Jump to content

Ceasuri bord Premium (color)


nrobert13
 Share

Postare recomandată

Nu sunt cam puternice luminile ceasurilor?

Din poze asa par. Luminozitatea este pe maxim?

Culorile cifrelor se pot schimba, sau sunt dependente de luminile liniutelor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E pe maxim,  insa eu am folie lipita pe spartele displayului de la BC si lumineaza mai difuz,de aceea poate par mai puternice ceasurile.

N-am mers noaptea ca sa-mi fac o parere vis-a-vis de intensitate, dar sunt mult mai frumoase asa, pe alb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

mai invarti si tu cutitul in rana :p?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mai intrebat si eu un rus, am zis in posturile anterioare. eu voiam sa-mi pun senzori de presiune, si pentru asta imi trebuia IC alb sau color, pentru IC color trebuia sa schimb ABS, sa schimb calculatorul de coloana, ca am comenzi volan, si pe urma sa pun rdks..ah, si sa nu mai zic de adaptare chei la IC nou :).cam scumpa distractia. sa vedem ce zice si asta. sa ne tii te rog la curent :).

Modificat de nrobert13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tin la curent, daca am cu ce:)). mi se pare o modificare frumoasa la o masina, dar destul de scumputa afacerea asta. Sincer, nu cred ca m-as baga la asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Ma poate ajuta si pe mine cineva cum se poate schimba ledurile din bord in alb? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa le schimbi fizic, adica le inlocuiesti pe cele albastre cu altele albe.Apeleaza la un electronist cu statie de lipit.

Dupa trebuie sa adaptezi acele.Nu e chiar simplu, pentru oricine.

Poti sa-l trimiti prin curier la colegul Florin.E profi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

Foarte tare. Este necesar si altceva in afara de IC sau este necesar si calculatorul de coloana?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modificarile IC-ului le-ati vazut? :P

A avut ceva treaba :))

 

OT: La pg157 se poate vedea cum si-a facut si rama pentru climatronic :D 

Modificat de lucian_90tud
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar a facut modificari serioase la masinuta.

Are timp, bani si curaj sa schimbe atatea, sa gaureasca si sa lipeasca  :tuktuk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

salut baieti ,s-a cam pus praful pe topicul asta. A mai incercat cineva sa schimbe ceasurile plictisitoare rosii cu unele premium ?? alte tutoriale sau exemple ?? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
georgekeemo

salut ,de ceva timp am probleme cu display-ul cluster-ului meu maxidot care a inceput sa ma cam deranjeze odata cu venirea primaverii/verii automat si a caldurii. Cand e ft cald afara sau se incalzeste motorul ~90 de grade ,mor jumatate din pixeli. Ca sa rezolv problema asta si sa fac si un mic upgrade masinii retrofituid un cluster mfd+ alb sau color. Stiu in mare parte cam despre ce e vorba : masina fiind 04 ,mai mult ca sigur o sa am nevoie pompa abs ,model mai nou,update de can. Sa zicem ca 80~ din piesele si sculele necesare le am in cazul sculelor originale sau clone. Acum mai am nevoie de cluster. Am nevoie de cateva coduri de piese ptr cluster mfd+ alb sau color tiguan,touran,golf ,golf plus ,scirocco etc, ma poate ajuta cineva ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

nu o sa fie deloc usor sa adaptezi bordul, pe partea de imobilizare, la modelul care vrei sa il iei - sunt diferente mari intre cele doua sisteme.... iar bordul alb de care vb, nu se citeste cu orice scula/clona - o sa ai nevoie de o interfata originala.

 

immo off nu e o solutie, zic eu.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

georgekeemo

salut florin, o sa codez/adaptez cu avdi (abrites) original nu clona ,am la dispozitie si clona. Immo off ,nici nu se pune problema sa fac ,chiar daca m-ar scapa de o parte din griji. Am gasit deja un cluster de tiguan color ,sa zicem la un pret bun(relativ). Inca sunt in stadiu de documentare ,am vazut destule exemple in afara tarii de "operatii reusite" daca pot sa zic asa ,nu vad de ce nu s-ar putea face si la noi. Momentan nu o sa ma arunc sa cumpar un cluster de 250-300 de euro ,o sa optez mai intai pentru un cluster de golf 6 pentru teste ,deja am gasit unul destul de ieftin ,undeva la 250-300 de lei. O sa incerc codarea pe asta ,iar ulterior daca toate lucrurile merg cum trebuie ,trecem la cel color.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

da, AVDI-ul daca e original, o sa te ajute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut florin, o sa codez/adaptez cu avdi (abrites) original nu clona ,am la dispozitie si clona. Immo off ,nici nu se pune problema sa fac ,chiar daca m-ar scapa de o parte din griji. Am gasit deja un cluster de tiguan color ,sa zicem la un pret bun(relativ). Inca sunt in stadiu de documentare ,am vazut destule exemple in afara tarii de "operatii reusite" daca pot sa zic asa ,nu vad de ce nu s-ar putea face si la noi. Momentan nu o sa ma arunc sa cumpar un cluster de 250-300 de euro ,o sa optez mai intai pentru un cluster de golf 6 pentru teste ,deja am gasit unul destul de ieftin ,undeva la 250-300 de lei. O sa incerc codarea pe asta ,iar ulterior daca toate lucrurile merg cum trebuie ,trecem la cel color.

Sunt si eu interesat de schimbare. Daca reusesti, spune-ne si noua cum ai procedat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

georgekeemo

Salut florin ,cu toate ca nu prea am talent la povestit ,o sa incerc sa explic in pasi mari si screenshot-uri la ceea ce o sa fac pe masina pentru ca stiu cat de greu este sa te documentezi despre lucrurile de genul asta si mai ales pentru retrofitul despre care vorbim ,pe scurt imi pare subiect taboo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalinmiti

Exista mai demult, cred ca si in topicul asta este postat un link cu un diy in germana

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salutare ,vin si eu cu o nelamurire. Am 1 bucata Cluster Premium Tiguan Diesel + 1 bucata Golf 5 1.6 benzina '04.  Intrebarea este ,se pot adapta in vreun fel ? Stiu ca cele diesel au 6000 de turatii iar cele pe benzina au 8000 de turatii. Auzisem undeva ca exista o setare sau o modificare in cluster care mi-ar permite sa pun clusterul respectiv...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!