Jump to content

LED-uri arse? La stopuri!


sfichi
 Share

Postare recomandată

Salutare,

 

Am o mica defectiune la stopurile masinii. Cand sunt pozitiile aprinse si dau semnal nu functioneaza corect ledurile. Adica pe stanga sunt 4 leduri care nu se aprind pe semnal, dar pe pozitii sunt aprinse corect, iar pe dreapta sunt 2.

Va rog, putin ajutor ca sunt nou in domeniu si n-as vrea sa imi bag nasu prea tare sa le stric sau sa le ard.

Ceva sfaturi?

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar cand nu aveti pozitia aprinsa, se aprind toate la semnal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a mai discutat, nu ai ce sa le faci decat sa desfaci stopul si sa te duci la un electronist sa iti schimbe acele smd-uri! Acele sms-uri am mai multe cipuri, se poate aprinde rosu pe pozitie insa nu si galbel pe semnal, sau invers! Chiar daca aparent este acelasi led!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar cand nu aveti pozitia aprinsa, se aprind toate la semnal?

Asta nu am verificat. O sa verific si te anunt.

Sper sa nu fie nevoie sa desfac stopurile, mi-e teama sa nu se abureasca pe urma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Degeaba le desfaci, n-ai ce sa le faci, se inlocuieste tot stopul. Mai scrisese cineva de o problema asemanatoare cu LED-ul de ceata de la stopurile de B7 Variant. A rezolvat prin cumpararea altui stop stanga.

Daca ai inca garantie si stopurile sunt OEM (vezi, deja presupun ca ai B7...), mergi la garantie. Daca nu...:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu este B7, este B6. Si nu, nu este in garantie :)

Am atasat si 2 poze, nu se vad extraordinar ca batea si soarele.

Cand sunt pozitiile aprins se vad ok, cand dau semnal iar ok. Dar cu 2 sutimi inainte sa se stinga semnalul se sting ledurile. Si nu-mi place cum se vede!

Plus ca pe ambele stopuri am problema asta.

post-68915-0-75837300-1371646779_thumb.j

post-68915-0-85415600-1371646893_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da-mi un tel in weekend sau saptamana viitoare sa ma uit cand ajung acasa daca mai am discul respectiv cu leduri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, am sa te sun in weekend. Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca led-urile sunt conectate in vre-un soi de matrice serie paralel este posibil sa fie doar 1-2 arse si nu toate.

cum scris mai sus D@ny , doar un electronist care sa masoare led0urile si sa le schimbe pe cele arse de pe un alt stop..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur, sunt conectate mai multe, intre ele. Oricum trebuie desfacut stopul, pentru asta..... si nu e treaba usoara, intrucat e lipit. Ori se dezlipeste sticla ori decupat pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am desfacut eu pe al meu acum 2 ani. Ca la romani (ca sa nu zic cuvantul cu ti...) am taiat cu o panza de bomfaier pe circumferinta stopului pe spate. Am remediat defectul si am lipit cu Bison. Nu a transpirat in 2 ani si nu cred ca o va face in viitor.

Led-urile sunt in grup de cate 4 alimentate printr-o punte cu 3 borne. Cand primeste + de pozitie e rosu, iar cand are + de semnal puntea aia (e o piesa) schimba alimentarea pentru galben. Led-ul are 4 pini . Deci sunt practic 2 in 1. Daca se strica piesa aceea nu mai primeste tensiune pe borna respectiva. Deci LED urile nu se ard, se arde piesa.

Sper ca m-am facut inteles.

 Stopul se mai poate desface si cu pistol cu aer cald. Dar nu stiu exact temperatura la care rezista plasticul. Trebuie incercat progresiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piesa aia se numeste releu :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu voi incarca aria cu discutii pe langa subiect ,dar ma vad nevoit sa raspund. "Dany" piesa aia e un tiristor care deschide o "poarta" la un prag de tensiune. Un releu presupune o bobina si un contact. Deci acolo lipsesc si bobina si contactul.

Scuze de incarcarea ariei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si de ce nu ai spus asa de la bun inceput ca sa stie si cei care poate ar dori sa repare stopul, nu sa il schimbe? :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat sa fiu pe intelesul tuturor. E cam greu cu reparatia. Sunt piese tip smd. Si nici nu cunosc valorile pe dinafara. Trebuie obligatoriu desfacut. Stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, mai repede iau 2 stopuri sh, din cate am citit e migaloasa treaba. Era de asteptat... :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

E posibil sa ai un contact prost, urmreste daca-ti face tot timpul aceeasi figura.

La mine, de exemplu, am aceeasi problem dar nu se manifesta tot timpul deaceea ma gandesc ca ar merge cu un sprey de contacat

Intrebarea este: cum ajung la mufa de derivatie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Spray-ul de contact curata contacte, nu le lipeste. Acolo e un contact rece in cel mai fericit caz. Daca se manifesta intrerupt e 90% contact rece la piesa . Poti sa desfaci pe spate (tai si lipesti dupa aia) si sa refaci lipitura pe grupul ala de 4. Ai grija ca nu orice pistol de lipit e bun. Iti trebuie unul pt. SMD uri. Sustin varianta ca LED urile nu se ard. La mine se stingea tot stopul dupa cca. 5 sec. L-am desfacut si am suntat piesa principala de pe alimentarea cercului. Si s-a rezolvat de vreo 2 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare,

 

Am o problema cu pozitia dreapta spate la passat b6 combi. Dupa 5 secunde de functionare incepe sa clipeasca.

 

Stie careva cum se remediaza?

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și la mine, la stopul stanga, pozitie, imi functioneaza numai ledurile din jumătatea (ca un semidisc) de sus. Nu funcționează deloc, nu intermitent ori după un timp, cum am mai văzut pe aici. Îmi poate spune cineva cauza și , eventual, o rezolvare? Este un singur contact rece, sau mai multe? Am șanse dacă îl desfac, ori mai bine un stop sh?

Modificat de Michi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ati citi macar 10 posturi din acest topic, inainte sa intrebati??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Patraru. Se stinge tot cercul ? Sau doar grupuri ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

clipeau 4 leduri... acum sunt moarte. Clipesc doar cand dau cu pumnul :D

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci evident contact rece pe grupul ala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum se remediaza? adica e mufa stricata? sau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!