alexabv

Lichid Parbriz. De unde ? De care ? De ce ?

344 posts in this topic

Pe bune acuma, e vorba despre mate la nivel de clasa a 4-a: daca dilutia e de 1:100, din 250 ml. iti ies... 25 litri. :dry:

Edited by Bwwlan
0

Da, bine matematicianule. Asta am vazut si eu asta. Ma interesa de fapt cum pune o doza in rezervorul de la masina. Sau cat pune la un rezervor? Si pretul bidonului... Cat costa la vw?

Dar ce sa mai, nu avem loc de destepti. Raspunzi tu in locul lui..

0

ba raspund eu :))

dozarea este foarte usoara. pui direct in rezervorul de lichid (daca ai rezervor de 3,5 sau 5l faci un calcul simplu si vezi cat lichid pui, recipientul e gradat)

o sticla e pana in 30 lei parca...ocupa loc putin in portbagaj si sterge bine!

post-66542-0-43251100-1369403558_thumb.j

0

Mai Aurel, eu am raspuns la intrebarea pe care ai pus-o. Daca tu voiai de fapt sa intrebi altceva, mno, ce sa zic :dry:

Legat de pret, nu mai zic nimic, ca dupa aia iar ma iei ca iti spun cat e 23lei+TVA :))

0

Daca am inteles eu bine intreaba pretul la dealer. Eu l-am luat de la PBV1, dar nu cred ca e diferenta mare fata de alte locuri.

0

Da, bine matematicianule. Asta am vazut si eu asta. Ma interesa de fapt cum pune o doza in rezervorul de la masina. Sau cat pune la un rezervor? Si pretul bidonului... Cat costa la vw? Dar ce sa mai, nu avem loc de destepti. Raspunzi tu in locul lui..

Aurele degeaba te alterezi...

Intrebarea a fost pusa de rasul curcilor :)

Ca ai gandit altceva, e alta poveste...

Chiar si cum face amestecul e tot la mintea lui fii'mea ...iei un bidon de 5l de apa scoti, o canita mica de apa din el, ~50ml, sau folosesti o siringa daca vrei precizie, si pui concentratul in bidon...amesteci bine, si torni in rezervorul pt lichid de parbriz, cat e nevoie pana il umpli...

Restul pastrezi pt tura viitoare...la rece sa nu se altereze :)

0

Da asa e. Nu m-am exprimat corect. Am vrut sa intreb ceva si am scris altceva. Imi cer scuze. Ma interesa modul de preparare. Multumesc

0

No hard feelings :D apreciez gestul.

0

Varianta 2 :

Recipientele de concentrat gen VW, sonax dupa cum se vede din poza are zona de sus pt a putea doza rapid. Dupa cum pare are 50ml zona pina la "gat"...

1. se cumpara bidonul de apa 5l.

2. se toarna intr-un recipient, cana, pahar de plastic o cantitate de apa ~100-200ml...

3. se toarna concetratul in bidon

4. se amesteca/omogenizeaza

5. se toarna inapoi apa scoasa din bidon

In felul asta aveti o dozare ~ perfecta, fara prea multe accesorii si batai de cap :)

Totusi nu facem bomba atomica : )

0

oricum se amesteca pana ajunge in rezervor ... sunt prea multi pasi ... partea de sus a recipientului are max 25 ml (cel putin asa are Nigrin si sticlele imi par identice) ... torni in bidon de 2x cate 25 ml dupa care te apuci si torni in rezervor ... sunt mai eficiente decat alea la 5 lei ...

ca remarca ... am cumparat lichid la 3 lei 5 litri de la Succes si, spre surprinderea mea, au disparut 90% din resturile de insecte de pe parbriz ... sigur avea ceva dubios dracia aia in ea (nu as recomanda-o pentru masina personala, insa da roade)

0

Si solutia aia de la vw de care spui Silviu, e buna am folosit si din aia si sterge bine, dar asta acu cativa ani :)

@Muale: In 15 secunde nu consumi jumate de rezervor, si depinde in ce masura iti permiti sa cumperi solutiile alea.

@Silviu: Frumoasa masina, am vazut-o azi la Leu :lol:

Edited by RzzV
0

Legat de lichidul asta de prabriz, as vrea sa va intreb, in recipientul in care il tineti daca e o durata mai mare de timp, nu se fac niste pojghite maronii la fundul sticlei...?

Pentru ca eu am combinat intr-un bidon de 10L lichid de parbriz , numai de ala bun de exemplu: lichid de la skoda ala galben, cu sonax concentrat ...si cu altele.Nu radeti :lol: , ca s-au adunat cate un pic din fiecare si le-am pus pe toate intr-un bidon. Acum nu stiu ce sa zic...o fi de la caldura, o fi de la timpul mai mare de stat in basca, nu stiu. E vorba de lichid de vara...

0

e posibil sa apara depuneri, si apa de la robinet simpla are depuneri daca sta mult in sticla.

citisem undeva cum s-a curatat instalatia : otet in vas, scos duzele de stropire si recirculat de cateva ori otetul in instalatie.

0

Ca sa fac o comparatie ...ar fi ceva ca un mucegai dar la fundul sticlei.Ori, mucegai in lichid?? Oricum cand torn il strecor prin dress... :lol: :biggrin:  ...de dama.

Edited by dpc
0

Mucegai? Nu e mazga maronie cum apare pe pietrele din lac?

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

0

am gasit si eu asa ceva in rezervorul de lichid al unei masini, i-a omorat pompa si a fost nevoie sa fie inlocuita

deci e clar ca reactioneazasolutiile intre ele

eu deasta nici nu complectez doar umplu cand se termina

0

eu folosesc numai jet -x . costa dublu sau chiar triplu pe langa apa aia chioara.. dar isi face treaba.. nu raman urme pe parbriz!

0

Eu am incercat Nigrin si sunt foarte multumit.A costat 15 lei in real,dar asta chiar curata si plus ca nu mai ramane pelicula aia pe parbriz.De acum stiu ce sa cumpar.

0

Da, e maronie chestia din bidon si sunt multe. Ca si marci ar fi in coktail solutie originala galbena de la Skoda, niste solutie Wurth, ultima concentrat de la Sonax si ceva de la supermarket, total  vreo 10L pentru 2 masini.

Singura solutie e sa torn cu grija si sa o strecor inainte...Pe viitor nu o s-o mai las sa stea mult timp.

Dar probabil e si in  rezervorul masinii....

Intrebarea e cum curat rezervorul sau cum distrug acele ...entitati ...

0

Il poti da jos sa il cureti. Pentru ce faci un cocktail intre niste solutii BUNE ? Ce vrei mai mult ?

0

Se aduna cate un pic din toate si sa nu tin atatea bidoane ...Ultimul a fost concentratul de la Sonax 2L +apa distilata, de aia s-a adunat mai mult. Nu o sa mai fac asa... :icon_thumleft:

0

Cauta in aria masinii tale cum poti sa dai rezervorul de lichid jos sa il cureti. Poti bloca sau arde pompa. Si lasa cocktailurile.

0

acea pompa care am dat-o jos nu era blocata, cred ca doar infundata si cred ca nu poate fi curatata

ceea ce se formeaza e cam ca un silicon gelatinos care se intinde

0

ar fi indicat sa punem apa distilata in rezervorul spalare parbriz ? ma gandesc sa curat , cumva , rezervorul

0

Apa distilata (din cate stiu eu, posibil sa gresesc; daca da, mea culpa) nu are proprietati de curatare. Mai bine pui, daca tot vrei sa folosesti apa distilata, solutie de-aia de detartrare pentru filtre de cafea (pastila sau praf) in vreo 2 litri de apa, in concentratie normala, o lasi sa actioneze putin--cam juma' de ora, dupa care o treci complet prin instalatie pana se goleste rezervorul.

0