Jump to content

Motor protejat rupere curea distributie!


tudosie
 Share

Postare recomandată

Multumesc colegu !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
On 20.05.2013 at 0:25 AM, floro_st205 said:

autodata contrazice mecanicul tau

post-104305-0-38124700-1369085125_thumb.

Salut, 

Te rog sa ma ajuti daca poti cu schema punerii la punct a distributiei la un Polo din 2000 motor 1.4 16 valve tip motor AUA.

S-a rupt un surub de la o rola intinzatoare in mers, supape indoite evacuare, acum am schimbat tot la distributie si am rectificat chiulasa dar motorul nu mai trage ca inainte, nu mai are aceeasi putere. Mercanicul a spus ca el a montat totul corect insa nu sunt sigur. El initial nu a mai putut marca axele si vilbrochen-ul deoarece pozitia lor s-a modificat odata cu slabirea curelei.

Ma gandesc ca supapele deschid prea devreme sau prea tarziu. 

Ma poti ajuta cu detalii? Eu am tot cautat pe internet si nu am reusit sa remarc ceva clar la punctele marcate pe axul vibrochenul-ui. Axele au o singura pozitie unde se blocheaza insa cum imi dau seama ca axul motorului este in pozitia corecta?

Multumesc

Modificat de yzf_mann
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

curea AUA 

Document AUA.pdf

semnul pe fulia de la arborele motor este pe "interiorul" pinionului nu pe partea exterioara (practic unul din dinti are coltul tesit) 

Modificat de floro_st205
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!