Jump to content

Codari VCDS pentru B7 (numai verificate!)


Geisterfahrer
 Share

Postare recomandată

E cu "E" la final codul modulului.Ma gandeam ca suporta toate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, Versanu said:

Stie cineva de la ce primesc eroarea asta Error 31: Request out of range - Coding Rejected,cand incerc sa activez rain closing de pe 09 long coding RLS.

incearca cu alta interfata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 17.01.2017 at 10:17 PM, Cr3ativ3 said:


Codarea prezentata este pentru Octavia 3. Oare este valabil si pentru Passat B7? Nu am facut codari pana acum si imi este frica sa nu stric ceva. Poate explica cineva pe intelesul unui incepator partile colorate cu rosu? Se foloseste tot un dropdown menu sau se aduna 19 sau 09 la valoarea existenta?

 

" Enabling High Beam Assist (intelligent Light Assistant) on models with the Lane Assist Camera

To code High Beam Assist (for vehicles with Lane Assist fitted) -

  Salut, poti face aceasta codare doar daca sunt luminile pe 0. Apoi intri pe controler A5-Front assist/Driver assist -- Coding -- Long coding --Bite2 trebuie schimbat din 00 in  01 -- Save. Apoi intri pe controler 09 Central electric -- Coding -- Long coding -- Byte11 trebuie schimbat din 80 in 88 (ceea ce se traduce in binary10001000) -- Save. Trebuie scoasa cheia din contact.  Acum trebuie sa functioneze, adica luminile pe auto si impingi maneta ca pentru faza lunga iti apare pe afisajul de bord un far cu A. Din ce am observat eu, dupa activare, aceasta functie nu apare in setarea din computerul de bord la sectiunea Light&Vision.  Sper sa iti fie de folos!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate cumva activa sa apara temperatura uleiului pe MFD?.Se pare ca dupa ce am schimbat uleiul si filtrele nu mai apare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate din meniul MDF. Cauta acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am optiunea nici in meniul in care sa bifez ce informatii sa mi afiseze consum,viteza,etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit pana la urma sa activez afisarea temperaturii uleiului in MFD.

Pe 17-Instruments,Adaptation,"(7)-ESI:Coding of Service Interval Extension(ESI)-TOG" si la New Value pune-ti "Oil level thermal sensor connected  to instrument cluster"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 5/24/2016 at 0:06 PM, @DRI@N said:

Sal.,

Stie cineva cum codez cu VCDS la un B7 dezactivarea DRL de pe proiectoare si activarea pe FAZA SCURTA din far ?

Am pe cineva la mine in oras care vrea aceasta modificare .

Multumesc .

O zi buna .

Nu stie nimeni daca se poate? Vreau si eu modificarea. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, mai nou mi-am luat un VCDS special sa imi testez viitoarea masina. In caz ca totusi nu sunt erori la scanare se pot masura valori importante, precum EGR,  sonde? Nu mai vreau o masina care sa manance ulei, sa stau cu grija la fiecare drum lung si compresia poate nu am unde sa o iau. Faza cu producatorul zice ca orice motor mananca ulei e pur vrajeala. Am atatia prieteni cu masini de 300 000 la bord si vechime 10 ani plus care scot aceeasi cantitate de ulei cat au pus. Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu VCDS-ul nu ai ce valori sa masori, ca sa vezi daca mananca ulei sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, ms de raspuns. Credeam ca macar poti verifica niste valori, gen EGR daca e functional sau in parametrii. Mi-e imi mai mananca ulei iar la tester doar EGR apare si nu stiu daca sa il schimb sau eroarea apare gratie uleiului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, cum lucreaza EGR-ul, etc - poti verifica.

In schimb, daca mananca ulei pe la segmenti, supape, etc - testerul nu te ajuta cu nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am dezactivat cu VCDS martorul si binganitul centurii dar cat timp nu este cuplata centura, functia Auto Hold si dezactivarea automata a franei de parcare in momentul plecarii de pe loc sau activarea ei in momentul deschiderii usii soferului nu functioneaza. Aveti idee daca exista vreo codare pentru a activa aceste functii fara ca centura sa fie cuplata? Si m-ar mai interesa sa fac becurile semnalizarilor de pe fata sa stea aprinse permanent (in momentul aprinderii pozitiilor) la o intensitate mica(USA Style).

Va multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce știu eu, cele doua funcții merg doar cu contactul centurii, indiferent de setari. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E destul de logic ce zice alin_irimia ca doar nu e logan. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din setari, nu ai cum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua.Am un Variant B7 2012 la care as fi vrut sa activez rain closing ,dar in 09-Cent.Elect. modul RLS la Byte 0 ,selectez bit 2  "Rain Closing active"  si imi da   "Coding rejected.Error 31: Request out of range", si nu pot merge mai departe cu activare ptr.ca lipseste meniul cu "Comfort Op. Wind/Sunroof via Rain Sensor". In mk6 la Convenience imi apare in meniu Rain closure.Multumesc anticipat pentru cine ma poate ajuta.

P.S.  Current coding am 02302A si New coding imi da 06302A dar dupa Do It apare Coding rejected.......

Modificat de zpisti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cateva pagini mai in urma este descrisa in detaliu procedura.

In alta ordine de idei poate fi cauzata problema de interfata contrafacuta.

Presupun ca ai senzor de ploaie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ,am senzori de ploaie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci fie nu ai respectat procedura--stiu ca era o smecherie asa ca ar fi bine sa cauti in spate.

Sau, din cauza interfetei daca nu este originala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interfata nu este originala,daca am noroc mine o sa incerc cu una originala si o sa revin cu rezultatul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi, documenteaza-te bine ca sigur era o smecherie.

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poți chiar sa încerci de mai multe ori. Am pățit chiar cu originala sa resetez ESI la un tiguan și nu a vrut din prima. Caută totuși procedura în urma sa nu fie vorba de un cod de securitate înainte de activare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Kilometrii stocati pe RNS315 sunt cei reali?Deoarece am gasit o diferenta mare intre cei de pe bord si rns.Plus ca am si cartea de service si data ultimului schimb de ulei si km la cat s a schimbat corespundeau si cu reminderul din bordul masinii.Sunt in dilema,nu ca ar conta asa mult,oricum masina e la mine de un an dar asa ca si pentru linistea mea.Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am incredere in carti - inainte de ultima revizie a dat 50-100 k inapoi si e normal sa fie totul "in regula" cu reminderul.

Oricum trebuie sa iei in calcul ca rns-ul a fost schimbat, dar nu ar avea motiv decat daca a facut downgrade de la 510 la 310. Tu de care ai?

Deci posibil sa fie corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!