Jump to content

Octavia 3 RS vs Concurenta


TudorM
 Share

Postare recomandată

@Tudor:

Uite o alta varianta, de blasfemie pe forumul vw:

 

Insignia Sports Tourer (break), echipare Sport, motor 2.0 benzina 250cai 4x4 cutie automata: 36 000Euro noua !

http://www.opel.ro/autovehicule/showroom/autoturisme/insignia-sports-tourer/configurator.html#engine

 

 

Număr de cilindri 4 Acceleraţie 0-100 km/h (s) 8,0 Cilindree 1998 Viteză maximă (km/h) 242.0     Elasticitate 80-120 km/h (s) -     Norma de poluare Euro5 Compresie 9,3 : 1 Consum extra-urban (l/100km) 6.6 Putere max. (kW (CP)/min-1) 184 (250) / 5300 Consum urban (l/100 km) 12.3 Cuplu, max. (Nm/min-1) 400 / 2400-3600 Consum mediu (l/100km) 8.7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • TudorM

    19

  • iulianb2007

    7

  • Geisterfahrer

    7

  • 75NOR

    5

@dinu_s, sa stii ca partea cu vanitatea a fost mai mult o gluma. Cei care mi-au vazut postarile pe forum in general cred ca au observat ca sunt un pic mai glumet. Sunt vanitos cred ca la fel de mult ca oricine altcineva, nici prea tare dar nici prea putin. :)

 

Ce am vrut sa punctez e ca o masina de peste 140-150cp deja e mai mult un moft al proprietarului, vorba aceea ne-am descurcat cu totii cu Dacii, Oltcituri, Moskvitchuri si ce mai avea lumea pe vremea lui Ceasca. Si atunci o masina de >200cp o luam ca ne place, ca ne simtim bine sa stim ca avem plusul acela de putere cand avem nevoie, ca in general masinile astea vin cu un design un pic mai agresiv etc. Si sincer pe mine nu ma deranjeaza deloc daca cineva isi justifica alegerile automobilistice, mie-mi place sa vad procesul de gandire al altora cand vine vorba de masini. Ca sunt de acord sau nu, asta e irelevant.

 

@codz, as vrea sa vad si eu dealerul acela care-mi lasa masina (mai ales un RS) pe mana macar 40 de minute. Eu la toate test-drive-urile la care am fost, daca am reusit sa scot 10 minute e mult. Ca regula, te scot la o plimbare in jurul zonei respective si imediat inapoi. Cand aud la englezi ca lor le dau cateodata masina si peste weekend sau o zi intreaga (si fara omul de vanzari cu ei), vad un pic rosu... :)

 

@75NOR, blasfemie sau nu, e o masina frumoasa. A trecut pe langa mine zilele trecute o Insignia OPC si arata super, dar e atat de mare ca m-am simtit intr-o masina mini pe langa ea. Ah si aia 36k sunt fara nicio optionala, la O3 RS in banii astia nu prea mai ai ce sa pui pe ea in plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Printre primele RS-uri din tara, unul - daca nu chiar primul va ajunge la Avia. Dar va fi motorina.

Cand vine, daca deja nu te-ai dat si daca vrei, te trimit la cineva :)

 

Insignia e doar de exemplu. M-am dat cu un break diesel de 2.0 160 cai automat si mi-a placut.... Masina nu e nici rea si nici urata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar ti-as fi recunoscator, dar oricum mai dureaza pana ajung in Romania RS-uri pt drive-test.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Pai daca ai timp vino in Germania. Aici te lasa cat vre sa te dai cu masina, iar cel putin dealerul la care am fost eu Octavii de test-drive nu avea decat RS-uri. Dar cum am zis si mai sus, nu mi-a trebuit mai mult de jumatate de ora ca sa ma lamuresc (cu mare parere de rau!) ca Octavia nu e o masina pentru mine.

Du-te si urca-te in multe masini, pipaie, ciocane, miroase. Asa o sa stii ce cumperi, un forum sau comparatii de date tehnice mai mult o sa te incurce.

A, si era sa uit! Un no-go absolut pentru Octavia au fost scaunele....sotia e mai migniona si sezutul scaunului era mult prea lung pentru ea, o "rodea" scaunul un spatele genunchilor daca intelegi. Intersant ca Superb are scaunele ok din ppunctul asta de vedere...Deci daca masina o va conduce si sotia, ia-o neaparat si pe ea la test-drive.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

putin offtopic, dar.. 8 secunde pentru 0-100km/h la 250cp!? mai degraba unicorni putere..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eh, stii vorba aia ca nu toti caii sunt la fel? 4x4-ul de la Opel mai mult ingreuneaza masina decat o face mai rapida si mai performanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Opel-urile sunt semnificativ mai grele decat concurenta lor directa. In teste Astra vs Leon, Astra era mai grea cu peste 200kg decat Leonul. Ceea ce este enorm! 

 

La fel si acea Insignia, este grea standard si are si sistem 4x4 care adauga si el destul de mult.

 

@dinu_s, din pacate e peste mana pentru mine o plimbare in Germania doar pentru vazut masini, desi mi-ar placea. Sotia cu siguranta vine la test-drive, asa a fost si la Leon. Conducem amandoi masina (ea mai putin, dar conduce si inca bine). Interesanta impresia cu scaunele, si sotia mea e destul de micuta, trebuie vazut.

 

Pana acum am adunat date cum ar veni, stand in asteptarea lansarii RS-ului. Acum ca a aparut, trebuie sa incep sa dau turul dealerilor si cate un ochi pe SH (desi as prefera nou).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

putin offtopic, dar.. 8 secunde pentru 0-100km/h la 250cp!? mai degraba unicorni putere..

Cred ca este o greseala,al meu 328i xDrive 245 cai are 5,8 sec.

Tudor,daca esti intradevar interesat de 328 ne putem vedea sa iti faci o impresie,timp sa avem ca dispozitie exista !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

putin offtopic, dar.. 8 secunde pentru 0-100km/h la 250cp!? mai degraba unicorni putere..

Cool. Inseamna ca eu cu 8.4 secunde pentru un Passat Variant stau chiar bine :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ar fi mai ok sa te gandesti doar la O3 RS si concurenta din clasa compacta...

 

Altfel, dotarile si motorizarea dorita pe o clasa medie te vor duce spre 40k bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TudorM am fost in aceiasi situatie ca si tine cand am ales masina. Am studiat zeci de masini, am adunat sute de pareri de pe forumuri, dupa care am inceput sa trec pe la toate showroom-urile din zona pentru a vedea masinile live. Din proprie experienta iti spun, cel mai bine ar fi sa mergi sa faci un drive test cu motorizarea care o doresti si dupa sa te hotarasti daca este ceea ce vrei.

 

Fiind si eu posesor de masina cu motor mai puternic, pot sa ti confirm ca satisfactia si entuziasmul nu o sa ti dispara asa de repede daca alegi Rs-ul.

 

Important este ceea ce crezi tu despre masina, ce simti in spatele volanului si atunci cand vei fi tu sigur ca e cea mai buna alegere, nu va mai conta parerea celorlalti (pana la urma tu o sa conduci masina nu noi cei care ne dam cu parere pe aici).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da, cam asta as si fi vrut. Dar nu am vrut sa limitez parerile nimanui si daca cineva propune un seria 5 de exemplu (cum s-a si facut), pot macar sa vad ce propune respectivul coleg. Si s-au facut niste propuneri la care eu nici nu ma gandisem sau modele de care uitasem complet, deci pentru mine topicul si-a atins scopul deja.

 

Eu sunt in general deschis la propuneri noi, atat timp cat sunt facute la modul constructiv. Si acest topic arata ca se poate. :)

 

@Kidoo, multumesc de incurajari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

putin offtopic, dar.. 8 secunde pentru 0-100km/h la 250cp!? mai degraba unicorni putere..

Cred ca este o greseala,al meu 328i xDrive 245 cai are 5,8 sec.

Tudor,daca esti intradevar interesat de 328 ne putem vedea sa iti faci o impresie,timp sa avem ca dispozitie exista !

 

 

E foarte grea în primul rând, cam 1800kg și probabil treptele nu-s gândite pentru sportivitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,

 

 Si eu sunt in exact aceeasi situatie si nu e simplu deloc :), doar ca eu ma orientam catre Octavia 3 si nu RS.

 Dilema mea, este intre un passat B7 - 140cp 2012 (echipare comf) SH (~20k) si Octavia 3 (2.0 - 150cp) cu extra optiuni (care a ridicat pretul masinii la ~23k).

 De la inceput mi-a placut foarte mult Passat-ul (momentan conduc un Logan care a ajuns la sfarsitul vietii more or less) si cum nu imi permit un Passat nou, m-am orientat catre mobile.de pentru unul sh. Intre timp mi-a captat atentia si Octavia 3. Am uitat sa mentionez ca doresc o masina de familie (2 +bebe) deci nimic extravagant, doar sa fie spatioasa (berlina si nu combi) si vreau sa scap de senzatia aia cand bagi piciorul in acceleratie si stai... si stai.. 

 Din pacate, cand am fost la test-drive la Octavia 3 (nu aruncati cu pietre, e doar parerea mea) - masina imi place enorm cum arata, cum se misca etc - am avut o senzatie de plastice ieftine, de parca ziceai ca m-am suit in Logan... Ok, inteleg la Logan ca e 8k, dar la o masina de 25k pret de lista mi se pare cam....

 Acum incerc sa pun in balanta, Octavia cu garantia de 4 ani + extraoptiuni (Bi-Xenon, airbag-uri spate, ma rog cam tot ce era de extra-siguranta) vs Passat.

 Oricum, vreau sa ma mai duc la un alt test-drive/alt dealer la Octavia 3 - poate au fost astrele nasoale in ziua respectiva de am avut senzatia aia ...

 

 Asadar, vroiam sa va intreb, in situatia mea ce ati alege ? 

 

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@xoft2003 .. vezi ca esti putin offtopic .. insa recomandarea mea este clara .. ia O3, este masina de familie pe care o poti tine si 8-9 ani daca vrei .. eu zic sa te limitezi la o configuratie de 18k (in nici un caz 25k) .. in primul rand daca tii la bani poti renunta la xenon .. in al doilea rand recomand motorul de 1.2tsi cu M6, Ambition + optionale sau Elegance

 

putem continua discutia aici sau poate facem un topic de O3 - Configurare, ca sa ajutam cei care se gandesc sa achizitioneze o O3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze de off-topic, mi s-a parut locul cel mai potrivit ca sa nu deschid un thread nou. Ma mut pe thread-ul indicat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ceva nu te tenteaza? Cat de cat in bugetul alocat de tine (daca tot depasesti 30k, macar sa fie premium si/sau suv)  de familie...

 

http://www.weltauto.ro/weltauto/ro/LIST/WA!ro!!!!l!!!/WA/Marke%7CVW/MG%7CVW_Touareg/ID%7C1021700199%7CVW_Touareg_Mountain_V6_TDI_BlueMotion_Tech./detail.htm?src=list.htm&ml=

Modificat de corad0
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si asta e in clasa lui o3 si xi ala? ....omul compara un o3 cu 150 de cp si  nu cred ca vrea o masina de familie 1,2 cu orice echipare

1,2 nu va fi masina de famile ci poate masina de firma sau masina de naveta, fara suparare am un o2 1,2 2011 in familie  nu merita nici consumul nici puterea pt o familie, imi pare rau de achizitie .

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ceva nu te tenteaza? Cat de cat in bugetul alocat de tine (daca tot depasesti 30k, macar sa fie premium si/sau suv)  de familie...

 

http://www.weltauto.ro/weltauto/ro/LIST/WA!ro!!!!l!!!/WA/Marke%7CVW/MG%7CVW_Touareg/ID%7C1021700199%7CVW_Touareg_Mountain_V6_TDI_BlueMotion_Tech./detail.htm?src=list.htm&ml=

@corad0, bugetul initial a fost de maxim 20k, dar ok, am zis ca accept undeva la maxim maxim 23k. Masina aia este mult peste puterile mele de cumparare.

 

 

Si asta e in clasa lui o3 si xi ala? ....omul compara un o3 cu 150 de cp si  nu cred ca vrea o masina de familie 1,2 cu orice echipare

1,2 nu va fi masina de famile ci poate masina de firma sau masina de naveta, fara suparare am un o2 1,2 2011 in familie  nu merita nici consumul nici puterea pt o familie, imi pare rau de achizitie .

@gabriel, merci frumos de info, dorinta mea este sa iau 2.0 TDI si nu prea cred ca o sa fac rabat la asta.

 

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@corad0: preturile de pe weltauto sunt fara tva... in consecinta CC-ul ala costa aproape 29k...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e, ma gandeam ca il iei pe firma in leasing, se deduce o parte plus ca intra cheltuielile deductibile etc...masinile acelea sunt noi..1000-1500 km...plus ca la Welt sunt mai scumpe, dar iti aratam orientativ, masina in sine, modelul..intrebam daca nu esti interesat, poti gasi in Germania la preturi mai ok, iar o masina de 2-3 ani o cumperi la 15-16 k, cu km putini ... sau eventual preluare de leasing de la altii, masini cu o vechime de un an..etc...Eu am avut un Passat CC (modelul precedent) si Octavia 2 4x4 si sincer nu prea ai ce sa compari, CC mi se pare si peste Octavia 3, dar e doar parerea mea...Intradevar spatiul este ceva mai limitat, dar cand ai nevoie de extra spatiu montezi un portbagaj gen Thule si ai scapat de problema :) 

 

http://www.weltauto.ro/weltauto/ro/LIST/WA!ro!!!!l!!!/WA/Marke%7CVW/MG%7CVW_Volkswagen_CC/ID%7C1019200877%7CVW_Volkswagen_CC_TDI_BlueMotion_Tech./detail.htm?src=list.htm&ml=

 

Parerea mea e ca se mai poate negocia, mai ales daca vrei sa cumperi masina cash...

 

Acum ne dam toti cu parerea pe banii tai..Ideea e tie sa iti placa..:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!