Jump to content

Golf 7 - Retrofit


Sterescugabriel
 Share

Postare recomandată

Salut!

 

Aveti idee daca bancheta , mai exact spatarul de la G7 se potriveste pe G6 ?

 

Scaunele fata si sezutul sigur se potrivesc..

 

Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

Astept si eu sa vina masina si m-am gandit sa achizitionez pentru ea niste aparatoare de noroi, defelctoare de aer la portiere (posibil, aici nu sunt hotarat), presuri cauciuc, plase portbajat..chetii practice. Siti vreun magazin cu aceste lucruri, mai ieftine decat le gasim la reprezentanta? Multumesc. M-ar tenta si niste LED-uri pentru interior, dar nu ma pricep la montat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Not_used_calin

@Mohicanu

 

Variant am si eu. Cauti, vad, ieftineala. Nu stiu ce sa zic...

Eu i-am pus aparatori originale. Ii schimba mult aspectul.  Mud flaps (5G0 075 111 For the front + 5G9 075 101 For the rear) - 100 eur.

Si, in plus, ornamente cromate pe teava (originale). Scumpe (120 eur) , dar crede-ma ca fac banii. Ai posibilitatea sa pui negre sau argintii. Eu am pus argintii si, dc ti le montezi in reprezentanta, baietii sunt finuti si iti dau si 2 pcte de sudura pe esapament, astfel incat sa nu-ti poata fi furat ornamentul.(Tail silencer trim - Stainless steel polished  (5C5 071 911 C)). Numai cu chestiile asta 2 si i se schimba in ff bine aspectul funduletzului. :-)

Presurile de cauciuc - zici tu ca sunt asa practice? Eu am de pasla, originale. Au vazut si zapada si ploi si noroi. Se comporta exemplar, iar senzatia la interior e ca intr-o casa unde una e sa calci pe covoare, alta e sa calci pe gresie.

Daca vrei o chestie super practica pt variant, pe care o am si careia ii vad utilitatea zi de zi, este acel pres de portbagaj. Nu ii stiu codul, dar e parca pana in 100 eur si iti protejeaza capitonajul de toata mizeria provenita de la bagaje.

O chestie buna, pe care mi-as dori-o pt mine, ar fi o plasa de portbagaj. La curbe nu e chiar placut sa ti se plimbe dintr-o parte in alta un carut, de ex, prin portbagajul ala imens.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu caut ieftineala, cred ca sunt produse OEM care pot fi cumparate si in afara de reprezentanta, unde adaosul este considerabil.

Am sa le las pe cele de pasla, cu care vine, sa vad cum ma impac cu ele.

Plasa de portbagaj sigur voi lua si tavita. Aparatori de noroi mai pot astepta nitel. M-ar interesa si acea folie protectie praguri si mai este o protectie (poate fi si transparenta) pentru bara spate, care o fereste de zgarieturi la incarcare/descarcare portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Not_used_calin

Cum doresti...

Vrei sa pui foliile acelea, care sunt destul de scumpe, si nu pui acum aparatori de noroi? Mai repede o sa-ti vezi bara spate sablata de la pietricelele pe care ti le arunca rotile. Idem pt fetele de usi fata.

Protectie la praguri si la bara spate - da, poate decat dc transporti muncitori si materiale de constructii. Pt utilizare normala - n-ai sa ai probleme. A, dc vrei estetica - e altceva, dar protectie suplimentara n-ai nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, corect. Am sa iau aparatori. Ai montat singur aparatorile? Ce mecanism de prindere au?

Modificat de Mohicanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Not_used_calin

Am cochetat cu ideea de a le monta singur - si ornamentul si aparatorile - dar, pana la urma am preferat sa-i las pe cei de la reprezentanta sa-si faca treaba. Si bine am facut - au lucrat mai bine decat puteam eu sa o fac si in plus am luat masina frumoasa din prima clipa. Timpul ramas l-am folosit 'ca sa o alerg si sa ma bucur de ea, nu sa surubaresc. :-)

 

Despre montaj, citisem ca trebuie sa dai contra-aripa jos, sa inserezi aparatoarea intre contra-aripa si caroserie sa prinzi la loc suruburile. Imi face impresia ca aparatoarea vine cu 1 surub mai mult decat ai tu gauri, deci s-ar putea sa ai nevoie de vreo bormasina. Nu e inginerie mare, poti incerca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt adeptul surubaritului nici eu, vreau sa ma bucur de masina...mai ales ca e prima masina noua, nu vreau sa imi bat joc de ea. Le voi comanda si ii voi ruga sa le monteze inainte de lvrare, ca sa fiu impacat. :)

Mi-ar placea si paravanturi pentru geamuri, cred ca sunt ok dar ma gandesc sa nu incomodeze iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Not_used_calin

Despre paravanturi, nu stiu ce sa zic. Nu mai obisnuiesc sa merg cu geamul deschis de cativa ani buni si nu mi-a trebuit asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ca sunt doua modele de covorase textile. Un model care pare sa aiba marginea inaltata si unul nu, e o diferenta de 20-30 de lei intre ele. Tu de care ai Calin? Intrucat masina mea e in echipare Comfortline, nu vine cu presuri din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Not_used_calin

@Mohicanu

 

Ale mele sunt cele standard din echiparea Highline. Nu sunt inaltate pe margini. Pe margini sunt tivuite, iar ele in sine sunt destul de groase. Cele din fata au cate doua dispozitive de prindere in podea, 'ca sa nu se plimbe. La spalatorie nu-ti da cu jet pe ele, decat ti le periaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat comanda de aparatori noroi fata si spate si le voi avea montate pe masina, cand o voi ridica (in saptamana dinainte de Paste sau urmatoarea). Vreau sa imi cumpar si o plasa pentru bagaje, dar OEM mi se pare foarte scumpa...se potrivesc cele de pe Golf 6/Passat? Comanda de covorase textile, la o firma din Romania (pot da si site-ul dar este cunoscut oricum), facute in Cehia, mocheta Belgia, surfilate si cu sistem de prindere plus tavita de portbagaj...deocamdata cam atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ok, vin cu o intrebare stupida.

Ati primit si voi parfum de masina de la Porsche Romania? E in forma de beetle ...daca stie cineva cum se numeste acel parufm, sa pot achizitiona un odorizant cu acelasi miros din comert? Imi place foarte mult, multumesc.

Modificat de Mohicanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare,

Stiti de unde se poate achizitiona o plasa de bagaje pentru Golf 7 Variant? Multumesc.

Plasa are aceleasi dimensiuni ca pentru Golf 7 scurt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la dealer. Eu am luat de PBV1. Cred ca este aceeasi plasa si la hatch si la variant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da...stiu ca se gasesc la dealer, dar nu mi se pare normal sa dau aproape 70 de euro pe o plasa de bagaje...

Modificat de Mohicanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Plasa aia OEM o am de pe Golful 5 R32 si a fost si in mk6-plus si acum e pe mk7. Chiar e bine lucrata e cu fermoar pe mijloc si se desface in doua sa bagi nu doar sub ea ci si in ea diverse .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant. Cea OEM de Mk7 are și ea un buzunar dar nu are fermoar .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

au renuntat la fermoar sa castige inca 1-2euro la acelasi pret pe produs :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De fapt ca sa castige cateva milioane de euro  :)

Daca nu are fermoarul ala mai bine cumperi una aftermarket.

Pachetul de depozitare cat este pe 7 si ce contine?

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Multumesc.

 

Se monta o chestie de plastic, pe la DSG, ca tot zdrancanea ceva pe acolo, va mai amintiti ce era? Problema persita de la vechile generatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
cristianionut

Referitor la plasa eu am luat pentru golf 6 initial care se potriveste si la golf 7.Ambele nu sunt combi.

Dar plasa este pentru skoda facuta cred ca pentru fabia sau ceva asemanator octavia.Cei de la porche vest au fost foarte amabili si au cautat varianta mai ieftina.Atunci era 220 de lei.Plasa este formata dintr-un fileu mare care se prinde orizontal si o bucata de mai mica (forma unui prosop) care se prinde vertical paralel cu bancheta spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Exista jaluzele laterale after market? Modelul care nu se lasa odata cu geamul. Astea originale sunt exagerat de scumpe.

 

Ce bani si unde?

 

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!