Jump to content

statii emisie


KRAKEN
 Share

Postare recomandată

am vazut discutii despre statiile de emisie undeva, dar nu e topic facut.    :dry:

 

Am  mai multe intrebari pentru voi, care aveti asa ceva.

 

Observ ca unii iau din alea ,,cat mai de firma'', scumpe.    :icon_geek:

Am vazut ca sunt dinastea si in targ..

am gasit oferta de dinastea din poza.. una la 250 lei- care bate cam 10 km.

 

unul care are asa ceva cica  de fapt conteaza ANTENA..

 

voi ce  puteti spune??

post-1207-0-30192800-1366909183_thumb.jp

post-1207-0-42349000-1366909210_thumb.jp

Modificat de KRAKEN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai treaba sta cam asa: e mai bine sa iti iei o statie de la un producator cunoscut; ca la orice alt produs, sunt unii mai de calitate, si altii asa si asa. De exemplu, eu mi-as lua oricand un president sau un midland la mana a doua decat ce ai pus tu in poze, de care nu am auzit. Statii la mana a doua bune gasesti si pe la 250-300 destul de usor. eu am president taylor ii, am luat statia cu 300 si antena inca 100, si sunt foarte multumit. Acum as schimba-o, as lua un midland alan 42 sau 52. e statie portabila care vine si cu adaptor de bricheta si mufa de antena externa. mi se pare mai comod de agatat de centura decat statia fixa, la care am tot timpul probleme unde sa o pun (mai ales ca o schimb de pe o masina pe alta). la logan nu vreau sa dau gauri in bord sa o fixez, la broasca nu am unde, si la fel nu as da gauri. 

Antena conteaza foarte mult la receptie mai ales. o antena de 1,5 metri poate sa iti prinda bine pe altii cu statii de 4W care transmit de la 10km. Treaba e simpla: majoritatea au statii de 4W (legal nu ai voie mai mult decat daca esti radioamator). O statie de 4W cu antena de 1,5 metri bate cam 10km si receptioneaza cam la fel (in functie si de relief, daca esti in varf de deal prinzi mai mult, intre dealuri sau munti prinzi mai putin). Parerea mea e ca si 5km sunt suficienti, afli din timp orice "problema" ar fi in fata. Eu de exemplu am antena de 975mm, mie nu imi place sa am masina troleibuz. si prind semnal bun si peste 5km. As recomanda o antena cu talpa magnetica, e mai usor de dat jos, si rezista lejer la viteze legale (pana la 130 am incercat eu). busul e inalt, cu inca 1,5m peste acoperis gandeste-te cat o sa vina, dar e decizia ta. 

Inca un sfat, important zic eu: nu te lua dupa radioamatori. ei sunt in lumea lor, unde nici o antena nu e suficient de mare, nici o statie suficient de puternica. daca nu prind si semnal din patagonia, nu sunt multumiti. la reteaua de drumuri de la noi, 5-10km iti acopera necesitatile, zic eu.

las si pe altii sa isi dea cu parerea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca idee, problema e relativ simpla:

 

legat de antene: in CB lungimea conteaza. cea mai buna solutie se pare ca e ML145. sunt multi producatori. recomandat: president, sirio, midland. dopo are pe bus antena ca si a mea (Sirio Performer 5000), si care are cam 1,90 m. nu l-am auzit sa se planga ca e prea lunga si ca loveste cu ea. eu o folosesc pe broasca si cum nu prea am avut cum sa pun talpa magnetica intr-o pozitie ok am ales un suport fix prins pe suportul barii spate. mai am un ML145 sirio pe care il folosesc pe golf cu o talpa magnetica.

 

legat de statii: astea noi, cu mici exceptii (evident costisitoare) sunt pocnitori. plastic cum ar veni. receptie proasta si emisie la fel. cauta un president second (sau ceva de firma mai vechi). dai pe ele cat pe una noua (sau poate un pic mai mult) dar stii de o treaba. mare atentie: nu toate statiile merg in FM. sunt care merg doar in AM si nu se pot folosi in scopul urmarit de tine.

 

pe de alta parte daca vrei sa fasaie ceva prin maisna si sa auzi cand zic aia de un radar ia o pocnitoare (daca se paote cu LED-uri si afisaj albastru, ca e de efect :D ). oricum nu te intereseaza ca ai radar la deva cand tu esti in sibiu. pana ajungi la deva tot afli de el pe traseu. totusi statia nu o cumperi in fiecare zi asa ca dac tot faci o investitie eu zic sa nu iti iei un gunoi nou. cauta si gaseste una veche buna.

 

cel mai importat: calibrarea! calibrarea se face pe masina si nu e valabila pt mutarea antenei pe alta masina sau schimbarea locului antenei, (daca nu are suport fix ci talpa magnetica). daca are suport fix, o caliberzi si pa. cand o muti pe alta masina, calibrezi iar.

 

PS: unii de pe aici lucreaza in domeniu. poate ne lamuresc mai bine (si ma corecteaza daca/unde am gresit)

Modificat de sergiup
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..multzumesc.

 

Tzepes, poate, daca e cum zici, te ,,scap'' de aia... o sa-ti dau pm.

 

Sergiu- la ps-ul tau,  aia ,,unii''  nu.. ,,zice'' nimica!!! da-i in fapt!! care ,,e'' aia???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!