Jump to content

Dauna Totala pe RCA


ciobanezu
 Share

Postare recomandată

Man tie iti trebuie o usa noua, aripa cred ca se repara, airbag-ul se inlocuieste. Nu cred ca este afectata structura masinii. 

 

Stai fara grija ca o sa iasa totul bine.

 

Si aripa se va schimba, reparatia ar insemna o cantitate apreciabila de chit.

 

Nu vreau sa declansez flame, fiecare face ce vrea, dar eu NU AS MERGE LA REPREZENTANTA.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 106
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • chill_in12

    13

  • kosfunny

    9

  • ciobanezu

    8

  • crysper

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

carceacristian

Salutare,

 

La masina din semnatura am avut: usa fata dreapta,usa spate dreapta,prag dreapta,aripa spate dreapta,usa spate stanga,aripa spate stanga,toate bubuite,cam cum ai avut tu,poate chiar mai rau.

Aripa spate stanga arata mult mai rau,decat aripa ta dreapta si s-a indreptat fara probleme.Acuma au presa astia,instalatii moderne,ti-o face fara probleme chill_in12 ,stai fara grija.Tie sa iti despagubeasca asigurarea,de asta sa iti faci griji,ca masina se repara!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, 

 

Sunt si eu in aceeasi situatie ca si colegul Chill, un dobitic s-a gandit sa-mi taie calea la semafor el facand stanga si eu mergand regulamentar inainte pe banda 1, 

cand l-am vazut am tras dreapta sa-l evit si am luat un scuar din mijlocul soselei care avea o bordura cam de 30-35 cm inaltime, rezultatu: Airbag sofer si pasager sarite, roata dreapta + tot ce tine de directie / franare sunt praf, etrier+ janta fisurata,cauciuc fata dreapta + cauciuc stanga spate, brat ,disc, suspensie, planetara , bara fata , halogen , spoiler, usa sofer aripa spate stanga , prag dreapta , tragger spart in unele parti, radiator crapat. 

 

Masina a trebuit ridicata pe platforma deoarece roata dreapta nu se mai invartea. Am dus-o la cei de la ProCar Timisoara ( Dealer Skoda) unde am primit devizul de 35.000 RON, presimt ca cei de la asigurari se pregatesc a-mi spune " Dauna Totala, ne pare rau". 

 

Mentionez ca masina este un Golf 5 , 1.6 FSI -Sportline, din 2004, km actuali sunt 187.000.

Dati-mi va rog cateva sfaturi la cam ce sa ma astept de la asigurari, eu nu vreau ca masina sa fie dauna totala , nu sunt pretgatit sa renunt la ea, asa brusc. 

 

PS: Asiguratorul celui vinovat este Uniqa SA.

 

Astept sfaturile voastre!

 

Multumesc anticipat!  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Offtopic: cum ti-a taiat calea sa faca stanga daca tu erai pe banda 1?

Inteleg ca ti-a taiat calea din partea dreapta sa faca stanga. Dar de unde? De pe trotuar? Ca benzile se numara de la trotuar (dreapta) spre scuar (mijloc/stanga). Daca tu erai pe banda 1, el era pe banda zero??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu vrei sa fie dauna totala o repari la un service cu tarife mai decente si eventual unele piese le iei din dezmembrari. Oricum sunt mai de dorit decat unele noi AM .

 

 

Sigur erai pe banda 1 ? De unde a venit ala , de pe trotuar ?

Modificat de kosfunny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 

 

Poate nu m-am expriamat destul de bine, eu circulam pe banda 1 inainte, el venind din sens opus pe banda a 3-a cu intentia de a vira la stanga ( lui)  la semafor.

 

 @ kosfunny: Initial nu voiam sa o declare dauna totala, dar acum daca primesc o suma satisfacatoare, mai pun ceva de la mine si iau un alt Golf 5 cu o motorizare mai buna. 

 

Am atasat si o schita a locului unde s-a facut accidentu.

 

rmd4.jpg

 

Merci! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am zis sa fiu om si sa las de la mine , sa nu cer nici un ban si l am si iertat sa nu ramana fara permis . sotia are rani superficiale , i s a invinetit mana . stiu ca altcineva nu m ar fi iertat pe mine , si stiu ca mi ar fi cerut bani dar eu nu am procedat asa si nici nu am vrut sa i fac vreun rau celui vinovat , am considerat ca doar trebuie sa imi aduca masina la starea initiala. acum incep sa ma indoiesc daca am procedat bine .

 

toata lumea mi a zis ca am judecat dupa standardele altei tari , ca aici la noi in tara daca era altcineva in situatia mea , s ar fi tavalit pe jos :) tot sa atraga atentia mai mult si sa obtina niste bani . eu nu sunt genul .

 

am mers astazi la asigurari si imi spun ca tocmai la sf sapt viitoare o sa primeasca cei de la service o recalculare din partea asigurarii incluzand suma maxima de despagubire . golful meu este 1.9 tdi , 105 cp , 160.000 km , foarte intretinuta , echipare comfortline , incalzire in scaune , tempomat ,dublu climatronic , spalator faruri , trapa , senzori ploaie , are toate optiunile in afara de piele .

 

acum , ma gandesc daca cei de la asigurare , la calculatia lor pt vehicul ( tind sa cred ca vor sa dea dauna totala ) , imi pune valoarea unui model de baza si ieftin , fara sa tina cont de optiunile pe care masina le are si stare in care se afla ( tin sa precizez ca am luat masina de la un pensionar , care a tinut o in garaj toata viata ei , si nu are absolut nici cea mai mica urma de uzura nici in interior nici pe exterior ) . sau imi calculeaza pretul de nou al masinii mele , exact cu dotarile care le are , si imi face apoi calcul la valoarea de acum ...uzura anuala si asa mai departe .

 

oricum foarte scarbosi cei de la asigurare ... cu toate ca sunt de la alianz .


nubster , te salut si imi pare rau de cele intamplate .

sigur o sa iti declare dauna totala , asta tind ca vor sa faca si la mine si cheltuiala este mai mica ( 215 mil vechi ) .

 

pe o parte nu as vrea sa imi carpesc masina cu piese la mana a 2 a , si de aceea am optat sa se faca reparatia la reprezentanta . la telefon mi au spus ca este o suma mare cea din deviz si trebuie sa calcuzeze si ei . ma gandesc ca la tine este exact aceeasi poveste.

 

in tara asta si nevinovat sa fii , si tot tu trebuie sa pierzi si sa lasi de la tine . iti urez bafta si multa rabdare ( eu deja astept de o saptamana ) fara nici un rezultat


cristobob ,

 

la alt service din orasul meu , nu prea este de incredere . asa macar primesc garantie pe lucrare .


imi poate calcula si mie cineva valoare de noua a vehicului  ? va pot da toate informatiile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 

 

Da Chill suntem intr-o situatie nefavorabila tot noua, asa am procedat si eu, pe cale ameabila ca sa nu aiba celalalt probleme,ca are  copii, servici , singuru cu permis etc, am zis treaca - mearga.

 

Si eu sustin ca mai bine ti-o faci intr-un service autorizat care sa ofere si garantie pe lucrare, decat sa o carpesti.

 

Am ajuns la concluzia ca v-oi incasa suma de la asigurari, vand epava mai pun ceva pe langa si iau alt golf.

 

Asta este.. 

 

Zi buna sa aveti! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Zici ca cel din fata a facut stanga si tu care mergeai inainte, ca sa-l eviti,  ai intrat intr-un scuar distrugand masina. Nu ai mentionat daca "vinovatul" te-a lovit? Daca masina lui nu este atinsa, este rau. Trebuia sa dai in el. Dupa cate stiu eu, in Romania nu se pedepseste vinovatul moral. Daca masina lui nu este atinsa, politia sau asigurarile nu-l vor gasi vinovat. Poate numai dupa un proces.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, el facea stanga, si ca prin minune m-a atins in partea stanga a masinii, de la roata fata pana la bara din spate este zgariata/ infundata. Deci semne vizibile pe masina mea si a lui sunt.

 

Stiu ca daca el nu ma atingea, nici la asigurarea nu mai aveam ce cauta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat ti a oferit asigurarea ? sau inca nu ai aflat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Momentan nu stiu, stau deja de 2 saptamani cu masina la skoda si ei nu dau nici un semn.

 

Tu ai vreo veste? Tie ti-au spus cat ai primi pe masina? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acceasi poveste  :) trebuie sa astept 10 zile lucratoare , dosarul a fost depus marti


stie cineva , in caz ca sunt multumit de despagubire , si accept dauna totala . si decid sa valorific epava ( si sa o radiez din circulatie ) as primi inapoi banii pt timbrul de mediu ce abea l am platit acum 1 luna ? 600 eur ? as fi recunoscator daca m ati ajuta cu aceasta informatie . va multumesc anticipat

Modificat de chill_in12
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu eu, ca sa recuperezi banii de pe taca trebuie sa faci dovada proprietatii prin talon si civ. daca o radiezi, nu predai astea?

2 la mana: tu intentezi proces de recuperare si dureaza pana primesti hotararea definitiva si irevocabila cand abia atunci depui dosarul de recuperare cu hotararea, talon, civ. si poate trece si 2 ani pana la rezultat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa ca inca o data  , pierderea mea nu ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@chill_in12 daca te-ai duce la reprezentanta cu VIN-ul masinii, cred ca ar putea sa-ti dea cei de acolo o hartie (probabil contracost) cu pretul masinii de noua pe care s-o prezinti la firma de asigurari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai la reprezentanta este masina , deocamdata astept sa vad ce se intampla , astept raspunsul lor oficial , daca imi repara sau nu masina sau daca vor sa imi dea dauna totala . la momentul respectiv o sa fiu pregatit , si ma gandesc ca au si cei de la asigurari cataloagele lor din care ar putea sa afle pretul de noua , si o sa il aflu si eu pt linistea mea . momentan nu am ce sa fac , doar sa astept .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atasez un report de dauna totala platit , conform siteului dauna totala .ro

 

 

nu imi vine sa cred una ca asta , am sa pierd pieste 5 k la aceasta afacere . chiar nu pot sa fac nimic legal pe aceasta cale ?


aveti idee cat ar valora epava in cazul de fata ?

Raport VW Golf V 1.9 TDI Comfortline 105cp 06.04.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Dupa mine ce ai in poze nu este o epava. Nu arata ca o masina cu dauna totala. Este o masina usor lovita in lateral. Orice service de cartier o repara imediat pe bani neglijabili. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este dauna totala referitor la costurile reparatiei ...

atasez un report de dauna totala platit , conform siteului dauna totala .ro

 

 

nu imi vine sa cred una ca asta , am sa pierd pieste 5 k la aceasta afacere . chiar nu pot sa fac nimic legal pe aceasta cale ?


aveti idee cat ar valora epava in cazul de fata ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numarul de kilometri sunt peste media de 15000 anuala. Din pacate te-au tras inapoi.

Cum ti-am spus si pe privat, cauta un service, altul decat reprezentanta sa ti-o repare. Nu te feri sa pui unele elemente din dezmembrari. Pot fi de pe masini mai noi decat a ta .

Masina se repara in toate conditiile de siguranta in banii oferiti de asigurator. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut din nou,

chill -daca nu ai fi rezolvat amiabil, ai fi asteptat ca si mine in momentul de fata sa se finalizeze dosarul penal deschis pentru vatamare corporala din culpa.

La care politistul constatator a intrat in concediu pana pe data de 19, procurorul asteapta un referat de la politist, urmand ca procurorul sa dispuna neinceperea urmarii penale. Pana cand dosarul nu se inchide, asiguratorul nu ne despagubeste.

Cat despre avariile tale, sunt usoare, reparabile. Daca iti dau dauna totala ti-o repari lejer si poate iti mai raman si bani.

Mult noroc in continuare si nervi de otel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna ziua dragi prieteni ,

 

astazi mi a fost aceeptat dosarul de dauna si am primit ok pt reparatie in valoare de 140 mil vechi . am renegociat cu serviceul si totul este bine . o sa revin cu poze si cu amanunte cand este gata lucrarea

Modificat de Bwwlan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Mi-am facut si eu devizul pentru reparatie. Ajunge la 78 648.57 lei toata reparatia.
Acum e clar ca masina este dauna totala, dar urmatoarea mea intrebare este:

- pot scoate procentajul masinii la mai putin de 25%? (daca masina e 20.000 euro, 50% ar fi gradul de uzura, iar valoarea masinii ar fi de 10.000 euro. Din acesti 10.000 euro 25% reprezinta valoarea epavei si 75% ma vor despagubi. cel putin asa sper)

 

Din ce am citit in lege, am vazut ca valoarea epavei poate varia intre 0,1 si 25%. In acest caz, daca as micsora valoarea epavei as putea lua mai multi bani pe masina.

A mai facut cineva asa ceva? Sa evalueze epava la un procent mai mic?

 

Daca raman cu epava nu stiu daca pot s-o vand cu mai mult de 2000 euro

 

Multumesc

Modificat de ciobanezu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut! daca doresti sa vinzi epava , sunt eu interesat! tel:07438926

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!