Jump to content

Schimbare Ecu


bituminel
 Share

Postare recomandată

Salut,

Se poate schimba ECU la un motor tip AHU TDI 1.9 90CP din 1998 cu unul de tip ALH model dupa 2000 ?

Mentionez ca schimbarea este pentru efectuarea unui cip tuning.

Daca este posibil cam la ce pret ar fi un ECU model dupa 2000 si de unde ar putea fi procurat ?

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firmele de tuning folosesc cipuri diferite pentru cele doua motoare, si chair si alea cu "cositorire" :P

Ma face sa cred ca NU e raspunsul scurt la intrebare....mai mult... nu ma pricep...pot sa iti spun ca un ECU am vazut second hand cu vreo 2.5-4 milioane pe ebay in UK.

Daca te pot ajuta, pm si cu placere o fac.

Modificat de I_am_Stealth
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate schimba ECU la un motor tip AHU TDI 1.9 90CP din 1998 cu unul de tip ALH model dupa 2000 ?

salut,nu cred sa mearga(ECU) sunt totusi niste diferente intre cele doua motoare.da cred ca merge powerbox la tine.

Modificat de R Z F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa nu uitam ca ahu are senzorul de presiune in ecu pe cand la alh este pe admisie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc de raspunsuri , ma apuc sa ma documentez de powerbox :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Se poate schimba 028 906 021 hd cu 028 906 021 c?Exista vreo diferenta inre ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Nu ma injurati ca "trezesc" un topic vechi dar nu vad utilitatea de a crea altul pe aceeasi tema.

Asa.. intrebarea mea e urmatoarea:

Motoare de genul ALH, ASV etc s-au montat pe toata gama VAG, ECU sunt teoretic identice dar au coduri diferite in functie de producator (VW, Audi, Seat, Skoda). Se pot inlocuii intre ele fara modificari fizice, ma refer la aceeasi generatie, pot pune un ECU de A3 pe Golf sau invers?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!