Jump to content

Ceasuri bord Premium (color)


nrobert13
 Share

Postare recomandată

Salut.

 

Nu am gasit topic, asa ca am sa deschid eu unul.

Daca totusi s-a discutat deja, imi cer scuze si rog un moderator sa mute postul.

 

Si-a montat cineva asa ceva? Am vazut ca se poate, dar nu stiu sigur ce presupune si daca functioneaza totul bine.

 

din pacate filmuletul e in rusa ....

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca florinr. la pus.

 

cert e ca se poate - mai complicat un pic cu adaptarea - deoarece nu merge cea clasica - trebuie modificate dumpurile, o cheie cu cip-ul masinii, etc.... dar se face.

 

ce va merge din functii - depinde de anul de fabricatie al masinii, CAN si modulul confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Eu am schimbat luminile la ceasurile de bord si la AC din albastru in alb, la un Golf 5. Nu este complicat, se schimba smd-urile...M-a costat 100 RON

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, aici e vb de adaptatrea ceasurilor Premium de Golf/jetta 6

 

de schimbat ledurile, o rezolvam imediat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu sunt sigur daca e vb de ceasuri G6, fiindca alea au alt format, din cate stiu eu.

cred ca sunt ceasuri de R-Line, Golf/Golf Plus sau Tiguan, Scirocco, Jetta.

 

am atasat poze cu modelele de ceasuri G5 si G6.

sa-mi spuneti daca gresesc ...

post-78748-0-24045400-1363078482_thumb.j

post-78748-0-74736400-1363078513_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, sunt ceasuri model G6 in carcasa de G5 - cred ca s-au pus pe o editie speciala de Jetta 5 - ultimele.... sper sa zic bine. Niciodata nu s-au pus pe G5 ceasuri cum ai postat tu.

 

Acum, G6 ... ca e R, GTI... nu ne intereseaza ....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt ceasuri de Scirocco R premium, acestea au aceeasi carcasa ca la golful 5/jetta5. Din cate stiu, exista o mica problemuta cu IMMO-ul, aceste ceasuri avand Immo2. Din cate stiu nu se poate copia cel de golf 5. De aici eu inteleg ca vor merge fara probleme in detrimentul immo-ului, adica cu ImmoOFF

Modificat de SosoASD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate immo 4, ca 2 nu mai sunt de prin 2001.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu au cum sa fie immo 2.... immo 4, da.

 

scuze, am postat in aceelasi timp....

 

problema consta in modul de adaptare a clusterului - dar se face, nu-i bai.

 

immo off - excludem la acesta categorie de masini - e pacat sa facem astfel de practici. Trebuie adaptat - si se face.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai reusit sa faci adaptare de ceasuri la masinile din 2010 incoace?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat eu, am ceasuri de Eos, dar merg si de Scirocco, Jetta 5- 2009 sau Golf 6plus.

1Q0 920 874 G
Producator-VDO
Model 2009(03. 07.2008)

La mine merg  toate functiile, am chiar si martor pt. Drl (e  activat de mine pe faza scurta),pozitia pe ceasuri la fel ca la Golf 6 sta aprinsa, dar am eroare de ABS.Nu comunica cu clusterul si am continuu mesaj pe IC (plus acustic).Trebuie schimbata unitatea abs .

Terrabyt m-a ajutat cu copierea eepromului din clusterul vechi si scrierea in cel nou.

Momentan am renuntat.

 

post-21205-0-45015300-1363178989_thumb.j

nrobert13,

Din video se vede ca masina e  Jetta, insa s-ar putea sa fie modelul care a venit din fabrica cu cluster alb si atunci e mult mai usor de adaptat.

La modelul vechi, daca ai comenzi pe volan,s-ar putea sa nu mearga toate.

Modificat de florin r.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu adaptarea - ca nu e vb doar de copiere eeprom, la generatia asta.  E mult mai complexa treaba, iar el stie cel mai bine cum se face - Se genereaza chei, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, asa zicea si tipul din filmuletul care l-am pus, ca imi trebuie unitate de ABS mai noua, si mi-a recomandat sa-mi pun una cu ESP, dar nu prea stiu ce presupune asta, se schimba doar unitatea, sau se mai adauga ceva senzori pentru ESP, dar asta e off topic deja :).

 

sorry, re-ul meu este pentru postul lui florin r. se pare ca am postat in acelasi timp :).

Modificat de nrobert13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cheie doar am schimbat cipul cu unul pe care mi l-a trimis Terrabyt.

Eu i-am trimis ambele clustere si asta a zis ca face, "le cloneaza".

 

Nrobert-schimbarea presupune si desfacut conducte, inlocuire lichid, si altele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da doar culoarea din bord nu se poate face ? as vrea si eu alta culoare dekt cea albastra..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da, cum sa nu... imi pare rau ca nu am pastrat poze... culori - eu le fac pe majoritatea - albe-rosii - ca la modelul nou. Cadranele albe, limbile-afisajul - rosii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, faci si afisajul de la CB+  negru cu alb ,ca la golf 6 ?Daca ai poze, arata-ne si noua.Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ne.... ala e mai complicata treaba - difera culorile, trebuie alt afisaj... de aia am si zis - alb/rosu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se potriveste de la modedlul nou, ca tot il am eu pe cel de Eos care sta degeaga.?

M-am gandit sa iau displayul alb sa-l pun    la cel rosu, dar am zis sa nu faca vreun scurt ,ceva, sa raman in pom.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu le-am comparat niciodata.... ala rosu il stiu cum arata... pot desface ceasurile de CC - am unele 2010 - sa ma uit la ele.

 

Eventual, cand ai drum in Buc, sa le ai cu tine si ne apucam de studiu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, pune te rog niste poze cu display-urile cu culorile modificate pe care le-ai facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu am facut poze .... nu e timp sa faci poze, la fiecare lucrare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca idee, poti modification decat culoarea cifrelor ceasurilor masinii din semnatura? Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se potriveste de la modedlul nou, ca tot il am eu pe cel de Eos care sta degeaga.?

M-am gandit sa iau displayul alb sa-l pun    la cel rosu, dar am zis sa nu faca vreun scurt ,ceva, sa raman in pom.

Din pacate ecranele nu potrivesc. Astea mai noi sunt din nou lipite pe cablaj si au mai multi pini. Cele mai vechi sunt cu conector. In mod normal ar merge schimbate ledurile de iluminare din spate in alb. De ex cum e la skoda octavia cu maxidot, este acelasi ecran doar ca are leduri albe in spate. Posibil sa trebuiasca modificat un pic valorile la contrast dar daca aveti posibilitatea citirii/scrierii eepromului va spun cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Adrian, referitor la intensitatea ledurilor si la necesitatea modificarii contrastului, eu am lipit pe spatele displayului  o folie de geamuri(3M), 50% absortie si se vede mult mai frumos, nu mai e fundalul asa rosu aprins. Stiu ca pot face asta din potentiometru , dar nu vreau sa diminuez si intensitatea celorlalte leduri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!