Jump to content

Activare/montare TPMS - Tire Presure Monitoring System


Sarbu Mihai
 Share

Postare recomandată

Am cautat in topic, dar nu am gasit cum se poate activa monitorizare presiune pneuri prin senzorii abs.

Stiu ca trebuie si buton.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Functia "TPMS" (Tire Pressure Monitoring System) via ABS.

 

[Select][03 - ABS Brakes][07 - Coding]- la valoarea curenta, se adauga "0002048"ex: in cazul meu, valoarea initiala era "0000277", la care se adauga "0002048", rezultand "0002325"[Do It!]

 

Reset & Learn

 

[ 03 – ABS Brakes ][ Basic Setting – 04 ]- in campul "Group" se trece "042"[ GO! ]- simbolul de la TPMS se va aprinde iar simbolurile de la ABS/ESP vor flash-ui rapid, alternand.[ Done, Go back ]


PS: Butonul nu este necesar. Functia butonului este "Reset & Learn" care daca ai un cablu vag-com, o poti face fara buton.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc.

Am gasit si eu pe google metoda pana la urma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si nu e incomod sa bagi de fiecare data cablul pentru un reset and learn?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si a mers ...? ma indoiesc...

 

Claudiu, tu ai reusit asa la B6 ?

 

Eu pana acum, nu am gasit niciun Passat care sa suporte TPMS pe ABS..... si nici la mine - eu ma pregatesc sa fac retrofit-ul, la TPMS via senzori presiune roata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum naiba sa nu suporte? Al meu asa are din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@EWS: este intradevar. De aceea si eu vreau sa fac un retrofit la buton dar Florin zicea ca nu la toate modelele se potriveste asa ca, e 50-50.



@Florin, inca nu am comandat piesele (dar e in plan).

Modificat de clau_da1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum 50-50, cand nu merge ? eu nu am probat pe o singura masina.... ci pe mai multe.

 

EWS - nu ai citit tot.... nu merge via ABS (sau nu am gasit eu sa mearga).... ai senzori in jante, nu-i asa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cele cu senzori nu mai ai nevoie de buton si resetare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Florin: am zis 50-50 pentru ca imi ziceai la un moment dat, ca nu la toate merge (deductie logica ca la unele functioneaza) - link

Modificat de clau_da1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cele cu senzori ai nevoie de

 

-senzori jante

-cablat buton plus buton

-modulul confort sa suporte functia - vedem la mine cum o sa st ea treaba - pana acum nu am gasit infor suplimentare cum ca a facut cineva acest retrofit.

 

Oricum, daca modulul confort care il avem acum pe masina, nu are incorporat modulul de receptie, e complicaciune treaba - cu inlocuitul lui.

 

Clau - inca nu l-am gasit pe ala caruia sa-i mearga la Passat B6 via senzori ABS... deci.... cam cam putine - sa incerce codarea inainte, sa vedem daca le merge ori nu.

 

Pe restul - Octavia 2, Golf 5, 6, Jetta 5, 6 - am montat via ABS - merge.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, am citit si cred ca am si inteles: oamenii vor sa-si activeze TPMS via ABS, asa cum am la B6-le meu din fabrica. Tu nu ai TPMS via ABS si vrei sa faci retrofit cu senzori pe janta.

 

 

Daca te uiti in link-ul ala, zice ca unele module ABS, vor rejecta codingul (adaugi 2048 la valoarea existenta - ceea ce banuiesc ca ai facut si tu).

Modificat de EWS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EWS - tu ai via ABS ? posteaza te rog codarea care o ai pe ABS.... nu ai jante cu valve cu senzori ? Ma indoiesc ca a venit de fabrica B6 cu TPMS via ABS... dar astept sa ne lamuresti tu.

 

Crede-ma, stiu codarile.... problema e ca am incercat pe mai multe... si niciunul nu a luat codarea - de unde am tras concluzia, de mai mult timp, ca pe B6 nu merge via ABS... si daca o merge pe unul din 10... atunci nu prea are valoare.

 

sa incerce si colegii codarea ABS-ului, sa vedem daca le merge

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite Florin.....eu am via ABS.

 

Address 03: ABS Brakes        Labels: 3C0-614-109-C4.lbl
   Part No SW: 3C0 614 109 M    HW: 3C0 614 109 M
   Component: J104    C4 440 V2   0021 
   Revision: --025---    Serial number: 00000786344106
   Coding: 0035320
   Shop #: WSC 05311 000 00000
   VCID: 2854FAFEA4A90D5C


 

No fault code found.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eram sigur..... :lol:, puteam sa jur.... :lol:  pai tu ai alta pompa... nu ai Auto Hold..... ma intereseaza la cei care au pompe normale - adica nu Bluemotion....

 

sa vedem la EWS, ca si el zice ca are tot via ABS - atunci, putem face o lista cu modulele care suporta....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TPMS via ABS will not work with these ABS modules:


3C0 614 095 M *
3C0 614 095 P *

3C0 614 109 *
3C0 614 109 C *
3C0 614 109 J *
3C0 614 109 N *


And these are all ok:


3C0 614 095 A *
3C0 614 095 Q *
3C0 614 095 S
3C0 614 109 A *
3C0 614 109 D *
3C0 614 109 P *
3C0 614 109 T *
3C0 614 109 K *

3C0 614 109 M *

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da...da... vezi ca al meu e primul din lista - suporta - si nu mere..... 3C0 614 109 AE

 

La mine nu mere, la tine nu mere, la Mihai nu mere, la inca cativa am probat - deci, cam naspa... 

 

norocosii - probabil sunt.... dar putini - sa incearca codarea si eventual il rog sa imi trimita PM cu scan-ul lor de pe ABS - sa facem o lista buna, care sa reflecte realitatea.....

 

P.S. = prefer Auto Hold vs. TPMS via ABS.... :D

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Dany: care e semnificatia stelutelor din dreptul catorva modele?

 

Al meu este "3C0 614 109 T" deci ma gandesc ca ar merge retrofit-ul de buton "Set" pt. TPMS via ABS.

 

@Florin: sa nu zici ca is batut in cap (am impresia ca s-a mai discutat) dar daca ai Auto Hold , nu merge sa pui butonul de "Set"?

Modificat de clau_da1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici o semnificatie!

Verificarea este si mai simpla: codati modulul de ABS cu +2048 si daca a luat codarea atunci puteti sa va apucati de retrofit (montat butonul).

Probabilitatea sa mearga nu este 50 - 50 ci mai degraba 80(nu) - 20(da) - vorbest la modul general.

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Address 03: ABS Brakes        Labels: 3C0-614-109-C4.lbl
   Part No SW: 3C0 614 109 D    HW: 3C0 614 109 D
   Component: J104    C4 440 V2   0003  
   Revision: --020---    Serial number: 00000776413642
   Coding: 0002306
   Shop #: WSC 00028 028 00001
   VCID: 1F4792D8B72D

No fault code found.

 

 

Nu am senzori pe jante, am TPMS via ABS si urmeaza sa pun si Auto-Hold.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Dany: care e semnificatia stelutelor din dreptul catorva modele?

 

Al meu este "3C0 614 109 T" deci ma gandesc ca ar merge retrofit-ul de buton "Set" pt. TPMS via ABS.

 

@Florin: sa nu zici ca is batut in cap (am impresia ca s-a mai discutat) dar daca ai Auto Hold , nu merge sa pui butonul de "Set"?

 

steluta - semnifica ca dupa litera A, poate sa urmeze orice alta litera.

 

Nu, nu mere in locul AH-ului.... comunica pe alt pin la modulul ABS --- nu are nicio legatura.

 

Verificarea este si mai simpla: codati modulul de ABS cu +2048 si daca a luat codarea atunci puteti sa va apucati de retrofit (montat butonul).

Probabilitatea sa mearga nu este 50 - 50 ci mai degraba 80(nu) - 20(da) - vorbest la modul general.

 

 - corect

- corect.

 

Hai ca o lamurim si pe asta, cu ajutorul colegilor care vor proba si ei codarea

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, gresesti. Si eu am din fabrica monitorizarea presiunii prin senzorii ABS. Autohold-ul l-am montat ulterior, acum vreo 2 ani si merg ok fara probleme

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vali - te rog, posteaza-ne si noua PN-ul ABS-ului tau..... in felul asta actualizam lista... 

 

Am zis ca pana acum, eu nu am gasit B6 pe care sa mearga.... si ca ma mir ca pe B6 s-a pus sistemul via ABS... chiar nu m-am asteptat, avand in vedere ca nu am gasit modul care sa suporte.

 

AH mi-am montat si eu si PLA.... dar TPMS via ABS - nu suporta.... la multe - hai sa vedem care sunt pompele care suporta....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Address 03: ABS Brakes        Labels: 3C0-614-109-C4.clb

   Part No SW: 3C0 614 109 T    HW: 3C0 614 109 T

   Component: J104    C4 440 V2   0013  

   Revision: --020---    Serial number: 00000785602693

   Coding: 0002322

   Shop #: WSC 05311 000 00000

   VCID: 2F676218BE06536
Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!