Jump to content

Golf 7 - Retrofit


Sterescugabriel
 Share

Postare recomandată

Salut, in asteptarea masinii ma uitam dupa niste retrofituri. Am gasit 2 magazine online romanesti si 2 preturi foarte diferite la un set de pedale de aluminiu:

varianta 1 versus varianta 2 ; nu mai zic ca la varianta 2 cumperi separat footrest-ul. ambele magazine sustin ca sunt piese oem. Pareri, experiente cu cei doi vanzatori ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vagstore de regula are preturi foarte mari. Am comparat pretul unui schimbator sport oem de pe vagstore vs ce ofera pe ebay..ambele noi, iar diferenta intre ele este de 50 de euro.
http://www.ebay.de/itm/Original-VW-Sportschaltknauf-fur-6-Gang-Schaltgetriebe-Golf-7-Volkswagen-Neu-/221773259340?hash=item33a2b7624c:g:4Y8AAOSw~OdVVaxl

Legat de pedale, prima varianta mi se pare cea mai buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha, mersi George, ramane de vazut cum ma inteleg cu ele vs cele normale. E un passat R-line la pbn, din cate retin pedalele cu aluminiu fac parte din R-line interior, nu ?

Apropo, si tu ai R-line si deci si pedale, cum ti se par fata de cele normale ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu am experimentat pedalele obisnuite ca sa imi pot exprima o opinie.

Personal, mi se pare un retrofit de care nu te bucuri prea mult ca sa merite peste 100 euro cu totul. Chiar nu as investi deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap, am sa vad, mersi de opinie. 

Oricum, pe lista ar fi mai la urma asa ceva. 

Pe primul loc vor fi la achizitie cateva accesorii : presuri textil, presuri cauciuc, protectie pt bancheta (scaun copil), aparatoare noroi (nu sunt convins daca sa iau fata spate sau doar spate) si ma mai gandesc si la deflectoare vant pt fata.

Apoi iluminare led pt interior si nr inmatriculare. 

Apoi ma pregatesc de iarna cu caciucuri si jante.

Mi-ar mai placea un eleron din acela ca la R-line, cel cu aripioare, dar asta mai incolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista aripoare laterale si pt hayonul fara eleron.

In functie de jantele cu care vine din fabrica, poti pastra de iarna fiind rezistente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce bine arata, pacat ca nu am reusit sa gasesc si pentru Variant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine poimaine introduc si pleoape in catalog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde anume ai gasit pentru Variant? Multmesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ohh...ebay...uitasem. Multumesc frumos, scuze deranjul.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! A încercat cineva sa pună led-uri la numărul de înmatriculare? Am găsit un set la reprezentanta si caut o modalitate de a anula eroarea fără vcds deoarece am înțeles ca e posibil sa pierd garanția dacă scot eroarea prin aceasta metoda. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Setul de la reprezentanta vine cu o foaie de montaj si are un cod de activare. Eu am facut in service activarea(online cu fabrica) si acum imi apare si optiunea in decodarea VIN. 

Modificat de Silviu_7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa refuzuri de la mai multe reprezentante ca ei nu le activeaza, am reusit cu vcds. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

a facut cineva retrofit la aripioarele de mai sus pt golf 7?

Tocmai am facut comanda si eram curios daca exista un tutorial pe undeva. Pana acum nu am gasit nimic :)

multumesc frumos pentru orice informatii :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva ce implica retrofit-ul selectorului de moduri? Cea mai complicata parte e cea cu cablajul. Momentan prea multe informatii nu am gasit. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

In meniul lui, ai setari pentru motor, directie, AC, DSG, virarea farurilor si DCC daca ai. Nu cumva "butonul" e partea cea mai usoara?:scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Butonul il găsești, activarea se face ușor cu vcds-ul, marea problema e de cabluri, nu am găsit pe nicăieri nici o soluție :rolleyes:

Modificat de andreim08
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva daca incalzirea stationara din configurator se poate monta mai tarziu ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

orice incalzire stationara, se poate monta ulterior - daca vrei sa iti cumperi masina si sa ii faci retrofit dupa, e posibil sa te coste mai mult... deci, in functie de diferentele de costuri, recomand sa o bagi in configurarea ta, daca te incadrezi in buget. Scapi astfel de bataie de cap.... piese, montaj, garantia - trebuie sa astepti sa expire....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar, ideal ar fi sa configurezi masina cu incalzirea stationara.  Dar pentru situatia in care gasesti pe stoc o masina care are dotarile pe care le vrei, mai putin incalzirea  stationara, eram curios daca se poate monta dupa. Afecteaza aceasta operatiune garantia, chiar daca e facuta in service VW ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie intrebat la reprezentanta/dealer, daca iti monteaza asa ceva si cat costa. Daca fac ei modificarea, nu trebuie sa afecteze garantia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ma intereseaza daca se poate face retrofit la o camera marsarier la un CL. 

Camera in sine nu cred ca ar fi o problema sa o gasesc dar sunt curios daca mai trebuie facute modificari ulterioare: cablaj pana la bord, module noi, recodare VCDS.

Multumesc, 

  Daniel

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!