Jump to content

Golf VII R


kadettro
 Share

Postare recomandată

comparati gresit Rul cu A45 AMG. sau cu M135i. Astea sunt de clasa lui RS3. la orice vreti. pana si sunetul motorului e facut mai linistit la R. ca sa nu zic de bani. un R configurat corect l-am scos la 41.000. un A45 AMG l-am scos la 71.000. iar un RS3 pe la 63.000.

de banii pt R-ul nou, iti iei RS3 la Sh, gen 2011-2012, cu sub 50 000km. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan are dreptate, e ca si cum ai compara un GTI cu un R (ca sa ramanem strict la VW). Diferenta de putere e tot cam pe acolo intre astea doua si bineinteles ca nu pune nimeni egal intre ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ziceam strict de sunet. Cat de docil este 2.0 de pe R si cat de rau e 2.0 AMG. Plus ca nu e fake.

Nu mai zic cum se aud schimbarile de treapta, acele farturi la A45.

Sent from my ApfelPhone

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai pt ca Rul este..mai pt toata lumea. (cu ghilimelele de rigoare)..pe cand RS3ul nu prea. atat ca target de sportivitate, cat si ca pret. si cand dai 60k pe o masina sport..pai vrei sa se auda sport.

si cumva trebuie facuta diferenta intre ce dai pe R si pe RS3...si sa merite diferenta aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri se filma la midocar vitan noul R. Avea o tija atasata care se foloseste in filmarea din miscare. Arata intrun mare fel iar culoare acel albastru care numai cred ca este cel de pe 5 sau 6 batea spre un mov (nu era soare afara)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunteti siguri ca sunetul de pe AMG este real? Pentru ca eu stiu ca are ca optionala sound generator la cateva sute de euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

R20-ul nu are nici un sound generator, are o valva cu clapeta care inchide unul din esapamente.

Sound generatorul se aude si in afara masinii deoarece e un difuzor pus in interiorul tobei. Cel putin asa e la Audi, Vw si la M5-ul de la BMW http://www.popularmechanics.com/cars/news/industry/the-rise-of-the-fake-engine-roar-11291754

 

A new development appears in the Audi SQ5 3.0 BiTDI – an innovative sound actuator integrated in the exhaust system which enhances the acoustics and perfectly emphasises the performance attributes of the engine. This feature consists of a speaker located in an auxiliary channel of the exhaust system.

With a modulation method it imposes a defined oscillation pattern on typical exhaust gas noises and, alongside the power generation of the bi-turbo, emits a low, sonorous roar more traditionally experienced on high-performance petrol engines.

 

Despre ce vorbiti voi se aplica la Renault Clio unde iti alegi tu cum vrei sa se auda in masina, inclusiv motor de formula 1.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum zice si kadettro, la Audi 3.0 TDI biturbo, este evacuare cu difuzor (boxa). Sunetul se schimba cand este selectat modul Dynamic din MMI sau pe Individual (tot din MMI) se poate umbla la evacuare.

 

Va pun o poza (in sectiune) sa vedeti exact despre ce este vorba.

 

Mai sunt si evacuarile cu clapete, care inchid/deschid sectiuni de evacuare. Astea sunt folosite de multe marci, in general pe modelele mai performante.

 

 

post-6569-0-39373300-1388748279_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acest model cu difuzor se gaseste si pe GTD 7 cu pachetul sport and sound.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce face? Genereaza un sunet pe evacuare?

Send from my Nokia 3310

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa ceva... Te cam pune pe ganduri la ce traznai se vor gandi cand vom avea masini electrice. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce mizerie...

 

Trebuie sa fii cam nebun sa platesti pt optiunea asta, in cazul in care nu vine de serie...bleah

 

Pana acum radeam de aia care isi pun fluiere pe evacuare sa sune a turbo...acum vin de serie

Modificat de saibot
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce a pus userul Panda in topicul de GTi mk7

1oni.jpg

 

Ok, inteleg ca se fac si la case mai mari, dar intrebarea mea este de ce e nevoie de un difuzor si toata electronica asta pt un sunet ce poate fi obtinut natural si fara deranj. Imi miroase a overengineering de dragul tehnologiei.

In definitiv un sistem de evacuare banal format doar din niste tevi, facut cum trebuie poate sa fie silentios la 2000-3000rpm si zgomotos la peste 4500rpm. Vorbesc strict de catback pt a corespunde normelor de poluare, dar trebuie sa aiba si o paine de mancat milltek, supersprint :))

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt unii care vor doar un sunet mai puternic si nu ii intereseaza castigul sau avantajele unei evacuari. Pentru acei oameni este o optiune foarte buna, mai ales daca se poate seta sa faca zgomot doar in "Sport"!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O evacuare buna (catback de fapt) scoate zgomot cand trebuie si nu aduce performanta in plus.

Sa nu-mi spuna mie ca cine vrea R si merge cu 4500-5000rpm doreste liniste totala.

In oras sau la mers la drum lung se aude aproape stock.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare băieți

 

Părerea mea este că discuția a cam deviat de la subiectul acestui topic. Eu sunt chiar interesat de ce se discută acum aici, zgomotul motorului fie că e auzit in afara mașinii, fie in habitaclu, discuția despre evacuare... cu toate implicațiile... Aș ruga un moderator să deschidă un topic nou unde să putem dezbate toate aceste lucruri.

 

 

Sunt unii care vor doar un sunet mai puternic si nu ii intereseaza castigul sau avantajele unei evacuari.

Eu nici măcar nu știu exact care sunt avantajele unei evacuări sport... Așa că am avea ce discuta... :P

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca unul!  :)

post-79494-0-05302800-1389805588_thumb.j

Modificat de corad0
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primul e cel negru si din cate vad are insemnele Midocar.

Insa poate a fost livrat in cadrul firmei, nu unui client din exterior.

 

Sunt singurul care a observat ca avea luminile de marsarier aprinse, frana calcata si in acelasi timp iesea mergea inainte?

De la 1:35

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala albastrub ii o poza de pe net

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@The_Ego, nu avea nicio lumina aprinsa pe spate atunci. Erau reflexiile luminilor din tavan. Se vad si in alte momente cand filmeaza in interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat de cateva ori la secventa. Sunt aprinse cele de marsarier.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!