Jump to content

Golf VII R


kadettro
 Share

Postare recomandată

Nici de 220/230 nu ai nevoie, daca este sa luam asa si totusi sunt multi care au GTI. Zi de zi nici de 140/150 nu ai nevoie..si suntem aici multi cu 2.0 tdi/1.4 tsi :001:

Parerea mea este ca o masina gen GTI sau R poate sa ne faca sa zambim si in zilele mai posomorate, ori asta deja pentru multi conteaza cand isi aleg motorizarea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sters posturile offtopic.

 

Cred ca este evident ca este o arie tehnica si nu de chat despre "jmekerii" si liniute. Urmatoarele posturi care nu se incadreaza aici vor fi sanctionate.

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Cand sa parchez la o subterana in Munchen...ce sa vezi...vreo 16 Golf 7 R :D

post-79494-0-23685400-1420926135_thumb.j

post-79494-0-79700900-1420926135_thumb.j

post-79494-0-30804100-1420926136_thumb.j

post-79494-0-81429300-1420926136_thumb.j

post-79494-0-33786500-1420926137_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

wow! Cum oare atatea Ruri intr-un loc ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil un concesionar vag sau mai multi....au bagat masinile la adapost pana trece iarna sau din lipsa de spatiu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil din cauza furtunii din ultimele zile, au fost adapostite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil un dealer a inchiriat niste locuri de parcare din lipsa de spatiu. Toate erau noi noute, fara numere, cu folie pe scaune..

Modificat de corad0
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum masina se vinde foarte bine in Occident. In Austria iarna asta cred ca am vazut mai multe R-uri decat Golf-uri normale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Așa este. Poate nu chiar mai multe, însă multe și 6 și 7, spre marea mea surprindere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum masina se vinde foarte bine in Occident. In Austria iarna asta cred ca am vazut mai multe R-uri decat Golf-uri normale.

 

In Elvetia la fel, din 10 Golfuri 7 erau R sau GTI, iar Audi RS3/S3, RS4 si RS6 toate Avant...cu zecile am vazut...ce sa-i faci...cand salariul minim e undeva la 3500 de euro/luna... :)

Modificat de corad0
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am facut ieri un test drive cu R, si m-am gandit sa va impartasesc si voua niste impresii. Eu unul am ramas cu "mixed feelings", comparand inevitabil cu GTI-ul meu.

Asadar, ce mi-a placut:

  • m-a impresionat foarte mult confortul, avea jante de 19" si totusi parea mai confortabila decat GTI-ul meu (ambele cu DCC); nu stiu care ar putea fi explicatia, poate are niste bucse mai groase care preiau si izoleaza mai bine socurile? Poate si greutatea conteaza. Oricum, pentru o masina cu 300cp si jante de 19", mie unul mi s-a parut cat se poate de everyday friendly, eu n-as avea nicio problema sa ma impac cu un R.
  • 4motion - ai aderenta oricand, oricum; eu am prins ud si am incercat niste plecari inclusiv cu 2 roti pe asfalt cu nisip si 2 pe asfalt ud, pur si simplu pleaca fara sa rupa vreun pic aderenta, ca din pusca, asta imi lipseste de fapt cel mai mult mie - cu 230cp/350Nm si FWD rupi aderenta foarte usor.
  • ruliu foarte mic; directia pare mai directa si mai incisiva, dar cred ca asta se datoreaza suspensiei si eventual rotilor.
  • evacuarea ceva mai suparata decat la GTI, desi s-ar fi putut mai mult :P.
  • cai, multi cai pentru o compacta; se simte diferenta fata de GTI, dar asta in special in a doua parte a plajei de turatii; insa totusi daca n-as sti cat e pe hartie, n-as zice ca diferenta e de 70cp/30Nm.

Ce nu mi-a placut:

  • lag, la ture mici are simtitor mai mult lag decat GTI-ul; dar pe de alta parte (daca ai) te ajuta enorm DSG-ul in privinta asta.
  • franele (aceleasi cu cele de pe Golf PP) sunt ridicol de mici pentru masina asta, atat ca aspect - cel putin sub jantele de 19" - cat si pentru "hard work", nu fac fata nici la o sesiune de Adancata, sa zicem (I should know ;) ). Puteau sa puna si ei macar niste etrieri monobloc si niste discuri mai mari; ma rog, exista solutii a/m, dar cred ca sta cel mai prost la capitolul asta fata de concurenta.
  • am incercat niste accelerari mai puternice in curba / rond in treapta a 2-a si ma asteptam la macar o intentie de a scoate fundul spre exterior, dar nu, pur si simplu pastreaza trasa pana cand fata incepe sa alunece, hmmm... La mine la accelerari in curba diferentialul strange pur si simplu trasa, ma asteptam sa vad macar acelasi lucru si aici, asta m-a desumflat putin.
  • pierde nitel din garda la sol, nu stiu iarna cat de usor te descurci pe ulitele stradutele si bulevardele noastre deszapezite ca la carte NOT!
  • portbagajul cu 40-50l mai mic decat la GTI - 4motion, deh.
  • soundaktor-ul ala e pur si simplu ridicol... si la GTI e naspa pe Spor, dar la R pe Race au exagerat de-a dreptul. :) Macar aici exista solutii simple.

Overall o masina foarte reusita dupa parerea mea, superioara GTI-ului in special prin prisma tinutei de drum si directiei, dar eu mi-as fi dorit mai mult de la 4motion. In schimb e acum la un pret foarte bun - exista niste actiuni care nu apar pe site sau in configurator, nu inteleg exact de ce - si se apropie de pretul GTI-ului la momentul in care am comandat-o eu pe a mea. Asa ca... cine e in business pentru un hot-hatch, faceti o vizita la un dealer, now is the time.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Cumva funny, daca totusi nu ar fi tragic in esenta...

:screwy:

 

 

R.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, CristiALF said:

Cumva funny, daca totusi nu ar fi tragic in esenta...

:screwy:

 

 

R.JPG

Pot a confirm ca sunt ...minciuni !!! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca dupa ce le-am aratat prostia si pe site-ul lor de FB, s-au trezit si ei. Le-am zis sa imi dea procent din ce R-uri vand :biggrin:

R.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru curiosi: Greutatea jantelor optionale Pretoria (19") este de 10.6kg. Nu am avut ocazia sa le cantaresc dar le-am ridicat cu tot cu anvelopa si mi s-au parut foarte usoare !

Din ce am reusit sa gasesc pana acum, Cadiz-urile au ~ 1-2kg in plus

Deci pentru versiunile pe 19" avem o greutate totala de ~ 20 kg/roata (anvelopa are 9.5kg)

Ca fapt divers: Detroit-urile de 18" de pe G5-G6 GTI aveau 13.1 kg !

Modificat de C Z R
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Diferente intre Golf R si Golf GTI

  • Cylinder head (made from a different alloy compared to other engines in this module because of higher thermal stress)
  • Exhaust valves (hollow, higher Ni content, nitrided)
  • Exhaust valve seat rings (improved temperature stability and wear resistance)
  • Exhaust camshaft (adapted valve timings)
  • Compression ratio 9.3:1 with different pistons
  • Piston cooling jets (higher flow rate)
  • High pressure injectors (even higher flow rate)
  • Exhaust turbocharger
  • Charge pressures of up to 17.4 PSI (1.2 bar)
  • High performance main radiator with 1-2 auxiliary radiators (depending on country specifications)
  • Additional acoustic modifications have been made in order to achieve a sporty sound - use of a sound actuator (for the occupant cell) and active exhaust flaps in the exhaust system
  • Bigger intercooler (10L vs 8L)

Turbo specs:

  • MK7 Golf GTI 2.0T EA888 Gen 3
    IHI
    6/6 Blade Billet Compressor Wheel & 8 Blade Turbine Wheel
    42.5 mm Inducer / 54.0 mm Exducer - Compressor
    46.8 mm Inducer / 50.4 mm Exducer - Turbine

 

  • MK7 Golf R 2.0T EA888 Gen 3
    IHI
    6/6 Blade Billet Compressor Wheel & 8 Blade Turbine Wheel
    45.2 mm Inducer / 58.0 mm Exducer - Compressor
    47.4 mm Inducer / 54.7 mm Exducer - Turbine
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

ca sa nu mai fac topic nou, am sa scriu aici.

ma bate gandul sa dau masina actuala (subaru sti 2011-stock) si sa trec la un R generatia 7 in principiu Sh, nu nou din pacate.

nu am avut niciodata interactiune cu vw si mai ales cu R urile...asa ca va cer cateva pareri:

- sunt probleme cunoscute la acest model? am vazut pe mobile de exemplu vre o 2 care aveau motor nou!?

- sistemul haldex cum se simte? e diferit fata de un golf normal cu 4motion? am citit parerile de mai sus ale colegului care a fost la drive test...probabil ca la tractiune o sa mi se para sub sti din cauza sistemului 4x4 mai slab 

- cum e dsg ul? ia din placerea condusului? in afara de test drives cu diverse modele, nu am condus automate niciodata din reviews pe yt parerile sunt impartite...

- cat e garantia la vw? 2 ani? se paote extinde?

- modurile alea sport/comfort etc vin standard sau sunt optionale? ce fac mai exact? doar suspensia sau modifica si pe la dsg ceva? daca ma apuc de cautat sa stiu sa ma uit cu atentie...

pe hartie consumul mi se pare ridicol, 8-9% in oras...eu vin de la 17% minim in realitate...

multumesc si sper sa discutam pe tema asta mai multe, deocamdata e o varianta.

Modificat de moguai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

consumul depinde de picior. poti avea si 9..dar si 12 13. 17 nu am auzit...

dsg mareste performanta.. (de aia l -au pus pe GT3RS,..) si unora le place mai mult ca manuala. padelele fac..toti banii. curbe..circuit..nu conteaza. garamtia la vw e 2 ani in europa, dar in RO din 2013 (parca) e de 4 ani. si se poate extinde cat comanzi masina...la optionale. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 hours ago, moguai said:

1. sistemul haldex cum se simte? e diferit fata de un golf normal cu 4motion? am citit parerile de mai sus ale colegului care a fost la drive test...probabil ca la tractiune o sa mi se para sub sti din cauza sistemului 4x4 mai slab 

2. cum e dsg ul? ia din placerea condusului? in afara de test drives cu diverse modele, nu am condus automate niciodata din reviews pe yt parerile sunt impartite...

3. cat e garantia la vw? 2 ani? se paote extinde?

4. modurile alea sport/comfort etc vin standard sau sunt optionale? ce fac mai exact? doar suspensia sau modifica si pe la dsg ceva? daca ma apuc de cautat sa stiu sa ma uit cu atentie...

5. pe hartie consumul mi se pare ridicol, 8-9% in oras...eu vin de la 17% minim in realitate...

1. nu simti (sau eu nu am simtit) ca de fapt e FWD si intra spatele doar cand ramane fata fara aderenta. Haldex 5 are un timp de reactie foarte mic. Dealtfel nici la GTI PP nu prea simti cand cupleaza diferentialul, simti doar efectele. Pe langa viteza rotilor, calculatorul mai monitorizeaza si viteza, unghiul volanului, senzorii ESP si ruliul, astfel incat incearca sa anticipeze intr-un fel nevoia de transfer pe puntea spate. Nu am condus Subaru, insa tractiunea nu mi s-a parut o problema. Ceea ce am vrut eu sa spun este ca masina are acel  caracter "safe" subvirator preferat de VW, iar eu cel putin n-am putut s-o fac sa scoata fundul in afara. Daca nu ma insel STI-ul are acele moduri de tractiune care de fapt se traduc prin raportul de cuplu fata-spate, astfel ca poti avea un caracter sub- sau supravirator, dupa cum doresti - daca te referi la asta atunci da, sistemul 4motion de pe R nu este la fel de sofisticat si nu te poti juca cu setarile lui, calculatorul ia toate deciziile. :)

2. aici doar tu stii ce preferi. Cu siguranta e mult mai rapida decat o manuala si ofera si confort. Daca rapeste din placerea condusului este in functie de tine, ai insa la dispozitie si padelele, cum spune si Bogdan. Mai poti lua in considerare si costurile, in caz ca pica ceva la ea. Eu unul urmatoarea probabil o voi lua cu automata - daca nu o sa conducem cu totii electrice pana atunci. :P

3. 4 ani este in RO garantia, 2 de la producator + 2 de la importator (Porsche RO). In EU de obicei e 2 ani.

4. Modurile sunt optionale sau vin cu suspensia DCC optionala si ea. Din ce stiu influenteaza cutia doar in sensul ca pe modul Sport trece si cutia pe S, nu cred ca schimba mai rapid, colegii care au ma pot corecta daca gresesc. Mai modifica directia, raspunsul pedalei de acceleratie si suspensia, daca este DCC.

5. Consumul din carte este dat conform normelor actuale ale testelor de consum. Depinde in ce oras mergi, la ce ore, cat apesi pedala, etc. Intr-un oras civilizat nu sunt departe de adevar. Bucurestiul insa e din alt film, eu aveam consum 10-12% in functie de ore si trafic - viteze medii de 25-35 km/h, cu varfuri de 14% la viteze medii de 20km/h, fara S/S. Ma astept ca un R sa consume cam 1%, poate maxim 2% in plus.

Modificat de cris.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt raspunsuri. O sa mai studiez si eu reviewuri pana sa iau o decizie, plus site urile de vanzari auto :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!