Jump to content

Upgrade Leon


MOTANUL
 Share

Postare recomandată

Posesor de leon model vechi am incercat 2 upgrade-uri cu piese mai noi

1. Alt brat si stergator luneta

2. Alt stropitor (cu fanta).

1. Cu prima am rezolvat usor (desi 2 dealeri din Bucuresti m-au asigurat telefonic / sau direct la standul de piese ca nu se poate)

Se cumpara stergator luneta cu tot cu brat de octavia 2 berlina si se monteaza; (necesar cheie de 13 inelara)

Problema care m-a determinat sa adopt aceasta solutie (stergatorul vechi "tzopaia" sau scartia) - L-am schimbat cu unul nou in garantie si facea la fel.

Asa ca am preferat sa dau bani sa cumpar unul mai bun. Inca o bulina alba pt. cel nou (are 1 cm in plus)

2. Am incercat sa schimb stropitorul cu 2 jeturi cu modelul nou cu fanta. Desi cu un pic de bricolaj s-au potrivit ca prindere nu incap in inaltime (loveste capota in el pentru ca este prea inalt comparativ cu cel vechi). Am incercat stropitor de Octavia 2.

Stie cineva alta metoda?? :) :icon_thumright:

Daca nu tre sa ma apuc de studiat :rolleyes:

post-1853-1193663987_thumb.jpg

post-1853-1193664714_thumb.jpg

post-1853-1193664862_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Octavia 1 are aceeasi forma stropitorul? Pentru ca si ala are fanta, nu stropeste cu jet.

Oricum, interesant la ce te-ai gandit acolo, la ce pret se invarte un stropitor din asta? :)

edit: pentru stergatorul spate eu l-am folosit pe cel de Fabia, pe vremea aia asta el era ma moda :)

Modificat de toni
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 Ron. (nu mai am factura) da asa imi amintesc...

S-ar mai putea bricola in continuare - dar daca se potrivesc de la alt model fara bataie de cap as merge pe aceasta varianta intii.

post-1853-1193669222_thumb.jpg

post-1853-1193669230_thumb.jpg

post-1853-1193669240_thumb.jpg

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat a fost stergatorul de luneta de Octavia 2?

Ca ma bate si pe mine un gand :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreo 90 ron bratul si 30 lama/stergatorul. Bratul e mai scump - lamele sunt cam la fel. La mine isteria cu stropitorul a aparut cand am mers cu un A6 care avea tot stropitor " a la Dacie". E inacceptabil din punctul meu de vedere. Si la octavia 1 si la golf IV probabil sunt prinse de capota (la golf 4 am verificat deci e sigur).

Daca nu gasesc unul original potrivit - ar mai fi un back-up solution. Sa ii tai prindera cu totul si sa il prind cu silicon pe pozitie / ulterior va ramane nereglabil.

Dar inca sunt optimist :icon_thumright:

In worst case scenario - asa voi face. (plasticul in care se prinde va ramane nemodificat - sa ma pot intoarce la modelul vechi fara probleme).

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am incercat.. Nu stiu ce sa zic. Mai am un as in maneca - pentru piese originale (se stie el :icon_thumright: :rolleyes: );

Daca nu - la intilnirea de toamna (vor fi prezente ca de obicei cam toate modelele VAG).

Ultima solutie bricolat stropitoarele la greu si prinse cu silicon in pozitie fixa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate - chiar daca am reusit sa potrivesc fizic stropitoarele cu fanta - am dat de alta problema. Pompa de apa nu face fata - e calibrata pentru 2 orificii nu sa dea apa pe tot parbrizul. Si dadea apa prea anemic sa merite efortul de prindere pe pozitie (fixa pentru ca alta alternativa nu aveam).

Asa ca ma multumesc cu stergatorul care merge excelent comparativ cu cel vechi.

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar cum acoperi piulita aia si stropitoarea de la luneta ca se vede rau?Se otriveste si capacelul de la octavia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@Motanul: capacelul pentru stergatorul lunetei are 2 orificii.L-ai pus?Ai avut ceva probleme cu stropitorul pt luneta?A trebuit sa-l modifici?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ref. la stergator luneta. Cand am cumparat bratul nu aveau capacelul pe stoc (din acest motiv eram eu prea entuziasmat). Capacelul din dreptul surubuluii de strangere al bratului e singurul care nu se potriveste direct.

Am facut niste gauri in dreptul stropitorului dar chiar si asa cand vine bratul in dreptul orificiului evident ca nu functioneaza. Restul cursei 120 din 180 grade bate si stropitorul.

Ref. la stropitor parbriz.

Am montat de fabia 1 (e ceva mai scurt decat cel original asa ca am avut un pic de bricolat - am vrut sa se si regleze).

Problemele cu debitul erau din vina mea - iesise un furtun si scapa apa la imbinare.

PS: poate pun si poze dar pe vremea asta :salut:

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Se pare ca nu ai fost singurul tentat de stropitoarele "cu fanta": The official Fan Washer Upgrade Guide si The washer jet upgrade part2!

Ei au folosit stropitoare de la un Golf4, dar inca nu sunt foarte lamurit cu montajul, nu pare ceva foarte profi :D

Modificat de toni
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu caut asa schimbare. stiu ca a golf aveam si la Ibiza am...modelul asta nou. dar la S3 nu are. :ceuameni: pana la urma, care cum stie cu montajul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am abandonat cu stropitorul de Octavia; Cel de golf IV era si mai greu. La cel de fabia era cel mai putin de munca. Ca inaltime era ok (nu am lucrat deloc la stropitor) dar era prea scurt. Am pus un chipling acolo ca sa acopar spatiul ramas. Nici la mine nu e profi, dar daca imi bat un pic capul pot sa fac sa arate si bine nu doar functional.O sa fac o poza si cu stropitorul original sa vedeti diferentele. Merge usor cu cel de Fabia oricum. Si rezultatele sunt :icon_thumright:

Ce nu e clar in topicul ala - e ca atinge capota in stropitor (din acest motiv stropitorul nostru e asa turtit); Si eu puteam sa il las asa dar am preferat sa renunt. In pasul 2 am pilit stropitorul pana a incaput. Dar nu se mai regla...Fara indoiala e mai usor cu cel de Fabia;

In varianta cu Fabia nici nu demontati plasticul de la compartimentul stergatoarelor. Comparati pasii descrisi de mine si pasii de acolo.

Daca sunt neclaritati shoot

post-1853-1196596529_thumb.jpg

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma poate ajuta cineva ???? bratele stergatoarelor de pe Seat leon 1M se potrivesc si pe alte masini (si pe care din ele) sau invers ....

P.S. Din cauza unui individ instabil mintal (probabil) am ramas fara bratele stergatoarelor + stergatoare :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@edy1092: golf IV sigur. I-am dat lui Theo setul de stergatoare din fabrica, sa le puna pe G4, si sunt identice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pot sa dau un verdict dupa ~4000 km de drum pe autostrada cu mazga aruncata pe parbriz de catre masinile din fata; Nu regret nicio clipa ca am pus stropitoarele cu fanta.

Avantajul nu era un secret pt. mine - dar ma bucur sa am din nou parte de el. :wub:

Promit ca la vara o sa le aranjez sa arate bine si din punct de vedere estetic. :vaidecapulmeu:

Fara discutie cele de pe skoda 1 se potrivesc mai usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Hopa si eu cu megamultumiri lui Motanul pentru ideea cu stergator luneta de Octavia 2. Asa cum spunea, trebuie bricolat un pic capacelul de la stropitoare, iar dupa ceva "pileala" si scheme "ninja" cu cater-ul,am reusit sa-l fac sa fie functional.In ordinea numerelor de pe tricou avem urmatoarele plusuri dupa 1000 Km de mers in aceasta formula:

1- nu lasa dare;

2- nu face zgomot cand luneta este semiuda sau e mazga pe ea;

3- nu se mai scurge lichid daca actionez stropitoarea si stergatorul face 2-3 "ture";

4- arata mult mai bine decat celalalt;

5- suprafata stearsa e un pic mai mare decat la cel original;

Minusuri: 0 deocamdata.

post-10390-1201011279_thumb.jpg

Modificat de Roger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@MOTANUL, o idee buna ar fi sa faci un tutorial pe pasi insotit de poze si sa il propui la important topics:

- montare stropitoare fanta Fabia1

- montare stergator luneta Octavia1

- inlocuire steregatoare cu unele Aerotwin (model, de unde, etc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- montare stergator luneta Octavia1

Ai mare atentie ca eu am montat brat + stergator de Octavia 2

O sa pun mai multe detalii la stropitor. La capacelul de la stergator lucrurile sunt in mare parte intuitive.

Hopa si eu cu megamultumiri lui Motanul pentru ideea cu stergator luneta de Octavia 2. Asa cum spunea, trebuie bricolat un pic capacelul de la stropitoare, iar dupa ceva "pileala" si scheme "ninja" cu cater-ul,am reusit sa-l fac sa fie functional.Minusuri: 0 deocamdata.

Ti-ai depasit maestrul!! :rolleyes: :beerchug:

Serios acum - a iesit mult mai bine bricolajul tau. Esti un exemplu de urmat ce sa mai...

La minusuri as adauga eu unul - pe vreme f. rece si la viteze mari sustinute ingheata. (ala vechi ma zgaria pe creier si mai mult nu il foloseam - asa ca nu prea isi are rost comparatia). Ma gandeam sa-l mut un pic mai sus sa stea pe [cenzurat] de degivrare (acum sta la 1cm sub)

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Motanul :vaidecapulmeu:

Inca o poza cu capacelul de la stropitoare.

post-10390-1201126747_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am avut rabdare sa le si pilesc sa iasa estetic:

In schimb la stropitoarele pt. parbriz am sa gasesc alta solutie (mai estetica) - ocazie cu care voi face un tutorial; dar asta cand o fi mai cald... :icon_thumright:

post-1853-1201252960_thumb.jpg

post-1853-1201252975_thumb.jpg

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salutare !

Oare nu se poate pune o duza cu stropire ca la parbriz, care sa imprastie pe o arie mare adica, precum cea de la luneta ?!? Eventual de la o alta masina din familia VAG ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai intai ar trebui gasita masina care sa aiba in dotare asa ceva. Eu unul nu stiu.

Conditia 2: sa poata fi montata in axul stergatorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!