Jump to content

Vinzare auto proprietate


buzud
 Share

Postare recomandată

am tot citit toate posturile scrise cu privire la problemele aparutae la vinzarea masinii...dar...revin cu o situatie clara:

Ce trebuie sa fac in condittile in care cumparatorul este din Pitesti (eu Ploiesti :icon_cool: si vine sa imi cumpere masina:

1. scriu pe talon ca am instrainat masina, semnez si fac o copie a talonului

2. fac act de vinzare cumparare (3 exemplare tipizat)

In mod normal in conditiile date + CI orig si copie dupa contract pot sa merg la circa financiara....

dar in conditiile in care, omul vrea sa mai aminam treaba asta, cum pot eu sa ma pun la adapost ?

- scriu pe talon - instrainat la data de si semnez

- pastrez CI original

- fac un contract tipizat...dar asta e valabil doar 30 de zile....deci nu e o solutie

care ar fi metoda sigura in situatia data ? multumesc!

Modificat de buzud
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Contractul de vanzare cumparare nu isi pierde valabilitatea. Termenul de 30 de zile este prevazut de lege pt cumparator in care el trebuie sa indeplineasca toate formalitatile pt ca masina sa fie inmatriculata pe numele sau. Pt ca propietar devine in urma semnarii contractului de vanzare cumparare de catre cele doua parti. Daca nu o trece pe numele sau in termenul respectiv tot propietar este numai ca poate fi sanctionat contraventional cu o amenda in momentul in care este oprit in trafic sau merge la ghiseu.

In momentul in care mergi la circa financiara cu contractul de vanzare cumparare pt a pune aceea viza pe fisa de inmatriculare din care rezulta ca nu ai datorii de taxe sau impozite, cei de acolo trebuie sa scoata masina de pe rolul tau, urmand ca ea sa fie trecuta pe rolul noului propietar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca ii o solutie sigura pt tine.Faci contract de vanzare-cumparare si pe spatele talonului treci numele lui si te semnezi...cel mai sigur pt tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca omul nu poate acum sa faca inmatricularea.... este suficient sa pastrez Cartea de indentitate, sa scriu pe talon si sa fac contractul ?

asta ma intereseaza pe mine momentan....sa nu patesc vreo nebunie, gen amenzi, etc si sa mai si faca nazuri mai tirziu , cind ar trebui sa facem actele....

sau dpdv al meu...astea sint toate actele, acte cu care ma prezint cind vreau la circa financiara? ca dupa cum schimba astia legile.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vrut sa zic ca nu ii nici o solutie sigura pt el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa-i opresti cartea sau alt document. Pt ca nu va mai putea s-o treaca pe numele lui.

Tu trebuie sa ramaii cu un exemlar din contractul de vanzare cumparare si sa-i mentionezi pe certificatul de inmatriculare ca masina a fost instrainata ...

Conform legii te-ai achitat de obligatiile pe care le aveai, restul trebuie sa faca el.

Daca nu o trece pe numele lui si cicula asa, in cazul unor amenzi, etc tu poti face dovada foarte usor ca masina nu se mai afla in propietatea ta printr-o copie dupa contractul de vanzare-cumparare. E bine sa retii, notezi cat mai multe detalii ale omului, telefon mobil, fix, adresa, cu ce se ocupa, etc, asta daca e posibil. Pt ca ulterior sa-l poti contacta usor pt a vedea daca a trecut-o sau nu pe numele lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polo GTI 1.6 16 V

dupa ce inmatriculeaza cumparatorul masina, mai trebuie sa-ti dea certificatul de radiere cu care mergi la primarie pt a fi scos din evidenta, altfel platesti in continuare impozitul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc mult pentru informatii !

In conclusie eu trebuie sa fac urmatoarele:

1. Iau un exemplar de contract tip (3 pagini), il completez de mina cu cumparatorul iar eu retin o pagina. care din ele , ca stiu ca sint pe culori?

2. Scriu pe talon ca a fost instrainata masina catre x, CI, serie, cnp, adresa la data de....

si gata.... ii dau omului toate actele si astept sa isi inmatriculeze el masina in Pitesti si sa imi trimita certificatul de radiere

Dupa ce am si certificatul de radiere + copie contract de vinzare ma duc la financiar si scot masina de pe rolul meu.

Intrebare: ce se intimpla cu numerele ? Nu mai exista fisa de inmatriculare pe care sa scrie ca nu am datorii la stat ? etc ?

In cit timp, legal, noul proprietar e obligat sa faca inmatricularea la el acasa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
dupa ce inmatriculeaza cumparatorul masina, mai trebuie sa-ti dea certificatul de radiere cu care mergi la primarie pt a fi scos din evidenta, altfel platesti in continuare impozitul

Masina se radiaza din evidentele Directiei de Taxe si Impozite Locale in baza contractului de vanzare cumparare.

Intrebare: ce se intimpla cu numerele ? Nu mai exista fisa de inmatriculare pe care sa scrie ca nu am datorii la stat ? etc ?

In cit timp, legal, noul proprietar e obligat sa faca inmatricularea la el acasa ?

Poti pastra numerele, daca vei face aceasta mentiune in fisa de inmatriculare.

Exista fisa de inmatriculare, iar aceasta va fi vizata cand te prezinti la D.I.T.L. cu contractul de vanzare cumparare.

Cumparatorul este obligat prin lege sa inmatriculeze masina in 30 zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai, hai sa facem o recapitulare:

Datale problemei: masina inmatriculata pe numele meu.

Necunoscute: merg cu masina in targ, gasesc cumpar, fac contract de V-C. Noul proprietar imi da banii si un exemplar al contractului (eventual o copie a buletinului).

Ce facem mai departe: eu imi iau banii si plec cu maxi taxi, el plecand cu masina cu actele si cu numerele mele? sau tre sa merg sa o radiez de la politie?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce ai luat banii si un exemplar din contractul de vanzare cumparare, mergeti amandoi la circa financiara unde tu radiezi masina de pe rolul tau si automat ii pui pe fisa de inmatriculare viza ce atesta ca ai platite darile la zi (aceasta viza de la circa financiara ii trebuie lui pt a trece masina pe numele sau).

Dupa care tot ce trebuie facut mai departe intra in obligatiile cumparatorului.

Masina nu se mai radiaza pt a se reinmatricula de noul propietar (cum era inainte), se schimba doar detinatorul. Aceasta noua "tehnica" e preluata de la altii si se numeste ceva de genul "inmatriculare continua", ceea ce presupune ca masina ramane inmatriculata tot timpul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polo GTI 1.6 16 V

faza cu inmatricularea continua e valabila daca cumparatorul este din acelasi judet.in caz contrar, neaparat trebuie sa reinmatriculeze masina cumparatorul ( nu poate daca locuieste la Iasi si cumpara masina din Arad sa circule cu nr de arad, ceea ce e logic) .faza cu certificatul de radiere din pacate e reala, eu nu am depus certif. de radiere la primarie, desi m-am prezentat la vanzarea masinii cu contractul la primarie, si am platit pt inca un an impozitul , la fel a patit un prieten de-al meu, nu mai da de cumparator, astfel ca de vreo 5 ani plateste impozit desi nu mai are masina respectiva.

A si sa nu uit, nu are nevoie de viza, ci de un certificat fiscal din care rezulta ca nu ai datorii la stat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost astazi la politie - centru de copiat acte- inmatriculari si concluzionez:

Pasul 1:

- Cu datele din ambele buletine (Nume, prenume, adresa completa, serie buletin si CNP) se completeaza la un cetru de copiat acte contractul de vinzare - cumparare

- Se face fisa de inmatriculare pentru noul proprietar.

- Se completeaza o cerere pentru eliberarea certificatului fiscal al vinzatorului

acte in momentul asta: Carte identitate (Orig + copie), copii buletine, Fisa de inmatriculare, contract vinzare cumparare

pasul 2:

- se semneaza contractul de vinzare cumparare - vinzatorul pastrind copia verde

- se ia cascavalul :D

- se completeaza talonul cu datele cumparatorului: Nume, prenume, serie si nr CI, CNP si se semneaza de catre vinzator

- se dau cumparatorului: cartea de identitate a masinii in original, talonul completat, Cheile (+ asigurare RCA, rovinieta, etc...daca este cazul)

- vinzatorul retiine: copie dupa cert de inmatriculare (sa includa si fata unde se specifica instrainarea), fisa de inmatriculare, copia verde a contractului de Vinzare - cumparare, copie carte identitate masina, cerere pentru eliberarea certificatului fiscal, copie buletine

pasul 3:

- cu copia verde a contractului de vinzare cumparare (+ o copie a acesteia), cerere de elib. a cert fiscal, copie buletin vinzator si fisa de inmatriculare se merge la fisc.

se scoate de pe rol masina in baza contractului de vinzare-cumparare si se cere si o stampila pe fisa de inmatriculare, care se poate sa fie ceruta de fiscul celui care cumpara masina(difera de la judet la judet, deci e bine sa fie)

- vinzatorul a terminat

pasul4:

trimite cumparatorului certificatul fiscal in original si fisa de inmatriculare...si gata

de aici e treaba cumaparatorului cu inmatricularea in termen de 30 de zile....

PS. pe mine m-a costat primul pas 35 RON; am inteles ca la urgennta se poate emite cert fiscal cu 55 ron, altfel dureaza vreo 3-4 zile

Modificat de buzud
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
faza cu inmatricularea continua e valabila daca cumparatorul este din acelasi judet.in caz contrar, neaparat trebuie sa reinmatriculeze masina cumparatorul ( nu poate daca locuieste la Iasi si cumpara masina din Arad sa circule cu nr de arad, ceea ce e logic)

Domnule Polo GTI 1.6 16 V inainte de a scrie ceva, ar fi normal sa te documentezi putin.

Ceea ce ai scris mai sus nu mai este valabil. Procedura s-a schimbat. LINK

Cazurile
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polo GTI 1.6 16 V

ok, scuza-ma ca nu am stiut de modificarea legii...ceea ce am scris este din experienta proprie, luna ian 2008.in ceea ce priveste inmatricularea continua vrei sa spui ca pot circula cu masina (mai mult de 30 zile) cu nr de B cand eu am domiciliul in Ag.asta nu o prea cred , nu e logic, iar din linkul pe care l-ai dat nu rezulta ca poti circula cu masina chiar daca ai domiciliu in alt judet (este din 2006 aceasta lege, iar eu dupa cum am mai zis mi-am vandut 1 masina in 2008, luna 01, ).conform acestei gandiri atunci de ce nu circulam cu nr de fr, germania, etc ca doar suntem tot in ue...

bine ca s-a lamurit omul ce trebuie sa faca, nu cred ca are rost sa mai continuam

salutare

Modificat de Polo GTI 1.6 16 V
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
in ceea ce priveste inmatricularea continua vrei sa spui ca pot circula cu masina (mai mult de 30 zile) cu nr de B cand eu am domiciliul in Ag.asta nu o prea cred , nu e logic,

Nu stiu de unde ai ajuns la concluzia asta, nu am spus asa ceva!

Uite ce spune legea:

Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, republicată

Art.11.

...

(4)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am revenit cu detalii:

1. a venit cumparatorul, am semnat contractul de vinzare cumparare (pastrat copia verde); am scris pe talon numele cumparatorului, serie si nr buletin + cnp

2. am facut copii dupa talon si contract si i-am dat 2 copii contract + cartea masinii + talon, asigurare...etc

3. astazi am fost la financiar si:

- cu copia dupa contract, contractul de V-C am scos masina de pe rol {registratura} - se mai completeaza o cerere tip la fata locului

- copia dupa cartea de identitate, cerere eliberare cert fiscal, copie buletin si o taxa de 4 RON - elivberare certificat fiscal in 2-3 zile

4. la eliberarea certificatului fiscal (registratura) se pune stampila si pe foaia de inmatriculare (seful serviciului); urmind sa se trimita cele 2 catre cumparator. Fisa fiscala , cu stampila aferenta este valabila 30 de zile.

si gata, final de procedura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am si eu o intrebare: cel care cumpara masina mai trebuie sa mearga la rar pentru certificat de autenticitate? sau daca masina a mai fost inmatriculata in ro nu mai este nevoie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, trebuie sa mearga. Daca se schimba 10 proprietari, de 10 ori masina ajunge pe la RAR pentru autentificare. Acestia certifica faptul ca nu s-au facut modificari la motor, caroserie, serii, ca nu este furaciune. Din pacate trebuie mers tocmai in Voluntari. Avantajul este ca poti face programare telefonica si trebuie sa ajungi exact la ora programata. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in talon cine completeaza datele cumparatorului?? eu-ca vanzator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare .. la 20 de ani cat am era clar ca n-aveam bani sa-mi iau gti .. plata a facut-o taica-miu

si cum nu i-a dat prin cap ca daca plata se face pe numele lui atunci si masina va fi pe numele lui .. ne-am trezit in situatia in care masina e "a mea" si e pe numele lui

intrebarea mea este urmatoarea: cum se poate schimba proprietarul cu costuri minime ? din cate stiu nu se poate decat prin contract de vanzare-cumparare intre mine si el .. ok .. dar aici pierdem tva-ul (sa zicem ca-mi da 26 000 si-i dau 26 000 ... + cat se mai pierde la cele 2 tranzactii). care ar fi pretul minim pentru masina pentru a reduce pierderile ? sau .. cum as putea sa fac ?

Nu-mi convine sa ramana pe numele lui pentru ca vor exista vesnicele discutii legate de masina .. intelegeti voi .. :angry: (la fiecare chestie - de exemplu acum cand trebuie sa fac uz de casco - stau si ma cert cu el ca nu vrea sa faca uz si ca nush ce ..) + ca o eventuala amenda (n-am luat nici una pana acum) i-ar veni lui .. si iar discutii ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok am scris prostii in ultimul post .. mari prostii

tva-ul nu exista intre 2 persoane fizice

bun

pretul de vanzare-cumparare la o masina .. poate fi oricat de mic ? (1 euro ..?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebare intrebatoare: vanzare-cumparare persoane fizice. vanzatorul a pierdut talonul. ce face cumparatorul in cazul asta? asteapta ca vanzatorul sa faca un nou talon, sau il ia pe acesta sa dea declaratii pe la politie si pe la monitorul oficial si se face un nou talon pe numele cumparatorului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

In cazul asta vanzatorul declara pierderea la ghiseul de inmatriculari si i se elibereaza o dovada inlocuitoare valabila 30 zile.

Cu aceasta dovada, cumparatorul isi poate transcrie masina pe numele sau. Nu mai e necesara eliberarea unui certificat de inmatriculare pe numele vanzatorului.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!