Jump to content

Trimuri interior passat B7 in passat B6


costel08
 Share

Postare recomandată

  • 1 month later...

Salut, am si eu nevoie de culoarea corespondenta titansilber nv1 de pe b7 pentru trimul 3C0864263, multumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 2/22/2016 at 1:22 PM, petro.ionut said:

Salut, am si eu nevoie de culoarea corespondenta titansilber nv1 de pe b7 pentru trimul 3C0864263, multumesc! 

Am gasit, mi-au venit trimurile si sunt de culoare 3H5!

Ideea e ca m-am apucat de treaba si am urmatoarele probleme:

1: In primele 2 poze din ce am inteles trebuie sa decupez toata zona incercuita pentru a intra butonul de avarie de pe trimul de HU!

2. Trimul de climatronic cu acel semnalizator airbag nu intra, la fel din ce am vazut trebuie decupata si zona aceea incercuita cu rosu!

Sunt corecte operatiunle?

 

 

20160303_163234.jpg

20160303_163229.jpg

20160303_162251.jpg

Modificat de petro.ionut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca eu centrez, eu dau cu capul, am facut "taieturile" necesare pentru a putea monta trimurile de B7!

La suportul de sub HU am taiat putin din partea dreapta;

La rama suport a climatronicului am taiat si acolo o "bucata";

Iar in pozele 3 si 4 se poate vedea de ce nu imi intra acel semnalizator airbag pasager si ce a fost necesar sa decupez.

Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns la intrebari!

20160303_200038.jpg

20160303_200042.jpg

20160303_200619.jpg

20160303_204548.jpg

20160303_163234.jpg

20160303_163229.jpg

20160303_162251.jpg

Si iata rezultatul, trebuie sa mai imi vina si trimul de la schimbator, mufele de ceas si avarii, sa fac legaturile si apoi e gata!

20160303_214856.jpg

20160303_214904_HDR.jpg

Modificat de petro.ionut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 05/06/2013 at 8:52 PM, D@ny said:

Pai nu prea are rost sa macelaresti pinii ci pur si simplu scoti firul aferent din mufa.

Pana una alta vezi daca atunci cand alimentezi pleaca de la ora 12. Daca pleaca de la 12 faci direct cum ai spus insa poti lua + pt led din mufa blocului de lumini. Firul gri. Este mai la indemana. Masa tot de acolo, firul maro iar plus permanent iei de la HU.

Asa le-am legat si eu, dar fiindca inlocuisem clima, +12 permenent l-am luat de la pinul 20 de la climatronic! 

Mulțumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

A reusit careva sa conecteze ceasul analogic? Am facut si eu resoft de b7 si ma lovesc de problema conectarii ceasului analogic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt doar 4 pagini, ai putea sa le citesti si vei gasi si rezolvarea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut ceasul sa mearga pe metoda veche: modificat ceasul pe placa( 5 min) plus legat la masina cu un mic buton de reset. 

Merge si se lumineaza ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asa am facut si eu...dar ma gandeam ca este vreo modalitate mai ok...merci mult de info...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 12/21/2015 at 6:42 PM, petro.ionut said:

Caut si eu codurile de culoare pentru trim-urile acelea din stanga si dreapta cat si cel al butonului de avarii. Culoarea trim-urilor mele sunt cele din  poza!

 

Codul pentru tot ansamblu este 3C0858407, dar nu stiu codul de culoare!

20150901_100014.jpg

Sun in aceeasi situatie ca si tine, nu pot monta unitate AC noua din cauza trimului. Ne poate ajuta cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cautati in ETKA, in functie de codul de culoare. Codul de culoare il luati de pe spatele lor (la cele existente)

Dupa care la dezmembrari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unele au, altele n-au.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 minutes ago, F l o r i n said:

unele au, altele n-au.

Florin are dreptate, am desfacut si nu are nici un cod mentionat. Caut de 3-4 luni un trim de AC nou (fara temperatura pe display-ul albastru)pe culoarea aia grii inchis si nu am gasit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt 2, 3 nuante d3 gri. Este greu fara cod de culoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Baieti va rog sa ma ajutati si pe mine cu un cod al mufei incercuite in poza, cea care prelungeste mufa de la frana de mana. Nu l-am gasit nicaieru

205157919-w500-h375.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Greu de spus ce mufa e aia. Pare ceva facut de Shanny (cel care a scris blogul pt acest retrofit). Si in descrierea retrofitului nu este codul ei la necesarul de piese. De asta imi e sa nu fie o mica smecherie facuta de el.

Ai 2 variante:

1. Iti faci cont acolo si il intrebi direct pe el (este un tip ok, raspunde f rpd. Eu am vorbit de multe ori cu el).

2. Eu am cumparat acest cablaj de retrofit gata facut, a fost plug in play. Pt ca asta se intampla acum 2 ani, stiu doar ca Mecathronic (de pe forumul nostru) a fost cel care mi-a zis de unde sa il cumpar (e un tip din Timisoara parca).

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cridaia..... te va ajuta el. O sa caut codul mufei, il aveam scris undeva.... 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,

Vreau sa fac si eu retrofit. Am cam toate componentele si vreau sa ma apuc de treaba, dar vreau sa am lamurite toate lucrurile inainte de a incepe.

Florin m-a lamurit in privat cu legatul ceasului, dar nu sunt lamurit cu butonul de avarii. Pot folosi pinii din mufa de B6 pentru butonul de B7.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu se pot utiliza - nu au legatura - trebuie sa iti cumperi mufa si pinii aferenti, pentru butonul de avarie de B7

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi puteti spune modelul de pini si de unde ii pot cumpara? Eventual acest tip de pini se gasesc altundeva in instalatia de B6. Am un prieten care dezmembreaza si m-ar putea ajuta cu pini!

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mufa o ai ? pinii se gasesc in foarte multe mufe de B6... in cele de la restul butoanelor de langa schimbator, mufele mici de la unitatea radio, etc....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mufa o am. De cati pini am nevoie? Am citit ca se fac si unele modificari de la mufa veche la mufa noua in ceea ce priveste configuratia cablajului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai mufa, bagi cod pe Google si o sa vezi pinii necesari, sa iti faci o idee - dupa care vb si de restul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Pini gasesc fie la mine la butoanele de jos, fie imi da fratele meu, deci sunt disponibili oricand. Din ce am citit, e nevoie de 4 pini. Am vazut si schema pe care ai pus-o. Il rog pe frate-miu sa mi-o traduca si daca e vremea buna si copilul cuminte, in weekend ma apuc de modificari.

Multumesc pentru lamuriri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!