Jump to content

Codari VCDS pentru B7 (numai verificate!)


Geisterfahrer
 Share

Postare recomandată

da, sunt multe.... la Variant, varianta originala vina in clapa de deschidere a hayonului.

 

Trebuie sa dai jos bara spate, trimuri laterale, pragurile de plastic de pe interior - trebuie desfacute, dupa care demontezi polita de sub bord si consola centrala sa ajungi la HU.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In bara... este variant. Sunt multe plastice de dat jos? Mi-e frica de greierasi.

Daca o pui in bara , o sa se murdareasca mai repede decat in emblema si nu o sa ai o imagine de ansamblu, doar de la nivelul solului, dar s-au montat pe G6 si sunt ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca o sa zic pas..... sunt prea multe de dat jos. La cea originala ma refeream, cea din clapeta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... la Variant, varianta originala vina in clapa de deschidere a hayonului.

 

 

daca mergi pe varianta originala, nu ai de ce sa dai jos bara.... camera vine in hayon, la clapa.... desfaci doar capitonajul hayonului. Mai greu este cu trecerea firelor prin mansonul de cauciuc dintre hayon si caroserie.

 

bundy - in emblema nu merge, ca doar e Variant masina... Passat

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

 

Am nevoie de ajutor din partea voastra, doresc sa activez sa clipeasca avariile in momentul in care franez brusc. M-am blocat la pasul de activare ( Do it ), a aparut urmatoare intrebare:

 

VCDS: Re-Code Invalid

 

This appears to be an uninitialized control module;

valid WSC/Importer/Equipment data may be required.

 

Click [YES] for VCDS to use default values of 1245/123/12345

Click [NO] for VCDS to try the values currently in the module.

Click [Cancel] to go back and manually edit the values.

 

Pe scurt am un modul care n-a fost initializat pana acum, cum procedez?

 

Am atasat si imagini:

Inainte de activare: http://picpaste.com/1-LWyPfRBs.jpg

Bifara casuta - Do it: http://picpaste.com/emergency_1afterdoit_question-K8HhGHUm.jpg

Casuta de intrebare: http://picpaste.com/emergency_1afterdoit_question_box-dV9UFipo.jpg

 

Multumesc!

Modificat de weblifemaster
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai B7 avariile clipesc din fabrica la franare brusca (de la o anumita viteza in sus). Asta e cam standard la toate VW-urile mai noi. Nu stiu daca la B6 functia asta e activa.

 

Roaga un prieten sa mearga cu alta masina in spatele stau si franeaza violent pe la viteza de 80 km/h in sus. Daca nu e nicio problema, avariile vor clipi. Oricum, tu nu vezi nicio indicatie in bord cand se intampla asta, se vede numai de afara!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat 2009, franare brusca de la ~ 120km/h si s.au aprins luminile pentru emergency brake blinker si odata cu ele si blinkerul din bord!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut.Am tot cautat si eu sa modific  semnalizatorul sa clipeasca de 5 ori in loc de 3 dar nu gasesc.Ma poate ajuta cineva mai exact nu gasesc comfort blinking.(am vcds 12.12 clona).

Multumesc anticipat pt un raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuzama sunt incepator la vcds : 09 este cent elect  dar BCM(ce inseamna?). Oricum mersi de ajutor. O sa studiez mai mult pe vcds .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BCM = body control module - la Passat B7 centrala electrica si modulul confort sunt in aceeasi unitate. Se acceseaza pe 09 - cauta in Adaptari - 10 - si vezi ca acolo trebuie sa le gasesti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok.Mersi. Eu am gasit la un byte (numai stiu care )in el scria 43 si avea la bit 1 activate blinker confort ceva de genu(era bifat). Acolo sa trec 5 in loc de 3 in byte unde scrie 43?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, banuiesc ca tu vb de campul in care ai 1 - activ, 0 - inactiv

 

trebuie sa cauti si sa vezi daca gasesti, camp in care sa a 3 si sa inlocuiesti cu 5.

 

La B6, nu exista aceasta optiune - nu se poate modifica.... cu toate ca la Golf 5, exista.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata am gasit. Exact cum ai zis Florin in  09 -  in Adaptari - 10 si atunci de la sageata am gasit comfort functiuon si am modificat valoarea 3 in 5. Deci la passat b7 din 2011 merge 

Mersi Florin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara. Va rog sa imi spuneti daca stiti, cum pot activa luminile din usile fata, pentru ca nu functioneaza la deschiderea usii. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar ai lampi cu bec acolo? Sau doar ochi de pisica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina este fabricata in martie 2012, deci teoretic ar trebui sa aiba becuri. Totusi trebuie sa ma uit sa vad pentru ca nu sunt sigur si revin cu raspunsul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara. Va rog sa imi spuneti daca stiti, cum pot activa luminile din usile fata, pentru ca nu functioneaza la deschiderea usii. Multumesc.

 

 

Masina este fabricata in martie 2012, deci teoretic ar trebui sa aiba becuri. Totusi trebuie sa ma uit sa vad pentru ca nu sunt sigur si revin cu raspunsul.

 

nu ai lampi acolo.... nu ai ce activa.

 

nu conteaza ce an este, daca era Highline - avea garantat. Trebuie instalate lampile, trase firele in calculatoarele de usi, activat - si atunci vei avea lumini la usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici Highline nu are asa ceva, vorbesc de Passat vandut in Romania. Luminile in usi faceau parte la B7 din pachetul iluminare ambientala, alaturi de lumini la picioare, iluminare manere usi si iluminare trimuri usi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu pe Romania ca nu m-am uitat pe configurator, dar cele de afara vin cu... oricum, sa aibe lampile si sa fie dezactivate - eu zic ca este exclus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, ai uitat ca mi-ai pus lampi in usi, si tigaia mea e adusa de-afara :)

Nu au nici alea de-afara lumini in usi standard... ceea ce e jenant, da' nah... au scazut cheltuielile :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu am uitat... dar a ta e Highline ?...parca nu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!