Jump to content

Piese din SUA


tibimakai
 Share

Postare recomandată

Eu sint aici in state si ma gindesc cum as putea sa va ajut. Piesele sint mult mai ieftine ca in Europa, dar problema transportului nu stiu cum s-ar putea rezolva. Este o companie de transport rominesc, dar si astia transporta cu vaporul si pachetul ajunge cam la doua luni acolo. Nu stiu exact preturile lor dar este un dolar si ceva /pound(~jumat de kg)+garantie~$5.00.

O alta chestie este seriozitatea fiecaruia dintre noi. Asta nu se poate face numai daca avem incredere intre noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu trebuie sa platesc pentru transport pentru ca aici sint destule magazine in oras si pot sa ma duc direct la ei sa cumpar piesele.

Chiar am un prieten care vinde en gros piese la aceste magazine.

Matrice, cu americanii nu este problema pentru ca ei nu sint obisnuiti cu furtul.

Nu vreau sa ranesc pe nimeni, dar sa stii ca si eu am patit deja si de asta vreau sa ma asigur.

Am cistigat la ebey o camera de 360$, am trimis banii si asta a fost.

Dupa aceea am aflat ca americanul care vindea camera era de fapt din Ucraina.

Cu ce metoda primeai bani de la ei? Pay Pal? Western Union?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un prieten care a fost in state si a cumparat cate ceva de la acest site http://www.wolfsburgwest.com/

Tibi, poate te interesezi ce si cum cu transportul de la ei.

Preturile mi se par bune, intrati si voi si verificati

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde gasesti carburatoare ieftine pentru ca si pe mine ma intereseaza.

De care zici, noi costa 300-800$. Si pentru asa ceva iti trebuie si motor, nu gluma, peste 1600CMC. Cine are asa ceva acasa?

Si inca o chestie, ca sa schimbi carburatorul la ceva mai mare trebuie sa faci si alte schimbari. Nu ajunge doar sa schimbi carburatorul. Trebuie sa schimbi si toba de esapament la ceva mai performant.(4 in 1 header+single pack muffler)

Luind in considerare conditiile de acasa (cind folositi chedere de Dacie)cred ca oferta mea nu este prea scumpa. Citi isi pot permite dublu carburatoare sau ceva de genul acesta?

Daca cumperi ceva uzat nu stii in ce hal sint, daca iti vinde cineva unul uzat ce faci cu ele? Cit o sa fie consumul cu ele?

Dupa parerea mea tot cele originale sint cele mai bune in conditiile de fata. Si garantez pe carburatoarele mele.

Daca nu le vreti nu le vreti, cind vind masina (cindva in viitor)o sa dau toate piesele la viitorul proprietar, eu nu o sa ma imbogatesc daca vind piesele astea. Pentru mine sint bani marunti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat la siteul speedshop si am calculat cei 190Lire, care costa 333$.

Acesta este un(!) carburator Webber care este mai bun ca cel original. Poate scoate citeva cai putere mai multi ca cel original si nu creste prea mult consumul de benzina. Nu este rau, dar costa de trei ori mai mult, merita?

Cele de Webber 34 dublu, asa am auzit ca nu sint prea bune in privinta ca nu merita banii comparind cu performanta cara iti ofera.

Si eu ma uit la dublu Kadrons, dar uzate. Pe mine nu ma intereseaza cit costa benzina.

Este o companie aici in state unde iti trimiti karburatorul ii spui la omu ce vrei sa faci cu el si el iti jeteaza iti pune la punc carburatorul. Cred ca o sa incerc treaba asta, daca gasesc niste carburatoare ca lumea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu asta spun, ca carburatoarele astea duble nu sint inca pentru cei ce abia isi pot pune la punct masinile.

Galeriile si tija activatoare sint de obicei incluse in kit, dar sint foarte scumpe. Si inca o chestie, carburatoarele astea sint pentru motoare mari si nu pentru 1200-1300cmc. trebuie ajustate dupa diferite aplicatii. Jeturile sint de diferite marimi, separat pt. benzina si separat pt. aer.

Sint si sisteme de injectie electronica, dar sint enorm de scumpe, 1000$ cu un injector si 1500$ cu patru.

Si o alta chestie sint un pain in the ass sa le reglezi. Trebuie sa cumperi un sincronizator ca sa l-e poti regla ca lumea.

Cam cit credeti ca consuma motorul de 1600?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat pretul la Hofmann Speedster si este de 160Euro=200$.

Eu le vind la jumatate pret si sint in Cluj, garantez pentru ele, daca nu va place trimiteti inapoi carburatorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Dragilor,

facand tot soiul de sapaturi am gasit o sursa rezonabila de piese, atat dpdv pret cat si dpdv costuri expeditie

am discutat cu oamenii si sunt de acord sa trimita in Romania

pentru inceput pot propune urmatorul "deal"

set motor big bore -alezaj 83 mm - se potriveste NUMAI pe motoarele de 1200 (40cp) fara alte modificari - creste cilindreea spre 1500 cm - mahle brand - se pare ca este ultima oara cand mahle mai produce asa ceva - merita pentru ca faci tuning ieftin si obtii un motor "dopat" la pretul unui set normal

pret 180 USD

transport 70 USD

timp de livrare 4-6 saptamani

cine vrea sa isi upgradeze micul motor de 1200, sa zica, sa sara cu banul si subsemnatul se ocupa de comanda

alte piese - radiatoare de ulei, kituri de ambreiaj performance (Kennedy stage I presssure plate etc), kituri de carburatoare, ma rog, numai piese noi

poze dedesubt!

placa de presiune kennedy - 95 usd

seturi motor - intre 125 -175 (aprox) usd

delco nou - 100 usd

ventilator turbina nou - 30 usd

set carburatoare Kadron - 410 usd

fise bujii performance - 40 usd

extensie baie ulei - 70 usd

pentru detalii, intrebati!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mike, au numai piese de broscute? Ca m-ar interesa si pe mine niste kestii din State... da' pt Golf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sa aduca si sistemul de incalzire auxiliar pentru un 1303 ?

Daca da la ce pret?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Broscarul amator

Hmmm, :) Ceva chedere pt. pop-up?

Daca fac rost de bani pana comandati m-asi baga la un carburator(cat costa Brosol-ul ala?) si poate un delco....Sa vedem.... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

placa de presiune kennedy - 95 usd

seturi motor - intre 125 -175 (aprox) usd

delco nou - 100 usd

ventilator turbina nou - 30 usd

set carburatoare Kadron - 410 usd

fise bujii performance - 40 usd

extensie baie ulei - 70 usd

pentru detalii, intrebati!

<{POST_SNAPBACK}>

alte cotatii

Sachs German T-O bearings - 30.00 usd

New doghouse oil cooler 71-79 - 70 usd

Scat Serpentine pulley and belt system - 180 usd

New early oil cooler - 50.00 usd

New Bugpack Crank gear set - 45 usd

New Bocar 34-pict-3 carb - 140 usd

New stock 30-31 pict carb. - 100 usd

New German type 1 lifters - 4.00 usd each

New Kolbenschmidt 85.5 kits - 95 usd

New Mahle type 1 lifters - 3 usd each

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Broscarul amator
New stock 30-31 pict carb. - 100 usd

<{POST_SNAPBACK}>

Mike, asta il poate inlocui pe al meu 28 Pict fara modificari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam asta e inventarul lor, mai mult sau mai putin: mai au si motoare / blocuri complete noi, alte piese de performanta (volante usurate, arbori cu contragreutati, seturi de carburatoare, fuzete decalate); ffff subtiri la capitolul chedere - au mai mult mecanica - nu se baga pe alte categorii de repere

avantajul e ca se poate comanda cu card

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mike, asta il poate inlocui pe al meu 28 Pict fara modificari?

<{POST_SNAPBACK}>

trebuie jetat pentru cilindreea ta - el e setat mai mult pentru 1500/1600 - e chiar recomandat pentru 1600 in ideea ca e mai economic la consum fara pierdere prea mare la CP

in principiu trebuie dimensionate: jiglerul principal, jiglerele auxiliare de pe laterala dreapta - vezi www.vw-resource.com pentru detalii tehnice in acest sens

ca idee am eu unul din asta, l-am pus asa cum e pe motorul de 1200 si a avut consum destul de maricut dar nu inspaimantator - au mai fost si alti factori - frane infranate, set segmentat etc etc - esential e ca respunde oricum mai bine la reglaje decat unul care trage aer prin toate partile - acum il voi pune pe un 1600

merita sa bagi doua sute de dolari intr-un delco nou si un carburator nou pentru ca vor fi mai compatibile intre ele (cel nou are avans dublu centrifugal-vacuumatic, ala vechi are doar vacuumatic) - eu as face-o daca m-as sti cu ele la pamant

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sa aduca si sistemul de incalzire auxiliar pentru un 1303 ?

Daca da la ce pret?

<{POST_SNAPBACK}>

nu au asa ceva... sunt rare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Broscarul amator
trebuie jetat pentru cilindreea ta - el e setat mai mult pentru 1500/1600 - e chiar recomandat pentru 1600 in ideea ca e mai economic la consum fara pierdere prea mare la CP

in principiu trebuie dimensionate: jiglerul principal, jiglerele auxiliare de pe laterala dreapta - vezi www.vw-resource.com pentru detalii tehnice in acest sens

ca idee am eu unul din asta, l-am pus asa cum e pe motorul de 1200 si a avut consum destul de maricut dar nu inspaimantator - au mai fost si alti factori - frane infranate, set segmentat etc etc - esential e ca respunde oricum mai bine la reglaje decat unul care trage aer prin toate partile - acum il voi pune pe un 1600

merita sa bagi doua sute de dolari intr-un delco nou si un carburator nou pentru ca vor fi mai compatibile intre ele (cel nou are avans dublu centrifugal-vacuumatic, ala vechi are doar vacuumatic) - eu as face-o daca m-as sti cu ele la pamant

<{POST_SNAPBACK}>

Multumesc pentru raspuns, mi-e ca ma complic cu dimensionarea jigloarelor si va creste consumul, ramane doar delcoul(in w/e ma uit ce scrie pe al meu ca sa vad daca se potriveste cu cel nou) si daca ma incadrez cu banii pana veti face voi o comanda ma bag si eu la un delco... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

set motor big bore -alezaj 83 mm - se potriveste NUMAI pe motoarele de 1200 (40cp) fara alte modificari - creste cilindreea spre 1500 cm - mahle brand - se pare ca este ultima oara cand mahle mai produce asa ceva - merita pentru ca faci tuning ieftin si obtii un motor "dopat" la pretul unui set normal

pret 180 USD

transport 70 USD

timp de livrare 4-6 saptamani

cine vrea sa isi upgradeze micul motor de 1200, sa zica, sa sara cu banul si subsemnatul se ocupa, fara nici o obligatie, de comanda

alte piese - radiatoare de ulei,

delco nou - 100 usd

<{POST_SNAPBACK}>

salut

m-as baga eu la piesele care le-am lasat in quote. Daca mai imi trebuie ceva pt a pune setul motor de 83, te rog sa imi spui. Am 1 set de garnituri de 1200 standard, daca cumva imi trebuie altul.....te rog sa imi spui.

Referitor la delcou, esti sigur ca are si avans centrifugal si vacuumatic? Daca da, este ok, daca nu renunt la delco.

Spune-mi te rog cand vrei banii/cand faci comanda.

Merci,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RG, ai idee, segmentzi de tip 4 de 2000 cota 0 or avea? O sa aduc de la moshie un piston ca sa masor diam. si latzimea segmentzilor :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

m-as baga eu la piesele care le-am lasat in quote. Daca mai imi trebuie ceva pt a pune setul motor de 83, te rog sa imi spui. Am 1 set de garnituri de 1200 standard, daca cumva imi trebuie altul.....te rog sa imi spui.

Referitor la delcou, esti sigur ca are si avans centrifugal si vacuumatic? Daca da, este ok, daca nu renunt la delco.

Spune-mi te rog cand vrei banii/cand faci comanda.

Merci,

<{POST_SNAPBACK}>

codul lui este Bosch 0231170034, au si doar centrifugal (009) - la 60 usd

cand am mai multe confirmari de piese si bani adunati, voi lansa comanda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RG, ai idee, segmentzi de tip 4 de 2000 cota 0 or avea? O sa aduc de la moshie un piston ca sa masor diam. si latzimea segmentzilor :lol:

<{POST_SNAPBACK}>

nu au segmenti in schimb au set complet la 200 usd - daca tot iti faci ceva ca lumea, incearca si varianta unui set nou

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar mai fi si diverse discuri de ambreiaj, de la stock la performance

Daikin Disc - 30 usd

New kush lok clutch disc - 30 usd

Daikin Super disc - 45 usd

New 6 puk disc - 65 usd

aprindere electronica (breakerless - fara platina)

Compu-fire ignition unit - 60 usd

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu au segmenti in schimb au set complet la 200 usd - daca tot iti faci ceva ca lumea, incearca si varianta unui set nou

<{POST_SNAPBACK}>

Suna bine.... stai sa crap blocu' sa vad cum stau la capitolul cuzinetzi si s-ar putea sa ma bag.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mike, au numai piese de broscute? Ca m-ar interesa si pe mine niste kestii din State... da' pt Golf.

<{POST_SNAPBACK}>

DOAR piese de aircooled...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codul lui este Bosch 0231170034, au si doar centrifugal (009) - la 60 usd

cand am mai multe confirmari de piese si bani adunati, voi lansa comanda

<{POST_SNAPBACK}>

merci,

si radiatorul de ulei cam la ce pret este?

Modificat de tonic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!