Jump to content

filtru polen simplu/carbon activ


Musa
 Share

Postare recomandată

Am facut revizia de 15.000 km. Dupa schimbarea filtrului de polen, parca toate mirosurile (de esapament) au inceput sa intre in masina. Am fost la dealer si mi-au spus ca au inlocuit filtrul de polen cu unul simplu.

Am intrat pe site la filtrele Mann si acolo am gasit 2 filtre pentru Octavia II BKD: CU 2939 si CUK 2939 (cu carbon activ). In dreptul lui CUK 2939 scria ca este pentru masinile cu aer conditionat.

Pot sa ma duc la dealer sa cer schimbarea filtrului CU 2939 cu CUK 2939 pe motiv ca asa scrie in catalogul Mann? E precizat undeva in manualele Skoda ce filtru trebuie folosit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RRS

    10

  • garfield

    7

  • KimDiesel

    4

  • nervoss

    2

Top Posters In This Topic

K-ul vine de la acel carbune activ care retine mirosurile si e aproape dublu la pret fata de cel normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

filtru simplu - 400 K

filtru carbon activ - 450 K

Nu e vorba de bani. E vorba de filtrul potrivit la locul potrivit.

Din catalogul Mann reiese ca CU 2939 nu e potrivit pentru masinile cu aer conditionat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D S-au ieftinit. Klumea. Diferenta e doar in " a retine mirosurile au ba"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde l-ati gasit fratilor pe ala cu carbon activ la 450 K? e peste 1 bulion pe unde am fost eu sa vad.... chiar m-ar interesa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OT Si eu am gasit pt masina mea tot la 1 mil!!!

Daca chiar era pe la 500 ma intereseaza si pe mine!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o fi adevarat?vad ca nu primim nici un raspuns....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu mi-am cumparat acum 2 ore filtru Mann cu carbon activ pentru Golf IV (cod CUK2862) cu 600 de mii. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apoi cred ca 400-500 de mii nu e chiar asa de mult pentru un filtru ce-l cumperi odata pe an...merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu zice nimeni de unde. Eu cel mai ieftin am gasit 110 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Augsburg Iasi, filtru Mann CUK 2862, 550.000 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Care stie sa imi zica unde e filtrul asta la octavia ca nu il gasesc ce naiba la O1 este la stergatoare la O2 unde e pus? ca vreau sa vad eu daca necesita schimbat sau nu ca la cel de aer am vazut e prafuit un pic decat la 8000km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gabriel

Personal, n-am umblat niciodata la el... dar am vazut de unde l-au scos mecanii, la revizie... e pe undeva prin bord, sub torpedou

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am sunat si eu la Autec Craiova unde fac reviziile si mi-au spus ca pt scoda 2 nu au decat un singur tip de filtru, recomandat de producator, care nu are carbon activ

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Interbati-l pe Volksman.

Eu am cumparat Mahle, care este montat pe VAG, este sigur si in varianta cu carbune activ. Piesele de la reprezentante sunt de multe ori duble la pret. Exemplu (Off topic): placute frana Textar - Volksman 140 RON, service VAG - 290 !!!.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

care mai sunt acum preturile, si care sunt filtrele recomandate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Mi-am inlocuit ieri filtrele de aer si polen . La O2 1,9 TDI sunt urmatoarele din fabrica - cel putin la mine : aer MANN FILTER C 35 154 si cel de polen MANN FILTER CUK 2939 . Ambele filtre au costat putin peste 70 RON si sunt tot MANN FILTER . Timp total de inlocuire cel mult 30 minute in spatele blocului . Mai trebuie sa-mi inlocuiesc filtrul de motorina fiindca sigur am nimerit o motorina botezata si daca nu-si revine dupa consumarea integrala a motorinei din rezervor schimb si filtrul de motorina . Inca nu l-am procurat fiindca sunt 3 - 4 elemente filtrante functie de carcasa . Eu am UFI 3CO , iar ieri la magazine dupa cod VIN primesc alt cartus ( nu cel pentru UFI ) . Astept o confirmare de la un cunoscator si pe urma achizitionez si filtrul . Max 83 lei tot MANN FILTER .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care mai sunt acum preturile, si care sunt filtrele recomandate?

eu am dat 55 ron acu' 3 saptamani pe Mann (cu carbon activ)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu se da ban la userii care nu vor sa shareuiasca informatii, ei practic ce cauta pe forum, doar sa se laude ca au gasit piese dar nu vor sa spune unde sau cum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am dat 55 ron acu' 3 saptamani pe Mann (cu carbon activ)

De la un magazin de langa Autovit,cum treci de Practiker(spre targ) pe dreapta sunt 3 magazine cu piese auto...la ultimul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu se da ban la userii care nu vor sa shareuiasca informatii, ei practic ce cauta pe forum, doar sa se laude ca au gasit piese dar nu vor sa spune unde sau cum?

Nu te mai urzica atat. Eu la mine aici in provincie am maxim 5 magazine de piese auto, niciunul cu reprezentare nationala. Daca intru la plezneala in oricare 3 din ele sigur stocul lor combinat e de minim 20 buc numai varianta cu carbon activ.

Daca nici pentru masinile nemtesti(&co) nu s-or mai gasi consumabile....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

din pacate nu retin mirosurile, probabil vreo 50% doar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare (scuze daca nu postez unde trebuie).

De cand a venit caldura (folosesc Clima) sunt momente in care se degaja in masina un miros intepator (l-as asemui cu urina), pentru cateva secunde. Problema sa fie tot de la filtre?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!