Jump to content

Frane A3 8p


Johnny Bravo
 Share

Postare recomandată

Nu stiu ce sa zic. Ma tot gandesc ca au avut un defect de fabrica si din cauza asta s-a intamplat sa se fisureze.

 

Daca nu poti sa le schimbi pe garantie incearca un TRW sau ATE. Mie la Ate pt o fisura foarte mica care am vazut-o dupa maxim 300-400 km mi-au schimbat ambele discuri in garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 127
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Johnny Bravo

    16

  • robi_zet

    13

  • c6t9

    12

  • EEXCALADE

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

am avut ate inainte. in 2000km au avut ovalizare 23% in conditiile in care maximul e 5%. de aia am luat bosch

pe partea unde franeaza placutele nu au nimic discurile nici macar o mica fisura totul e acolo la prezoane. si eu stiam ca se rupe prezonul si discul tot nu pateste nimic dar la cate chinezarii sunt astazi nu ma mai mira nimic. in plus cei de la service au zis ca nu e prima data cand vad asa ceva.

Modificat de czr11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca aduc toate ciurucurile logic ca vad asa ceva. Schimba service-ul si magazinul de piese.

 

Ma gandesc la o frana mai puternica ce pateai daca se fisura... si nu inteleg ce legatura are partea unde se fixeaza discul de fuzeta si janta. cu partea din mijloc un e rupt complet. Imi mentin parerea defect de fabrica.

 

Am un set de discuri vechi acasa si chiar am sa ma duc sa le trag niste ciocane sa vad daca plesnesc cum s-a intamplat la tine.

Modificat de robi_zet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

degeaba schimb magazinul de piese ca tot aceeasi distribuitori au. alt magazin aceleasi piese sau poate mai proaste. daca nici la reprezentanta nu sunt piese bune unde sa mai caut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu va zgarciti cand e vorba de sistemul de franare.Tine de siguranta voastra. Chiar daca te costa mai mult,mergi la reprezentanta si schimba la ei placute+discuri.Asa toata responabilitatea e la ei,nu te plimbi cu garantia intre magazinul de piese si service-ul care le-a montat.


La o masina aproape noua , am pus placute de frana ATE. In 20 mii km nu am avut frana ca inainte si mi-a ovalizat toate 4 discurile.Am schimbat discuri+placute noi ,originale, de la reprezentanta si nu am ami avut probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai inteles. servicul e chiar reprezentant dar e la 10km de oras si au magazin de piese in oras. discurile le.am luat de la magazinul lor si le.am montat la reprezentata. am facut pana la un cauciuc si acolo mi.au schimbat roata si nu era crapat discul pentru eu am pus rezerva si cei la vulcanizare au dat.o jos si mi.au pus roata inapoi. cand am plecat de la vulcanizare a inceput sa se auda un zgomot ca de fier pe fier cand m.am intors inapoi discul fisurat. am chemat platforma am dus.o la service(reprezentata) si acolo cand au dat roata jos s.a crapat discul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ca s-a intamplat ceva la vulcanizare.

 

Ai venit cu discul intreg, apoi cu el fisurat.

Ai venit fara zgomot, ai plecat cu zgomot de fier pe fier.

 

Cel mai probabil din cauza greutatii discului acea fisura (poate erau chiar mai multe) a ajuns la o adevarata crapatura.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La o masina aproape noua , am pus placute de frana ATE. In 20 mii km nu am avut frana ca inainte si mi-a ovalizat toate 4 discurile.Am schimbat discuri+placute noi ,originale, de la reprezentanta si nu am ami avut probleme.

S-ar putea sa fie si alte cauze vizavi de ovalizare. Teoretic discurile se ovalizeaza din alte cauze.

ati fi uimiti sa vedeti de multe ori de unde se sprovizioneaza si reprezentantele. mai ales ca pentru masinile mai vechi de 4 ani au variante de pachete economice!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum am pus ATE ,frana nu a mai tinut ca inainte.Dupa ce am pus discuri si pacute noi originale am mers 5-6 ani fara probleme.Personal nu pun decat originale dupa ceea ce am patit. Nu iti mai povestesc de costuri....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu ca nu se compara nimic cu cele originale dar de obicei e din cauza costurilor. m.am interesat intre timp ajunge 270 un disc ecologic sau 307 normal. daca stiam de la inceput era ceva. aveam impresia ca sunt peste 500 bucata plus placutele cam depaseau bugetul. asta e omul din greseli invata. acuma e clar ca urmatoarele sunt originale. acuma doar sa rezolv ceva cu cele vechi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum am pus ATE ,frana nu a mai tinut ca inainte.Dupa ce am pus discuri si pacute noi originale am mers 5-6 ani fara probleme.Personal nu pun decat originale dupa ceea ce am patit. Nu iti mai povestesc de costuri....

am pus ATE acum  o saptamana. Sper sa nu regret, deocamdata frana tine mai bine decat atunci cand masina era noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Eu nu pot sa scap de o problema. Daca merg normal cu masina chiar si o franare doua mai tare nu vibreaza nu nimic volanul, dar daca am mai multe franari tari acesta incepe sa tremure ca si cum s-ar deforma pe moment atunci sau daca plun frana de la o viteza foarte mare. Daca era sa fie discul dus banuesc ca vibra mereu. Tin sa precizez ca am discuri ate power disk si placuta ata ceramic.

Modificat de robi_zet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceiasi problema o am si eu la Polo. Am schimbat discurile, placutele si lichidul la 80.000 km cu TRW. Urmatoarea zi, parintii au plecat cu Polo-ul in concediu unde au facut aprox. 4000 km, majoritatea pe autostrada. La nici 2-300 km dupa ce s-au intors, am inceput sa am vibratii in volan la franare (cand s-au intors n-au fost probleme). Se intampla la viteze mai mari de 90 km/h daca franam mai ferm, dar nu tare/agresiv ! La o franare usoara sau mai puternica/pana la fund nu se simtea. Pe la 100.000 km am ajuns la service unde le-am rectificat si 2-3000 km n-am mai avut probleme. Acuma am aceleasi probleme, doar mai accentuate. Volanul imi vibreaza mult mai tare decat o facea inainte. Sincer, nu-mi mai vine sa mai dau 100 lei pe rectificare pentru ca presimt ca o sa faca la fel in cel mai scurt timp. Pentru urmatoarele discuri si placute, voi ce ma sfatutit ?

 

Eu am cam 35.000 km cu discurile si placutele astea. Din punctul meu de vedere ovalizarea s-a produs din cauza placutelor. Discurile au deja o buza de 1-2 mm, pe cand placutele abia daca au uzura. Chit ca sunt aceleasi tip (am zis sa se pupe discurile cu placutele) si firma.

 

Inainte de asta n-am avut probleme cu franele si stilul de mers a fost acelasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca o sa merg pe niste placute foarte moi si niste discuri sport de la ebc, chiar daca as schimba placuta de 25000 km nu ma deranjeaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

       Si o sa aveti probleme in continuare cu ovalizarea. Eu sunt la al 5-lea set de discuri... Ultimile 2 OEM. La penultimul vibratia se manifesta dupa ce se incalzea putin discul , dupa cateva franari deci.. material de calitate exceptionala. Ultimul rand de discuri , scimbat pe garantie pus tot oem , dupa trei franari de la 140 pe autostrada (faceam un log) am inceput sa am trepidatii in volan. Am vorbit cu cativa oameni cu aceeasi problema la masini diferite si nu i-au dat de cap (g5, o2, o1, a6). Daca totusi nimeriti combinatia perfecta cred ca multa lume v-ar fi recunoscatoare pentru o postare aici.

 

(am avut asa : bembo max+ placute ferodo premier / ate+trw / zimmermann+trv / 2 x oem+oem (pagid)), cele originale au clacat la 175 000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai inatalnit caz ca al tau.In 15 mii km un mondeo a stricat 2 randuri de discuri dintre care unul OEM.Problema a fost etrierii culisanti .Sunt sigur ca nici la tine nimeni nu ia desfacut/curatat/gresat. (lucru care se face obligatoriu la fiecare schimbare de placute.)

post-74110-0-66670800-1395815863_thumb.j

post-74110-0-52519100-1395815869_thumb.j

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EEXCALADE, intr-adevar nu i-am desfacut si gresat DAR am verificat daca totul se misca cum trebuie pe acolo si pe la al 3 lea rand de discuri opream mereu sa ma asigur ca nu ramane vreun etrier blocat din cauza culiselor si sa incinga discul. nu m-am gantit sa ii gresez pana acum pe motiv ca poate ajunge praf pe acolo si mai rau fac (dar am uitata ca zona este etansa).  Se ung cu lei sau vaselina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se ung doar cu vaselina lithium lubricating grease G052150A2.Cu ulei sau cu vaselina normala posibil sa grabesti griparea.Se curata (se fac impecabile) suprafetele de contact,butuc,disc,janta.Verifica bolturile de ghidare care nu trebuie sa fie ruginite sau sa aiba joc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am schimbat discurile oem ( 288 mm) cu discuri ate (312 mm) si placute ate. La inceput ( primii 5-600 km) am mers cat mai usor si nu am abuzat de frana sub nici o forma. Sunt deja la al doilea schimb de placute cu discurile si nu am nici o problema. Tin sa mentionez ca dau foarte agresiv in frane. O alta chestie pe care o fac este ca atunci cand e ud incerc sa nu abuzez frana iar dupa schimbul de placute primele sute de km merg mai linistit. Asa cu zice si EExcalade am gresat boturile alea pe care culiseaza etrierii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ok.Discurile vechi le poti rectifica daca sunt doar ovalizate.Iti trebuie un strungar bun .

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu strungarul e loterie. mai degraba cu masina speciala de rectificat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la 312 nu am prea auzit de probleme ... In maxim 2 saptamani o sa ma ocup de uns culise si rectificat discuri.

este buna asta? http://www.daciashop.ro/unsoare-TRW-frana

Vaselina e ce trebuie pt culise. In cazul meu, am schimbat si culisele si am luat tubul ala dar mi-au ajuns cele 5g de vaselina din plicul cu care au venit ele in pachet.

Cu tubul ala ar trebui sa ungi de 5 ori culisele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   multumesc pentru indicatii, o sa ma apuc de treaba dar dupa cum am spus sunt foarte sceptic, am testat culisarea etrierilor si e ok iar discuri incinse nu am avut.  Suruburile pe care culizeaza nu aveau rigina sau depuneri...De stricat nu strica oricum :) 

    Pentru rectificat nu se recomanda strungul ca da rateuri , se foloseste procut sau masina asemanatoare. Este cineva pe internet care face treaba asta cu feedback destul de bun de la clienti. Atata doar ca nu tine mai  mult de o vara deci problema nu e  montarea sau planeitatea discurilor...

   La mine de exemplu primele originale au picat cel mai greu la 8000 si nu se manifestau dect dupa ce le incalzeam cu cateva frane (nu violente). Cand le-au masurat pe comparator erau in limite si dupa ce am insistat sa iesim la plimbare si sa le masoare dupa au aparut abaterile mai mari. Prin urmare ma gandesc ca e materialul discului care e anormal sa fie influentat de temperatura generata de cateva franari.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei_221

Majoritatea pieselor dintr-un motor si nu numai ,sunt prelucrate prin strunjire .Strungul are precizie de o sutime,dar totul depinde de mana strungarului.Am rectificat  vreo "doua" dicuri la strung care merg impecabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao changed the title to Frane A3 8p

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!