Jump to content

Activare/montare TPMS - Tire Presure Monitoring System


Sarbu Mihai
 Share

Postare recomandată

48 minutes ago, sherbanik said:

Nu

Eu acum am citit atent.

pai 2048+33272= 35320

 

tu vii si ne intrebi de ce ai avut inainte 33272? Sincer (fara gluma sau caterinca) numai fabrica Vw stie care a codat piesa (in cazul in care nimeni nu a umblat la codare) sau Dzeu.

Daca merge tot pe masina si nu ai erori este ok.

caile codarii pompei de abs sunt f intortocheate. 

Modificat de iobau998
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 minutes ago, iobau998 said:

Eu acum am citit atent.

pai 2048+33272= 35320

 

tu vii si ne intrebi de ce ai avut inainte 33272? Sincer (fara gluma sau caterinca) numai fabrica Vw stie care a codat piesa (in cazul in care nimeni nu a umblat la codare) sau Dzeu.

Daca merge tot pe masina si nu ai erori este ok.

caile codarii pompei de abs sunt f intortocheate. 

Am inteles vazusem pe undeva tot legat de TMPS ca a scazut din valoarea pe care o avea si de asta am intrebat .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Eduard Catalin Novgorodschi

Salut baieti , am tot citit prin topic pe aici dar nu gasesc niciun detaliu vis`a`vis de pompa mea de ABS. Am o valoare de 21122 (care nu am gasit-o pe niciun site sa imi dau seama ce inseamna). Vad ca scrie ca trebuie sa scad 16384 insa apelez la un sfat daca stiti cumva daca aceasta pompa suporta TPMS.

Multumesc

rsz_img_0978.jpg

 

Am gasit ceva info aici : http://www.ross-tech.net/vag-com/advertising/PRCodeTechTip.pdf

Modificat de Eduard Catalin Novgorodschi
update informatii
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scade valoarea si vezi daca suporta codarea. Daca suporta, merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eduard Catalin Novgorodschi

Dupa ce scad si ii dau do it , ar trebui sa se aprinda in bord cand pun contactul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se aprinde dupa codare si la contact

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eduard Catalin Novgorodschi

Mersi mult a functionat perfect !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 05.04.2013 at 9:50 AM, clau_da1 said:

Functia "TPMS" (Tire Pressure Monitoring System) via ABS.

 


[Select][03 - ABS Brakes][07 - Coding]- la valoarea curenta, se adauga "0002048"ex: in cazul meu, valoarea initiala era "0000277", la care se adauga "0002048", rezultand "0002325"[Do It!]

 

Reset & Learn

 


[ 03  ABS Brakes ][ Basic Setting  04 ]- in campul "Group" se trece "042"[ GO! ]- simbolul de la TPMS se va aprinde iar simbolurile de la ABS/ESP vor flash-ui rapid, alternand.[ Done, Go back ]

 

 

PS: Butonul nu este necesar. Functia butonului este "Reset & Learn" care daca ai un cablu vag-com, o poti face fara buton.

 

 

Salut,

 

Nu sunt membru foarte activ pe forum dar sper ca am scris unde trebuie.

De curant am achizitionat un passat b6 2006 ce nu are functia TPMS activa din fabrica. Urmand instructiunile de codare de pe acest forum (adaugand 2048 la codul meu abs ) cred ca modulul ABS a acceptat noul cod, spun "cred",pentru ca la punerea contactului se aprinde semnul TPMS in turometru iar dupa ce am da "do it" mi-a scris cod acceptat si s-a memorat noul cod. Problema apare la resetare din vag deoarece nu am montat inca butonul. Cand intru pe basic setting-04 la grupa 42 nu-mi permite resetarea, am desumflat o roata si nu mi-a aparut martorul in mers. Rog alte opinii

Modificat de Alinpaf2000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posteaza codul de pompa ABS care il ai pe masina si codarea initiala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel si la mine ca la colegul Alinpaf2000,am activat a scris codare acceptata,apare si acel semn in stanga ceasurilor sub semnul de la baterie dar cand dau la resetare si go imi apare ca in poza de mai jos.Am atasat si poza cu codarea initiala si e si codul de pompa.

Codare ABS.jpg

Resetare.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok. Si problema care este ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca nu am buton si pare ca cu tester nu se reseteaza dupa ce am dat go,nu a aparut nimic pe ceasuri am vazut mai sus ca ar trebui sa apara simbolul de la TPMS  ABS/ESP,si momentan au intervenit alte probleme la masina si nu pot cumpara cele necesare pentru buton,eu am adunat 0002048 cu codarea initiala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles - pai atunci, pana cumperi/instalezi butonul, mai bine dezactivezi functia.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Am atasat si eu poza cu codul initial al pompei (scuzati calitatea pozei).  Intrebarea mea ar fi cum pot testa daca intradevar este functional. Imediat dupa activare am desumflat o roata dar nu s-a aprins nimic,dupa am intelesc ca trebuia sa merg cu ea cel putin o ora pentru ca senzorii sa memoreze rotatiile. Maine o sa desumflu din nou sa testez si revin cu precizari. Dupa codare si la mine la grupa 42 aparea la fel ca la colegul claumedel

17453329_1731567303526867_1016027605_o.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut din nou,

 

Am confirmarea activarii optiunii.  Urmeaza sa resetez eroarea cu testerul (sper sa mearga acum). Are cineva schita de montaj a butonului?

17467683_1732520143431583_1348581105_n.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

As vrea sa activez tpms via abs , pompa abs 1k0 907 379 ak mk70 masr, insa nu reusesc.

Codarea initiala la abs este 17665 din care am scazut 16384 si am codat cu 1281. Codarea o accepta si imi arata in 042 basic settings ca este enabled tpms dar nu se aprinde becul in bord de la tpms .

Pe abs nu am nici o eroare dupa codare.

Nu am facut bine codarea , trebuia sa adaug alta valuare?.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Metoda incercata cu succes pe passat

Eu am reusit sa codez doar ca nu cu formula pe care ai incercat-o tu.  La vaoarea initiala trebuie sa adaugi "0002048", adica in cazul tau 17665+2048=19713. Dupa codare, daca ti-o accepta cand pui contactul trebuie sa-ti apara si martorul tpms. Daca iti apare, fa presiunea la toate rotile apoi dupa 2 zile (timp ce senzorii de abs memoreaza rotatiile rotilor) poti lasa o roata sa verifici daca iti functioneaza (ar trebui sa se aprinda martorul) . Abia dupa poti intra in 042 pentru resetare. 

Modificat de Alinpaf2000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

am incercat prima oara sa adun 17665 cu 2048, insa nu mi a acceptat codarea,asa ca am incercat sa scad din valuarea initiala 16384 si asa a acceptat codarea.

Pana la urma am gasit rezolvarea tot aici pe forum la un coleg cu acceasi pompa 1k0 907 379 ak mk70 masr  .

Dupa ce am facut codarea pe modulul de abs , am intrat pe instruments si am bifat si acolo activare tpms ,apoi dupa ce pui contactul apare martorul in bord.

ms frumos de raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
On 05.04.2013 at 9:54 AM, F l o r i n said:

si a mers ...? ma indoiesc...

 

Claudiu, tu ai reusit asa la B6 ?

 

Eu pana acum, nu am gasit niciun Passat care sa suporte TPMS pe ABS..... si nici la mine - eu ma pregatesc sa fac retrofit-ul, la TPMS via senzori presiune roata.

Salut 

Eu am am reusit sa codez centrala abs, este functional doar ca trebuie sa-l resetez din vag atunci cand se aprinde. Ai idee unde trebue legat butonul, o schema de montaj a butonului?Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-au mai schimbat lucrurile din 2013.... am facut deja lista cu modulele care suporta si care nu - o gasesti tot pe forum.

poftim diagrama de conectare a butonului TPMS

tpms b6.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Sincer ma cam bate diagrama, ai montat butonul pe vreo masina?  Gasesc si o schema mai populara sau vreun topic in care sa fie explicata procedura mai pe intelesul tuturor? Multumesc oricum pentru diagrama si detalii.

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din buton pleaca 3 fire, cel mai lung are un pin ce trebuie introdus in mufa pompei de abs intr un slot gol (difera in functie de masina), iti alegi singur traseul prin dreapta sau prin stanga consolei centrale, celalate 2 fire au prelungitoare la care te legi de butonul de esp pentru - si iluminat buton.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, Alinpaf2000 said:

Salut

Sincer ma cam bate diagrama, ai montat butonul pe vreo masina?  Gasesc si o schema mai populara sau vreun topic in care sa fie explicata procedura mai pe intelesul tuturor? Multumesc oricum pentru diagrama si detalii.

pe mine ma intrebi ? da, pe foarte multe, nu pe una.

Schema - nu exista populara, exista diagrama si atat - o traducere a ei ?

la buton TPMS 

pin 3 - iluminare

pin 4- la pompa ABS - pin 16

pin 5 si 6 - masa

 

Totusi, daca nu te pricepi, mai bine sa apelezi la cineva care stie, sa nu faci vreo boacana

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru: Address 03: ABS Brakes        Labels: 1K0-907-379-MK70.lbl
   Part No: 1K0 907 379 P
   Component: ASR FRONT MK70      0105  

Trebuie sa duc firul portocaliu la pinul 7 de la abs,nu? (skoda o2).

Am un buton de la chinezi, "plug and play". Cum il leg de celalalt buton pana la urma?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca atasezi o poza, sa vedem cum arata ce ai cumparat tu, iti putem spune si cum sa-l conectezi.

Altfel, tragi plus, minus si iluminarea, de la celalalt buton

In functie de modul pompa - cu sau fara ESP - am postat pe pag anterioare unde te conectezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!