Salieri99

Zgomot ambreiaj

60 postări în acest subiect de discuţie

Salutare ! Vreau să schimb ambreiajul,deoarece ține sus și are un cârâit la relanti,dar și când iau piciorul de pe ambreiaj după ce schimb vitezele ! La relanti,dacă calc ambreiajul nu se mai aude nimic ! Nu are nici o trepidație,nimic ieșit din comun,doar acel cârâit și faptul că ține sus ! Trebuie schimbată și volant ?

0

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Nu schimba nimic, ca s-ar putea sa ai zgomote suspecte si cu kitul nou. Daca nu ai trepidatii, daca nu patineaza, atunci nu are sens sa-l schimbi.

1

Link către postare

On 11/08/2015 at 0:42 PM, M Is FOr MiChAeL said:

Salutare, continui acest topic mai vechi cu o intrebare la care nu i-am gasit inca raspunsul in 3 service-uri pana in momentul de fata.

Am un passat b6 2009 2.0 140 cai cr, iar de curand mi-a aparut un zgomot in momentul cand eliberez ambreiajul si accelerez concomitent. Acest zgomot l-am auzit doar cand schimb treapta 2 si treapta 3 (daca schimbarea treptelor se face intr-o maniera lina, zgomotul nu apare).

Raspunsurile pe care le-am primit pana in prezent viariaza, de la cureaua de distributie (aluneca), la nu stim ce are pana nu dam cutia jos sa desfacem ambreiajul.

Am dat o tura si cu un mecanic in masina, fara ca el sa isi dea seama de problema.

S-a mai intalnit cineva cu aceasta problema? Repet ca zgomotul se aude doar daca nu eliberez complet ambreiajul si accelerez concomitent, zgomotul fiind un harait continuu timp de 0.5-1 sec

Multumesc

Acceasi problema o am si eu, doar ca la mine dureaza pana ajunge apa la 90 grade.

On 19/09/2016 at 7:36 PM, deenman said:

Nu schimba nimic, ca s-ar putea sa ai zgomote suspecte si cu kitul nou. Daca nu ai trepidatii, daca nu patineaza, atunci nu are sens sa-l schimbi.

Salut,

Poti detalia putin, te rog?

De ce se zgomotul continua sa se auda chiar daca kitul este nou? Te intreb asta pentru am schimbat recent kitul de ambreiaj si zgomotul nu a disparut.

0

Link către postare

Eu am avut la masina anterioara acelasi zgomot si era de la volant. Am mers cu ea asa cel putin 80k km si actualul proprietar inca vreo 30k si e inca ok.

1

Link către postare

Si eu am zgomotul ala, si inca 80% din persoanele care detin VAG au acelasi zgomot, chiar luna trecuta m-a sunat un coleg ca are un zgomot ciudat la masina, asta dupa ce si-a cumparat-o acu vreo 8 luni (passat b6).

Cand incepe sa-ti patineze il schimbi, pana atunci mergi asa cu el, sau vinde masina.

-2

Link către postare

Salut prieteni, am un passat b6 2.0 tdi cu DSG, astazi trebuia sa scimb chit volant + ambreiaj, dar din pacate ambreiajul nu il pot schimba ca am uitat sa comunic la servis ca am DSG si a comandat pentru manuala si o sa schimb doar volant cu probleme, credeti ca a fost o alegere buna, precizez ca de la servis au vrut sa comande si ambreiajul dar a doua zi insa eu trb sa plec inBelgia si nu aveam cum sa astept, intrebarea este daca sunt sanse ca si amreiajul sa fie agectat? Necesita neaparat schimbat odata cu volant, amreiajul nu imi aluneca sau chestii de genu doar un suireat ambiental ca de roti tot timpul in masina, sper ca nu vine de la ambreiaj...ce parere aveti?

0

Link către postare

Adica tu dai o mie de euro pe piese si manopera si nu stii ce schimbi si nici cei de la service nu ti-au explicat? Ba mai mult au diagnosticat ca ai probleme la ambreiaj si au comandat pentru cutie manuala desi tu ai DSG cu ambreiaje in baie de ulei?

Schimba urgent service-ul ca ramai si fara bani si cu masina distrusa!

0

Link către postare

Nunu, stai volantul la inlocuit cu unu pentru DSG a facut in asa fel incat sa ii vina tot azi de la distribuitor, nu cred ca ambreiajul este in baie de ulei! Si de volant sunt sigur ca e problema veche, merge asa de 30k de km, doar ca am ezitat sa il schimb in Belgia din cauza pretului.. vroiam sa stiu care ar fi problemele ca nu am schimbat si amreiajul odata cu volant? Mai am 2 ore pana cand e gata masina...e inca pe elevator😂

0

Link către postare

La DSG 6 ambreiajele sunt umede, adica sunt in ulei nu sunt prinse pe volant ca la manuala. Nu se schimba o data cu volant. Plus ca e vreo 25 milioane kitul fara volant.

Modificat de valioglu
0

Link către postare

Salut.Am un passat b6 1.9 tdi,105 hp, model 2006 cu kit ambreiaj 4p schimbat recent.Cu motorul cald la relanti se aude zgomotul specific volantei defecte.Cand apas ambreiajul nu se mai aude.Intrebare...Este posibil sa se defecteze volant cu masa simpla in 2000 km?Am inteles ca sunt mult mai tepene si mai fiabile decat cele cu masa dubla.A mai patit cineva ca mine?

0

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.