Jump to content

Activare/montare TPMS - Tire Presure Monitoring System


Sarbu Mihai
 Share

Postare recomandată

Cum fac sa ii activez? Pot din vag com? Găsi și modulul în spate la bara, înseamnă că tpms e prin valve, nu? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Daca il ai si e functional, vezi la diagnoza,  cu Odis sau Vcds

2. Vezi daca ai valve de metal, înseamnă ca ai senzorii pe roti.

3. Vezi ce erori ai pe modulul tpms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am valve normale, daca cumpăr valve cu senzor de unde îl activez? Can? Instruments? Abs? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, F l o r i n said:

1. Daca il ai si e functional, vezi la diagnoza,  cu Odis sau Vcds

2. Vezi daca ai valve de metal, înseamnă ca ai senzorii pe roti.

3. Vezi ce erori ai pe modulul tpms

Intai vezi punctul 1. .. daca si modulul este mort, valve trebuie sa cumperi...deci, ai tot sistemul de achizitionat. Abia dupa aia trebuie sa iti bati capul cu activarea 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am încercat și la mine dar nu merge, inițial am crezut că a luat codarea dar eu modificasem altceva.

Codul pompei abs este 3c0 614 109S, deci nu suportă TPMS.

Modificat de red_viper
Am greșit
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Va salut, nu stiu cum sa va explic, am un VW CC(2012), si vreau sa aflu daca am TMPS, martorul nu se aprinde la contact, in meniu nu am setare cu Tyre pressure, senzori la roti nu am, buton nu am, in schimb am o eroare, are vreo legatura cu treaba aceasta? Sa am functia dezactivata? 

 

Address 65: Tire Pressure (J502) Labels: 3AA-907-273.clb Part No SW: 3AA 907 273 D HW: 3AA 907 273 D Component: RDKBERU30 H09 0010 Serial number: 10000000073531 ASAM Dataset: EV_RDKBERU30 003012 ROD: EV_RDKBERU30_003.rod VCID: 356B7C1694417FE772-8060

 

1 Fault Found: 8402177 - System Switched Off C106D 00 [009] - - Confirmed - Tested Since Memory Clear Freeze Frame: Fault Status: 00000001 Fault Priority: 7 Fault Frequency: 1 Reset counter: 209 Mileage: 162676 km Date: 2023.09.07 Time: 10:28:25

Screenshot_20231130_171217_com.android.gallery3d.thumb.jpg.22434cd058a7249c232e9353c92fab79.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai TPMS direct. Monteaza senzori in roti, programeaza-i si imperecheaza-i cu o interfata specializata pentru TPMS. Eroarea System ,,Switched Off" se datoreaza lipsei senzorilor din roti. Din cauza asta s-a dezactivat si sistemul si nu mai ai optiunea prezenta in ceasurile de bord. 

Modificat de paulkf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, mersi mult. 

As mai avea o intrebare. Ma deranjeaza vizual butonul lipsa de presiune pneuri (la CC nu s-a pus), daca iau un buton, crezi ca as avea cablajul pe masina? Doar sa pun butonul si atat? 

Se potriveste buton de pe alta masina? (Passat b7, passat cc, etc.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sistemul tau nu are treaba cu butonul TPMS care este  pentru sistemul indirect TPMS care utilizeaza senzorii ABS si nu senzorii de presiune din roti, ca in cazul direct TPMS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, paulkf said:

Sistemul tau nu are treaba cu butonul TPMS care este  pentru sistemul indirect TPMS care utilizeaza senzorii ABS si nu senzorii de presiune din roti, ca in cazul direct TPMS.

Nu are legatura butonul cu sistemul. Au facut economie la B7. Inainte (la B6, CC) sau la alte modele, exista buton si la TPMS premium via senzori presiune roti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urata rau economia asta, e toata bara aia plina, in afara de unul... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No...poti baga si bara plina, daca asta iti doresti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!