Jump to content

Masina noua de afara sau din tara


Not_used_calin
 Share

Postare recomandată

vanzarile anuale ale VAG in romania sunt infime pentru o tara asa de mare....pentru toate marcile si modelele concernului insumeaza doar un amarat de vreo 3000 (trei mii!) de masini pe an. La vanzarile astea, ar trebui sa te roage sa cumperi....

ai dreptate, insa nu se intampla deloc asa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-are nimeni dreptate. TVA-ul nu se recupereaza, pentru ca nu se plateste ;)

Trebuie numai sa gasesti un dealer dispus sa-ti vanda masina fara sa-ti perceapa TVA-ul, iar aici e problema cea mare: e destul de complicat sa justifice apoi statului ca a vandut fara TVA, pentru ca statul vrea sa-si primeasca partea. De aceea multi dealeri prefera sa refuze sa-ti vada masina ca sa evite complicatiile cu TVA-ul.

 

In cazul meu, n-am platit tva-ul romanesc de 24%, ci doar pe cel german, de 19%. A fost greu sa gasesc dealer sa-mi vanda fara tva, cu toate ca vanzarile anuale ale VAG in romania sunt infime pentru o tara asa de mare....pentru toate marcile si modelele concernului insumeaza doar un amarat de vreo 3000 (trei mii!) de masini pe an. La vanzarile astea, ar trebui sa te roage sa cumperi....

 

@dudu: da, merci, ar fi de folos....

 

Skoda şi Volkswagen au fost aproape de a depăşi marca Dacia pe piaţa internă la vânzări în primele opt luni ale anului, anunţă Money.ro.Vânzările cumulate ale Skoda şi Volkswagen au însumat 9.627 unităţi, pe când vânzările Dacia au atins 10.827 unităţi. 

Volkswagen a vândut 5.253 autoturisme între ianuare şi august 2012, marcând o scădere de 0,81 procente, în timp ce Skoda a vândut 4.374 unităţi în România în aceeaşi perioadă, înregistrând o scădere de 7.21 procente.

Sursa: http://www.automarket.ro/stiri/romania-skoda-si-volkswagen-au-obtinut-vanzari-cumulate-apropiate-de-cele-46654.html

Modificat de paul_e88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant postul #1  ca si explicatie gasesc urmatoarele motive 1-dotari mai bogate ( de asta platesti mai mult) 2-putere de cumparare 3-tva 4-marja de profit  + POLITICA IMPORTATORULUI care sa nu uitam la noi este PBN el este cel care stabileste/negociaza  pret baza/dotari etc Interesanta si  versiunea o3 1.6tdicr M6 destinata Rmoldova,deja ma simt in lumea 3-a Ca si diferente de calitate nu vad,stiu ca exista 2 fabrici una in cehia si alta in slovacia??!! Masina este dupa noroc,ce ai impresia ca alea din vest nu se strica??,crezi ca sta cineva sa aleaga -asta e piesa pentru vest o dam la bune -asta e piesa pentru est o dam la nasparliii de bulgari, romani,sirbi,croati etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Not_used_calin

@dinu_s

 

Foarte util comentariul tau. Deci, se poate plati TVA decat intr-una din tari, ca persoana fizica. Merge si platita in 2 locuri si ulterior facut decont de rambursare a taxei, da' e riscanta varianta. Multumesc mult!

 

Multumesc si pentru comentariul de pe prima pagina referitor la selectia de pe banda a destinatiei masinilor noi. Super tare! Cred ca banuiala asta o aveam multi dintr noi. In definitiv, toate motoarele sunt rodate pe banc si inca de atunci cred ca se stie ce performante sau subperformante are fiecare. Restul e marketing.

 

@dudu

 

N-am vrut sa fiu rautatcios, da' in momentul in care ridici problema "Am putea sa luam masina mai buna de afara la preturi aproximative cu cele din tara", te astepti sa-ti sara in cap dealerii din Romania, nu? Si dupa 2 atacuri, cred ca am tras o concluzie fireasca, nu? Oricum, nu-mi place razboiul si propun sa "ingropam securea".

 

Eu unul, cred ca s-au atins punctele esentiale - chiar daca nu au fost multe exemple - si, in conditiile astea, propun inchiderea topicului.(dc sunteti de acord)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discutia asta s-a mai purtat, nu s-a ajuns la nici o concluzie. Vad ca continuati, unii dintre voi, sa credeti in teoria conspiratiei cu masinile mai proaste facute special pentru Romania. Asa o fi, cum spuneti voi, banuiesc ca sunt si asamblate cu ciocanul, nu pe o linie robotizata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skoda şi Volkswagen au fost aproape de a depăşi marca Dacia pe piaţa internă la vânzări în primele opt luni ale anului, anunţă Money.ro.Vânzările cumulate ale Skoda şi Volkswagen au însumat 9.627 unităţi, pe când vânzările Dacia au atins 10.827 unităţi. 

Volkswagen a vândut 5.253 autoturisme între ianuare şi august 2012, marcând o scădere de 0,81 procente, în timp ce Skoda a vândut 4.374 unităţi în România în aceeaşi perioadă, înregistrând o scădere de 7.21 procente.

 

Groaznic de putin si cele 9627 masini vandute in Ro. Uite spre comparatie cateva date despre masinile vandute numai in Germania de VAG si numai in 2012 (atentie, doar cateva modele!!):

 

- Golf:      240.700 bucati (http://www.spiegel.de/fotostrecke/vw-golf-sieger-aller-klassen-neuzulassungen-in-pkw-segmenten-fotostrecke-91693.html)

- Up!:         42.842 bucati (http://www.spiegel.de/fotostrecke/vw-golf-sieger-aller-klassen-neuzulassungen-in-pkw-segmenten-fotostrecke-91693-2.html)

- Polo:       76.507 bucati (http://www.spiegel.de/fotostrecke/vw-golf-sieger-aller-klassen-neuzulassungen-in-pkw-segmenten-fotostrecke-91693-3.html)

- Passat:   89.333 bucati (http://www.spiegel.de/fotostrecke/vw-golf-sieger-aller-klassen-neuzulassungen-in-pkw-segmenten-fotostrecke-91693-4.html)

- Audi A6: 52.710 bucati (http://www.spiegel.de/fotostrecke/vw-golf-sieger-aller-klassen-neuzulassungen-in-pkw-segmenten-fotostrecke-91693-5.html)

- Tiguan:  55.615 bucati (http://www.spiegel.de/fotostrecke/vw-golf-sieger-aller-klassen-neuzulassungen-in-pkw-segmenten-fotostrecke-91693-7.html)

- Touran:  53.025 bucati (http://www.spiegel.de/fotostrecke/vw-golf-sieger-aller-klassen-neuzulassungen-in-pkw-segmenten-fotostrecke-91693-10.html)

- Caddy:  32.326 bucati (http://www.spiegel.de/fotostrecke/vw-golf-sieger-aller-klassen-neuzulassungen-in-pkw-segmenten-fotostrecke-91693-11.html)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dinu_s

 

Foarte util comentariul tau. Deci, se poate plati TVA decat intr-una din tari, ca persoana fizica. Merge si platita in 2 locuri si ulterior facut decont de rambursare a taxei, da' e riscanta varianta. Multumesc mult!

 

Multumesc si pentru comentariul de pe prima pagina referitor la selectia de pe banda a destinatiei masinilor noi. Super tare! Cred ca banuiala asta o aveam multi dintr noi. In definitiv, toate motoarele sunt rodate pe banc si inca de atunci cred ca se stie ce performante sau subperformante are fiecare. Restul e marketing.

 

@dudu

 

N-am vrut sa fiu rautatcios, da' in momentul in care ridici problema "Am putea sa luam masina mai buna de afara la preturi aproximative cu cele din tara", te astepti sa-ti sara in cap dealerii din Romania, nu? Si dupa 2 atacuri, cred ca am tras o concluzie fireasca, nu? Oricum, nu-mi place razboiul si propun sa "ingropam securea".

 

Eu unul, cred ca s-au atins punctele esentiale - chiar daca nu au fost multe exemple - si, in conditiile astea, propun inchiderea topicului.(dc sunteti de acord)

 

Nu ma intelege gresit! TVA nu se returneaza pentru ca nu trebuia platit - iar codul fiscal specifica clar acest lucru! In cazul meu, MF roman nu mi-ar fi returnat TVA-ul platit dealerului, iar Germania m-ar fi obligat oricum la plata a 19% din totalul facturii - cu sau fara TVA romanesc inclus - pe ei nu-i intereseaza daca eu am platit sau nu in Romania.

 

Apropo de calitatea diferita a masinilor destinate tarilor mai sarace...cred ca-s povesti scornite de frustrarea unora care sufera nitel de mania persecutiei. Passaturile sunt facute numai in Emden pentru toata Europa, cu al meu am avut noroc si n-am avut problemele (multe!) despre care citesc pe forumurile germane.

 

Apropo de postul anterior, acum imi dau seama ca si Dacia vinde putin in Romania, nu numai VAG....10.827 masini in 2012 fata de 44.914 Dacii vandute in Germania in acelasi an (http://www.vda.de/de/zahlen/jahreszahlen/neuzulassungen/) ;) A se compara cu Up! sau Caddy...

Modificat de dinu_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cumparat o masina noua de la Dealer din Germania, anul trecut in toamna.

Mi s-a emis factura pe persoana fizica cu TVA 19%, am adus-o in Belgia, am mai platit inca o data TVA-ul belgian de 21%, iar dupa ce am inmatriculat-o am trimisl a dealer toate actele si mi-au dai ei TVA-ul nemntesc inapoi...intr-o saptamana. Aveti toata discutia aici: http://vwforum.ro/topic/5222-cumparare-masina-din-germania/page-93

 

Dupa cum spune si cristian, nu are rost sa reluam vechile discutii despre masinile facute pt est vs pt vest.

Nu exista linii de productie, asamblare separate pentru o comanda de Romania si una de Austria de exemplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, exista compoentente care se adauga sau nu, dar asta tine de specificiul fiecarei tari in parte. Asa cum in Romania toate masinile se vand cu aer conditionat standard si in Germania sau Franta nu, la fel se face cu alte dotari. De exemplu, Leon FR vine cu jante pe 17' in Romania si 18' in UK. Ma indoiesc insa ca in afara de diferente de dotari, masinile sunt diferite ca si conceptie, nivel de calitate sau locul de productie/linia de asamblare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Bwwlan: Da, dar asta nu inseamna ca ca sunt dezavantajate masinile pentru Romania.

De exemplu Leonul meu facut pentru Belgia meu nu are incalzire auxiliara la motor, iar unul facut pentru Romania are. Vorbim de acelasi an, aceeasi luna, aceeasi echipare.

Sau...la mine e scursa vopseaua la unul din praguri, iar la cel de Romania nu este.

Sau... nu am putut comanda un anume model de jante pe 16'..iar in Romania se putea.

Sau...parbrizul paraia dupa prima mie de km, iar la cel de Romania NU.

Sau...mocheta e decupta un pic stramb sub scaun, iar la cel de Romania e perfect.

Sau...un plastic de la prag nu era bine prins, iar la  cel de Romania era ok.

 

...mai continuam?!

Modificat de Roger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, exista diferente de echipare. Insa piese sau operatiuni care se omit....nu cred. Poti da vre-un exemplu?

 

La mine de pilda mi-a venit cu pachetul de fumatori (in echiparile de Romania era default, pentru Germania e optional) si nu s-a putut scoate desi am insistat ;)

 

Cum ziceam, unora poate le face placere sa se simta oameni de clasa a II-a, insistand cu treaba ca masinile de Romania sunt facute mai neserios. Paranoia...parerea mea!

Modificat de dinu_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, cred ca am exemplificat suficient.

Ca sa revenim la titlul topicului, Not_used_calin cauta oferte si de afara si din Romania, tine cont de acea lege cu 6 luni si/sau 6000 km si vezi cum iesi mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci pana la urma sa intelg ca eu ca persoana fizica, voi plati atat tva in Germania cat si in Romania?

 

Legat de eterna dezbatere dintre masinile facute pt vest si cele pt est, teoretic sunt una si aceeasi masina, fiind facute in aceeasi fabrica. Desigur, poate diferi controlul de calitate, nu sunt practic 2 masini la fel in cel mai mic detaliu.

Este posibil insa sa difere ceva calitate la materiale pt modelele de intrare in gama, deliberat facuta pt pietele sarace tocmai pt a se obtine un pret de intrare mai scazut, nu din alt motiv.

 

Legat de vanzari,  nu se compara o tara cu 80 de milioane de oamei marea parte foarte instariti si cu posibilitati de cumparare in rate extrem de avantajoase cu o tara cu mai putin de 20 de milioane de oameni cu cele mai mici salarii din uniune.

Modificat de Muraru Dan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Muraru Dan, tu chiar crezi ca cel care face controlul de calitate triaza masinile in functie de calitate, stiind ca cele care nu respecta standardele ajung in Romania? Sau ca linia de asamblare va sti ca masina in cauza merge in Romania si o va asambla mai prost? Eu cred ca exista o singura linie de echipare, pe care vin componentele care se monteaza pe masina, care au trecut deja de un control de calitate. Piesele care nu respecta calitatea la un nivel standard nu pleaca din fabrica de componente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Muraru Dan, daca iti cumperi masina noua pe persoana fizica si daca are pana in 6000 km sau pana in 6 luni vechime atunci dealerul neamt o sa-ti emita factura cu TVA. Apoi vei fi obligat sa mai platesti si TVA-ul in tara unde o vei inmatricula, urmand sa-ti recuperezi TVA-ul de la dealer-ul care ti-a vandut-o in Germania.

Modificat de Roger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multi nemti isi cumpara masinile prin firme de reimport pentru ca ies mult mai ieftin asa. Cica 30% din masinile inmatriculate in Germania au fost produse pentru alta tara (nu mai dau niciun link, am obosit deja sa ma repet). Toate masinile astea trec o data la 2 ani TUV-ul fara probleme, nu difera cu nimic la calitate de masinile produse "pentru Germania".

 

Cealalta masina, o Corolla, am cumparat-o SH din Germania si a fost un reimport, din Belgia parca.

 

In cazul Passat-ului, el e cumparat de neamtul de rand din Danemarca, unde taxa de inmatriculare reprezinta cam 150% din pretul de cumparare al masinii. De aceea VAG tine in Danemarca preturile cat se poate de jos, ca sa reuseasca sa vanda ceva pe piata asta speciala. Asa se intampla si in Romania, preturile sunt tinute jos pentru ca oamenii-s saraci si TVA-ul e mare.

 

Golf si masini din clasa compacta (1er, A-klasse. etc.) se reimporta din tarile sud-europene, unde concureaza cu Fiat, Lancia etc. Si exemplele pot continua....unul clasic e E-Klasse care se reimporta la greu in Germania din SUA ;)

Modificat de dinu_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Muraru Dan, tu chiar crezi ca cel care face controlul de calitate triaza masinile in functie de calitate, stiind ca cele care nu respecta standardele ajung in Romania? Sau ca linia de asamblare va sti ca masina in cauza merge in Romania si o va asambla mai prost? Eu cred ca exista o singura linie de echipare, pe care vin componentele care se monteaza pe masina, care au trecut deja de un control de calitate. Piesele care nu respecta calitatea la un nivel standard nu pleaca din fabrica de componente.

 

Eu sincer cred ca da.

Vw se lauda cu cel mai tare sistem de managenemt, se lauda ca stie ce piesa va folosi pt o masina inca dinainte sa fie pe linia de productie, practic stie exact ce piese au in stoc furnizorii si astfel decide ce sa puna si ce nu. Codul piesei e rezervat inca de la comanda masinii astfel incat se stie exact ce piesa va ajunge pe masina, repet inca din fabrica producatorului piesei respective.

E posibil pt pietele sarace sa foloseasca piese mai slabe calitativ. Sa fim serisoi, el stabileste cat de riguros sa fie testata o piesa OE.

Pt ca, producatorul farica piese OE, OEM si aftermarket. Ce le diferentiaza fizic e doar controlul calitatii, ele fiind practic aceeasi piesa. Iar vw stabileste cand o piesa e potrivita pt oe si cand nu.

 

Am intalnit cazuri in care masinile de intrare in gama aveau chederele mult mai proaste decat cele cu echipare superioara.

 

Repet, ma refer doar la masinile dedicate pt piete sarace, gandite sa se incadreze intr-un anumit pret.

 

Pt ca, sa fim seriosi, nu da VW un pret mai bun pt Romania sa intre pe piata cum se spune, mai ales ca se vand mult mai putine masini decat in Germania. Din contra, cu cat se vinde mai mult cu atat ar trebui sa beneficieze piata respectiva de masini mai ieftine. Insa neamtul e prea bogat sa se caliceasca la cateva mii de euro si astfel politica pt acea piata e orientata spre calitate maxima.

 

Pt ca, daca mergi si comanzi in Romania un HL customizat, atunci nu exista nici un fel de diferenta.

 

Ca si alt exemplu stiu din sursa sigura ca si Loganurile pt Germania sunt mai bine insoniorizate, au scaune ceva mai comode smdp.

 

Deci exista aceasta politica peste tot.

 

Insa, eu mi-as face griji precum spuneam anterior doar pt modele ieftine, de intrare in gama, preconfigurate si fara posibilitate de a schimba ceva la acea configuratie decat probabil presurile.

Pt celelalte nu ar trebui sa fie diferente dat fiind si gama superioara din care fac parte.

Modificat de Muraru Dan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Not_used_calin

@Muraru Dan

 

Sunt de acord cu tine! Asa cum exista cafea pentru Romania, detergenti pentru Romania, ciocolata pentru Romania, E-uri pentru Romania, aviara pentru Romania, haine pentru Romania - toate fara nicio diferenta fata de omoloagele lor de pe p-tele vestice... :coffee_lol: ...........bineinteles ca exista si masini pentru Romania, DAR care nu difera cu nimic fata de orice alta masina din lumea asta..... Prefer sa fiu catalogat drept paranoic, decat sa inghit gogoasa asta. Normal ca nu se poate demonstra asa ceva si ca tot timpul nu se vor vorbi decat "discutii". Dar am invatat, nu-i asa :D , un lucru: nu iese fum fara foc. Iar cine a auzit/a vazut la viata lui cam cu ce se manaca un Sistem al Calitatii, un Kanban sau Just-in-Time, va sti ce concluzie sa traga singur.

 

In schimb, un lucru s-a desprins clar din acest topic - se poate lua masina de afara, noua, la bani mai multi (dar in unele cazuri si cu dotari mai bune) cu posibilitatea recuperarii TVA-ului. Asta - confirmata cu exemple date de oameni. Mi se pare cel mai mare castig - pt noi toti - in ciuda scepticilor acestui forum.

 

Bafta noua tuturor! Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Offtopic insa s-a pomenit de mancare.

Eu am parintii in Germania si-mi trimit regulat de acolo produse.

E o diferenta uriasa intre ciocolata cu stafide cumparata din Lidl de la noi si cea de acolo, pampersul de la ei cumparativ cu cel de la noi si multe alte exemple.

Ambalajul cu axceptia limbilor in care e scris e identic.

 

Deci, exista o astfel de triere a calitatii in functie de tara destinata.

A da, si culmea, la promotie sunt mia ieftine decat in Romania.

Aceleasi lanturi de magazine, aceleasi produse.

No comment si gata cu offtopicul.

 

Revenind la masini, eu unul nu mi-as face griji la o masina dotata, precm am spus m-as astepta la o calitate inferioaa la tot ce e entry level.

 

Mai ales in aceste vremuri cand toate companiile alearga dupa bani, nu da Vw o masina mai ieftina in Romania la aceeasi calitate cu una din Germania in veci. Sa fim serisi, nu suntem in anii 80 cand prima calitatea si nu marketingul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Not_used_calin

Dane,

 

Uite, am avut curiozitatea de a cauta pe net si am gasit un pdf foarte interesant referitor la vw. Uite link-ul:

 

http://www.vwgroupsupply.com/b2bpub/documents/zusammenarbeit/electronischer_datenaustausch/70ab8a62600001750b16dd60606a5695.file.pdf

 

Din cate imi dau seama, ei lucreaza demult pe Kanban si JIT, de aceea sunt convins ca sunt capabili sa-ti livreze, chiar si in cazul unei masini customizate (dotate), produsul pe care doresc ei sa ti-l livreze. Concret, se lucreaza cu mai multi furnizori de piese si fabrica/fabricile sunt capabile sa proceseze in acelasi timp, o masina pt un moldovean, una pt un neamt, alta pt un roman - toate asamblate din grupuri de piese marcate individual si corect introduse pe flux.

 

De aceea, in acest moment, daca discutam despre calitatea masinilor unui producator, trebuie avut in vedere faptul ca NIMIC nu este lasat la voia intamplarii si procesul este atent monitorizat. Ca sa vin cu un exemplu: cred ca dc ti s-ar rupe un pivot, vw ar stii sa-ti spuna in cazul masinii tale furnizorul de unde la aprovizionat, data, pretul, fabrica unde ti l-a montat, robotul care l-a presat in fuzeta, ziua si ora cand s-au intamplat toate astea. 

 

Mai departe, acum ca ne-am lamurit ca se poate, daca intr-adevar masinile sunt calitativ diferite nu poti sa fii sigur decat prin puterea exemplelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Muraru Dan

Pai si tu crezi ca VW ar putea vinde vreo masina in Romania daca ar cere aceeasi bani pe ea ca in Germania? Ia uita-te pe configuratorul de pe vw.de si zi repede daca esti pregatit sa dai ca. 20% mai mult pe calitatea suplimentara pe care (crezi tu!) ca o are o masina facuta pentru Germania. Chiar: or fi cu 20% mai bune?? :D

 

Daca erai atent la ce-am scris mai sus, 30% din nemti aleg sa cumpere masini facute pentru alte piete, numai pentru faptul ca-s mai ieftine. Cu mult.

 

Sau sa fie asta justificarea unuia care si-a luat masina "adusa", pe ideea ca masinile facute pentru "afara" sunt mai bune? :)) Nu te pune pe ganduri ca nemtii cumpara masini "aduse" din alte tari?

 

LE: Haha, si acum imi dau seama: romanii cumpara masini aduse din Germania, dar 30% din ele nici macar nu au fost facute pentru Germania, ci poate chiar pentru Romania! :biggrin:

Modificat de dinu_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Haideti macar sa incercam sa pastram discutia despre masini.

 

2. VW lucreaza cu SAP. La fel ca MB, BMW, etc... In SAP atunci cand plasezi o comanda scrii numarul de piese iar cf. contractului cu furnizorii, se trage automat data de livrare si toata documentatia necesara. E absolut ridicol sa crezi ca ti se confirma comanda de, sa zicem, placi de presiune de la Getrag si concomitent, ti se dau seriile tuturor celor 16.813 piese comandate :lol: Lasand la o parte inutilitatea demersului si complicatiile logistice, Getrag n-are de unde sa stie, intern, pe ce masina monteaza VW AG piesele ce i le livreaza. Cand se face receptia marfii si se introduce in stocul local, atunci se arondeaza loturile de serii, dupa care in productie se trece seria individuala la momentul montajului.

 

Asa ca, pe bune, terminati cu prostiile, OK? Batem campii doar sa ne aflam in treaba :dry:

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e, ai dreptate. Discutiile de genul asta n-au ajuns vreodata la vreo concluzie. Eu inchei aici :)

 

Oricum, cine e interesat de experienta mea cu masina cumparata din ro si inmatriculata in DE, sa ma contacteze pe PM, voi fi bucuros sa ajut daca pot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!