alexabv

Lichid Parbriz. De unde ? De care ? De ce ?

343 posts in this topic

Am tot testat diverse produse si rezultatele sunt jalnice. Consum toata rezerva si insectele doar se intind din ce in ce mai mult. Teflonul pare mai mult reclama ...

Voi cum ati rezolvat problema ?

0

Jet la spalatorie... Caldura, insectele si viteza nu se impaca prea bine cu nicio solutie de spalat parbrizul..

0

Nu se spala decat daca dai imediat cu solutie. Am incercat mai multe felulri de solutie si scumpa si ieftina si de pe afara iar rezultatul e acelasi. Difera doar mirosurile ei

0

vara: lichid concentrat de la sonax (sticla mica cu dozator)

iarna: lichid concentrat de la nigrin, bidon 1l.

0

Iarna, Vara doar lichid de parbriz de la Kaufland, Auchan. 5 lei 5 litri. Inca nu m-am prostit de cap sa dau 15 lei pe 2 litri. Iarna cand e mizerie pe jos faci un drum de bucuresti si consumi 10 litri de lichid lejer.

0

Subscriu pentru lichidul de parbriz la preț de concurență cu apa potabilă. Până la urmă e o zeamă colorată cu ceva parfum ce n-o ingerez eu. Își face treaba câteva secunde cât stă pe parbriz.

0

Eu dau toate geamurile cam o data la 3 luni cu un tratament "anti ploaie" si in rest ca si colegii de mai sus solutii de spalare ieftine

Edited by B0BBY
0

ceva cu teflon..de la real..si e ok..doar atat e cam 9 2 litri si mi se pare ok..stergatoarele conteaza si ele..aveam ceva noname..si dabea dabea..am pus Bosch..alta viata ..si era acelasi lichid

0

D-ala din carrefour la 5l care e 9 lei...sau apa cu spirt si cu sampon :)

Pretul acestui accesoriu la benzinarii mi se pare ridicol...

0

lichid de spalare din hypermarket. dar am in masina o rola de servetele si un "fas" cu solutie de geamuri. cand se incarca de nu mai vad printre ganganii zborsite, scot "sculele" si sterg parbrizul.

0

De la sampon ramane parbrizul mai matasos?

Nu pot sa inteleg cum unii dau mii de euro pe o masina si apoi cauta solutii babesti pentru intretinere/îngrijire...șampon la parbriz,silicon peste tot in interior,cola pe roti.

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

0

Vali,nu toti ne pricepem la detailing auto,suntem econonomisti,doctori,bucatari,cumparam ce este pe piata,este un consumabil.De vina este cine le aproba si certifica vanzarea acestor zemuri colorate..

Edited by calin.g
0

Eu din 1992 pun vara doar apa de la robinet amestecata cu cateva sprituri de sapun lichid. Iarna mai cumpar lichid de iarna ca sa nu inghete dar sub 10 lei/ 5l sau pun spirt amestecat cu apa. Nu s-au infundat duzele, nu au inghetat.

0

Eu am ajuns la concluzia ca lichidul de parbriz ieftin, gen 5 lei 5 litri, cam ataca gumele stergatoarelor, am observat asta la stergatoare de calitatate!

0

Majoritatea solutiilor ieftine din comert sant de cacao...acum vreo 5 ani mai gaseai si pe baza de alcooli si "detergent" ceva mai scumpe gen 15-20RON 5l, dar alea chiar spalau/degresau...eu le mai foloseam la spalat pe maini dupa ce mai surubaiam pe la motor...

Acum sant apa de ploaie...

Vara folosesc Nigrin cu apa distilata sau plata :), iar iarna daca mai gasesc pe la Selgross zeama pe baza de alcooli nu prostii cu metanol la 5RON 5l, daca nu aceeasi solutie Nigrin dar cu alcool tehnic sa nu inghete...

Combitatia merge destul de bine...

Unii au ajung la combinatii cu sampon, Ariel , Pur si alte chestii din disperare ...la noi pici in extreme ...ori tampenii la 5RON ori 30RON la 2l prin benzinarii...care uneori sant de calitate, dar foarte scumpe...si acum mai am o damingeana de 3l de la Petrom pe balcon...e super buna pt sters geamurile...a incercat-o nevasta prin casa si a rechizitionat-o...e super ok de sters geamurile , oglinzile etc...degreseaza f bine si nici nu lasa urme :)

0

O alta problema este cand parbrizul devine uleios si se degreseaza foarte greu. Daca e noapte si ploua nu mai vezi nimic. O fi ulei de motor de pe la camioane ? Sau ceara de la spalatorie ? Eu personal ma tot chinui cu pur sau similare pana-l degresez cat de cat

0

Eu am ajuns la concluzia ca lichidul de parbriz ieftin, gen 5 lei 5 litri, cam ataca gumele stergatoarelor, am observat asta la stergatoare de calitatate!
Se găsesc soluții suplimentare special pentru asta. La Motorag era vreo 10 sticla.

O alta problema este cand parbrizul devine uleios si se degreseaza foarte greu. Daca e noapte si ploua nu mai vezi nimic. O fi ulei de motor de pe la camioane ? Sau ceara de la spalatorie ? Eu personal ma tot chinui cu pur sau similare pana-l degresez cat de cat

Am și eu probleme de genul ăsta la X3, inclusiv pe interior. Edited by c6t9
0

Pt exterior va recomand o solutie antiploaie...RainX...

Era si pe la Practiker  dar cine poate direct de pe Ebay sau de la americani de pe site.

Se da cam de 2-3ori pe an...eu am fost destul de lenes si nu am dat in toamna...si mi am mancat ficatii peste iarna.

Chiar merita...inclusiv pt usurarea stergatoarelor, a spalarii efective, iar parbrizul dupa stergere ramane mult mai clar...

Am mai scris despre asta acum vreo 2 ani in urma...

0

e drept ca mersul pe DN1 A, in spatele unei batrane Rabe, iti face praf nu doar parbrizul, ci si farurile, se imbacsesc si de-abia se mai curata. am auzit ca solutia de la Sonax, cea concentrata, in sticluta mica, cu dozator ( 25 ml la un vas de 3 litri) e destul de buna. o sa caut sa achizitionez si o sa revin cu impresii. dar tot raman la ideea ca o solutie de geamuri( gen Ajax) e buna in masina, pt curatarea din cand in cand a parbrizului si geamurilor.

am vazut ca mai nou, nici benzinariile nu mai pun solutie in galetile de langa pompa, ci doar apa....si cateodata mai ai surpriza, sa pui pe geam o gramada de nisip, dupa ce un sofer de tir si-a sters stopurile cu acea scula ce ar trebui folosita excusiv la spalat geamrile.

0

Eu pentru uleiurile de pe parbriz mi-am cumparat ceva solutie de la real intr-un bidon rosu (nu mai retin numele dar ma pot uita mai tarziu) si se spala cat de cat cu el dar trebuie frecat bine cu o laveta .

0

Din punctul meu de vedere, niste stergatoare bune + JetXpert ar fi combinatia perfecta. Chiar n-am avut probleme cu aceasta solutie pana acum + miros destul de placut...

0

incercati cu putin PUR lichid de vase,cateva picaturi,si sa fie mai usor,diluati intr-o sticla de juma'de litru.....iar continutul turnat in vasul lichidului de parbriz.Si masina merge degresata cu el,doar ca trebuie udata foarte bine,ca sa nu lase urme.

0

Eu folosesc jetXpert atat vara cat si iarna. Se descurca foarte bine in a indeparta mizeria.

Am avut totusi cateva experiente neplacute la temperaturi intre 0 si 5 grade. Dimineata se mai intampla sa fie un strat de bruma atat de fin incat se putea lua cu buricul degetelor. Ma grabeam asa ca am zis ca jetXpert (garantat sa reziste la -30grade) va reusi sa curete stratul. Mai ales ca si duzele sunt incalzite am zis ca nu are cum sa inghete pe parbriz. A reusit sa topeasca stratul de bruma dupa care a inceput sa formeze o pojghita subtire, dar persistenta si opaca peste care alunecau stergatoarele. Era mai rau decat una de gheata.

Poate a fost un comportament normal si am gresit eu incercand sa topesc acel strat.

Edited by The_Ego
0

Solutie de la real la 5l parca 2.99 lei. Avand spalator la faruri, il bea imediat si oricum o data la o saptamana ajunge la spalatorie.

0

Daca vreti sa va degresati parbrizul--din ce am inteles eu de pe urm discutiei cu Razvan din Cluj, care se ocupa cu detailingul--acesta se curata cu alcool izopropilic, care curata foarte bine fara sa atace lacul sau componentele de guma (chedere, garnituri, etc.) Se stropeste cu alcool izopropilic si se sterge cu hartie de ziar. Chiar daca pare curios, hartia de ziar curata fenomenal, nu zgarie si nu lasa dare fine in urma.

Dupa curatare, ideal ar fi aplicarea unei solutii de tip "aqua-peel" (RainX sau echivalente, se gasesc la Cora, Carrefour, etc.), conform instructiunilor de pe eticheta. Pe langa ca picaturile de apa perleaza foarte frumos de pe parbriz, "goangele" zdrobite se inlatura mai usor. Bine, daca mergi printr-o zona unde faci macel, atunci n-ai ce face, ocazional opresti al o benzinarie si cureti cu T-ul...

LE: apropo: vorbisem anul trecut cu directorul de productie de la Romtec (firma care produce JetXpert) si imi spusese ca ei folosesc un mix de substante care nu-s nocive pentru om. Ideea e ca prin pulverizare pe o suprafata fierbinte de sticla, marea majoritate a solutiilor de parbriz degaja vapori care se infiltreaza in interior care, de fapt, sunt toxici pentru organism, insa ingredientele sunt folosite in respectivul mix tocmai fiindca permit obtinerea unui rezultat aproximativ identic SI mentinerea unui cost de productie scazut => pret mic la raft.

Alea mai scumpe (gen Sonax, Nigrin, Jetxpert, etc.) au +/- acelasi rezultat (uneori mai bun, alteori mai slab) insa vaporii lor nu sunt nocivi prin inhalare. Evident, n-am foi tehnice sa va pun la dispozitie, tot ce am spus mai sus am aflat doar verbal, si puteti sau nu s-o luati de buna.

Edited by Bwwlan
0