Jump to content

Sonorizare Octavia 2


nemo
 Share

Postare recomandată

Corect,

trebuie inele adaptoare. Eu nu aveam difuzoare pe spate si am vrut sa-mi montez. Am gasit foarte usor de cumparat acele inele, sunt undeva pe la 30 ron setul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • Replies 502
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • yanq

    67

  • gabriel

    52

  • andrei_221

    20

  • octavia 4ever

    19

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am reusit sa rezolv si problema asta, erau arse bobinele la boxe, cand le impingea putin baiatul ala cu mana se intrerupeau, mergeau in functie de vibratii :) am pus 2 jvc + inele adaptoare aferente, montajul s-a facut relativ usor, f multumit de rezultat , cred ca le schimb si p=alea pe spate, un gratar e rupt si as vrea sa iau altul si o boxa se intrerupe  si aia si se aude gajait cateodata. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca la gratar te referi la onrmanetul de pe fata de usa, vei avea o mare dezamagire, nu este piesa separata, vine cu tot cu fata de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

 

Stie cineva in Sibiu unde/la cine as putea merge cu Octavia 2 sa montez boxe si tweetere pe spate ?

Momentan am doar pe fata, si as prefera sa faca cineva care are toate sculele necesare, nu sa stau eu sa imi bat capul.

Am si eu problema raportata de tak30ver, cu sunetul interrupt de vibratii la cele din fata, deci se pare ca si alea vor trebui inlocuite.

 

Boxe de unde recomandati sa cumpar ? Mentionez ca nu sunt un infocat ascultator, de 1,5 ani ascult doar muzica de copiii :)

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru montaj vezi in aria de prestari servicii. Avem un coleg de pe forum care se ocupa.

Despre boxe daca vrei OE vezi in aria comerciala, parca vindea cineva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

are auxiliar, se poate conecta un telefon la cd-playerul masinii? skoda octavia 2 an 2006

Modificat de rTT2008
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa ascuti muzica, etc - daca ai aux, da, prin cabluil aferent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cine imi spune cum desfac fetele de portiera spate, deoarece nu am sunet pe boxe si unul din geamuri coboara mai mult fata de celalalt. Mai am o intrebare pe care o pun tot aici, octavia 2006, 1896cmc, 105cp, bxe, este euro 4 sau euro 3?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Trebuie sa dai jos suruburile, restul cleme... si ai dat jos fata de usa.

2. posteaza in topicul dedicat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care suruburi, exista un tutorial? aux nu am in cotiera, se poate adapta ceva la modelul de cd-player stream

Modificat de rTT2008
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Credeti ca functioneaza la RCD300 adaptorul de mai jos? Pe siteul unde este vandut scrie ca radio trebuie sa poata decoda.

 

USB-Audio-Cable-3-5mm-Plug-to-USB-AF-Aud

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut, nu stiu daca topicul mai este de actualitate dar am si eu o intrebare.

Mi-am luat de curand o O2 si nu-mi place deloc sunetul. Totul pare stock dar nu stiu e posibil sa se fi stricat una alta.

Deci mie mi se pare ca se aud numai inalte si destul de aiurea...parca nu am joase deloc.

In spate nu am boxe, sau nu mai merg cert e ca nu se aude nimic.

La un model fara optiuni ar fi normal sa aiba doar boxe pe fata?

Ce pot face sa se auda cat de cat decent sunetul? Nu vreau sa fac cine stie ce din ea dar as baga niste bani daca stiu ca pot imbunatati sunetul.

Se pot monta boxe pe spate daca nu au fost din fabrica? Adica fara sa trag fire prin toata masina.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt des intalnite O2 fara optiunea de boxe pe spate.

se trag fire din bord de la casetofon,pe sub praguri, stalpul usii spate, se trec prin racordul felxibil in usa si de acolo la difuzoare. 

in mod normal sunetul este decent in O2, pentru gusturile unora (cum sunt si eu ) sunetul este chiar de calitate (pentru segmentul masinii bineinteles)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu doresc sa-mi pun boxe+twetere pe spate.Am gasit cu 100 lei la dezmembrari... Cam cat ar mai fi si manopera pentru montaj?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde de cel  care efectueaza lucrarea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat setarile casetofonului si erau toate date peste cap. Acum am si bass si se aude mult mai echilibrat sunetul. Ma declar multumit de cum se aude. Daca gasesc boxe la dezmembrari o sa ii montez si pe spate..dar deocamdata este ok asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau poti lua de la reprezentanta kitul intreg de boxe spate, twetere, ornamentele, si cablaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

salut, sunt nou posesor de O2 face lift ( 2011 ), si ca multi altii am boxe instalate doar in usile din fata. Unitatea audio este cea standard. Am trimis un mail celor de la skoda bz ( Elcargid ) si am primit urmatorul raspuns...." 

Buna dimineata,

 

Din pacate pentru masina dumneavoastra nu am identificat posibilitatea de a se monta difuzoare pentru usile din spate. Mentionam ca auto nu este dotat cu cablaj preinstalat pentru difuzoare.

Mare atentie, in cazul in care doriti sa incercati sa montati in alt service non-marca aceste difuzoare, unitatea MEDIA (RADIO-CD) nu este dotata cu iesire si pentru difuzoare spate si facanda legatura din cablajele bifuzoarelor fata este posibil sa suprasolicitati unitatea.

 

Multumesc, "

Sa inteleg ca nu pot monta boxe in usile din spate, sau daca o fac risc sa ard rcd-ul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba poti monta, unitatea se recodeaza pentru 8 boxe. IA kitul de instalare de la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 hours ago, mitzu90210 said:

salut, sunt nou posesor de O2 face lift ( 2011 ), si ca multi altii am boxe instalate doar in usile din fata. Unitatea audio este cea standard. Am trimis un mail celor de la skoda bz ( Elcargid ) si am primit urmatorul raspuns...." 

Buna dimineata,

 

Din pacate pentru masina dumneavoastra nu am identificat posibilitatea de a se monta difuzoare pentru usile din spate. Mentionam ca auto nu este dotat cu cablaj preinstalat pentru difuzoare.

Mare atentie, in cazul in care doriti sa incercati sa montati in alt service non-marca aceste difuzoare, unitatea MEDIA (RADIO-CD) nu este dotata cu iesire si pentru difuzoare spate si facanda legatura din cablajele bifuzoarelor fata este posibil sa suprasolicitati unitatea.

 

Multumesc, "

Sa inteleg ca nu pot monta boxe in usile din spate, sau daca o fac risc sa ard rcd-ul ?

care unitate este cea standard ? pune o poza, sa vedem ce ai pe masina.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu conteaza, toate au iesire pt 8 difuzoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge fara probleme Swing

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos locked şi unlocked this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!