Jump to content

Golf 7 - Configurare


Ioana
 Share

Postare recomandată

Deschid acest topic pentru a structura mai bine informatiile ce tin de configurarea Golfului 7, si ca o continuare a topicului de pareri si impresii initiat la lansarea modelului pe piata, urmand ca ulterior acel topic sa fie inchis.

 

Prin urmare, va rog sa postati aici tot ce tine de configurarea masinii, pachete, optionale, preturi, dotarile pe care le-ati ales/le-ati alege, opinii, desigur, motivate corespunzator.

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singurul regret pe care il am nu e ca mi-am luat Dacie in loc de VW, cum spunea cineva. Ci ca am facut o alegere cinica in privinta dealer-ului de la care am luat masina, o decizie de care pot sa zic ca imi este jena :icon_cry:   . Am ales strict din punct de vedere al pretului ... nu am ales dealer-ul care a muncit cel mai mult pentru mine, care mi-a raspuns la N mail-uri, pe care l-am tinut de 2 ori peste program si care mi-a oferit discount-ul maxim pe care a putut sa-l acorde. Ca o foarte palida consolare vreau sa ii multumesc d-lui Ioan Butiri (dealership-ul il puteti afla usor) pentru tot timpul acordat si vreau sa le ofer un sfat tuturor celor din TM (sau nu numai) care se gandesc la achizitionarea unui VW, merita scris macar un mail . In rest, asteptare usoara si drum intins   :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scaunele ergoActive nu pot fi puse si pe golf-ul in 2 portiere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate... Faci bine ca ti iei in 2 portiere. Welcome in da club!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parbriz incalzit electric :)!!!!! Supertreaba, de cand asteptam chestia asta :)! "Parbriz incalzit cu reflexie radiatii
 

infrarosii", asa-i spun in configurator.....treaba-i e daca stie cineva va rog reflexiile radiatiilor infrarosii cu ce se "mananca" !
Toate bune...
Modificat de Green
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Radiatiile infrarosii creaza efectul de sera in masina. Pabrizul este tratat (are un filtru incorporat in sticla) sa respinga aceste radiatii. In linii mari asta reprezinta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in legatura cu scaunele ergoActive...

 

Scaune față ergoActive
- scaune sport cu partea centrală acoperită cu stofă design "New York" şi partea
 interioară laterală acoperită cu piele Vienna
 - scaun şofer reglabil pe 14 direcţii, inclusiv reglaj pentru lungimea şezutului şi unghiul de
 înclinare al acestuia şi pentru suportul lombar
- suport lombar cu reglaj electric pentru scaun şofer, manual pentru pasager
- funcţie masaj pentru şofer
- scaune faţă încălzite
- sertar sub scaunul pasagerului
(nu împreună cu pachet piele și numai pentru 4 uși)
info de pe site-ul vw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

avem GTI si GTD in configurator :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

legat de culori, am vazut si analizat pe viu culorile: uranograu (gri inchis nemetalizat), night blue metallic, sunset red metallic, tungsten silver metallic

 

uranograu este o mare dezamagire, am crezut ca este mai acceptabila cum spunea cineva, dar este foarte foarte mata, doar cand este spalata proaspat are un luciu de la lac, altfel cand este prafuita arata a masina de 10 de ani, si nici macar nuanta nu este potrivita, este un gri cu nuante spre albastru - nici nu se poate descrie, trebuie vazuta neaparat de catre cine doreste aceasta culoare gratuita - daca masina e de firma sa zicem ca merge

 

night blue metallic este un albastru indigo foarte inchis, seara poate fi confundat cu negru, este cea mai inchisa culoare metalizata (in afara de negru), ziua se vede foarte frumos, nu este albastrul de "firma" de la B6, este mai inchis si parca mai metalizat

 

sunset red metallic este un rosu cu nuante un pic spre portocaliu inchis, o culoare foarte vioaie, de dama ca sa zic asa, pentru ca banuiesc ca barbatii isi iau rosul tornado red care este cel de pe GTI mk6 (daca nu ma insel); din poze pacific blue metallic este tot o culoare vioaie, promovata in cataloage si in clipurile de prezentare, deci ii se potriveste noului G7;

 

tungsten silver metalic este un argintiu cu nuante spre auriu, foarte deschis, elegant, mai frumos decat clasicul argintiu/gri de pe mk6, culoarea deschisa pune in evidenta elementele de design ale caroseriei, usile, capota, spatele (destul de discrete dealtfel la G7)

 

ce n-am reusit sa gasesc decat in poze este limestone grey metallic, care pare tot o culoare cameleonica precum uranograu, dar cu un aspect mult mai placut pentru ca este metalizata

 

in rest, alb, negru, gri metalizat, clasice .. si albul perlat la 920 eur :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor,

Ieri am platit si eu taxa de rezervare pt un G7 Comfortline 1.2 TSI 105 cp plus optionale (Climatronic, Composition, Media, Rear Camera View, volan piele, pachet iarna - etc. configuraratia de stoc).

Masina este Night Blue Metallic si am vazut si in realitate masina de test 1.6 TDI la PBN inainte de a alege aceasta nuanta. Culoarea se potriveste foarte bine Golfului 7 (eu doream negru initial dar pe stoc exista doar in combinatie cu interiorul Shetland - beige pe care nu il doresc deoarece nu mi se pare practic si nici deosebit de atragator).

Va pot confirma ca aceasta culoare (disponibila si pe Passat Estate, Tiguan sau Touareg) este foarte frumoasa si foarte inchisa, aproape de mov inchis (indigo este nuanta care mi se pare cea mai potrivita pentru descrierea acestei culori). Nu este albastrul acela inchis de pe Jetta (similar masinilor de la guvern :) care mie imi displace. Gasiti poze pe net chiar de la lansarea din Sardinia utilizand cuvintele cheie Golf 7 Night Blue Metallic. Culoarea de pe configurator nu are nimic in comun cu realitatea. Poate doar in noul catalog unde exista un paletar foarte frumos, sa se apropie un pic de realitate.

Am o intrebare la care consilierul de vanzari nu a putut sa-mi raspunda, iar internetul nu-mi ofera informatii certe ci doar fragmente de informatii oarecum contradictorii. Daca am optat pt Composition Media, am doar pregatire bluetooth sau modulul este inclus si se poate utiliza?

Va multumesc

Modificat de Cosmin D.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate utiliza, dar daca nu ai ales volan cu comenzi va trebui "butonat" de pe ecran. Eu am comandat Shetland dar nu am vazut niciunde pe viu...sper sa nu fi facut o greseala :tuktuk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci mult,

Buna observatie - nu am volan multifunctional, dar e bine ca totusi pot folosi functia,

Ma miram sa nu o pot folosi cand este enumerata in lista de caracteristici a sistemului multimedia:

- interfata Bluetooth pentru telefonie

mobila (HFP, AD2P, AVRCP)

In legatura cu nuanta Shetland, sunt convins ca nu ai facut o greseala :). Eu nu am dorit-o din motive practice (fosta masina a avut o nuanta de tapiterie deschisa si mi-a fost greu sa o intretin si am curat-o doar prin detailing profesional). Deci e pur o chestiune de gust si simt practic in cazul meu.

Poti solicita de la dealer un catalog nou (au sosit acum o saptamana si ceva) si la sectiunea Style Guide vei avea poze foarte clare cu interiorul Shetland la versiunea Comfortline.

Referitor la culori, as sustine spusele lui Codz,

Silver Tungsten arata foarte elegant si este si foarte practic. Si eu am avut-o in vedere dar am optat pt Night Blue in final pentru ca imi doream o nuanta foarte inchisa.

Referitor la configuratia de pe stoc imi este greu sa inteleg ce importatorul (managerul de produs de la importator?) insista pe niste pachete de optionale ciudatele in care vrei nu vrei te "alegi" cu rear view camera (cazul meu) sau acel Sistem proactiv de protectie (care e macar util in cazuri de accident). Se pot pune optiuni mai utile pe masina de banii aia..

De asemenea, sunt de parere ca volanul multifunctional este destul de scump. La noul Seat Leon, desi acesta are o configuratie asemanatoare celor de la Audi A3 si Noua Octavia (cu scroll rotativ), volanul multifunctional se regaseste in standard de "saracul" Reference pana la versiunea de varf Style.

Modificat de Cosmin D.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ales pachetul relax pentru ca vroiam si volan multifunctional si climatronic si senzori de parcare. Mi s-a parut un pret bun pentru intreg pachetul. Intr-adevar foarte foarte scump volanul multifunctional, nejustificat de scump in opinia mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai avantajos mi se pare un confortline + Scaune fata ergoactive + Pachet Relax (cel cu clima, comenzi volan, PDC F/S, si alte maruntisuri)...nu mi-as pune sunset, ci mi-as monta eu folie ulterior cu transparenta 5%. Iesi mai avantajos la pret fata de un highline cu dotari asemanatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merita luat privacy glass. Arata foarte frumos cu acea tenta verzuie de 65% opacitate. In plus vorbim de geam tratat nu de folie.

Folie neagra, practic acela nu mai este geam daca are 5% transparenta se gaseste pe toate drumurile.

Volan multifunctional la G7 vine inclusiv cu butoane de tempomat si alte butoane care nu se regasesc pe volanul de la 6.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti dreptate toti 3 :D

 

Eu insa nu puteam sa-mi permit sa stau aproape 2 luni fara masina si am luat ce era pe stoc. Privacy Glass si acele scaune Ergo Active merita toti banii si, dupa cum spuneam, configuratia de pe stoc ar putea fi mai inteligenta daca managerul de produs ar fi studiat cu mare atentie oferta. Probabil au optat pentru o configuratie localizata, recomandata de VW.

 

Ca o mica parere, Privacy Glass mi se pare mai ok decat folia aplicata ulterior. Eu pe Astra am pus cea mai scumpa folie 3M, la Expert Detailing (unde aveau teoretic cea mai mare experienta la aplicare si se lucra in mediu cat mai curat) si tot am avut particule mici de praf in zona lunetei si mici imperfectiuni. De asemenea, iarna folia tinde sa acumuleze mai mult condens pe geamurile din spate.

 

Deci pe nou meu Golf nu mai pun folie. Ma intreb daca vor fi disponibile acele - for lack of better words - jaluzele originale VW care erau disponibile ca accesorii pt G6 (pt luneta si geamuri laterale spate). Bine si pretul ma gandesc ca va fi unul "deosebit" dar parca ar fi o solutie mai eleganta si practica. Nu le vad in catalogul de accesorii de la PBN.

 

O combinatie tare este intre culoarea lui The Ego si Privacy Glass. Din pacate nu mai este disponibila culoarea si de aceea am luat nuanta cea mai apropiata de culoarea aceea..

 

The Ego - ma ajuti cu numele culorii?..nu-mi mai amintesc..si ma enerveaza :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Culoarea este Blue-Graphit Perleffekt.

Night blue mi se pare o nuanta mai inchisa de Shadow blue.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1) Voi tot laudati scaunele alea ergo active dar pasagerul ce face ? Si de ce puneti la plural ? Doar scaunul soferului are niste functii in plus, cel din dreapta fiind un simplu scaun care nici macar lombar-ul nu il are electric. Plus ca te obliga la plafon gri (gresesc ?)

Alta varianta ar fi scaune sport reglabile electric (vazusem optiunea pe configuratorul din germania)

Si de ce in configurator scrie ca scaunele Ergo Active includ si sertare sub ele daca in showroom am vazut fara ?!

 

2) Stie cineva daca optiunea "stopuri inchise la culoare cu LED" e o greseala sau se pun stopurile de GTI/GTD ?

 

3) Parbrizul incalzit se va produce undeva prin Mai (a disparut optiunea de pe toate configuratoarele VW). Ar fi foarte util sa gasim (candva) o poza cu el sa vedem cum se vede. Ei se lauda ca nu e ca la Ford (unde e deranjant sa tot vezi firele alea)

Modificat de C Z R
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CZR eu nu le laud ci doar am spus ca mi le-as fi dorit. La plural nu le-am "pus" noi, ci importatorul pe configurator.

 

Fire pe parbrizul incalzit probabil vor fi vizibile foarte putin in partea de jos a parbrizului - din pacate conductori invizibili nu cred sa avem prea curand iar parbrizu trebuie incalzit cumva. Va fi probabil un layout similar solutie adoptate la Subaru pentru parbrizul incalzit. Oricum pe Max AC si pozitia dezaburire parbrizul se dezabureste rapid, deci nu prea vad valoarea adaugata a acestei optiuni. E doar opinia mea.

 

The Ego - Merci :)

 

Da, si eu credeam ca este un albastru mai inchis, insa nu are nimic din Shadow Blue (pe care eu nu-l suport) si este mult mai cameleonic cu o nuanta

 

 

aproape de indigo - in poza masinii de test de pe Weltauto vei vedea ca intr-o anumita lumina seamana un pic cu nuanta de la Blue Graphit. Ce zici? sau doar mi se pare mie? 

 

http://www.weltauto.ro/weltauto/ro/LIST/WA!ro!!!!l!!!/WA/Marke%7CVW/MG%7CVW_Golf/ID%7C1010103332%7CVW_Noul_Golf_Comfortline_1.6_TDI/detail.htm?src=list.htm&ml=

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parbrizul incalzit este util iarna..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie personal mi se pare ca unui Golf 7 ii sta mult mai bine in culori mai deschise care sa-i puna in relief agresivitatea liniilor si a grilei frontale. Un Pacific Blue cred ca e cam maxim ce as alege ca nuanta. Dar acestea chiar tin de gusturile fiecaruia si nu trebuie luate ca valoare de adevar. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@TDR: este util, nu contest ! Dar ai mers cu unul sa vezi cum e ? :) Pe mondeo cel putin te scoate din sarite, stai si te uiti la fire in loc sa-ti vezi de drumul tau (fara sa vrei). Eu asta sper, sa nu se vada prea tare ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am experimentat parbriz incalzit pe un Freelander2 si desi erau vizibili conductorii, nu ma deranjau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare - o sa o pun si la dealer dar mai intai va intreb pe voi - la livrare masina vine totusi si cu un set de covorase?

 

Am remarcat faptul ca acestea ar fi pe lista de optionale..La o masina de 17 K EUR m-as astepta totusi sa vina si cu niste covorase..Cum traim in Romania...

 

Este primul meu VW si de asta intreb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vine cu covorase daca nu sunt in dotarea de serie. Bineinteles, ii poti ruga sa-ti faca cadou un set de covorase la livrarea masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!