Jump to content

Reparatie / Vopsire Element Caroserie


PHPCore
 Share

Postare recomandată

Poti cauta si pe google mai multe detalii despre cum sa faci retusul.S-a spus odata ca este aceeasi vopsea ca din fabrica in tub + lac daca este metalizata vopseaua.NU este nici un fel de creion.Daca doresti sa mai dai 50 lei te poti duce si la reprezentanta :))

Modificat de Fiestax
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Not_used_calin

M-am uitat acum pe proforma de la kit-ul de retus: a costat 60 lei, cumparata de la PBN , in octombrie anul trecut. Contine doua sticlute ca de oja, o idee mai mari, una cu vopsea, cealalta cu lac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cred ca sunt cele din linkul de mai sus numai sa ajunga.

Am mai atasat niste poze noi facute cu telefonul....

Pare ca nu ar fi ajuns chiar la tabla atat de mult....

post-15783-14329012810145_thumb.jpgpost-15783-14329012874132_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

E vopsea pe baza de apa, daca nu dai cu lac, o va spala apa de ploaie, la propriu. Nu cred ca e altceva special la ea, ca doar nu e supercar.

Eu chiar cred nu e deloc  speciala, daca ma uit la ce proiecte de taiere de costuri au.

 

PS: oriunde iti vopseste toata usa, altfel e o bataie de joc. Bine, oricum pe putini ii gasesti care sa ti-o faca cel putin 90% ca in fabrica, ca oricum asa nu va mai fi niciodata, asta e garantat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi la avia au oferta la 2 piese revopsit 499 ron .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare! cam cat m-ar costa sa repar vopseaua sarita de la usi? decat astea 2

post-153045-0-11825900-1434555065_thumb.

post-153045-0-87504600-1434555121_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut baieti am o mica problema cu pragurile (am atasat poze sa va dati seama despre ce vorbesc) , ma poate ajuta cineva sau recomanda un vopsitor priceput?

1.jpg

2.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Va salut,

Am un golf 4 an fabricatie 2001 pe care il am din 2011 de care nu prea pot sa ma despart.. m-a tinut atata timp si inca mai tine desi mai pica rar cate ceva , in general se repara usor si nu e costisitor. Din punct de vedere mecanic l-am tinut mereu in conditii bune, i-am pus doar aftermarket de top si unde a fost cazul OE (discuri si placute fatza) urmeaza si termostat vw ca m-a lasat si momentan merg fara ca e vara, dar planuiesc in curand sa-i pun altul. Urmeaza sa-i schimb distributia si un stop ca i l-am spart din greseala. Problema ei este caroseria care nu prea mai rezista, planuiesc sa o mai tin 2 ani.. dar probabil masina asta nu o voi vinde niciodata si va ramane in familie pana va ajunge la fier vechi, am trecut prin prea multe cu ea si nu m-a lasat niciodata la greu, desi e coupe am carat cu ea canapele lungi , dulapuri, m-am mutat din 5 apartamente si am carat cu ea o gramada, drumuri lungi fara probleme.

Ideea e ca as vrea cat o mai tin un an doi dar am niste probleme cu rugina (planuiesc sa imi iau o honda civic model 2012-2015 1.8 140cp sau mazda 3 model 2013+ 2.0 165 cp). Nu ma intereseaza sa investesc foarte mult.. mai bine o las asa decat sa investesc foarte mult dar macar sa o stopez cumva sa nu se intinda.

 

Daca aveti ceva sugestii, sunt bine primite. Eu am un spray de vopsea pe codul pe de culoare si lac ca mi-am vopsit oglinda (mi-am facut scoala pe ea desi n-a iesit prea bine, stiu unde am gresit, am lasat-o asa ca nu ma intereseaza, trebuia sa incalzesc lacul inainte si sa dau stanga dreapta mai repede fara sa ma opresc). Chiar si unde am aplicat lacul corect este o diferenta de luciu intre lacul original si cel pe care l-am aplicat eu pe oglinda

As putea sa smirgeluiesc acolo, sa dau cu solutie antirugina sa dau cu kit sa nivelez si sa aplic vopsea pe codul meu dar am urmatoarele probleme.

1. Am vopsea cu codul meu de culoare , dar asta din spray e putin mai inchisa fata de vopseaua de pe masina (bine asta nu e o problema mare ca nu ma intereseaza ca e putina diferenta de culoare, prefer asa decat rugina)

2. Lacul din comert este o gluma proasta, e foarte prost sau nu stiu eu sa-l aplic.

Nu doresc sa dau 150 euro pe element, chiar nu cred ca are rost si nu merita si ma intereseaza sa vopsesc doar acolo local.

Ma gandeam asa:

Sa cumpar spray de vopsea cu lac inclus

Sa ma duc la cineva sa mi-o faca

 

Orice sugestie e bine venita

IMG_20190429_135710.jpg

IMG_20190429_135719.jpg

IMG_20190429_135734.jpg

Modificat de spzHades
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am mutat aici fiind deja deschis topic pe această problemă.

Pentru aripă faţă vezi că s-ar putea să găseşti la dezmembrări aripă la culoare neruginită, chiar originală, la vreo 100 RON. Eu aşa am găsit pentru lupo (ca să nu mai intre rugina i-am aplicat pe spate un strat de ceară, l-am preparat eu, dar se găseşte şi în comerţ la spray, sau se mai găseşte bitum la spray).

Altfel cât dai pe materiale+s-ar putea să nu iasă+ s-ar putea să reapară rugina în timp scurt+timp şi  nervi... nu prea merită.

Pentru elemente mai greu de înlocuit uite aici un tutorial destul de bun

În cazul că vopseaua este mai închisă decât cea de pe maşină se poate corecta puţin începând cu 1-2 straturi de vopsea albă sau un gri foarte deschis (vopseaua are un anumit grad de transparenţă şi contează foarte mult ce este sub ea). Este bine când te mai duci să-ţi faci spray la culoare să ai cumva la tine o mostră (eu m-am dus cu un bandou pe care l-am dat jos) ca să o corecteze puţin. În timp se mai deschide la culoare şi cu puţin alb cam ajunge la nuanţa de pe maşină. De unde iei vopseaua să iei şi lacul. S-ar putea să obţii rezultate mai bune dacă foloseşti duza de la sprayul cu vopsea la cel cu lac, eu la o capotă fiind orizontală n-am reuşit decât aşa. Oricum nu iese din prima la luciul caroseriei, dar cu smirghel foarte fin (în filmuleţul de mai sus vezi că foloseşte de 5000 la final, dar nu cred să găseşti la noi, o tanti la un magazin unde prepară şi vopsele la spray a zis că nu există aşa ceva:)), dar eu zic că dacă dai cu 2000-2500 şi cu un polish (tot ăia care prepară au şi pastă de polish) o poţi aduce la luciul restului maşinii.

Nu te sfătuiesc să iei vopsea cu lac încorporat. Este mai ieftin, dar s-ar putea să ai surprize neplăcute cum am păţit eu de la spuma activă de la o spălătorie Petrom, efectiv au rămas dungi decolorate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns! Il stiu pe tipul asta, m-am tot uitat la el. Nu prea reusesc sa-mi dau seama cum a reusit sa o scoata la culoare asa bine si ce lac e ala, dar am impresia ca foloseste produse scumpicele si cred ca ies mai scump sa o fac eu decat sa o duc la un tinichigiu. Daca n-ar fi mai mult de 200 lei pe element sa-mi faca zonele alea.. m-as duce fara sa clipesc, doar ca nu cunosc niciun tinichigiu prin bucuresti.

Modificat de spzHades
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

200ron/element pentru reparat si vopsit nu o sa gasesti, asta e clar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu vreau tot elementul, doar partea aia unde e rugina. D'aia zic.. asa imi iau 1kg de kit, un spray de vopsea , un grund si niste smirgere si cu 150 de lei am terminat tot balciu. O sa fie ceva diferenta de luciu si vopsea dar macar nu mai am rugina. Nu ma intereseaza asta tare aspectul masinii cat sa fie buna dpdv mecanic

Modificat de spzHades
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi că problema principală, ori că o rezolvi tu, ori că mergi la tinichigiu, este să nu reapară rugina. Pentru asta trebuie îndepărtat tot ce este ruginit, polizat până la luciu metalic pe ambele părţi ale elementului, tratat cu o soluţie contra ruginii (pentru a elimina cât de cât rugina care a pătruns în structura cristalină ). Altfel în scurt timp o să vezi că se umflă vopseaua şi reapare rugina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, lupo_bv said:

 

Da, mersi de sfat, destul de important acest aspect. Sunt constient de asta.. chiar ma gandeam sa iau si o solutie de rugina si dupa ce polizez tot pe acolo si smirgeruies sa dau cu solutie d'aia.. sa bag iara smirgerul si apoi sa vin cu kit/grund/vopsea/lac.

Modificat de lupo_bv
Quote postare anterioară
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te rog nu mai da QUOTE postarii anterioare pentru că nu este regulamentar și se sancționează.

Ai văzut cumva pe la vreun magazin plasa din aia cu care a refăcut elementul în clipul pe care l-am postat?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, nu o sa mai dau. Din pacate am cautat plasa d'asta de am innebunit, pe unde intrebam toti dadeau din umeri dar daca o sa gasesc o sa postez aici. Ideea e ca m-am tot uitat la tipul asta si am vazut tot procesul in care si-a facut masina de drift + tutorialul de rugina. Tipul foloseste multe chestii si are multe scule ca sa-i iasa treaba bine si cand m-am interesat de toate astea nu am gasit tot ce mi-a trebuit.

De exemplu nu am gasit pasta d'aia super fina rosie cu care da la sfarsit. De asemenea se pare ca am nevoie si de polish si de o masina de polish. Observ ca foloseste chit de umplutura si chit de finete. Sa nu mai zic ca e destul de greu sa gasesti toate tipurile de smirger pe care le foloseste. Daca e sa cumperi toate alea ajungi la ceva bani si nici nu stii daca iti iese treaba bine.

Modificat de spzHades
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa te dezamagesc dar aripa fata si pragul sunt gaurite. Asta nu se rezolva cu chit, trebuie sa tai metalul afectat si sa se sudeze tabla noua. Orice alta incercare de reparatie cu spuma, cu plasa, cu chit este carpeala si nu va tine mult. In poza 2 zona pare mai solida, trebuie decopertat si vazut starea metalului.

Pentru lac transparent, cand mai aveti de vopsit elemente sau zone mici puteti sa va duceti la un magazin de vopseluri sa va imbutelieze lac 2k catalizat in aerosol. Trebuie folosit repede, max 2-3 zile, dar rezultatul va fi de durata spre deosebire de lacul acrilic din magazine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am gasit plasa d'aia la dedeman la raionul de foi abrazive. Gasesti mai multe tipuri de plasa.

Am facut doar pe partea stanga. Din pacate m-am zgarcit si am luat un spray convertor de rugina si este o mizerie acel spray , nu va recomand. 

Spray-ul este Convertizor Rugina Spray Prymox 400 ml si este o mizerie. Nu am gasit nicaieri sa vina repede un kelfos sau ferdac.

M-am uitat ce e acolo YRX, nu e nevoie sa sudez nimic ca nu este toata tabla afectata. Unde a fost afectata rau ii pun plasa, o sa-i fac in spate cu spuma, vin cu plasa si chit solid si apoi aplic chit fin si slefuiesc. Daca ma tine 2-3 ani eu sunt multumit

Ideea e ca am rugina multa acolo si am nevoie de un convertor de rugina bun. Pentru un element te costa foarte mult toate materialele dar daca faci mai multe merita , ai nevoie de:

Foaie abraziva 80 , foaie abraziva 180, foaie abraziva 320,convertor rugina, spray cauciucat, chit cu fibra , chit fin, grund, vopsea, lac, foaie abraziva auto 2000/3000/5000, polish si ceara, manusi, masca + alte chestii pe langa.

Convertor: 75 lei, spray cauciucat , 50 lei, chit cu fibra 20 lei, chit fin , 20 lei, grund , 30 lei, vopsea 55 lei, lac, 50 lei, foi abrazive 20 lei, , polish, 50-100 lei, ceara + masca + manusi 20-30 lei.

Ma enerveaza ca pentru 20mg de polish trebuie sa iau un tub intreg si e scump.

Modificat de spzHades
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut,

 

Caut un service autorizat / reprezentanta in Timisoara, care poate revopsi / schimba elemente distruse in urma unui incendiu.

Aveti recomandari unde as putea merge si rezolva problema ? Pe prim plan este calitatea lucrarii.

Multumesc.

IMG_20191125_085441.jpg

IMG_20191125_085428.jpg

IMG_20191125_085433.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bună seara. Vă scriu proaspăt ofticat și plin de nervi. Am un Caddy 4 importat recent din Germania, cu vopsea de fabrică impecabilă.

Am CASCO și astăzi am reușit să agăț un ***de cui dintr-o poartă.

Îmi doresc să merg la cel mai bun service de reprezentanță din București, să mă pot uita cu lupa la ea și să nu sesizez diferențe.

Unde îmi recomandați să merg? Voi pe unde ați fost de ați fost foarte mulțumiți?

Opera de artă: https://imgur.com/a/6PXAf4j

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in primul rand atentie la limbaj, nu e frumos sa folosim cacafonisme pe un forum public.
in aria prestari servicii sunt colegi de forum care se ocupa cu asa ceva: https://vwforum.ro/forum/251-aria-comerciala/

ca sa vezi cat de bine lucreaza avemn si arie de feedback. Spor la reparat masina. https://vwforum.ro/forum/86-feedback/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!