Jump to content

Codari VCDS pentru B7 (numai verificate!)


Geisterfahrer
 Share

Postare recomandată

identitate78

La mine nu a fost nevoie de nicio codare. Am incercat aseara cand am ajuns la masina si functioneaza prin apasarea continua a senzorului Kessy. Totusi, exista vreo setare prin care odata apasat senzorul kessy/butonul telecomenzii geamurile sa se inchida complet fara a fi nevoie de apasarea continua a senzorului/butonului kessy?

Multumesc.

 

L.E. Multumesc @F l o r i n

Modificat de identitate78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

exact pentru asta este codarea....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Florin, cu win 7 am reusit sa modific din 90 in 95 dar tot nu ridica geamurile pana la capat din kessy daca nu ating senzorul pana ajunge geamul la capat. De cate ori ating senzorul geamurile incep sa se ridice si se opresc cand nu mai ating senzorul. Daca nu s-au ridicat pana la capat cand deschid usa geamurile coboara atat timp cat ating senzorul. Daca s-au ridicat pana la capat cand deschid nu se mai deschid si geamurile. Mai trebuie codat ceva?

La mine din cheie se ridica pana la capat dupa o apasare mai lunga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mayus666boy

buna , am si eu o intrebare. am ceasurile de passat cc 29.09.09  si nu gasesc nicaeri sa fac sa apara masina break pe afisaj. Oare is prea vechi ceasurile si de asta nu se poate? ma poare ajuta cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din vcds doar de la 2010 sau 2011 in sus apare ca optiune ce poate fi modificata. La tine se poate doar prin modificare eeprom-era un tip de prin polonia pe forumul de la ross tech. Vb eventual cu @F l o r i n sau @Al Bundy poate stiu ei.

Modificat de pronet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

identitate78
On 05/12/2017 at 10:01 AM, F l o r i n said:

exact pentru asta este codarea....

Salut,

Am facut codarea, am citit-o pentru a fi sigur ca a acceptat-o dar din pacate aceeasi problema...daca iau degetul debpensenzorul kessy/butonul telecomenzii urcarea geamului se ridica.

Multumesc anticipat pentru orice idee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
On 5/13/2017 at 10:02 PM, mayus666boy said:

buna , am si eu o intrebare. am ceasurile de passat cc 29.09.09  si nu gasesc nicaeri sa fac sa apara masina break pe afisaj. Oare is prea vechi ceasurile si de asta nu se poate? ma poare ajuta cineva?

Daca la long coding pe ceasuri, cand faci modificarea - nu salveaza, nu modifica pictograma, doar desfacute ceasurile, dat jos eepromul, citit, modificat, scris si lipit la loc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

identitate78

Salut,

Astazi in incercarea de a programa rain closing am dat reset la defaul setarilor din MFD>Convenience. Inainte de asta am notat tot ce era setat si dupa reset am configurat la fel.

Totusi, ma confrunt cu urmatoarea problema...nu mai pot deschide masina folosind senzorul kessy de la alta portiera decat cea a soferului.

Aveti vreo idee ce ar putea fi?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

De aprox. o saptamana sunt posesorul unui B7 combi, 2013, 2.0, 140CP.

As avea nevoie de sfatul vostru daca sunteti amabili cu urmatoarea situatie. Cand am cumparat masina, care are camera pentru mersul inapoi, mi s-a spus ca este un fel de preinstalare si trebuie activata, ea fiind nefunctionala momentan.

Stie cineva despre ce este vorba mai exact si cum pot activa camera ?

 

Multumesc anticipat!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate programa rain closing pentru un passat kombi cu panaroma? Ce ar trebuie modificat pentru a functiona?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Nu ai ce sa modifici, decat de s-a scris aici - ai cautat pe paginile anterioare, ai citit ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

identitate78
8 hours ago, tur... said:

Se poate programa rain closing pentru un passat kombi cu panaroma? Ce ar trebuie modificat pentru a functiona?

Multumesc

Esti pe topicul de B7. Este posibil ca la tine, B5.5 sa difere procedura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

nu exista b55 cu trapa panoramica - cred ca de un B7 vorbeste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, este vorba de un b7  cu panaroma, am activat meniul,apare in computerul de bord dar nu functioneaza optiunea.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

verifica si codarea pentru trapa, in long coding

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am urmat pasii de pe prima pagina din acest topic, o sa verific inca odata.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare, Scuze daca sunt offtopic, dar ma poate ajuta cineva cu modificarea semnalizarii de la 3 la 5? Nu detin VCDS. Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi in aria servicii ca sunt colegi din zona ta care te pot ajuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

identitate78
On 5/17/2017 at 10:54 AM, tur... said:

Da, este vorba de un b7  cu panaroma, am activat meniul,apare in computerul de bord dar nu functioneaza optiunea.

Multumesc

Si eu am reusit sa fac sa imi apara in meniu "Rain Closing" dar nu functioneza.

Daca este vreun coleg binevoitor care are putin timp sa posteze aici procedura corecta...multumiri.

P.S. Eu nu am reusit sa gasesc in topic aceasta procedura(functionala).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pare ca nu functioneaza la B7.

Mi-amintesc ca si eu am incercat de cateva ori si tot asa, aparea in meniu pe ceasuri, era bifat , dar de functionat nu 

mi-a functionat niciodata ( nu vb de masina din semnatura ci, de cea de dinaintea ei ).

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

identitate78

Mda, pacat...era o optiune folositoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 26.07.2016 at 8:44, pronet a scris:

Pe DSG se pot vedea sau dupa vin in reprezentanta.

curios

In bord imi arata 191100, iar in DSG imi arata 187000

Sa fie schimbata cutia la 4000km? Sau poate fi ceva normal?

Modificat de 1qlee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E normala diferenta aia de km si 6000 km pot fi diferenta dar care stii  ca e reala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 08.11.2016 at 18:15, identitate78 a scris:

Salut,

Eu nu am gasit informatia pe acest topic(sper sa nu-mi fi scapat) si prin urmare va intreb:

-cum pot din VCDS schimba numerele de telefon care sunt deja setate pe butoanele de la plafoniera?

Multumesc

Am reusit

Am incercat cu conversie in HEX cu numerice etc etc

Pana la urma e foarte simplu

Am introdus pur si simplu numarul de telefon numeric, cu prefixul tarii si la urma am adaugat un F. 

Am probat, se face conexiunea. Deocamdata am incercat doar la info_1 (lipsa timp)

 

Succes

 

 

edit

Numarul de telefon se baga in grupe de cate 2 cu pauza intre grupuri

Eu am editat cu rosu numarul  de telefon, ca sa nu ma trezesc cu vreo surpriza ;)

 

aaaaaa.jpg

Modificat de 1qlee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Costel Diaconu

da "F" ce rol are sau de ce trebuie introdus? sau nu conteaza care e ultima cifra? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!