Jump to content

Vacanta de 7000 km prin Europa


eugenus
 Share

Postare recomandată

Va salut,

Am deschis acest topic in ideea de a da informatii " calde" despre anumite costuri si trasee.

Dupa cum urmeza:

Durata 15 zile numar total de km 7000, orase vizitate: Zagreb-Croatia; Verona si Milano-Italia; St. Tropez; Cannes; Nice;Monaco Aix en Province; Tours-Valea Loarei; Paris-Franta;Luxembourg; Munchen-Germania; Szalsburg; Wienna-Austria.

Taxe:

Zagreb -Milano aprox 30 EUR

Milano-granita Franta aprox 22 EUR

Granita Franta-St Tropez aprox 28 EUR

St Tropez -Cannes-Nice-Aix en Provance -Tours-Paris fara plata am mers pe nationale

Nice-Monaco aprox 2 EUR

Luxembourg , Germania zero taxe

Austria 7 EUR-vig 10 zile

Ungaria 7 sau 7,5 EUR-vig 3 zile

Benzina cea mai ieftina Luxembourg Croatia si Austria intre 1,04 si 1,12 cea mai scumpa Franta 1,24-1,34.Motorina din cate am vazut pana in 1 EUR

Parcare, in Milano parcare publica 1 EUR/ ORA; Franta 1,5-3 EUR/ORA; Luxembourg 1,5 EUR/ORA, in luna august majoritatea parcarilor sunt gratuite dar mai putin cele din zone centrale sau cele care sunt in apropierea punctelor de interes.

Sper ca vor fi de folos aceste informatii date de mine si va doresc din tot sufletul pentru cei care nu au fost sa ajungeti in aceste locuri pentru ca merita din plin.

Bafta multa :icon_thumright:

Ps: am luat doar 2 amenzi de parcare in Paris de cate 11 EUR fiecare :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru ca nu am cumparat tichet de parcare :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si bineinteles ca le-ai platit, nu?! :icon_thumright:

Vignieta de Ungaria stiu ca era 1750 forinti, asta ar insemna cam 6,3 Euro. S-a scumpit?

Cateva poze, te rugam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 zile? nu era minim 4? pretul e cam la "liber", noi am dat si 10

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru Ungaria, perioada minima de valabilitate a vignetei este de 4 (patru) zile, nu 3. Niciodata nu a fost altfel.

Intre 01 Mai - 30 Septembrie, aceasta costa 1.530 HUF (cca. 5,7 EUR), iar intre 01 Octombrie - 30 Aprilie, costul este de 1.170 HUF (cca. 4,3 EUR). Detalii AICI.

De preferat ar fi ca, atunci cand intentionati sa calatoriti prin Ungaria, sa cumparati intre 3.100 (max.) si 2.400 (min.) forinti de la o casa de schimb valutar din Oradea sau Arad (sau, ma rog, pe unde iesiti). Evident ca se poate plati si in lei sau euro, insa e mai scump, fiindca ei isi calculeaza cursul de schimb asa cum au ei chef.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Ungaria am dat eu acum exact o luna 13 euro pentru 10 zile, iar in Austria 7 euro tot pentru 10 zile. Mare atentie insa la unguri cu vignieta. Mie mi-a dat 2 foi A4 din care evident nu intelegeam mai nimic :Driver: . Pe una din ele mi-am identificat numarul de la masina care era corect, dar pe cealalta (chitanta probabil) nu era trecut numele meu, ci un alt nume, cineva din Piatra Neamt. Nu m-a oprit politia la unguri deci nu va pot spune care ar fi consecintele, dar nici nu am insistat :icon_thumright: In ceea ce priveste combustibilul, am pus in Hannover (Germania) de la un peco Aral motorina Ultimate Diesel - Volkswagen Motorsport :huh: - 1.19 Euro/litru. Eugenus spunea ca motorina e sub 1 euro, eu sincer nu am vazut motorina sub 1.07 euro/litru. Parcarile in Hannover sunt 1 - 1.5 Euro/ora

Modificat de ciprianD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.170 HUF (cca. 4,3 EUR)

Da, asta e. Scuze pentru confuzie.

Eugenus spunea ca motorina e sub 1 euro, eu sincer nu am vazut motorina sub 1.07 euro/litru.

In Luxembourg gasesti sub 1 Euro (de prin martie) Detalii aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parca si in spania gasesti motorina cu 0.8-0.9.

a, si mai conteaza de unde pui. in orasele e cu 10-20% mai ieftina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in FR motorina este peste 1 euro. cam 1.22 am dat eu. cea mai ieftina este in LUX, si dupa aia AU.

pentru HU se poate lua vigneta pe lei, dupa ARAD pe drumul catre nadlac. e 28 Ron si se poate lua pentru minim 4 zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut,

Scuze de greseala ,adevarat vigneta pentru Ungaria este de 4 zile cand am plecat am luat-o imediat dupa Szeghet cu 33 RON adica 7,8 EUR(asta e :icon_thumright: ) iar cand m-am intors dupa granita cu Austria cu 7 EUR, depinde de unde o iei.

In ceea ce priveste benzina preturile pe care le-am dat sunt aproximative deoarece am pus mai mult din afara orasului unde era putin mai scumpa adica cu maxim 0,10-0,20 centi benzinariile frecventate fiind in Franta Total, Germania Shell, Luxemburg am bagat tot de la Shell chiar la intrare in oras si am luat o mare teapa litrul fiind de 1,26 si in oras de 1,0.. dar chiar eram pe rosu, Austria OMV si Shell mai ieftina OMV, pentru o "acuratete mai buna" zilele astea am sa revin cu preturile exacte de pe bonuri.Intradevar poate sunt locuri unde gasesti mai ieftin dar cand sunt la limita prefer sa alimentez de la prima benzinarie decat sa raman in pana prostului.

Am sa incerc sa fac o selectie si la poze dar pot sa spun ca-mi doresc sa ma mai intorc in:Monaco;Antibes; Valea Loarei; Paris; si poate Szalsburg.

Cele mai frumose trasee au fost: autostrada Croatia, Milano-Franta, si nationale Aix en Province -Tours si bineinteles Coasta de Azur.

Orase care merg vizitate zic eu intr-o zi sau mai bine spus in trecere: Luxemburg, Munchen, Aix en Provance; Wienna.

In toti acesti kilometri nu am intalnit sau cel putin nu am vazut masina de politie cu radar fix sau mobil singurele radare fiind acele cutii de pe margine care erau semnalizate din timp si bineinteles cele din oras care erau fixe si care erau foarte multe mai ales in Paris.

Drumuri:

Autostrda ce nu mi-a placut:in Austria se lucreza destul de mult pe autostrada fiind portiuni lungi de limitare la 80 si bineinteles ambuteajele din jurul Parisului unde autostrada este fara plata, autostrazile din Italia in special din apropierea oraselor unde se circula exact ca la noi adica haotic.

Nationale ce mi-a placut:cel putin in Franta din Aix en Province si pana in Tours apoi Paris am mers pe nationale .Am preferat sa fac mai mult timp decat pe autostrada dar a meritat din plin peisajul si satele prin care am trecut au fost de vis.Nationale inseamna portiuni destul de bune de 2 benzi pe sens cu limitare la 110 si au fost portiuni de drum in care am mers paralel cu autostrada.

A...autobanul este de vis in ciuda vitezei cu care se circula m-am simtit cel mai in siguranta

O zi cat mai buna si sper sa revin cu poze cat mai curand

Ps: toate parerile sunt strict personale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in FR ai grija ca eu si anul asta am vazut politisti cu pistoale si nordici sau englezi opriti 2-3km mai incolo.

la fel si in austria...in anii trecuti mai stateau cu radarul. in germania rar, si doar in zonele de limitare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

M-am intors din concediu, traseul a fost; cluj - budapesta - viena - paris si bineinteles retur.

Din paris am dat o fuga pana la ocean ~200km la Trouville - Deauville, de acolo am trecut podul normandiei (superb) si am ajuns la

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A...autobanul este de vis in ciuda vitezei cu care se circula m-am simtit cel mai in siguranta

Autostrada N

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa incerc sa fac o selectie si la poze dar pot sa spun ca-mi doresc sa ma mai intorc in:Monaco;Antibes; Valea Loarei; Paris; si poate Szalsburg

Poze, poze, poze. Am fost de 2 ori in Antibes si m-as mai duce. E foarte frumoasa Coasta de Azur si cred ca da un pic de dependenta.

Drumuri:

Autostrda ce nu mi-a placut:in Austria se lucreza destul de mult pe autostrada fiind portiuni lungi de limitare la 80 si bineinteles ambuteajele din jurul Parisului unde autostrada este fara plata..

Vara se lucreaza cel mai intens la drumuri, mai ales pe autostrazile din vest. Deci e ceva normal.

A...autobanul este de vis in ciuda vitezei cu care se circula m-am simtit cel mai in siguranta

Aproximativ: a fost o stire acum o luna de zile, parca, cu un mare accident in Germania pe autobahn: vreo 260 de masini implicate si nici un mort. Asta spune multe.

in FR ai grija ca eu si anul asta am vazut politisti cu pistoale si nordici sau englezi opriti 2-3km mai incolo.

la fel si in austria...in anii trecuti mai stateau cu radarul. in germania rar, si doar in zonele de limitare.

Tocmai ce-mi povestea o cunostinta, care venea din Portugalia in Belgia, ca a oprit-o radarul in Franta, avand 181 Km/h. Amenda pe loc 135E, permis belgian retinut pe loc, Proces Verbal de confiscare a masinii facut pe loc. Doamna cu pricina, a avut totusi noroc ca unul dintre ocupanti avea permis de conducere si a reusit sa pastreze masina si sa ajunga la destinatie. Deci, nu e de gluma.

Salutare

M-am intors din concediu, traseul a fost; cluj - budapesta - viena - paris si bineinteles retur.

Din paris am dat o fuga pana la ocean ~200km la Trouville - Deauville, de acolo am trecut podul normandiei (superb) si am ajuns la

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ceea ce priveste civilizatia in trafic in vest, nu avem ce comenta :) Pun si eu cateva poze de pe traseul Budapesta - Viena - Passau - Regensburg - Hof - Halle - Hannover - Kassel - Wurzburg - Nurnberg - Regensburg - Passau - Viena - Budapesta.

Austria

austriaz.th.jpgaustria10.th.jpg

Germania:

germania1.th.jpggermania2.th.jpgimag003r.th.jpg

Zona unde se lucreaza; limita 80 km/h

imag005p.th.jpg

Radar pe autostrada

imag010z.th.jpg

Si 2 filmulete

Peco Austria:

Cum se bea bere in Hannover

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici nu vreau sa ma gandesc la ce costuri s-a ridicat toata excursia...

Voi pleca si eu in vara, in Franta - Paris - Pau - Bourbourg (adica toata Franta :icon_thumright: ), si eram extrem de curioasa cam cum se prezinta traseul... :)) Chiar util ! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Totalul aproximativ cazare , taxe de drum si benzina a fost de aprox. 1800 EUR.Dac mai pui la socoteala mancarea care te cam duce 40 EUR pe zi 2 persoane toata distractia se ridica la maxim 2500 EUR.

10 nopti de cazare au fost rezervate din tara restul pe drum.

Incearca sa mergi cat mai mult pe nationale dupa sum scriam si mai sus au drumuri superbe plus ca mai vezi si ceva de exemplu din Aix en Provance si pana in Tours sunt aprox 900 KM pe care ii poti parcurge cu maxim doua ore mai mult decat daca mergi pe autostrada daca te mai si opresti, limita de viteza fiind pe portiuni mari de drum de 110 fata de 130. plus ca autostrada te rupe de banii cam 10 EUR 100 KM.Poti face combinatie de autostrada cu nationale foarte usor numai ca trebuie sa cunosti destul de bine traseul si ce vrei sa vezi.

Drum bun si ai mare grija la radare si pe unde opresti.

Bafta

Modificat de eugenus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ideea topicului pun si eu poze pe unde am fost vara asta.

Arad - Munchen(un Kaefer care tinea ritmul cu restul pentru varsta lui :ceuameni: ) - Schaffhausen (Elvetia, unde este o superba cascada, a 2-a poza) - Sinsheim (muzeul tehnic pozele 3,4 si 5) - Munchen(foarte frumos oras, poza cu cladirea in stil vechi este a primariei, poza 6) - Berchtesgaden (casa de vacanta a lui Hitler, ultima poza) - Arad.

21 de zile (am fost la neamuri in vizita defapt :blah_: ) 4400 de km in total.

Absolut superb, am "spart" 1700 de euro tinand cont ca am avut cazare gratis. Cel mai mult am cheltuit pe mancare, benzina (in jur de 400 de euro cu tot cu taxele de autostrada) si bineinteles jantele care mi le-am achizitionat de acolo... Avus II la 165 euro toate 4.

LE: am uitat de costurile informative pentru intrari pe unde am fost :Driver: .

La cascada e 3 euro de 2 persoane sa te duca cu vaporasul pe insula aia din mijloc, pe lateral si inapoi.

La muzeul tehnic de la Sinsheim cu tot cu cinema 3D Imax a fost 38 de euro de persoana (scump dar a meritat).

La casa de vacanta al lui Hitler a fost 16 euro de persoana insa accesul se face doar cu busul, parcarea fiind la poalele muntelui. Ultima poza, cea in urmatorul post, n-am reusit sa o mai atasez aici, e drumul pe unde am ajuns sus cu busul... destul de verticala panta :blah: .

Modificat de Aerofan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze dar n-am mai reusit sa atasez poza in postul anterior :ceuameni:

Modificat de Aerofan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eh, va invidiez ca "va tin telescoapele" sa faceti 7000km in 15 zile, eu la 40 de anisori ma cam las de "sportul" asta, anul trecut am facut Sicilia-Malta, 4500km in 14 zile, desi santem fani Sicilia asta o fost ultima oara cand mai fac atatia km in concediu, la anu cu Ferry Livorno-Palermo iar la primavara daca iasa, un tur de Europa ... cu trenul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa-ti zic ca se pot face 3000 km in 30h? Barcelona-Ploiesti :P ?

10 000 in 2 saptamani?

condusul pe afara, in sine, este concediu ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ai facut tu ma 3000 Km in 30h?

Eu cu greu am reusit 2000 in 30h. Adica Koln - Bucuresti si nu am avut opriri decat de 10-15 min maxim cam din 400 in 400 de Km si am mers tare ca eram cu o masina de 150 CP (v max.- 220Km/h)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:ceuameni: mers ff constant si cam non stop. vb f serios. 80% autostrazi, si in RO am intrat noaptea..deci a fost mai liber.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hangyouridols

Aceeasi 3000km facuti in 2zile(Londra-Piatra Neamt),cu o noapte dormita la hotel,din care vreo 8-9ore pe distanta de aproximativ 450km Oradea-Piatra;ceea ce fac eu e destul de sinucigas,adica ajung extenuat acasa fiind singurul sofer(sotia nu conduce);eu mai pierd mai bine de 2ore ore cu feribotul+2ore cu fusul orar.Daca ce zice Bogdan e adevarat,sigur e kamikaze!

Modificat de mcornel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!