Jump to content

Curge ulei din cutia de viteze


SSRAZVAN
 Share

Postare recomandată

Buna.am schimbat uleiul din cutia de viteze la un golf 4 motor 1,4 16v,si dupa vreo 10 km a inceput sa imi curga uleiul ce l am pus pe la un surub dintre motor si ambreiaj.din uleiul vechi am scos c am 300 ml si nou am pus c am 2 litri.ar putea sa imi spuna cineva ce s a intamplat??

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • SSRAZVAN

    30

  • Muraru Dan

    12

  • grasugbrl

    8

  • VS-69-MMM

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu vreau sa te intristez dar la tine problema e mai nasoala. Surubul ala prinde cutia de viteza de motor din cate vad. Cred ca ai probleme la simeringul de la axul central al cutiei. Ti-a curs mai demult uleiul daca ai avut numai 300 de ml de ulei numai ca poate nu ai observat.
Trebuie data jos cutia si remediata problema.

Daca ma uit mai atent la poza poate sa fie problema si de la clopotul cutiei care e prins de cutie sau de la axul de la planetara. Oricum trebuie data jos cutia pentru a vedea despre ce e vorba si a remedia problema. Ma mir ca nu ai zgomote, in mod normal cu 300 de ml de ulei nu prea se aude cutia normal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Veroliub Draghicevici

Eu cred ca e mai nasoala problema decat cu simeringurile....trebuie schimbata cutia. Coroana reductorului este nituita pe butuc...si unul din nituri s-a rupt și i-a spart carcasa cutiei in interiorul clopotului.

E o problema frecventa la Golf 4/Bora.

Daca e asa, va spun din propria experienta ca nu merita reparata cutia!

received_120332000365195438.jpegreceived_120332000477771808.png20171025_180034.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Este posibil sa se SPARGA asa, dintr-odata CUTIA DE VITEZE? (Avand in vedere faptul ca schimba foarte bine, nu caraie, nu se aud zgomote "metalice" sau alte zgomote la cutie.)

Am fost la un service si mi-a gasit ulei (din cate a zis mecanicul-de la cutia de viteze, parea "curat" nu negru ca cel de la motor) in scut.

Mecanicul a zis ca e sparta cutia de viteze si ca trebuie schimbata.

P.S. am mers la mecanic constatand in prealabil urmatoarele probleme: 

1. La mersul in marsarier mi s-a intamplat sa se "blocheze" masina ca si cum ai lovi o bordura, ulterior mergand bine.

2. Cand sa opresc masina, cu rotile virate (nu la max) se simtea de parca intra abs.

In consecinta, mecanicul a curatat etrierul (care se bloca la actionarea franei de mana) si a schimbat garniturile.

Problema cu "intrat" ABS a persistat, iar acum ... mi-a zis ca e sparta cutia de viteze.

Scuze daca este off topic, dar aici am considerat ca este cel mai apropiat topic referitor la problema mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai gresit aria

Oricum problema ta e ciudata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!