Jump to content

LED-uri arse? La stopuri!


sfichi
 Share

Postare recomandată

Dacă a mers 5 ani e ok. Sunt altii care se plâng că  dupa 1 an sau si ars ledurile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut!

Avand in vedere ca am "cercul"(donut) doar jumatate , ca cealalta jumatate este arsa as vrea sa stiu daca se poate activa doar interiorul (adica sa ramana doar partea din interior aprinsa , opusul donut-ului , sa fiu mai explicit) (cum este in imagine)

Multumesc!

 

Capture.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am incercat... in poza este cu pozitia stinsa si donuts activat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zicea tipul de unde e poza pusa ca se poate face si asa dar nu a vrut sa zica si cum. Si as vrea sa pot sa fac asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in poza era cu donuts activat si frana apasata, pozitia stinsa - de aia se vede asa.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
  • 1 month later...

cum le-ai inlocuit ? multa munca manuala ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,mi-am montat skyline cu semnalizare stop pe frâna si pozitie, am donuts activat si vreau sa stiu daca se poate din vag com ca la stopul pe frâna de la triple sa il opresc de pe centru si sa il activez pe inel.Ms

20180827_202609.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 3/22/2017 at 10:56 AM, CruduD24 said:

salutare , unul din stopuri l-am reparat mai mult decat ieftin , 30 de lei la dezmembrari stop de breack spart . pentru cine nu stia se potriveste si cercul cu probleme si mijlocul cu pozitie si stop pe frana . ramane sa ma apuc acum sa fac comanda sa vad ce leduri imi ajung si sa ma apuc de lipit . ledurile de pe stopul meu eram cam coapte . Ledurile se stric nu lipituri reci ... 

 

Daca are cineva nevoie de info va stau la dizpozitie 

 Salut. Te ocupi și de montaj? Dacă da, care ar fi costurile pt înlocuirea ledurilor de semnalizare pe partea dreapta?

Am văzut mai sus ca a găsit cineva leduri la TME.

Multumesc

Modificat de Daniel.p
Completare text
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Mi-am schimbat si eu LED-urile de la stopuri plus cele de pe portbagaj. In momentul in care mi-am cumparat masina aveam in stopurile de pe portbagaj puse placutele cu LED, insa erau majoritatea arse.

Am facut o comanda de 100 LED-uri (cate 20 pe fiecare stop si 20 rezerva). Am ales sa le schimb pe toate pentru a nu avea diferente de nuanta.

LED-urile pe care le-am folosit sunt " Osram Opto Multi TOPLED 587 / 633 nm 2 Red & Yellow LED, PLCC 4 SMD package ", Cod de producator LSY T67B-R2T2+S2U2-1. 

Ca si procedura, la stopurile mici am dezlipit sticla cu grija (nu este greu), iar la cele mari pe unul l-am dezlipit pe celalalt l-am taiat cu o panza de bomfaier. Mi s-a parut mult mai usor de taiat stopul decat de dezlipit sticla, insa recomand ca acesta sa fie taiat cu o lama incinsa si nu cu panza de bomfaier intrucat mi-au ramas in el bucatele mici de plastic....

LED-urile le-am dezlipit/lipit cu un letcon normal, cu varf subtire. Procedura nu este deloc greoaie pentru cineva care  a mai pus mana pe letcon.

Rezultatele, mai jos:

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Multumesc pt răspuns.

ledurile de la Osram le-ai luat din țara? Eu am căutat după codul de producător și am găsit doar afara...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Le-am gasit pe un site din uk, dupa care am constatat ca au partener si in Romania. Sper sa nu se considere reclama. 

Aici gasesti mai multe detalii.

https://ro.rsdelivers.com/product/osram-opto-semiconductors/lsy-t676/lsy-t676-osram-opto-multi-topled-587-633-nm-2-red/0418016

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

deci cam 1 leu per led

mai ai cumva poze intermediare din timpul lucrarii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Din pacate nu am poze intermediare. Urmeaza sa ajut un prieten sa-si inlocuiasca led-urile la stopuri. Voi face atunci poze. Cu siguranta vom alege varianta cu taiatul stopului, este mai practica si mai utila pentru alte interventii (led ars, lipitura rece, etc). M-ar ajuta si pe mine sa vad exact pe unde ar fi cel mai bine de taiat stopul, daca are cineva o poza ar fi de mare ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Avasiloaei Mirel

Salut am o problema la un passat b6 din 2008 2.0 170 cp din ce cauza stopul din stanga luminează mai tare ca cel din dreapta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!