Jump to content

Probleme volant caddy 2006 1.9 tdi


crt24dj
 Share

Postare recomandată

salut am un caddy 2006 230 mii km si cred ca a crapat volant ... bate foarte rau la relanti si cand merg cu ea intre 1800 si 3000 rpm parca freaca fier pe fier cand apas pedala de ambreiaj nu mai zice nimic... din cate stiu eu astea sunt sintomele volantei cu masa dubla...

Problema este alta eu unu asi vrea sa scap de volant cu masa dubla si sa pun una normala... se poate face asta ? care sunt diferentele ... eu am auzit doar de trepidatile la relanti si plecare de pe loc .... ?? pareri sfaturi .... iar ca , calitate cele de la LUK sunt bune ? sunt ceva mai ieftine... ma refer la cele cu masa dubla... pt ca mie unu mi se par foarte scumpe celelalte firme adica sachs si valeo

 

motor 1.9 105 cp cod motor BLS

 

un sfat  miar fi de mare ajutor  pt ca nu stiu ce sa fac si in ce parte sa o iau

 Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bataia e din cauza volantei iar sunetul care dispare la apasarea ambreiajului e mai mult ca sigur rulmentul de presiune... din cate stiu eu masina vine echipata din fabrica cu volant, placa de presiune si disc de ambreiaj LUK. si eu am facut recent la masina mea conversia de la masa dubla la masa simpla si sincer sa fiu veci nu mi-as mai pune pe masina masa dubla! e diferenta de confort putin remarcabila insa plecarea din loc e cu totul si cu totul alta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles, multumesc   ... stie cineva de pe ce masina asi putea sa iau volant  sa se nimereasca la a mea?

 

 

 trebuie sa schimb  tot kitul de ambreiaj   ca sa fac conversia de la masa dubla la masa simpla sau schimb doar volant si discu de ambreiaj placa si rurmentul raman?

Modificat de crt24dj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iei frumos codul de motor si iei kit-ul cu tot cu :volant , placa de ambreiaj , rulment etc.Daca schimbi doar volant pot apare surprize neplacute si sa platesti de 2 ori manopera nu renteaza.

Modificat de b97dmt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se schimba tot kit-ul.Folosesc de 2 ani volant masa simpla ,fara probleme.Piesele au fost luate de la dezmembrari ,deci nu au fost noi.

Modificat de Nic-bz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pt sfaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvato. multumesc pt sfaturi ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

cum ai rezolvato??? ma intereseaza si pe mine ca vreau sa schimb si eu volant..stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Din cate am vazut , la VAG e belea ambreiajul cu masa dubla , e prost tare realizat , la motorizarile de 1.9 , 2.0 TDI . Un prieten a schimbat volant la o masina care a avut-o de noua(Octavia 2) la 70.000 de km . Taicamiu la o fost masina de servici , Caddy  1.9 TDI 105 cp , la aproape 200.000 ii facea volant ca toti dracii , si la asta noua care o are la munca (2.0 TDI CR) , de la 70.000 incepea sa-i bata volant , doar ca deocamdata nu bate tot timpul , doar cand vrea . 

Modificat de Bogdan.C
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Ce anume bate la volant? Explicati-mi ca pentru prosti, ca eu nu inteleg care poate fi problema cu volant, asta n-ar trebui sa fie un fier mort care sa participe la treaba motorului doar cu inertia proprie, pentru "omogenizarea" miscarii de rotatie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta pe google volant cu masa simpla(SMF) si volant cu masa dubla(DMF)si o sa vezi diferentele pt.ca in cateva cuvinte pe un topic nu se poate explica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu diferenta ma intriga, ci chiar si cel cu masa simpla. Banuiesc ca e parte din ambreiaj, ca altfel nu vad ce anume s-ar putea strica la un volant.

(am verificat si e substantiv masculin)

Modificat de Razvan_N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca o sa citesti care e dif.o sa vezi ce se poate strica la un DMF.

In cateva cuvinte iti spun ca se uzeaza/rup arcurile ce se afla in DMF si atunci cele 2 fete se lovesc si produc sunetul acela metalic(trebuie sa citesti cum e construit un DMF ca sa intelegi).

Modificat de romytaxy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!