Jump to content

Polish-are


toni
 Share

Postare recomandată

Va salut sunt nou pe acet forum si as vrea sa stiu cum pot remedia 2 probleme Am un seat leon 1.6 16 din 2003

1 Am vopseaua sarita pe capota aripa cam 2 cm

2 Pe masina se prezinta niste zgarieturi minore se pot inlatura?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu un set de retus vopsea pe culoarea masinii tale. Cauta pe google vopsea de retus vw. Pt ca aici nu iti pot da linkul catre produs.

Depinde ce zgarieturi. Poti pune niste poze?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine am sa pun

 

Si mai am o intrebare volanul sa tocit cu timpul se poate vopsi sau sa il schimb?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt diferite firme care vopsesc volane. Cu putina indemanare poti cumpara chiar tu ce iti trebuie de la furnitureclinic.co.uk

Bafta

Modificat de colin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

M-ar interesa un polish de calitate pe langa Caransebes,in Lugoj,Timisoara ,Resita.Stiti pe careva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

referitor la polish am si eu o intrebare:

 

Daca se poliseaza stopurile trebuie OBLIGATORIU dupa sa se puna folie transparenta de protectie?

 

 

Ma gandesc ca fara acea folie se vor matui mult mai repede dupa polishare. Am mai auzit pe net ca stopurile sunt facute din nustiu ce material diferit de faruri si chiar daca le polishezi nu trebuie montata folie.

Am un Golf V si nu daca ar fi sa pun folie de protectie nu as pune fumurie ci doar transparenta pe stopuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prin polish se indeparteaza lacul de protectie (zgarieturi, raze UV) si materialul "imbatraneste" mai repede. valabil mai ales in cazul lentilei de far din policarbonat.

pe stop fiind colorat probabil nu se va observa asa usor ingalbenirea ca la far. nu este supus "bombardamentului" cu pietricele, nisip.

 

poti pune folie sau le demontezi si le dai cu lac. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune folie neaparat cum zice si Muale. Dar ai grija sa fie folie din poliuretan si care respinge uv. Daca nu respinge uv dai banii degeaba. Experienta imi spune ca daca le dai cu lac trebuie sa o faci intr-o cabina de vopsit si foarte bine pregatite inainte. Caz contrat se exfoliaza in cateva luni. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms mult de raspuns.

 

Stopurile le-am polishat singur cu Prevent si chiar au iesit foarte bine desi nu prea e Profi solutia. Saptamana asta am sa incerc sa pun folie transparenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Duoa cateva spalari cu spuma activa sunt la fel. Prevent e o rasina nu este un polish profesional care indeparteaza zgarieturi. Caz in care nu le poti lacui. Nu ai baza buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil acum daca pun folie vor ramane la fel de stralucitoare, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe stopuri nu cred ca este nevoie de folie, sunt din alt material fata de faruri. Stopurile nu prea am vazut sa oxideze ci mai mult se matuiesc de la zgarieturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O recomandare in Bucuresti unde pot polisha bara fata, la modul grosier fara costuri prea mari? Am luat contact cu o roata de x6 si au ramas urme de cauciuc, probabil pe alocuri si lacul e crapat. Se indeparteaza urmele de cauciuc? Fisurile din lac se amelioreaza cat de cat? Daca e cazul de vopsit o voi face dupa Paste, dar macar sa nu mai fie asa jupuita...

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca trebuie polish pt urmele de cauciuc.

daca ai zgarieturi in lac, se pot remedia. fisurile nu dispar decat daca polishezi pana la vopsea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
bogdan-theodor

Buna ziua,

 

In dimineata aceasta am constatat ca masina proaspat spalata a fost atinsa in partea din dreapta spate pe bara de protectie , probabil un destept incercand sa faca o parcare laterala .
Am atasat poza , rog niste sfaturi cu seriozitate , ce solutii polish sa folosesc (daca e recomandabil) sau alte solutii , mentionez ca bara este din plastic

 

Va multumesc !

 

 

Modificat de bogdan-theodor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se vede nici o poza.

P.S. ai cam gresit forumul daca este vorba de masina din semnatura.Ca idee pe Nicolae Filimon inainte de interioara 4 cum te duci spre Aurel Vlaicu pe partea dreapta e un magazin/depozit de materiale de vopsit auto.Iei de acolo 50 g de polish si dai la mana cu o laveta microfibra si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdan-theodor

Ma scuzati , am atasat poza .

post-136329-0-97107900-1399374046_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce se vede in poza nu iese la polish.Daca se simt adancituri cand pui mana acolo nu iese.

Modificat de Fiestax
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdan-theodor

Intr-adevar sunt toate sansele sa nu iasa la polish, dar ideea era sa mai atenuez din oribilitate ... sa arate un pic mai estetic, fara sa ajung la vopsitorie .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Partea unde e ștearsă mai puțin o să iasă la polish dar tot o să se vadă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdan-theodor

Deci sa incerc sa iau o crema polish si sa dau pe bara ... sper sa mai ameliorez din necaz ... mama lor de nesimtiti , chiar asa greu era sa lase un numar in geam ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Probabil s-a mai intrebat insa nu am avut rabdare sa caut.. Imi puteti spune unde as putea sa merg in Timisoara pentru un polish? Si eventual cam cat ar costa. Cu timpul, pe partea laterala au aparut niste zgarieturi si sunt destul de urate atunci cand bate soarele pe masina (de la spalari, caine etc. ). Nu sunt adanci si teoretic ar trebui sa iasa la polish. 

Modificat de emi_arad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Îți răspund eu pe PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
privacy_lucian

Stie cineva o persoana/loc in iasi/botosani, preferabil in iasi, unde se poate face un polis mai ieftin? Ma intereseaza unul profund si cat mai ieftin cum am o solenza cu vopseaua facuta varza. Vreau sa ii dau un aspect mai ok, deci nu m-ar deranja sa fie o persoana in detrimentul unei firme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polish ieftin gasesti la orice spalatorie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!