Jump to content

Golf 7 - Retrofit


Sterescugabriel
 Share

Postare recomandată

Am o rugaminte, ma poate ajuta cineva cu codul de rama originala dark grey display 9,2inch - golf 7.5/2019 ? (trec de la 8inch la discovery pro harman+9,2inch ).

Multumesc anticipat .

 

Am gasit 5G1 819 743 F , dar nu stiu care sint culorile...

Modificat de host13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Va salut,

 

Doresc sa instalez senzori de parcare cu modul 5QA 919 283 (4 senzori spate) si as vrea sa stiu daca poate functiona conectat la Can Gateway MQB Low.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modulul second-hand sau nou? De pe ce masina a fost demontat, daca este second-hand? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modul nou, dar inca nu l-am comandat ca nu stiu daca pe can gateway low se poate conecta modul de senzori de parcare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate. Modulul nou trebuie parametrizat inainte, daca e original. Altfel nu va funcționa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare a facut cineva retrofit la lumini ambientale la portierele din spate si la pasager ?! de unde as putea cumpara.... nu inteleg de ce au pus doar pe fata si pe spate nu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Daca nu ai calculatoare la usile spate, tragi plus de la motor geam electric si masa din cablaj switch yala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus doar la usile fata pentru ca nu a necesitat o operatiune mai "neortodoxa" cum e nevoie pentru cele spate. Din pacate s-au dus vremurile cu calculatoare si la usile spate si usurinta in a face retrofit la aceste lumini, asa cum se facea la G5 si G6.

Deja modificarile fizice in fetele de usi spate + luminile care trebuie puse nu mai merita dupa mine, pentru ca din punctul meu de vedere deja nu mai poti face o treaba cat de cat oem. 

Iar legaturile alea electrice pot duce la probleme cu trecerea timpului. Am citit pe forumuri straine faptul ca in multe cazuri, cei care au montat si pe spate aceste becuri, au ajuns sa aiba probleme cu switch-urile din usile spate. Tocmai pentru ca se face legatura aia pe switch-uri. Si s-a ajuns la clasicele probleme de nefunctionalitate a inchiderii centralizate, plafoniere care nu se aprind, etc. 

Deci pana la urma face fiecare cum considera. Daca se prefera solutii mai putin oem si curate, se poate face. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna seara am facut si eu retrofit la climatronicul cel cu touch screen insa nu imi mai apare ca cel vechi si nici nu imi merge webasto :( , ce pot face merge cumva ceva facut prin vcds ?

326009433_1489802581508853_8178830203653707330_n.jpg

Modificat de killer10
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

   Știe cineva ce scaune(piele) ar potrivi pe un golf 7,ceva comode,în genul celor de pe passat b6(era un model care erau ca niste fotolii)? Am scaune sport pe a mea și sunt prea înguste pentru mine și incomode și as vrea sa le schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Vă salut 

Dețin un Golf 7 model 2018 cu unitate media fără bluetooth. Nu găsesc nici o mufă unde aș putea pune adaptor. Aveți idee dacă pot schimba cu una care are bluetooth?Sau ce soluție ar fi pentru așa ceva?Vă mulțumesc 

Screenshot_20231023_070530_WhatsApp.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, poti face retrofit, pt a avea si bluetooth 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și mai am nevoie de ceva setări?Sau doar pun una ca cea din poza și preia toate funcțiile?

Screenshot_20231024_074951_OLXro.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E modelul vechi. Cauta mib 2 cu ecranul nou , alt torpedou,  kitul de cablaje, plus procedurile de codare, component protection, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc pentru răspuns!Mi se pare foarte complicat și bănuiesc că și costisitor. Rămân așa deocamdată. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plus iti va trebui o alta rama pentru noul ecran, iar aia mai costa 3-400 lei.

Modificat de Xman_ghio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!