Jump to content

Polish-are


toni
 Share

Postare recomandată

La ultima spalare de azi am avut supriza sa mai descopar cateva zgarieturi ;) (de parca nu erau destule).

Cum aveam de gand sa-i fac o polish-are in viitor a zis sa ma documentez si va intreb si pe voi ... aveti experiente cu asa ceva? Cunoasteti un se pot face, la ce preturi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!

din experienta si din auzite iti pot spune ca vorbim din start despre (macar) 2 tipuri de polish.

Primul este cel simplu, care presupune ungerea si frecarea cu o "minunata" substanta, ca o crema, care se gaseste prin comert sub numele de "polish auto". nu spun ca nu are efect bun, dar ptr a maximiza efectul tre sa stai langa "frecator" sa dea macar 3 maini de polish si la sfarsit, cel mai important, sa dea un strat de ceara la final! La primul meu polish de acest fel nu am aplicat ceara si efectul (vopseauna era stralucitoare si lucioasa) nu a durat mai mult de 2 luni. Acest tip dde polish e destul de intalnit pe la spalatoriile auto, cel putin asa e prin iasi. Pretul pentru asa ceva, in iasi, 3 maini plus ceara nu sare de 1 milion.

Apoi...vorbim despre un alt fel de polish, mult mai complex care e executat de obicei de firmele din domeniul vopsitoriei auto. Cum se face ?

Se "rascheteaza" la mana cu smirghel fin stratul de lac, apoi se corecteaza zgarieturile in vopsea ce au ajuns pana la tabla, iar in ultima instanta se da un strat nou de lac, apoi bagat la cuptor, altfel e degeba toata munca. Pretul pentru aceasta operatiune presupun ca depinde de la firma la firma si de la masina la masina, dar ca pentru un golf 4 am inteles ca ar fi in jur de 3-5 milioane.

Cei din Iasi care au poate cumva mai multe detalii despre AUTOREMESA, poate ne zic mai multe. Eu am auzit ca ei se ocupa si cu asa ceva, avand cuptoare de vopsitorie & stuff....

Personal, as inclina spre al doilea tip de polish daca ai de corectat zgarieturi mai serioase. Dar nici primul nu e chiar degeaba daca e bine facut, repet, stratul ala de ceara la final face diferenta.

Sa ne spui ce ai hotarat si poate la final sa pui niste poze sa vedem cum a iesit.

PS:(tin minte ca in primele 2-3 saptamani de la polish nici praful nu se prindea de masina pentru ca suprafata era f lucioasa si pres ca nici nu se electriza)

Modificat de d_andrei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Tot in zona polish: exista vreo posibilitate si substanta pentru lustrui parbrizul. Adica sa mai "corecteze" din zgarieturile alea mici. Mamaie care a folosit masina inaintea mea nu prea folosea lichid de spalare si pe ic, pe colo au aparut zone usor matisate. Inca nu e suparator, dar ochiu' meu critic...

Si tot de polishat: ce parerea aveti de spray-urile si stick-urile de corectat micile zgarieturi? Cineva mi-a soptit ca e bine inainte sa fac o polisare sa le utilizez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt. zgarieturile de parbriz du-te la AGER service... si in general cei care corecteaza sparturile stiu sa aranjeze si zgarieturi..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Merci, thheo! Ai idee cam cat ma costa parbrizul si luneta?

Totusi (asa-s eu, mai insistent): sunt niste zgarieturi ff fine. Intrebarea era daca se pot corecta manual, de bajatu... Exista chestii la vanzare verificate, probate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la AGER te duci degeaba.. nene ala de acolo Laurentiu si nu stiu mai cum, cel care repara parbrize, o sa-ti zica: eu nu te pot ajuta decat daca ai parbrizul crapat linie de maxim 10cm sau floricica din aia pe el.. restul nu are ce sa-ti faca.. am fost de multe ori acolo si cu mai multe masini si la unele nu a putut sa-mi faca nimic, la altele m-arezolvat f frumos... deci cumpara alt parbriz cand devine suparatoare chestia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Multumesc! Inca nu ma supara asa de tare. Dar ma deranjeaza mai mult sotia (Ai vazut, a mai aparut o zgarietura mica pe parbriz!) :screwy:

Modificat de Zorro Classic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cumparat din USA o solutie de polish pentru parbriz care curata zic ei si zgarieturile de stergatoare samd. Nu am apucat inca sa o testez. Kit-ul a venit cu vreo doua treimi de kg de solutie solida (se combina cu apa inainte) si peria si adaptor de flex si de bormasina. Daca iese bine (cand vor mai sta ploile) si ramane poate ma gandesc sa "comercializez" restul de solutie. Peria cred ca are multa viata in ea. Pe tot kitul am dat 45$.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ultima spalare de azi am avut supriza sa mai descopar cateva zgarieturi  :( (de parca nu erau destule).

Cum aveam de gand sa-i fac o polish-are in viitor a zis sa ma documentez si va intreb si pe voi ... aveti experiente cu asa ceva? Cunoasteti un se pot face, la ce preturi?

<{POST_SNAPBACK}>

Daca ai timp si pofta de munca poti sa o faci singur cu 150,000 lei(daca zgarieturile sunt de bun simt)eu am facut duminica toata masina si a iesit super

Materiale necesare tub polish =130.000

Lavete polishat 2 buc =20.000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic
Eu am cumparat din USA o solutie de polish pentru parbriz care curata zic ei si zgarieturile de stergatoare samd. Nu am apucat inca sa o testez. Kit-ul a venit cu vreo doua treimi de kg de solutie solida (se combina cu apa inainte) si peria si adaptor de flex si de bormasina. Daca iese bine (cand vor mai sta ploile) si ramane poate ma gandesc sa "comercializez" restul de solutie. Peria cred ca are multa viata in ea. Pe tot kitul am dat 45$.

<{POST_SNAPBACK}>

OK, poate o impartim! Astept p eforum pareri despre solutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu staga freci si cu dreapta stergi :( si o sa stii si karate! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai timp si pofta de munca  poti sa o faci singur cu 150,000 lei(daca zgarieturile sunt de bun simt)eu am facut  duminica toata masina si a iesit super

Materiale necesare tub polish =130.000

Lavete polishat 2 buc =20.000

<{POST_SNAPBACK}>

Mda, e o idee si asta, dar sa dai cu ceara dupa (vezi experienta lui d_andrei mai sus).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o alternativa polish-ul la culoarea masinii. Stiu ca am ajutat un prieten care avea masina neagra (super pretentioasa culoarea) si a iesit relativ bine, adica am reusit sa acoperim zgarieturile superficiale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o alternativa polish-ul la culoarea masinii. Stiu ca am ajutat un prieten care avea masina neagra (super pretentioasa culoarea) si a iesit relativ bine, adica am reusit sa acoperim zgarieturile superficiale.

<{POST_SNAPBACK}>

Salut!

Da, e drept ca am uitat sa mentionez....la primele 2-3 "improscari" cu polish pe masina s-a folosit polish universal, adica era o nuanta "relativ" alba. Apoi am trecut pe un polish ceva mai gros la consistenta si ...ROSU. S-a vazut clar diferenta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ciclul "ce faci cu mana ta .....lucru manual se cheama", mi-a trecut prin minte ideea de a ma apuca intr-un weekend sa fac un polish manual.

"Dilemele" mele:

1. se poate face prin polish manual ceva de calitate?

2. daca DA, spuneti-mi ce materiale imi trebuie si explicati-mi procedura, tinand cont ca culoarea masinii este argintiu metalizat.

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina mea e alba, am nevoie de un polish special sau e ok unul normal. De unde pot procura chestiile astea la un pret mai bun in Arad sau Timisoara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Da, e drept ca am uitat sa mentionez....la primele 2-3 "improscari" cu polish pe masina s-a folosit polish universal, adica era o nuanta "relativ" alba. Apoi am trecut pe un polish ceva mai gros la consistenta si ...ROSU. S-a vazut clar diferenta!

<{POST_SNAPBACK}>

salut

ce marca de polish ROSU ai folosit pt masina ta?, ca si eu vreau sa-mi polishez cateva zgarieturi !!

merci !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare!

Eu la a mea am folosit pana acum, de 2 ori, ceara LiquiMoly. O doza ajunge cam la 3 "sedinte" si costa undeva la 35 RON. Dar arata bestial dupa. Metoda cred ca e cea clasica: se aplica un strat de ceara pe toata caroseria, cat mai uniform, cu o carpa cat mai moale; apoi se lasa sa se usuce cam 10-15 minute pana devine mat si prafos; cu o carpa(de fapt veti avea nevoie de mai multe) curata si uscata si moale se da la lustru' pana trebuie sa va puneti ochelarii de soare de puternic ce va straluci masina. Plus de asta am facut si farurile si geamurile tot cu aceeasi ceara si s-au curatat si ele bine. Dupa polishare am dat de proba cu apa pe masina si se scurge de parca ar aluneca pe... ceara!!! ;)

Singurele chestii care nu se impaca cu ceara sunt plasticele de pe portiere si alte plastice de pe exteriorul masinii, precum si chederele. Dar le-am lustruit cu silicon si nici nu se mai cunostea ceara.

Spor la treaba! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am dat cu polish "prevent" - 12 RON un tub, care ajunge cam la 3 masini. masina a iesit super si singurul defect care nu a iesit a fost o pata pe capota... in rest zgarieturi superficiale ... s-au dus toate. masina arata ca proaspat vopsita. de lustruit am lustruit cu o perie montata pe o masina de gaurit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am dat cu polish "prevent" - 12 RON un tub, care ajunge cam la 3 masini. masina a iesit super si singurul defect care nu a iesit a fost o pata pe capota... in rest zgarieturi superficiale ... s-au dus toate. masina arata ca proaspat vopsita. de lustruit am lustruit cu o perie montata pe o masina de gaurit.

Nu prea e recomandat sa folosesti polish pasta pentru toata masina deoarece este mai abraziv si subtiezi stratul de lac. Dupa polishare e bine sa folosesti o ceara sau si mai bine un "izolator" (sealant) pentru a pastra si ma bine rezultatele..

Eu pana la urma cred ca voi merge pe Sonax polish&wax 2 la primavara, este singurul produs de la noi care mi se pare cat de cat de calitate si produs de o firma specializata cu renume in domeniu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Nu prea e recomandat sa folosesti polish pasta pentru toata masina deoarece este mai abraziv si subtiezi stratul de lac. Dupa polishare e bine sa folosesti o ceara sau si mai bine un "izolator" (sealant) pentru a pastra si ma bine rezultatele..

Eu pana la urma cred ca voi merge pe Sonax polish&wax 2 la primavara, este singurul produs de la noi care mi se pare cat de cat de calitate si produs de o firma specializata cu renume in domeniu.

Am un prieten care zice ca da nu stiu ce polish in 3 straturi la jumate de pret, adica cca 1 mil lei; cred ca prin primavara am sa apelez la el si am sa-i fac un tratament special masinutei mele.

Nu stiam de chestia asta care o zici tu... deci zici sa ma feresc de polish pasta... in ce costa "Sonax polish&wax 2" asta ... da-mi te rog ceva detalii. merci anticipat.

Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma intelege gresit, polish-ul pasta e foarte bun, se obtine rezultate bune manual dar are obiceiul de a fi destul de abraziv iar in unele cazuri nu este necesar, plus ca este mai greu de lucrat cu pasta pe o suprafata asa mare decat cu un lichid. El este cel mai folosit la inlaturarea zgarieturilor locale.

Despre Sonax: http://www.sonax.com/sonax-e/katalog_produ..._product=207100 ; exista si Sonax P&W 3 care este mai abraziv.

Alta varianta asemanatoare care se gaseste la noi este Nigrin Hartwachs-Politur (2) http://www.inter-union.de/sortimente/lackpflege.htm

Ambele sunt produse de firme specializate si au review-uri bunicele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am incercat sa folosesc Nigrin-ul din link-ul tau (cumparat de la Augsburg) si nu a avut absolut nici un efect. Apa de ploaie.

Sonax-ul acela l-am vazut la Aug, dar nu l-am folosit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma intelege gresit, polish-ul pasta e foarte bun, se obtine rezultate bune manual dar are obiceiul de a fi destul de abraziv iar in unele cazuri nu este necesar, plus ca este mai greu de lucrat cu pasta pe o suprafata asa mare decat cu un lichid. El este cel mai folosit la inlaturarea zgarieturilor locale.

Despre Sonax: http://www.sonax.com/sonax-e/katalog_produ..._product=207100 ; exista si Sonax P&W 3 care este mai abraziv.

Alta varianta asemanatoare care se gaseste la noi este Nigrin Hartwachs-Politur (2) http://www.inter-union.de/sortimente/lackpflege.htm

Ambele sunt produse de firme specializate si au review-uri bunicele.

ok merci oricum de link. am sa citesc si am sa ma documentez... nu de alta da tin prea mult la masina mea si nu vreau sa o fac sa sufere ;) ... dar de ceea ce ziceam eu mai sus, ceva polish in mai multe straturi (in ca zul meu zicea el ca 3 ar fi) ai auzit ceva de asta... o fi bun de ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!