Jump to content

Trimuri interior passat B7 in passat B6


costel08
 Share

Postare recomandată

da, ca fara ea, nu stie sa blocheze volanul, cand scoti cheia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e ok.......dar nu spune cam multe 

 

e cam complicat ce arata acolo in poza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

@costel08 cat te-au costat toate modificarile la bord?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
  • 10 months later...

costel08...ce-ai rezolvat cu ceasul pana la urma, cum l-ai legat?...ca nu ai mai zis nimic de aproape un an...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

l-am lasat asa, nu am gasit o solutie exacta la rezolvarea lui

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Solutia este simpla:

Pin-ul 2 din mufa se intrerupe pe placa de textolit si se face un shunt de acolo pana la iluminare, undeva aproape de led-uri pentru a se folosi la iluminare.

Pin-ul 1 si 3 este un minus si un plus permanent.

Acestea se leaga la -/+ din masina pe o siguranta de preferabil si iluminatul se leaga la orice buton iluminat.

Ceasul este facut ca atunci cand are curent dupa off sa plece de la 12.00

Deci se va conecta la ora 12.00 si e 100% functional.

Nemtii au incercat un convertor/emulator de tranformare lin 1.3 to 2.0 dar nu s-a gasit inca. Asa ca ei folosesc metoda descrisa mai sus. Eu doar am tradus pentru voi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

l-am lasat asa, nu am gasit o solutie exacta la rezolvarea lui

 

corect - din pacate alta solutie este prea scumpa.... multe componente de inlocuit.

 

eu la toate retrofiturile la interior de b7 cu ceas analog, am facut cu un comutator ascuns, pentru a reseta ceasul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puteti vedea in videoclipul asta cum arata diferite ornamente de B7 (printre care si trim-ul cu ceasul) pe un Passat B6:

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

nu gasesc codul mufa  airbag off care se afla pe trimul de la clima,cine stie codul?

 

cel de avarie este 4B0971636,ceas 1C0973119B

Modificat de geoland87
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parca e aceeasi mufa.... nu mai imi aduc aminte daca difera sau nu - pune o poza cu spatele trimului, sa vad daca e asa sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am mai informat și este la fel mufa,azi am fost la reprezentanță și am comandat mufele de la ceas și avarie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt cei care vor ceasul functional , se poate construi un modul care sa faca conversia de la can la lin-ul ceasului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant, ceva mai multe informați se poate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ora la rns-ul  se regleaza din IC prin firele HI sau LOW care vin din can in navigatie ,ceasul digital nu il putem pune pe unul din ele ?  

Modificat de geoland87
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu.... deoarece acesta culege informatia de pe Lin... nu are treaba cu firele de can.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am înțeles,între timp am făcut retrofitulpost-114028-14457151898638_thumb.jpegpost-114028-14457152190601_thumb.jpeg

post-114028-14457153995133_thumb.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari ! Arata foarte frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant, ceva mai multe informați se poate?

Pt ceas inca nu am datele, trebuie sa fac ceva loguri la o masina functionala. De pe can de infotaiment se poate extrage semnal de ceas si iluminaj deci ar fi usor de conectat in spate la radio. Uite aici https://www.youtube.com/watch?v=n2AWYmt4GNs cineva a reusit treaba asta. Va tin la curent :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

l-am văzut de ceva timp :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pare ca e ceva de munca la el, din cate se vede in montajul din spatele ceasului....

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceea placa este una de dezvoltare, se poate construi una mai simpla. Eu mi-am facut un adaptor intre lin de la comenzile de volan si can conv folosind un microcontroller atmega32m1. Are integrat in el controller pt  LIN si CAN. Se poate realiza sub forma unui mic montaj cat un pachet de chibrite de ex. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am studiat mai cu atentie video rusului si am impresia ca el comanda direct motor de la ceas fara sa trimita comenzi pe Lin. Intre timp am avut acces la un passat cu ceas din fabrica si am facut ceva loguri, dar nu am reusit sa  setez ora desi am trimis aceleasi mesaje care functioneaza pe masina. Eventual  un coleg care are un pic de timp liber si vrea sa ma ajute sa mai centralizam din date astept un pm. De asemenea daca vre-un coleg are ceva experienta pe Lin-bus  este binevenit la discutii :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Caut si eu codurile de culoare pentru trim-urile acelea din stanga si dreapta cat si cel al butonului de avarii. Culoarea trim-urilor mele sunt cele din  poza!

 

Codul pentru tot ansamblu este 3C0858407, dar nu stiu codul de culoare!

post-85953-0-80904200-1450712529_thumb.j

Modificat de petro.ionut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!