Jump to content

Polish-are


toni
 Share

Postare recomandată

Am gasit un site bun in ceea ce priveste informatiile despre polish, probl e ca fiiind in engleza nu stiu cat de ajutor poate fi la toti.

http://www.polishedb...ould-i-use.html

Maguire s video:

Tabel cu tipurile de vopsea existente pe masini ( vopsea moale, medium si dura) : http://www.polishedb...inthardness.pdf

Modificat de Glacius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am facut-o si eu pe treaba mașinii de serviciu : am curatat niște urme de plastic de pe ușa, cu un buretel abraziv si axion. Din păcate după operațiune au rămas urme albicioase, de lac matuit. Am vreo soluție nu f costisitoare si care sa se poate face manual? Dacă nu...am s-o duc la mecanicul firmei s-o repare. Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai pretentii prea mari si vrei doar sa imbunatatesti matuirea poti incerca cu orice polish/scratch remover din comert.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mașina are deja 10-11 ani si toți acești ani si-au lăsat amprenta. Prin urmare pretentiile nu-s nici pe departe mari. Ceva exemple de soluții din astea? Merg date manual?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frate te invat ceva cumpara ceara auto si dai cu ea apoi speli masina nu se mai pune nici picatura de apa pe ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in afara de faptul ca te-ai bagat in seama, ce rost avea comentariul tau?

ce treaba are ceara cu polish-ul si cu problema omului care a dat cu axion pe tabla....?

si daca ungi masina cu vaselina nu se mai pune apa pe ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma am luat un tub de scratch remover si s-a mai reparat. Nu mai arata asa urat. Merci de info

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare!

Dupa ce scapam de iarna asta, in primavara vreau sa polisez masina. Culoarea masinii este neagra.

Ce ziceti? Merge sa o polisez sau sa o las asa?

Nu vreau sa o polisez si pe urma sa ramana holograme ca e destul de pretentioasa culoarea asta si se vede orice.

Niste pareri daca ma puteti ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Daca te duci la cineva care stie ce face nu cred ca o sa pleci cu holograme dar daca o faci in regim propriu e cu dus si intors.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea ca aceea persoana unde voi face polish la toata masina, sa stie ce face si ca nu imi v-a lasa holograme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ingrijireauto.ro

Exista si profesionisti care stiu ce fac, bineinteles, mult mai putini decat cei ce fac mai mult rau decat bine.

Am inteles ca si in Pitesti exista cineva care face detailing, nu ii cunosc munca dar are o recomandare.

In Bucuresti sau alte orase gasesti (iti pot recomanda detaileri adevarati).

Sent from my GT-S5570 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai scris ca exista cineva care face un polish oarecum bine, imi poti da un nume, ceva?

Multi sunt care zic ca fac polish bine, ca nu lasa holograme si cand termina cu polish-ul arata masina mai rau decat inainte de polish.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Bucuresti iti pot recomanda eu cativa baieti care se ocupa numai cu asa ceva,bineinteles daca doresti! Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Bucuresti iti pot recomanda eu cativa baieti care se ocupa numai cu asa ceva,bineinteles daca doresti! Stima

Da, imi poti da un PM, ca sa nu se considere reclama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dores si eu un polishat profesionist in Ploiesti.

Daca puteti sa imi recomandati pe cineva sau sa mi spuneti cam cat m ar costa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ingrijireauto.ro

Te rog sa ma scuzi, persoana de care mi-a zis cineva este in Ploiesti, nu Pitesti, am retinut gresit 0741045613, Ene Horatiu. Nu ii stiu munca si iti recomand din auzite. Spunea acel cineva ca are un atelier de tinichigerie PDR si face si detailing.

In Bucuresti iti recomand cu incredere Alex de la Evo detailing, scump dar bun.

Mai sunt si altii, pe el il stiu a face asta in mod de zi cu zi.

Sent from my GT-S5570 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua, as vrea sa ma ajutati cu un lucru. Pentru indepartarea urmelor de creion corector auto, ce pot folosi?: am dat pe zgarieturi si cred ca am dat un pic cam mult si au ramas niste dare urate. Iese oare cu polish? Am incercat pe o suprafata diferita - oglinda din baie - cu creionul corector, dat apoi cu acetona si vad ca a iesit. Nu stiu ce sa fac. Ajutati.ma cu un sfat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti incerca cu nitrodiluant dar nu lasa actioneze pe suprafata si nici nu freca. Sterge usor cu o laveta imbibata cu el.

Acetona cred ca este mai agresiva pentru vopsea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Freaca suprafata corectata cu smirlgher fin de granulatie 2000 pana vine la nivel cu vopseaua originala,dupa care freaca cu o laveta moale cu pasta de lustruit pana prinde luciul si polish.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca orice diluanta sau pe baza de diluanti , benzina si asa mai departe matuiesc lacul ! ai grija !

@stoe, daca vrei sa faci un polish bun, de calitate , sa te astepti la minim 300-400 lei ! ma refer daca vrei ceva fara holograme si asa mai departe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma intereseaza doar pentru 2 portiere, atat. stiti undeva in iasi pe cineva care se pricepe? ca nu m.as baga din nou sa mai fac vreo prostie, sa trebuiasca dupa aia sa vopsesc portierele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, cand vii prin Bt cauta-ma poate te pot ajuta eu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare baieti ! am un samsung galaxy s1 si are display.ul (touchscreen) cu ceva zgarieturi usoare care lucesc in lumina si ma enerveaza rau si as vrea sa'i pun o folie. intrebarea mea ar fi ? se poate polisha cu solutii auto ? dauneaza cu ceva ? dispar zgarieturile ? stiu pe cineva care isi polisa telefonul dar nu mai tin minte daca era sau nu cu touch. multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De polishat, polisham si eu rama metalica(n7000), rama plastic lucios(s2), rama(s3), un singur display am incercat pe un lg e730 si nu recomand, a ramas usor mat in acea zona! Atunci cand aplici folia, daca zgarieturile sunt superficiale nu se mai observ.

Am folosit polish auto ixell (de la reprezentanta renault) de 42, apoi 46 si 48 sperand sa redau luciul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!