Jump to content

Masina noua de afara sau din tara


Not_used_calin
 Share

Postare recomandată

Eu confirm ce a spus Calin.

Am vazut un film documentar pe National Geografic daca nu ma insel in care spuneau ca dupa 2003 au imp,ementat cel mai tare sistem de monitorizare.

Si da, stiu exact o piesa de unde a fost luata, cu ce masina a fost adusa, in ce cutie a stat si ce robot pe ce masina pt ce comanda a fost montata.

Asta m-a mirat si pe mine, pana la ce detaliu lucreaza.

Deci precizez, la data respectiva vw avea cel mai tare si mai performant sistem de logistica.

Practic cand primeau marfa, se scana piese se punea pe o banda ca la aeroport si sistemul aotomat stia piesa respectiva unde trebuie sa ajunga. Deci vw stie unde va ajunge piese, si nu producatorul piesei.

Acum nu stiu daca mai sunt ei cei mai tari, oricum, sunt in frunte.

Iar acest sistem atat de complex oare de ce a fost implementat?

Nu sa se poate tria piesele in functie de preferintele dorite de vw?

 

Repet, in ziua de azi, tot e facut cu profitul in minte, pasiunea e pe locul 2.

 

Iar faptul ca unii nemti prefera masinile din alte tari arata ca nici la ei nu mai sunt vremurile care eroau odata.

Si la ei sunt oameni saraci, sa nu credeti ca toti o duc regeste.

Multora li s-a micsorat salarul, dupa ce un fost director de la vw a regandit sistemul de munca in Germania. Astfel multi s-au trezit ca trebuie sa munceasca mai mult pt aceeasi bani sau, mai rau ca au salarul mai mic.

 

Oricum ar fi, masinile din ziua de azi nu vor mai fi ce au fost odata, sincer, nu m-ar mira daca vor fi catalogate ca un bun simplu de larg consum, sa nu spun de unica folosinta ca as fi prea brutal in gandire.

 

Insa, vw cere mai mult pt o masina vanduta la ei nu doar prin simplul fapt ca unele componente sunt probabil putin mai bune, ci pt faptul ca suportul tehnic sau mai bine spus profesionalismul din reprezentante e la un nivel superior multor tari. Si asta costa.

 

Oricum ar fi, inchei aceasta disputa, nu-si are rostul.

Masina e o loterie indiferent de unde o cumperi. Si acolo si aici se pot nimeri loturi proaste de piese sau de la producatori mai slabi.

Insa, cu siguranta orice e entry level va fi echipat cu ce e mai slab posibil si repet, eu acolo as fi ingrijorat, in rest, pt versiunile de echipare superioare va fi cum ti-e norocul sa nimeresti masina.

Modificat de Muraru Dan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Not_used_calin

Am avut ocazia la un moment dat sa simulez un JIT, si cu ce am ramas in cap:

- nu se lucreaza cu stocuri;

- necesarul de materiale se comanda de la furnizori in momentul lansarii comenzii de catre client;

- montajul, de regula, se face pe celule specializate de la A la Z, in felul acesta reducandu-se timpii de fabricatie;

- clientul primeste exact ceea ce a comandat si exact ceea ce producatorul vrea sa-i dea (chair dc producatorul mai are inca vreo cateva mii de clienti).

 

A avut cineva curiozitatea de a se uita pe sistemul de codificari al reperelor? Cel din pdf? Complex, nu?

 

PS

Ceea ce noua poate ni se pare complicat sau imposibil, altii deja aplica...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Not_used_calin

Asa e, ai dreptate. Discutiile de genul asta n-au ajuns vreodata la vreo concluzie. Eu inchei aici :)

 

Oricum, cine e interesat de experienta mea cu masina cumparata din ro si inmatriculata in DE, sa ma contacteze pe PM, voi fi bucuros sa ajut daca pot.

 

Dinule,

 

Iti multumesc mult pentru oferta. Acum, dc ai dat comanda din Germania, ca om poate cu dubla cetatenie, la un dealer din Romania, chiar nu-mi dau seama cum ti-ar fi putut trata cazul fabrica...Glumesc, nu te supara.

 

Totusi, o formula de genul: cetatean roman a cumparat din...Germania/Ungaria masina noua, a adus-o in Romania si a inmatriculat-o, a recuperat TVA-ul - ar fi interesant de vazut care sunt pasii/formularistica de parcurs, probleme - dc au aparut.

 

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-a avut nici un rol de jucat cetatenia mea. Important a fost numai faptul ca masina a fost inmatriculata in Germania.

 

Daca tu vei lua o masina din Germani de pilda, sigur ca nu vei plati TVA-ul german, dar il vei plati oricum pe cel romanesc, mai mare. :( In plus, pretul de plecare al masinii in Germania e mult mai mare ca cel din Romania....de pilda poti sa verifici pe configuratorul de la vw.de. Sigur ala e pretul de lista, vei obtine insa o reducere de 5%-8% maxim la dealer....

Modificat de dinu_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Mai oameni buni, hai sa ne intelgem... nu confundati dubla taxare PJ cu plata TVA-ului persoana fizica...

Eu, Dudu, persoana fizica care este, merg in Germania pentru a cumpara o masina SH de la o PJ.de, mi se emite factura cu pret + TVA 19%... Aduc masina in tara, ITP, asigurare, inmatriculare... Punct. End of story...

Cum sa platesc inca o data TVAul aici?

 

 

Cat priveste calitatea mai slaba a masinilor pentru o anumite piata, mi se pare absurd... Ok, exista echipari diverse functie de clima/piata/samd insa chiar credeti ca exista linii separate de fabricatie pentru tarile slab-dezvoltate?! Ma indoiesc ca ne dau atata importanta :D

Ca idee, stiu ca Passat-ul B6 venea standard cu cotiera (nu-s 100% sigur, rog confirmati-mi) si 4 geamuri electrice... Ei, eu am avut din Germania unul fara cotiera si cu macarale manuale spate... 

 

Cred ca in procesul lor de fabricatie, exista diversele echipari sistematizate, specifice fiecarei tari, stabilite conform cerintei pietii si urmare a discutiilor cu importatorul, bla bla bla... Din acest motiv se aloca (,) codul X4N - National sales program Romania pentru ca robotzelul ala mic si gras sa stie ce materii prime sa ia din raft, sa nu-mi puna mie pe GT tempomat care era standard pe CL :))))

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dudule, daca e masina noua, o sa platesti TVA-ul romanesc.

Asa gandeam si eu, fix la fel ca tine, dar cand livescu a postat in topicul pus de mine mai sus cum sta treaba cu TVA-ul, am inceput sa-mi pun semne de intrebare si a fost la Vama sa ma interesez. Avea dreptate: daca masina are pana in 6 luni si/ sau pana in 6000 km, platesti TVA-ul in tara unde o inmatriculezi. Partea buna este ca nu ramai cu 2 TVA-uri platite pt ca o sa-l iei inapoi pe cel nemtesc.

Citeste acolo si ai sa vezi...

 

Over

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Not_used_calin

@dinu_s

 

Da, am verificat.Daca iti iei masina din Germania, pretul fara TVA este mai mare cu 30% fata de cel din Romania. Unde mai pui si diferenta de cote TVA, pt ca-l platesti la final pe cel romanesc care e mai mare...

 

Cred ca sunt 2 abordari ale problemei:

- cei care sunt ffffff pretentiosi la masini si care sunt dispusi sa plateasca mai multisor da', parerea mea, sa fie boieri - achizitie Germania.

- cei care sunt mai stransi la punga (cazul meu) se pot uita la Ungaria/Bulgaria, de ce nu chiar Cehia - din UE. Moldova, din pacate, chiar daca are preturi mici, nu e in UE si ramanem cu TVA platit in 2 locuri - exclus!

 

E interesant cum in Bulgaria, daca iti faci calculele pana la capat (baza TVA, TVA bulgaresc/romanesc) constati ca e o diferenta decat de 1% intre preturi - ceea ce nu prea o face atractiva. Probabil s-au gandit si ei la inventivitatea romanului si si-au luat masuri...

 

link-UL: http://cc.skoda-auto.com/bgr/pages/step2.aspx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Iuli, am citit in topicul pus de tine, m-am lamurit pentru masina noua... 

Ma infierbantasem pentru ca ma gandeam strict la situatia unei masini SH (care ma interesa :D ), nicidecum noua...

 

Ideea de baza este ca, 19 sau 24, tot platesti acel TVA si nu recuperezi nimic din el ca PF

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La SH, clar nu vezi nimic inapoi, pe PF, care este...;))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si de cand plata TVA-ului e vazuta ca o problema care trebuie evitata? Sa nu ajunga si romania in situatia Greciei daca incearca toti sa evite taxele... ;)

Modificat de dinu_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Offtopic:insa este adevarat ca ctc-ul pt germania este in 30 de puncte,si ce nu trece,intra la control de 14 puncte pt alte piete.nu am spus romania,doar alte piete.

Bwlan,esti cel mai in masura sa vezi diferenta unor produse in market in de si apoi in market la ro,aceasi marca/produs.

Gata cu offtopicul,multumesc pt suportabilitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma nu rezulta nicio combinatie din cumpararea unei masini din Germania. Iti iei inapoi aia 19% tva platit in Germania, dar ramai cu 24% platiti aici, sau invers ca n-am inteles exact care e primit inapoi de la dealer-ul neamt. Calitatea superioara a asamblarii si a pieselor sunt convins ca nu exista si ar mai ramane decat avantajul optiunilor suplimentare in Germania-care iar e posibil sa nu existe datorita politicii de marketing a dealer-ilor in functie de cerintele pietei. 

 

Si pe deasupra ramai cu banii de drum dati, cu o masina care nu poate fi alergata de autobahn pe drum spre RoMania pentru ca e in rodaj, la romani mai merge cu tichete rabla si te mai scoti la pret si asa mai departe. Singurul dezavantaj al cumpararii masinii de noua din Romania de la PBN e senzatia probabil nedreptatita ca masina e mai proasta decat a unui neamt. 

 

Taica-miu a avut un Caddy cumparat de la PBN de nou in leasing pe care l-a vandut la 60-65.000 de km tot la ei la un pret foarte bun, ocazie cu care si-a schimbat masina cu un T5 luat in decembrie 2008 care la ora asta are 85.000 de km si doar revizii facute, nici macar placutele de frana nu le-a schimbat. Amandoua au fost masini de showroom cu optionale aproape zero. T5-ul are inchidere centralizata cu telecomanda si a/c ca asa era oferta lor la momentul respectiv. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vw se lauda cu cel mai tare sistem de managenemt, se lauda ca stie ce piesa va folosi pt o masina inca dinainte sa fie pe linia de productie, practic stie exact ce piese au in stoc furnizorii si astfel decide ce sa puna si ce nu. Codul piesei e rezervat inca de la comanda masinii astfel incat se stie exact ce piesa va ajunge pe masina, repet inca din fabrica producatorului piesei respective.

 

 

Offtopic:insa este adevarat ca ctc-ul pt germania este in 30 de puncte,si ce nu trece,intra la control de 14 puncte pt alte piete.nu am spus romania,doar alte piete.

 

 

Nu prea se pupa cele doua afirmatii: Dan zice ca de la inceputul productiei, imediat ce s-a dat comanad pt masina incep sa se puna piese...in functie de tara de livrare iar Vali spune ca se verifica la sfarsitul productiei si daca nu face punctajul, pleaca spre alta destinatie. Cum ramane cu seria de sasiu generata cand incepe sa se fabrice masina? O schimba ?!!!!

 

Scuze si eu pt OT.

 

alexanderdj: neamtul iti inapoi TVA-ul lui, pe care ti l-a luat pe factura, 19%.

Modificat de Roger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!