Jump to content

Conectivitate Bluetooth OEM


porky
 Share

Postare recomandată

@VW Addicted: informatiile date de tine se refera la sistemul bluetooth premium (cel cu tastatura in bord). carkitul din poza este pregatire hands-free universala cum bine spunea @porky.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este bluetooth este este normal. Vezi ca pe spatele suportului trebuie sa scrie ce telefoane sunt compatibile!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dar de unde as putea sa fac rost de un adaptor de telefon pentru acest catkit universal? (poate sa fie si de 6310i)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut!

Eu am un Nokia E50 si un adaptor pentru Nokia 6310i. Functioneaza perfect, pot raspunde apasind pe tasta corespunzatoare pe volan pot modifica volumul in boxe si mute de pe volan!

Dezavantajul e ca nu se portiveste mufa de cuplare pentru incarcare acumulator.

E poate mai bine asa , pentru a evita sa il uit la incarcat pe bord... Asa, pot raspunde la tel cu aparatul in buzunar...

Pot sa intreb daca vrei un amic care mi l-a cumparat din Germania, daca mai aduce.

Da-mi un mesaj pe PM

Alaturat poza:

O zi buna

Marc

post-8836-1208374023_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marconic te rog, explica-mi si mie, daca ai adaptor pentru telefon, cum raspunzi la telefon tinandu-l in buzunar?? Nu inteleg :icon_thumright: . Multumesc

Modificat de dm76ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
...Functioneaza perfect, pot raspunde apasind pe tasta corespunzatoare pe volan pot modifica volumul in boxe si mute de pe volan!

Conectivitatea fiind prin "dinte albastru".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

R_a_z_v_a_n, nu se face vorbire de bluetooth in postul asta, in plus pe volan nu exista tasta mute (de fapt nu exista tasta mute pentru nimic), lasand la o parte ca daca are pe masina "pregatire telefon premium", nu are nevoie nici o mufa. De aceea intreb care este legatura cu adaptorul.

Modificat de c o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe volan exista tasta mute pt sistemul audio.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GRooVe, daca te referi la tasta steluta, o fi mute la cele fara "pregatire telefon premium", ca la mine tasta aia e pentru comenzi vocale :lol:

Numai de bine :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marconic te rog, explica-mi si mie, daca ai adaptor pentru telefon, cum raspunzi la telefon tinandu-l in buzunar?? Nu inteleg :P . Multumesc

Salut,

asa cum am spus, adaptorul este necesar pentru a "pacali" masina ca exista un telefon prin preajma. Fara acesta montat in lacas, in adaptorul din fabrica al masinii (acela din partea dreapta a pozei postata de mine mai sus) nu se activeaza functia de cautare a unui device de tip telefon de catre masina.

Avind in vedere ca adaptorul meu nu este specific E50 nu il pot pune la incarcat in el.

Insa imi e suficient, el activind bluetooth-ul masinii.

De indata ce pun contactul, telefonul se cupleaza automat cu sistemul masinii daca e gasit in habitaclu.

Orice apel poate fi auzit in boxe (inclusiv melodia de apel personalizata fiecarui contact tip*.mp3) si pot raspunde din tastele de pe volan sau de pe telefon.

Ciao

Marconic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru cei interesati am gasit solutia pentru rezolvarea problemei. Aceasta se aplica numai pentru cei care au deja masina echipata cu sistemul handsfree universal din fabrica.

E un bluetooth adaptor OEM pentru orice telefon compatibil...

post-2516-1209719306_thumb.jpg

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Da-ne o poza si din spate sa vedem un cod, ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am adaptorul din poza lui TIR. Merge cu orice tip de tel numai sa aiba bluethooth. Il conectezi o data sapoi se conecteaza singur de cite ori intri in masina. Il ti in buzunar si raspuzi de la comenzile de pe volan... SIMPLU...dar pic cam scump ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar cum se cheama, ce model, etc? Da-ne detalii te rugam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se numeste : VW Handy Bluetooth Pairing Adapter, codul 3C0051435PA.

Da-i un search pe google si gasesti mai multe informatii si brosuri.

Avantajul este ca poti conecta orice tip de telefon cu bluetooth, iar dezavantajul este ca se aude cam rau sau mai bine zis calitatea nu este de nota 10. Cam de 7-8 asa. In rest trebuie facut cum scrie in carte, iar conectarea o faci numai o data , apoi el se conecteaza singur de cite ori intri in masina si pui contactul. Un dezavantaj il mai are ca poti conecta numai un singur telefon la el. Poti conecta mai multe dar numai unul functioneaza, daca vrei sa suni de pe altul tre deconectat primul si conectat al doi-lea....putin cam nasol. Dar e OK per ansamblu.

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pun si eu o intrebare:

- daca nu am nici o optiune de telefon pe masina (am totusi volanul multifunctional pe care imi apare un buton pt telefon), se poate monta la reprezentanta optiunea cu bluetooth (+tastatura)? Adica exact optiunea pe care o puteam selecta cand cumparam masina, insa nu am facut-o. :P

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In configurator, azi, 22.06.2008, pretul optiunii este de 461 euro fara tva. Probabil ca montajul si restul vor tripla pretul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

eu am vazut ieri ca sub scaunul copilotului exista modulul bloetooth(sub un capac de plastic) testez azi daca merge si mai dau un mesaj....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu gaseste nimik telefonul. sigur are nevoie de VW_Pairing_Adapter_3C0051435PA_Bluetooth. Am sa testez si revin....

Modificat de tanigsm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai tastatura(in locul sertarului din stanga butonului de avarie), comenzi pe volan pentru telefon inclusiv meniu pe bc, da, iti trebui adaptorul (pentru ca fara el nu poti activa si controla centrala bluetooth aflata sub scaunul din dreapta). :vaidecapulmeu:

Bafta!

Modificat de dm76ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am nici tastatura si nici comenzi pe volan. in 5 zile primesc adaptorul....sper sa merga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde ai comandat adaptorul si cat a costat? Eu macar am comenzile pe volan... poate ar merge. Sa ne tii la curent. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am si eu in dotare aceasta echipare bluetooth premium de care am fost foarte incantat la inceput, dar de ceva vreme a inceput sa faca figuri adica nu mai imi prinde semnal, imi spune no network. Nu pot apela si daca ma suna cineva suna inchis, adica nu mai gaseste reteaua. Foloesesc acelasi telefon ca la inceput. Mai am un prieten cu aceiasi echipare dar pe q7 si se plange si el de aceleasi probleme...numai ca la el se manifesta sporadic pe cand la mine face mereu asa.

Mai are cineva aceasta echipare? Ati intampinat probleme? Aveti idee cam care ar putea fi rezolvarea? Ma gandeam la o resoftare...dar cum s-o face... :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pregatire bluetoothpremıum sı nu am am avut nici o problema. Incearca o resoftare. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!