Jump to content

Octavia 3 RS vs Concurenta


TudorM
 Share

Postare recomandată

A inceput o discutie pe topicul Octavia 3 RS si pentru a nu-l polua cu informatii ce n-au legatura cu subiectul in sine, deschid acest nou topic.

 

Ideea pe scurt este ca sunt interesat de achizitia unei masini noi de familie. Cerintele mele sunt: motor puternic, cutie automata (dar nu ceva gen CVT), spatiu util semnificativ, preferabil masina de generatie cat mai noua.

 

De aici am ajuns la Octavia 3 RS, dupa ce am studiat piata timp de mai mult de un an de zile. M-am uitat si la Golf GTI 7 (foarte interesant acel Performance Pack, dar spatiu util semnificativ mai redus), Focus ST Break (design interior hidos pt mine, nu are cutie automata si spatiu util surprinzator de mic pentru marimea masinii), Megane RS (spatiu util destul de mic fiind hatch, nu are cutie automata, interior mai slabut), masini gen Passat/Insignia/Mondeo mi se par foarte mari si devin scumpe in configuratii similare cu un RS. Masini gen Seria 3, clasa C, A4 cu o motorizare decenta cam pleaca de la pretul unui RS configurat complet. De exemplu, un seria 3 316i pleaca de la 32k fara absolut nimic optional.

 

Practic am facut o configuratie pentru Octavia 3 RS cu urmatoarele:

- motor 2.0TSI

- DSG

- Columbus (inca nedisponibil in Ro!)

- trapa panoramica (inca nedisponibil in Ro!)

- Park Pilot/Assist (senzori fata/spate, parcare automata)

- hayon electric

- sistem audio Canton

- maruntisuri gen BT, covorase, acoperire portbagaj, portbagaj cu podea dubla etc. etc.

- RS vine standard cu Bi-Xenon

Cost configuratie: 34k + 2k (Columbus si trapa, indisponibile momentan).

 

Sunt foarte deschis catre alte sugestii care incearca sa ramana in gama cerintelor mentionate mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • TudorM

    19

  • iulianb2007

    7

  • Geisterfahrer

    7

  • Rave

    5

Geisterfahrer

Acuma tu stii ce vrei...insa dupa mine niciuna din variantele luate de tine in calcul nu-s masini de familie. Depinde acuma si de "familia" ta...daca n-ai copii masinile asta pot fi ok. Daca vii de pe Leon, da, atunci Octavia poate parea mare, insa...In banii pe care vrei sa-i investesti incape sigur un Passat, daca-l iei cu vreo 20-30k la bord chiar cu optiunile pe care le vrei tu.

 

Mai citisem pe forum de cineva cu Octavia RS care o luase ca masina de familie si vroia sa o schimbe (sau chiar a schimbat-o) cu altceva pentru ca suspensia era prea tare si in spate copilul nu putea dormi de zgomot (evacuarea probabil).

 

Eu cand am facut teste sa iau masina - acum 2 ani - am incercat evident si Octavia (pe atunci nu exista 3-ul). M-a dezamagit rau interiorul, mult mai slab ca la O1 si mult sub Golf/Jetta. In O3 nu m-am urcat, poate si-au mai revenit, dar ma indoiesc ca-i lasa VW sa scoata o masina mai aratoasa si mai bine facuta ca Golf7/Jetta, la bani mult mai putini....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si totusi 36k pt o octavia chiar si rs mi se pare cam mult,chiar daca vorba romanului:"masina noua e noua!" as prefera altceva la banii aia chiar daca ar fi o masina la mana a2a.As merge pe un E-class,seria 5 2010-2011 chiar si seria3 2012 +multe altele care ar fi mult superioare unei skoda...Stiu ca ulterioarele reparatii ar costa mai mult decat la skoda dar fiecare cu parerea lui. :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-as lua Superb Combi. Mai exact Superb Combi L&K TSI DSG. Cu tot ce vrei tu si nu poti pune (momentan) pe RS (plafon panoramic si Columbus) ajungi pe langa 35k. La un discount bunicel ajungi inapoi pe la 32k. Diferenta fata de Octavia va fi uriasa. 

Modificat de iulianb2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care oferiti variante, oferiti-le concret gen cum a facut iulianb2007. Ca teoretic exista una sau alta masina second hand in bugetul asta, e totusi teoretic. Am mai aruncat un ochi si pe web de masini SH (desi am specificat in OP ca vreau masina noua) si masinile care ar merita au f multi km si cele care au putini km nu au optionale si sunt semnificativ mai scumpe (sar de 40-50k). Eu as considera o masina SH ca fiind "noua" daca ar avea sub 30k km.

 

@iulianb2007, am luat in considerare si Superb-ul pe langa Passat/Insignia/Mondeo, dar este o masina foarte mare. Eu folosesc masina si in Bucuresti ocazional si cred ca e extrem de greu de gasit loc de parcare pt o asemenea limuzina. Si pe deasupra se si apropie de finalul de cariera pentru generatia curenta.

Modificat de TudorM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arunca un ochi si la Honda Accord

Sent from my GT-I9100

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre superb si Octavia nu este fiferenta prea mare la dimensiuni. Sper sa nu gresesc, dar superbul nu e mai lung decat cu maxim 20 cm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La capitolul masini noi eu m-as uita la banii astia doar la Passat R-Line sau Mazda 6. Restul sunt fie setate strict pe confort, fie au defecte notabile care pentru mine ar fi deal-breaker.

Pe partea de SH, m-as uita dupa seria 3(un 320 i sau d) Touring si vechime in jur de un 1, respectiv maxim 30-40k km. Asta vei gasi doar pe afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sebip, din ce vad, Honda Accord are motoare doar pana la 156cp si aspirate (cuplu mai mic si in turatii mari). Si are portbagaj de 464l in 4,72m lungime fata de 610l in 4,68m lungime la RS. Ah, si este cu vreo 150kg mai grea... :(

 

@YEP, Superb e o masina frumoasa si-mi place mai ales dupa facelift, dar eu deja ma intind de la un hatchback. La mine o sa dureze acomodarea si cu 4,68m ai Octaviei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tudor,BMW seria 3,modelul nou,F30 am eu,328i xDrive,cutie automata Sport ZF8,245 cai,din pacate sare din bugetul alocat de tine,insa merita fiecare euro,din punctul meu de vedere.Poate reusesti sa gasesti ceva de genul Premium Selection prin Germania,eu stiu,cu 15.000-20.000 km !

Ca o completare,motorul este de 2000 cmc,TwinTurbo !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@JUG, un Passat configurat similar cu un motor 2.0TSI DSG se duce la 45k, deci 10k peste RS. Interiorul de Passat (desi foarte ok) nu este de 10k peste RS.

 

Mazda 6 e foarte frumoasa (noua Mazda 3 mi se pare super si exterior si interior) dar motorul de 192cp vine cu o cilindree de 2.5l (cuplu mai mic de 256Nm) si accelereaza mai incet si consuma mai mult (cifre oficiale). Si are portbagaj de 506l in 4,8m (deci iar impachetarea nu e la acelasi nivel).

 

@FRE, un 328i xDrive, cutie automata ar fi intr-adevar ceva la care as merge cu ochii inchisi daca as avea buget. In varianta Touring! :)

 

PS: Mai ai vreo sigla/oglinda ramasa pe ea? :P

Modificat de TudorM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mi s-a furat nimic si nici nu cred ca se va fura in curand,sunt inca putine pe piata,oricum este asigurata,nu imi fac griji !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat pe BMW Premium Selection si am gasit un 328i, cutie automata, 10,5k km, cel mai ieftin si in limita de buget (37k) si arata interesant, dar este la ... Arad! Go figure!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu m-as uita mai serios la un Golf Variant, ca cel configurat pe topicul celalalt. La 32K chiar iei o masina echipata mai mult decat decent, chiar peste ce ai pus tu acolo. 33K daca astepti sa apara pachetul R-Line...

 

E o diferenta enorma de putere intre cele doua, dar masina pluseaza cu dotari si interior mai bun calitativ chiar daca la spatiu interior sufera putin (dar nu foarte mult). Un 1.4 TSI de 140 CP e suficient pentru o masina de familie si de concedii si vine cu un soncum mai mult decat decent (nu stiu daca e ACT sau nu motorul). Sincer, te sfatuiesc sa conduci unul si sa vezi daca ar fi destula putere pentru tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre superb si Octavia nu este fiferenta prea mare la dimensiuni. Sper sa nu gresesc, dar superbul nu e mai lung decat cu maxim 20 cm.

 

20 cm in industria auto .. e diferenta de la Audi A4 la Audi A6. Decat atat ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@_Alex, o idee tare interesanta si de luat in considerare. Ca dimensiuni exterioare cred ca mi-ar fi incomoda sa zic asa, am tot vazut prin oras Seria 5 si mi se pare enorma, dar altfel f practica ca model combi si un interior super. De propus celeilalte jumatati. ;)

 

@Rave, intre cele doua am incercat sa fac configuratii cat mai apropiate (si se poate, fiind acelasi concern). Deci nu sunt diferente majore intre ce poti obtine intre cele doua modele. Legat de putere, eu zic ca e diferenta mare intre 140cp si 220cp. Si 140cp cred ca e suficient pt absolut toata lumea si totusi avem colegi cu GTI/RS/R etc. Intelegi unde bat. :)

 

La fel ca la Passat, nu cred personal ca interiorul face o diferenta care acopera cele doua motoare. Ajunsesem la 32,8k pt Golf 1.4 si 34k pt RS.

 

O sa-ti ascult totusi sugestia si cred ca o sa incerc sa dau o fuga sa-l vad.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg exact unde bati. :)

Dar tocmai pentru ca tu treci de la un 1.6 aspirat s-ar putea sa-ti fie suficienti si 140 CP. Masina se misca foarte, foarte bine cu ei, nu de nasul unui 2.0 TSI, sa fim seriosi, dar mai mult decat decent.

Din pacate pierzi si la exclusivitatea masinii, nu doar la putere, dar poate calitatea ceva mai buna a interiorului sa compenseze, nu stiu... Daca mai exista 1.4 TSI 160/170 CP era fix ce trebuia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca posesor de O 2 RS  pot spune ca este o masina de familie cu valente sportive.

 

Eu o folosesc ca masina de familie pe actuala(modificata) si imi place la nebunie (sotia o uraste pe motiv ca e zgomotasa, rigida si mult prea rapida pt o masina destinata familiei - in comparatie cu O2 4x4 cu PDG, model cu care am mers 4 ani). Ideea e ca se poate folosi ca masina de familie daca e acceptata si de restul familiei, spatiu are din belsug

Ca masina suprema de familie insa eu ti-as recomanda Superbul. Asta e singurul model pentru care as schimba RS-ul actual si asta doar pt motivul enumerat mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Da, Superb este MULT mai mare ca Octavia, si ca feeling, mi se pare chiar mai mare ca Passatul B7. Daca te interesa Superb, atunci cred ca ar fi interesant de mers mai degraba pe NOUL superb, vad ca aici in Germania se poate deja configura, pe strada n-am vazut deocamdata...

 

De la Leon-ul de 100 de cai aspirati si pana la 140 turbo e cale luuunga ;) Eu mai am o Corolla cu 110 cai aspirati si nu se compara cu cei 140 cai TDI, desi Corolla e muult mai usoara pa Passatul...Oricum, vad ca esti din Bucuresti, acolo si 100 de cai mi se par prea multi...

Modificat de dinu_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noul Superb (FL) se configureaza si la noi si e taman ala de la postul de dinainte. A zis ca nu si-l doreste pentru ca e pe sfarsit de cariera. Si e pe undeva logic avand in vedere ca in 2015 va aparea noua generatie Superb. Dar chiar si asa 3 ani de zile va fi o masina actuala, pe o platforma fara probleme. In plus, la 35k, la Passat nu ai nici macar dotarile pe care din standard le are Superbul L&K.

Modificat de iulianb2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Superb nu mai e actuala tehnic cam de multisor. Vezi smecheriile tehnice pe care le au cam toate masinile VW sau Audi intre timp si de care nu s-a auzit la Skoda (nu e cazul sa dau exemple). Sigur, daca te uiti numai dupa trape sau xenoane, Superb iese cam cu 2000 Eur mai ieftin ca passatul cu aceleasi xenoane sau trapa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din punct de vedere personal, nu as vrea Superb doar din prisma dimensiunilor exterioare. In rest imi place si exterior (si mai mult dupa FL) si interior, ca masina de familie nici nu mai e nevoie de discutat, e in top.

 

@saibot, sotia ta avea aceeasi parere de O2 si inainte s-o modifici? Tu ai schimbat totusi lucruri serioase la ea si e departe de ce se numeste RS stock. :)

 

@dinu_s, sunt constient de diferenta de putere (fratele are Passat ca al tau, am si facut test-drive cu masini >150cp). Eu vreau masina mai puternica in primul rand pentru ca odata traiesc (aici vine partea cu vanitatea :) ) si pentru reprize/acceleratii. Nu ma pasioneaza vitezele mari si/sau mersul pe circuit cu ea (ar fi si usor penibil cu un RS Combi) si asta e si unul din motivele pentru care nu as modifica-o, cum fac colegii mai sprinteni.

 

PS: Nu a fost niciun fel de aluzie la colegii mai sprinteni...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Superb nu mai e actuala tehnic cam de multisor. Vezi smecheriile tehnice pe care le au cam toate masinile VW sau Audi intre timp si de care nu s-a auzit la Skoda (nu e cazul sa dau exemple).

 

Poti da exemple? Eu personal nu stiu exact la ce smecherii tehnice te referi. Start stop, dezactivarea cilindrilor sau frana de deget nu sunt smecherii tehnice. Cel putin start stopul/dezactivarea cilindrilor sunt o inutilitate pentru utilizator. Economia este infima prin comparatie cu complexitatea tehnica si fiabilitatea pe termen mediu. Ele exista doar pentru a indeplini cerintele ultimelor norme de poluare. Sunt satul de "smecheriile tehnice" VAG din ultimii ani (DSG7, 1.2 TSI pe lant, etc)

 

Prefer o platforma tehnica care si-a dovedit fiabilitatea decat 'smecherii tehnice" care sunt testate pe cumparatori.

Modificat de YEP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!