Jump to content

Ulei motor CASTROL EDGE 5W40, provenienta market versus provenienta ,,Made in Germania''


Topp
 Share

Postare recomandată

@

andrei_221 
eu cred ca nu e acelasi ulei. Judeci cumva cartea dupa coperta, pesemne? Daca ar fi acelasi ulei, spune-mi si mie de ce e diferenta asta de pret? Adica, acolo unde e fabricat e 15E/l si la noi e 9E/l ?! Noi suntem mai cu mot si il fac mai ieftin pentru noi :)

 

Mecanicul a zis ca nu a vazut asa ulei, referindu-se la continut, nu la ambalaj. L-a comparat cu uleiurile pe care le schimba, luate din RO. Si eu am vazut o diferenta de culoare, textura, miros fata de ulei luat de la noi. In fine, eu cred ca ce se imbuteliaza la noi sub numele unor branduri, de fapt nu e chiar ceea ce iese din fabrica lor.

 

Numai bine!

Modificat de Alynho
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca fapt divers... cum se schimba la tine filtrul de ulei, daca nu se dadea jos capacul de pe motor..... ? nu se observau atunci la revizie eventualele scurgeri?

 

   Filtrul se schimba odata cu uleiul. Ca fapt divers, fireste. 

  Dar ce te faci daca garnitura se fisureaza dupa 500-1000-2000  km de la revizie ?   Pana la urmatoarea mai este, n' asa ?!

   De regula, completam uleiul cand constatam pe joja scaderea nivelului sau ne panicam daca vedem pete de ulei sub masina, pe locul de parcare, cand masina stationeaza mai mult timp. 

     Asa se intampla, nu demontam capacul de pe motor in mod frecvent. 

     Daca sunt doar scurgeri minore, care in timp se usuca pe motor, nu-ti dai seama de faptul ca garnitura e fisurata. 

     Si completezi, crezand ca motorul consuma ulei. 

In concluzie, daca motorul consuma ulei, e bine sa demontati capacul  ala mare, din plastic  si sa verificati etanseitatea garniturii de la capacul culbutorilor. 

    In felul asta stiti sigur daca motorul consuma sau e vina garniturii. 

Modificat de Topp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

  Salut tuturor. Intrebarea mea este daca cineva a folosit la un PD ulei castrol magnatech 5 w40. Norma de pe bidon este aceeasi ca si la castrol edge  505.01 printre altele ca si 505.00 si 502.00 .Deci dupa ceea ce contine ca norma,ma refer la norma pd 505.01 ar trebuii sa fie bun si ptr motorul PD. As vrea sa schimb tipul de ulei folosit pana acum; castrol edge 5 w40^. Magnatech se descrie a fi un ulei de ajutor la rece si ma duce mintea sa vad ce ar putea face . Daca a facut cineva experienta asta innainte de mine rog sa dea cateva detaliii in cazul ca ar fi ceva simptome uimitoare .Cu edge nu scade nivelul chiar si la turatii mari ...peste 3000 ture folosit la autoband . Dupa ce execut schimbarea o sa postez ce diferente ar fi si comportamentul motorului mai mult ca vine si recele si sigur o sa ofere lamuriri el singur .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai nou chiar si Magnatec 5w-40 DPF are norma 505.01 (pe langa multe alte norme aparute ca prin magie pe eticheta).  

Site-ul castrol romania recomanda pentru PD :

1. Ulei premium - Edge 5w-30

2. ulei din gama de mijloc - Edge TurboDiesel 5w-40

 

iar Magnatec 5w40 DPF nici nu il ia in considerare.

 

Castrol Germania recomanda la fel, cu mentiunea ca mai apare pe locul 3, (ulei inferior... ) magnatec 5w-40 DPF

 

 

deci..... 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Nu stiu ce sa spun in legatura cu ce recomanda Castrol.Este o piata in care Castrol are castig din multe puncte de vedere si scrie ce doreste.Am citit deunazii de fapt ca Edge 5 w30 nu are legatura cu PD si numai Edge 5 w40 este recomadat.  Totusi multi folosesc diferite denumiri de uleiuri ce au pe eticheta norma 505.01 chiar cu succes . De pilda un vecin de al meu are un golf 101 cp 1.9 ca si al meu si nu a folosit niciodata fantasticul Edge de nici o norma si are masina 400 mii.El o are de la 150 mii si nici nu a curatat macar vreodata egr_ul sau intercoolerul si merge brici fara sa manance ulei de la schimb la schimb. Tind sa cred ca de fapt este o politica ce tine de vanzari si comert spre folosul unora. Eu o sa o incerc si magnatec sa vad ce rezultat o sa obtin. daca schiteaza ceva o sa_l dau jos si gata. Nu ma incred in povestea recomandarilor de la castrol.  Multe service din germania folosesc ptr motoarele de VAG uleiuri de diferite marci. Incepand cu Aral si terminand cu Agip. Am intrebat de ce nu folosesc doar Castrol si au spus ca nu reflecta pretul si orice ulei ce are norma ptr motorul tau e bun.  Mergand pe premisa ca eticheta trebuie sa spuna despre continut o sa testez live .   Curios totusi este faptul ca acest Castrol edge indiferent ptr care norma,  5 w30 sau 5 w40 nu s egaseste decat la bidon de maxim 5 litriii in timp ce oricare altul se poate achiziona si la bidoane mari. Totusi este o politica de market cred.In germania am gasit la pret intre 44 euro si 99 euro acelasi bidon depinzand doar de magazin.  O sa scanez eticheta de pe bidonul ce o sa_l folosesc ,cel de magnatech si o sa trimit si un mail la castrol.com ptr un raspuns in privinta asta. sa vedem ce spun ca doar ei au scris pe eticheta ...deci trebuie sa existe explicatie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Curios totusi este faptul ca acest Castrol edge indiferent ptr care norma,  5 w30 sau 5 w40 nu s egaseste decat la bidon de maxim 5 litriii in timp ce oricare altul se poate achiziona si la bidoane mari. 

 

se gaseste inclusiv la butoi de 60 litri si 208 litri.....  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnul poate posta si caracteristice ce scrie pe bidonul de 60 sau de 208 litrii si fisha tehnica???Sa lamurim si asta.Castrol nu produce sub forma de imbuteliere de valori sub forma asta in model original domnul. >doar sub forma made in turkey sau in eu sub licienta de poland ce contin sulfuri ce nu sant ptr asa ceva....se poate duce la teste uleiul ptr cine doreste sa lamureasca asta.Domnul...am lucrat ma castrol la livrari nu in ro...in alta tara mai capabila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu prea inteleg ce ai exprimat in postarea de mai sus...

 

Castrolul la butoi era importat din acelasi loc (castrol germania) cu Castrolul la bidon de 1 litru si 5 litri, si avea aceleasi specificatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Am avut si eu o experienta neplacuta cu Castrol Edge, cumparat de la Augsburg, importator destul de mare zic eu.

Castrol Edge 5W40, bidon de 5L, avea consistenta siropului de tuse. N-am fost atent la acest detaliu cand l-am pus si mi-a terminat tachetii...

 

Am trimis mail catre ei dar nu mi s-a raspuns absolut deloc. Am renuntat..

 

Am trecut pe Motul X-Cess dupa schimbarea tachetilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate daca era untedelemn de la bunica, ii termina un singur schimb de ulei.... 

 

cati km avea masina? ce ulei s=a folosit inainte ? i-a terminat in ce sens?  nu se mai incarca? au facut camele gaura in ei ?

da mai multe detalii 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a folosit tot Castrol Edge 5W40. I-a terminat in sensul ca au inceput sa bata in ultimul hal cand motorul era incins.

175 000km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar ma indoiesc ca e din ulei.. din contra , e posibil ca asta sa fi fost original si a desfundat tachetii tai, infudati de la alte namoale.

Cert este ca uleiul nu prea afecteaza mecanismul din tachet.  Daca ii gaureau camele, mai ziceam. Dar asa.... 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am comparat uleiul livrat mie cu ulei livrat de alt magazin unui prieten. Aceleasi specificatii, consistenta cu totul diferita. Sticla mea parea lipita in beciul unui bloc din Rahova..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Eu merg pe Castrol Edge 5w40 TurboDiesel, motor ASV, 340000 km la bord. Nu am observat sa lipseasca de la schimb la schimb. Am 22000 km de cand o am iar vechiul proprietar a facut 41000 km inaintea mea, a mers pe acelasi lucru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!