piata.

Una dintre cele mai bune fiind Octavia 3. Si nu, 2.0 TDI nu are independenta spate, doar 1.8 TSI si RS-urile au (si TSI-ul SI TDI-ul).

 

Daca mergi mai mult in afara orasului atunci da, 1.6 TDI e ok. Daca mergi predominant in oras si nu faci multi kilometri anual atunci m-as uita la 1.4 TSI. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

Mai Hayate...eu nu vreau sa ne contram desi m-ai mai intepat si in alte dati pe tema asta.

Omul a cerut pareri, fie ele si subiective, asa s-a exprimat...

Una de la tine, una de la mine.

Si ca mine sunt mai multi, si ca tine.

Si retine, am zis ca nu merita 24k sau 29870 cat am dat eu.

Da exista o anumita parere de rau sau frustrare dar crede-ma, nu atat de mare. mai ales cand ma gandesc ca o sa-i fac vant :)

Am mai spus, motor impecabil, cutie impecabila, spatiu cacalau, dotari de bun simt pe HL + ce i-am mai putut pune, scaune ok, etc...

 

Doar ca, eu unul, mi-am permis experimentul. Daca o ia cineva cu 25k si vrea sa o tina de unica masina vreo 5-7-10 ani poate ar fi bine sa stie ca e posibil sa nu se ridice la nivelul asteptarilor. atata tot :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In functie de buget ar trebui sa intre in discutie si G7.

La 25k primesti ceva mai mult la Golf 7. Ok, ar fi fara multilink pe spate la 1.6, so what? Interiorul e altceva comparat cu Jetta si nu in ultimul rand e o platforma noua. Ce-i drept e posibil sa mai apara boli ale copilariei. Daca e asa importanta suspensia atunci 1.4tsi 122.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care este diferenta de pret intre un Jetta, O3, G7 si Rapid Sport Back? La 1.2tsi/105cp/M6. Zic de motorul asta pentru ca este un best buy daca nu faci peste 25miikm/an si daca nu tii la sportivitate ci la buget.

Daca ar fi la acelasi pret eu as alege probabil O3, platforma noua, O2 a dovedit ca e masina buna, spatiul cel mai mare clar. Jetta ar trebui sa fie la pret cu Rapidul si cu mai multe optionale (dupa cum arata primul post in acest topic).

G7 e pentru temerari, care nu au nevoie de spatiu si le plac gadget-urile, pretul e cel mai mare dintre cele 5 si spatiul cel mai mic. Insa ca si confort si interior cred ca e cel mai bun.

Concluzia imho, daca vrei buget iei Rapid la 13-14mii€ (nu mai bag si Seat in ecuatie). Daca vrei mai multe optionale la oferta iei Jetta la 14-15mii€, dar trebuie sa tii cont ca e facuta in Mexic si e dovedit ca apar probleme de calitate. Daca vrei un allrounder de la care nu ai ce sa mai ceri iei O3 la 15-16mii€. Daca vrei un hatch (mai mic) care merge bine si in oras si in afara, in fine, daca vrei un Golf, iei un G7 la 16-17mii€.

Asta la 1.2 configuratie medie. Daca vrei optionale mai pui 2-3mii€. Dar eu personal nu as lua nici una dintre ele la mai mult de 25k (asta fiind la 2.0tdi/xenon/multe optionale).

M-as uita si la care din ele dieselul e cel mai ieftin (1.6tdi deci), probabil de asta se mai vinde Jetta pentru ca au oferte pe 1.6tdi; daca faci abstractie de eventualele probleme de calitate (a masinii nu a motorului), o Jetta 1.6tdi te duce la un cost cu combustibilul cu 20-30% mai mic decat la 1.2tsi, cu unele probleme de DPF la drumuri scurte, nimic nu e perfect:)

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ca idee, aici discutam de sfaturi achizitie Jetta 6, nu e vorba de un versus Jetta6 vs O3 vs Rapid vs Golf 7...

 

Catalin_AC, eu in locul tau as renunta la trapa si mi-as lua

 

Încălzire sau ventilare stationară programabilă cu operare de la distanţă prin telecomandă sau programabilă din computerul de bord

Modificat de Hayate
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum naiba sa fie la pret cu Rapidul? E mai scumpa decat O3 si e si normal...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam toate posturile dinainte aminteau o alternativa la Jetta. Nu am facut un versus scuze daca s-a inteles asa. Am zis ca Jetta 1.6tdi poate fi un best buy - sfatul meu de achizitie Jetta. Restul sunt alternative de luat in calcul. Dar inteleg ca topicul este pentru cine s-a decis pentru Jetta, ok, scuze daca alte propuneri nu sunt permise.

@rave Rapid e scump deocamdata, iar Jetta ieftina la oferte de asta zic ca ar fi cam la acelasi pret, poate jetta cu 1 mie peste .. Dar Jetta mai scumpa decat O3 asta chiar nu inteleg de ce

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiam ca O3 are multi link la 2.0 tdi si la 1.8 tfsi...

Merg foarte mult pe drumuri virajate, in panta (Dealu Negru, Valea Oltului) si parca ar fi mai sigura. Am mers cu o Bora, la vremea ei si se simtea destul de aiurea, atuni nu stiam chestia cu multi-link dar masina nu se lasa in viraje. Ma rog... ma uit la Jetta ca la o varianta destul de buna. Mi se pare ca e o masina corecta, ok nu are alcantara pe saune ca G6 dar ca design arata bine iar motoul 1.6 tdi e suficient pentru ce vreau, am mers cu el pe G6 si e foarte OK. Aici poate mai mulye pareri m-ar ajuta. Plus ca un consum de 5% hai 6% e mai mult decat satisfacator.

Pareri?

1.6 tdi e acelasi de pe golf 6 si daca spui ca l ai condus si esti multumit stii atunci cum merge, consumul la 1.6 tdi te va multumi cu siguranta, eu scot intre 4 si 5% la exterior(mers pana in 120 km pe ora, cum sari peste sare si consumul, e normal) si intre 6 si 8% in oras, asta in Iasi, in Bucuresti cu siguranta mai pui 1-2 litri in plus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Povestea a inceput de la a-mi lua G 7, dar vreau suspensie independenta (nu vreau benzina si nu vreau motor mare, 2.0 TDI) in consecinta la G7 singura varianta in care sa imi iau G7 cu suspensie independenta era sa iau 1.6 TDI cu 4motion - care costa cat nu face. Si atunci m-am reorientat...

 

Uita-te la Altea, inca n-au stricat-o cu punte spate fixa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru sfaturi. Sincer sa fiu, problemele cu fiabilitatea la interior si asamblare interior am mai auzit, dar nici chiar asa, vopsea exfoliata etc. De acord, sunt multe variante mai bune pe piata, mai ales ca e un model pe final de generatie si implicit preturi mai mici (am urmarit listele de preturi cam de un an si ceva). Saptamana viitoare ajung prin alte zone ale tarii unde am un prieten care are 1.4 tsi/122cp.

Au introdus si la Jetta intervalul de service flexibil?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru vopsea exfoliata uita-te la pragurile din fata, unde arunca roata pietrele.

 

Altea are protectie de plastic care imbraca pragul pe toata lungimea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu inteleg ce treaba are Seat Altea in sectiunea "sfaturi achizitie VW Jetta VI"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!