Jump to content

Instalare faruri Bi-Xenon


Ziggye
 Share

Postare recomandată

Salut, masina este un 3BG din 2002, faruri clasice cu halogen. Daca vreau sa montez faruri cu Bi-Xenon trebuie sa fac modificari la sistemul electric sau e "plug & play" ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aici puteai sa cauti

Modificat de 42miticutza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala e topic despre modificarea farurilor actuale.

 

Din cate stiu eu e plug&play. Vezi ca Borisake a facut asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Trebuie facuta o modificare la motorase. Scrie in DIY tot ce trebuie sa faci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modificarea ca sa fie 100% nu este p&p. Pe langa faruri mai trebuie calculatorul de autoleveling, cele 2 bascule complete de autoleveling, cele din fata sunt comune la 2WD si 4WD cele din spate difera, alta instalatie electrica intre calculator, bascule si faruri, spalator de faruri. Butonul de reglaj din interior dispare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

El se referea la plug&play fara functia de autoleveling.

Motorasele vor fi cele clasice, cu actionare de la butonul din bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Motorase clasice dar cu o mica adaptare. Sorin sa spuna ca el a facut o mica adaptare la celel stepper pentru a le putea monta pe farul bi-xenon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, a facut ceva. O sa-i explice el mai exact ce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok , ms de raspunsuri, o sa il contactez pe borisake cat de curand...momentan sa trangem banutzi :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am pus asemenea faruri fara nici o problema, merg super ok fara nici o modificare, urmeaza functia autoleveling.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna ziua.Vreau sa montez faruri OEM cu xenon pe Passat-ul meu din 2004.Se potrivesc mufele sau trebuie sa le schimb? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar, asa ceva nu a incercat nimeni, montate in farurile cu halogen? Cica lupele ar fi swap direct, deci ai instant bi-xenon de mare clasa, si tare ma bate un gand avand in vedere calitatea jalnica a farurilor OEM.

Modificat de ikks
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu topicul dar mi se pare ca s-au omis detalii importante si nu e chiar finalizat. Mi-ar fi placut sa stiu daca pentru montaj e nevoie de dat sticla farului jos, cum trebuie legat, ce fel de xenon se potriveste, etc. Am inteles, pentru lupele puse de mine e nevoie de D2S, dar merg toate kiturile sau e important sa cumpar ceva mai de calitate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut live kituri bixenon Morimoto de 2,5 sau 2,8" cu becuri H1 montate in faruri cu oglinda. Au o lumina cel putin comparabila cu bixenonul meu oem de pe bmw. Am ramas fara cuvinte.

Asa ca nu tre sa fie neaparat Hella.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
On 8/4/2013 at 0:02 AM, felix1984 said:

eu am pus asemenea faruri fara nici o problema, merg super ok fara nici o modificare, urmeaza functia autoleveling.

Salut! ai rezolvat cu functia autoleveling? cam cat te-a costat? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Va salut, am achitionat de curand  toata instalatia de xenon OEM ( faruri,senzori auto leveling,releu 192,calculatorul pentru reglaj)  si am ales sa cumpar din Germania un set de cabluri deja confectionate pentru toata instalatie electrica ( m-a ajuns mai ieftin decat sa cumpar cabluri,mufe s.a.m.d)

Am primit si instructiunile de montaj insa la punctul 3 nu inteleg exact cum s-ar face legarea la panoul de siguranta, un fir merge in Slotul 8 care este gol,iar celalat in Slotul 20 care deja este populat cu siguranta pentru faza scurta.

Iar la punctul 6 unde ar trebui dus firul acela la water tank? Momentan nu am instalat spalatoarele de faruri,vasul de lichid s.a.m.d.

Va multumesc! 

 

instructiuni_censored.jpg

kabelbaum-01.jpg

kabelbaum-04.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Unde nu ai pin, populezi tu, tragi plus de unde îți arată pe diagramă, de la borna respectiva, din panou. 

Unde ai, te legi de firul existent, la ieșirea din siguranță. 

Daca nu montezi spălător, poți sa nu duci fir la pompă 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult Florin,ca de obicei de mare ajutor.

O intrebare mai am,setul acesta a venit deja cu pinii care merg la faruri (cei 4), cum se procedeaza ma exact ca sa nu ii scot pe cei vechi? Ii sectionez si ii leg pe cei 4 de la calculatorul xenon in locul celor vechi? iar firele vechi pur si simplu se izoleaza,numai sunt de folos?

Sau trebuie sa ma leg la ele?

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

scoate-i pe cei vechi din mufa si populeaza cu cei din cablajul pentru retrofit. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut, as vrea sa montenz un set de bi-xenon hella pe un b5.5 fara functie de autoleveling ... ce modificari trebuie facute pentru a putea folosi switchul de reglaj din interior?

ms mult 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam complicat. Sincer, e mult mai ok sa faci retrofitul ca la carte,  cu autoleveling.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La b5.5 nu comanzi de la kufatec.... ca ii dublezi valoarea.😁 acolo comandam pe un Q7.....Tiguan AD1...passat B8....Q5...etc,.de regula.

 

Ai nevoie de cei doi senzori  de level...fata spate, modul afs...cablajul il confecționezi. Deci max 300....400 lei piesele sh. 

In rest câțiva zeci de metri de fire de o.35....0.5.....banda, pini, mufe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!