Jump to content

Usa fata drepata blocata


cristip
 Share

Postare recomandată

impinge si trage si ridica si apasa si...pana isi da drumul,dupa aia nu o mai inchide pana te asiguri ca se inchide/deschide la rece.se poate sa se fi uzat/lungit/sarit cablul de actionare a clapetei de deschidere a usii.eventual poti sa o dai si jos sa o cureti de e murdarie pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu merge. am incercat. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi sunt masini diferite, poate te ajuta ASTA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima chestie e cum o deschid? Dupa aia indentific eu problema ... Se pare ca de la broasca e problema, ca daca incui usa si incerc din interior sa o deschide, o descuie, deci nu e sarit cablu, dar atat, nu deschide si broasca .. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Ca sa poti deschide usa pe pozitie adica inchisa trebuie sa lasi geamul jos ( daca merge ) , sa dai scaunul la maxim in spate si apoi sa demontezi si sa dai jos tapiteria de pe usa - astfel ai acces la mecanism . E periculos pentru ca poti deteriora tapiteria dar alta sansa sa o deschizi n-ai . In final e mult de munca si dificil dar nu imposibil .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda, la asta ma gandeam si eu ... o sa incerc asta daca altceva nu exista... dar oricum nu ai access la broasca nici daca dai tapiteria jos.... sau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Daca dai jos tapiteria ai acces la mecanisme . Ca sa ai acces si la broasca trebuie sa dai jos si fata de usa ( aceea de tabla care are pe spate mecanismul de ridicare / coborare geam ) . :(

Oricum alta sansa sa deschizi usa n-ai , ca doar n-o sa te apuci sa tai cu flexul pe afara usa in dreptul broastei . :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mda, am dat tot jos, nu se poate. O sa o duc la un mecanic, nu ai access mai la nimic nici cu fata interioara de la usa data jos, chiar nu am haber cum se poate deschide ... astia de la vw nu s-au gandit la un asemenea use case?!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tapiteria e cam greu de dat jos fara sa dechizi usa, pt ca are cel putin un surub in dreptul balamalei si daca nu ai usa deschisa nu poti umbla la el(vezi usa din stanga). La unele modele mai vechi mai sunt parca vreo 2 suruburi si pe partea cu broasca, la care de asemenea poti ajunge doar cu usa deschisa. Iti recomand sa lasi geamul jos si sa incerci sa bagi pe langa geam ori capatul de la o ruleta decupata in forma de carlig ori o rigla ceva si sa misti de broasca, sau poate reusesti sa apuci de cabul si tragi de el ca sa deschizi usa. Daca nu reusesti, apeleaza la un "baietzash cu casetofoanele", care sigur ar trebuie sa stie cum sta treaba. :lol:

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am demontat-o complet. Inclusiv partea metalica din interior. Am scos geamul cu tot cu macara din usa, dar nu prea ai ce sa ii face la broasca ca e capsata :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

cristip poate te ajuta asta sau asta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asa o patzit un prieten. Am tras de ea degeaba. Pana la urma sa dus la un mecanic, ala ia dat usa din spate din balamale jos si apoi ia deschis-o... cum exact nu stiu si nici el nu stie ca nu a stat langa el, dar ce stiu sigur e ca a dat usa din spate jos din balamale ca sa aiba acces la broasca.

Modificat de Mishu77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristip poate te ajuta asta sau asta .

Da, merci, le-am citit pe astea deja, ideea e ca la mine usa e inchisa si deci nu am access la suruburile de pe cantul usii. O sa vad daca se da usor usa din spate jos din balamale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu update. Am dat usa din spate jos complet din balamale. Tot nu ai access la cel de al doilea surub ce tine broasca de usa. Am incercat sa fortez broasca fara nici un success din pacate. O alta solutie care o mai vad e sa dau aripa din fata jos si sa desfac usa din fata din balamale (am observat ca s-ar putea daca dai aripa jos) si si cu usa din spate data jos poate fac un gheseft.

Stie careva cum se da aripa din fata jos? Ma gandesc ca trebuie si spoilerul dat jos ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dai bara jos, carenajul si apoi aripa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce carenaj ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Nu vreau sa par aiurea dar incerc sa iti dau parerea mea. Am mai desfacut broaste si cam ii stiu mecanismul.

Ridicatorul de pastic care iti arunca in sus si in jos butonul care iti arata daca usa este inchisa sau nu, este legat printr-un surub si doua stuturi de plastic de o piesa metalica (parghie) care face sa actioneze tragatorul atat din interior cat si cel din exterior.

In poza este cel de sus. . Dara reusesti cu o sarma otelita sa tragi in jos de partea metalica cred ca o sa ti se deschida usa. Tragi cum vezi in poza de partea din stanga a surubului. Am incercuit mai subtire cu rosu de unde trebuie sa tragi. E mai nasol ca este pozitionat intre tabla si incuietoare inspre interiorul masinii.

DoorLocks.bmp

Modificat de cosmin22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei, ideea este ca imi functioneaza tiha aia, deci incuie/descuie usa, dar ea in continuare ramane blocata. O sa incerc sa vad daca nu cumva se misca numai plasticul fara partea metalica. Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Carenajul este aparatoarea de noroi de la roata pe fata. Vine sub aripa prin in suruburi de semiaripa si de bara de fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in ultima instanta o sa incerc si asta cu aripa. Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce nu incerci sa dai un tel si sa vii cu masina pana la mine? eu sunt patit cu chestia asta...fii baiat destept ca nu te costa decat un drum....nu rupe si nu demonta balamale hai pana la mine...

Dan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am sunat, am fost, s-a rezolvat in cateva minute. De treaba omu'. Apelati cu incredere, m-a salvat de la distrugerea usii si cumparat alta broasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun da tare curiosi suntem mai toti cum a facut....as fi venit si eu pana la voi sa vad procedeul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Din pacate e secret :) Omu din asta isi castiga banii :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!