Jump to content

LED-uri arse? La stopuri!


sfichi
 Share

Postare recomandată

Am eu 2 lampi spate (cele mai mari, exterioare de pe aripa nu de hayon) ramase de la Passat-ul B6 Variant. Au doar cateva LED-uri arse...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut. As dori si eu un sfat. Intrucat n-am incredere sa iau un stop din dezmembrari, ar fi ok sa cumpar unul nou sau sunt mai proaste ca cele originale ? De exemplu : Stop stanga

Mi-e ca daca iau unul din dezmembrari urmeaza sa se strice ca cel original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La pretul acela, mai adaugi un pic si iei original, nou.

Pe linkul respectiv gasesti si OE daca iei codul original si cauti iti da mai multe variante. Intre ce ai dat tu si original e cam 150 ron dif.

Daca tot vrei sa fi sigur ca e ok, de ce nu mai pui ceva si iei OE ? sau cauti un alt magazin care poate iti aduce mai ieftin OE decit pe acel site...

De acel producator nu stiu ce sa zic ca nu am avut niciodata pe stopuri/faruri. Van Wezel am mai avut si sunt destul de ok. Am mai luat semnalizator Prasco si era ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

26 minutes ago, amoukl said:

La pretul acela, mai adaugi un pic si iei original, nou.

Pe linkul respectiv gasesti si OE daca iei codul original si cauti iti da mai multe variante. Intre ce ai dat tu si original e cam 150 ron dif.

Daca tot vrei sa fi sigur ca e ok, de ce nu mai pui ceva si iei OE ? sau cauti un alt magazin care poate iti aduce mai ieftin OE decit pe acel site...

De acel producator nu stiu ce sa zic ca nu am avut niciodata pe stopuri/faruri. Van Wezel am mai avut si sunt destul de ok. Am mai luat semnalizator Prasco si era ok.

Salut. Inca n-am cumparat. D-asta intreb ca nu stiu ce sa fac. Imi poti recomanda un alt magazin care aduce oe?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aproape orice magazin respectabil aduce. Acum depinde daca obtii pret bun.

Eventual ma interesez si te anunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 6/12/2016 at 4:16 PM, Gnr said:

Salut. As dori si eu un sfat. Intrucat n-am incredere sa iau un stop din dezmembrari, ar fi ok sa cumpar unul nou sau sunt mai proaste ca cele originale ? De exemplu : Stop stanga

Mi-e ca daca iau unul din dezmembrari urmeaza sa se strice ca cel original.

Stopurile de pe masina mea sunt acelasi producator, Magneti Marelli, dar nu stiu daca au fost schimbate sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si sunt ok? Adica au ceva probleme cu led-urile? De cand ai masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Buna ziua

Am si eu o problema cu un golful din semnatura:

Cu ceva timp in urma am schimbat stopurile cu unele led, iar acum de cateva zile in momentul in care apas pedala de frana la stopul din partea dreapta (cel de pe partea pasagerului) ledurile de la stopul pe frana (cele din partea superioara) nu se mai aprind.

Mentionez faptul ca ledurile de la pozitii, becul de la semnalizare si cel de la marsarier, functioneaza (se aprind).

De asemenea stopul din partea stanga (cel de pe partea soferului) functioneaza (leduri pozitie + led stop frana + bec semnalizare + bec ceata).

In bord nu mi se aprinde niciun martor.

Aveti idee care ar putea fi cauza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica un pic firele de la stop. Eventual daca poti sa verifici si circuitul electronic in cauza.

Din cate stiu nu se aprinde nici un martor in bord pt stopurile cu led, doar la cele care au becuri, sau la cele cu led pt ceata si marsarier.

Cam asta e dezavantajul cu leduri... nu ti se afiseaza in bord daca o parte sau toate nu merg.

Din moment ce pe stg merge concluzia logica te duce la stopul cu problema...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalin, este vorba despre lampi AM ? daca da, trebuie demontata lampa respectiva si un electronist sa ti-o verifice

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
On 11/23/2013 at 10:05 AM, teo0605 said:

Spray-ul de contact curata contacte, nu le lipeste. Acolo e un contact rece in cel mai fericit caz. Daca se manifesta intrerupt e 90% contact rece la piesa . Poti sa desfaci pe spate (tai si lipesti dupa aia) si sa refaci lipitura pe grupul ala de 4. Ai grija ca nu orice pistol de lipit e bun. Iti trebuie unul pt. SMD uri. Sustin varianta ca LED urile nu se ard. La mine se stingea tot stopul dupa cca. 5 sec. L-am desfacut si am suntat piesa principala de pe alimentarea cercului. Si s-a rezolvat de vreo 2 ani.

Salut, la fel patesc si io cu un stop de vw eos, dupa 5 secunde de cand aprind pozitiile se sting si imi da eroare de bec ars.

Ai putea sa identifici piesa de vina in poza?

vw forum stop eos.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ancutesculiviu

Salu tuturor are idee cineva ce tip de smd su t ce stiu despre ele e ca sunt bicolor rosu /galben cineva spunea ca ar fi osram dar stie cineva marimea acestora am gasit ceva dar nu stiu daca sunt exact acestea OSRAM LSYT676 RED/YELLOW LED 90~112/112~180mcd 120° PLCC-4 SMD SMT 3528 si daca m-ar putea ajuta cineva si cu valorile rezistentelor si tipul tiristorului smd

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze de intarziere. e piesa neagra din stanga bornelor de alimentare. Dar mai incearca ceva inainte sa faci suntul: creste intensitatea ledurilor la 40 %. si vezi daca se mai manifesta. si inca ceva , la mine se intampla mai des cand era motorul oprit, adica alimentare direct pe baterie. are legatura cred si cu tensiunea la borne(o baterie slaba ar putea crea problemele astea). spor

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare , Am gasit in romania leduri bi-colore ( SMD ) , atasez link fara a crede ca-i reclama . In alta ordine de idei , am desfacut stopul ( taiat cu freza ) am avut cateva de facut lipituri reci , dar am constatat ca am si doua leduri smd defecte . merge daor cand apas pe capul ledului (deci nu`i din lipitura ) . Cine a modificat stopul sau reparat ce leduri a folosit exact ? 

 

Link : http://www.tme.eu/ro/details/kaa-3528eys/diode-led-smd-colorate/kingbright-electronic/ 

 

Multumesc anticipiat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca sunt tot 35/28. Ar trebui sa fie la fel. Poate sa difere nuanta culorii. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare , unul din stopuri l-am reparat mai mult decat ieftin , 30 de lei la dezmembrari stop de breack spart . pentru cine nu stia se potriveste si cercul cu probleme si mijlocul cu pozitie si stop pe frana . ramane sa ma apuc acum sa fac comanda sa vad ce leduri imi ajung si sa ma apuc de lipit . ledurile de pe stopul meu eram cam coapte . Ledurile se stric nu lipituri reci ... 

 

Daca are cineva nevoie de info va stau la dizpozitie 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da detalii ce leduri ai folosit. Si eu vreau sa le modific

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare , n-am folosit leduri , am gasit in dezmembrare stop de brek spart , si am schimbat doar cercul mare ( pozitie si semnalizare ) ideea era ca se potriveste de la sedan la breack cercul dar trebuie taiat stopul pe spate cu freza !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mariusiuliann

Salut!

Am si eu led-uri arse si pe pozitie si pe semnal, stiti cumva daca exista diferente intre stopurile de pe Passat 2010 si stopurile de pe unul 2007 sau mai vechi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, mariusiuliann said:

Salut!

Am si eu led-uri arse si pe pozitie si pe semnal, stiti cumva daca exista diferente intre stopurile de pe Passat 2010 si stopurile de pe unul 2007 sau mai vechi?

salut! sunt mai de calitate cele de 2007 ! propria masina 2010 cand am luat-o nu mergeau cateva leduri pe ambele stopuri aripa ! am luat un set nou produse 2009-2010! s-au ars si alea(mergeau intermitent)! am luat pana la urma din dezmembrari de pe un passat 2006-2007 si merg si azi perfect!! concluzia o tragi singur!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e o regula. In garaj la mine suntem 2 cu B6 parcate unul langa celalalt. Vecinul cu break 2007 are jumatate de leduri arse pe dreapta, la pozitie. La mine 2009 nu sunt arse deloc. Deci nu poti trage o concluzie .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
dincaionclaudiu
On 02.03.2017 at 0:56, Ancutesculiviu a scris:

Salu tuturor are idee cineva ce tip de smd su t ce stiu despre ele e ca sunt bicolor rosu /galben cineva spunea ca ar fi osram dar stie cineva marimea acestora am gasit ceva dar nu stiu daca sunt exact acestea OSRAM LSYT676 RED/YELLOW LED 90~112/112~180mcd 120° PLCC-4 SMD SMT 3528 si daca m-ar putea ajuta cineva si cu valorile rezistentelor si tipul tiristorului smd

Formula de calcul pentru rezistente:

Tensiune alimentare - tensiune Led = diferența

Diferența ÷ curent Led(în Ahm) = valoare rezistenta în ohm

Exemplu:

14v - 2.1v = 11.9

11.9 ÷ 0.050mAh = 238 ohm (rezistenta)

Pt Led-urile puse în serie este asemănătoare formula doar ca se înmulțește tensiunea led-ului cu numărul de Led-uri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am si eu aceasi problema. Stopul stang se arde treptat si doar led-urile rosii. Cele de frana merg normal. L-am schimbat de doua ori, o data din dezmembrari si o data am luat nou OE. S-au ars si acestea. Acum cred ca mai merg o treime din led-uri si e schimbat de un an si ceva. Numai pe partea stanga. Vad o multime de Passat-uri cu aceiasi problema pe drum. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut probleme tot pe partea stingă. De jumătate de an am pus unul de la dezmembrări. Până acum e ok și sper să rămână așa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm si eu problema cu stopul pe stanga, schimbat cu unul OE, nou. Dupa 5 ani am 3 leduri portocalii care nu mai functioneaza. Frana/pozitia functioneaza normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!