Jump to content

Probleme generala RCD, receptie semnal etc


Cristi79
 Share

Postare recomandată

Am un Cas Sony si cand scot cheia din contact se reseteaza posturile de radio memorate. Cred ca lipseste un fir din sapte. Unde pot gasi o schema de conectare a radioului pt Fabia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 160
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bebeko

    25

  • jagoman

    18

  • 120 L

    15

  • BLiTZ

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=320&st=0

La posturile 28 sau 29 era (?) prezentata schema de conectare, insa link-ul respectiv nu mai functioneaza :D

Poate va mai posteaza inca o data acea schema BogMW (daca o mai are). Eventual cere-o prin PM...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Din pacate nu mai gasesc nici eu schema. Am incercat si pe forumul vechi (www.vwforum.as.ro), dar fara succes :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Si eu am aceeasi problema! Am luat ieri un CDplayer Sony... si face aceeasi chestie. Inainte aveam montat un Panasonic... care nu facea aceste probleme.

Cristi, ai reusit sa faci ceva?

Din poza pusa de Bog, nu inteleg mare lucru... sunt pe dinafara cu germana. O sa incerc sa traduc... :D

Me out!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Solutia: trebuie inversate cele 2 alimentari. Una e +permanent (care tine memoria) si celalalt e + prin contact

Dupa cum scrie in poza trebuie inversati PIn 4 cu PIN 7. Insa incearca sa vez ica pe cablul dintre Casetofon si Mufa care intra in cea a masinii . ai un fel de papuci pe cele 2 fire de plus(unul e rosu si unul Galben) Deci inverseaza-le din papucii aia ca dupa aia arata urat cu fire taiate si iar legate. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare , eu nu am aceeasi problema k a voastra , dar.....nu pot asculta la CD decat cu cheia in contact. Ce ar trebui sa fac ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica vrei sa spui ca daca scoti cheia din contact raqdio iti merge si daca vrei sa il treci pe CD nu merge??? :D Sau cum. Zi mai clar!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu daca scot cheia din contact se opreste si radio si CD

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se opreste... dar iti si reseteaza CDplayeru?

Sau tine minte posturile memorate... data, ora... ce ascultai ultima data cand s-a oprit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)

Exista vreo posibilitate sa acopar/ascund spatiul de deasupra radioului? Radioul original a fost inlocuit (inainte sa cumpar eu masina) si a ramas un spatiu inestetic intre actualul radio si butoanele false de deasupra lui. :D

(am postat aici pentru ca nu am gasit un thread care sa trateze astfel de probleme - rog un moderator sa mute mesajul daca crede de cuviinta)

:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista niste grile care acopera spatiul respectiv. mai bine intreaba-l pe kroko

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista un ornament de plastic la orice dealer Skoda.

Daca tin eu bine minte, costa aprox 15 RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

....

Solutia: trebuie inversate cele 2 alimentari. Una e +permanent (care tine memoria) si celalalt e + prin contact

...

Din cate imi amintesc eu, pe langa inversarea celor 2 fire mai trebuie "suspendate" si ceva fire din mufa masinii pentru a evita anomalii ale sistemului de diagnoza.

conform linkului postat de mine mai sus:

Pin 1- semanlul de viteza - pentru radiouri care au functia de modificare a volumului in functie de viteza masinii - daca functia nu exista in radio, se recomanda suspendarea si izolarea firului.

Pin 3 - pentru diagnoza - are functie doar in cazul folosirii unui radio oe Skoda - in alte cazuri se recomanda suspendarea lui.

Pin 5 - semnal pentru antifurt - ????? - presupun ca are functie tot doar in cazul unui radio oe - suspendare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Din cate imi amintesc eu, pe langa inversarea celor 2 fire mai trebuie "suspendate" si ceva fire din mufa masinii pentru a evita anomalii ale sistemului de diagnoza.

Salut .N-am facut nimic , din pacate !

Mi-am dat seam ca problema e alta.Posibil legata de alarma K9.

Daca memorez posturile de radio si opresc casul , scot cheia si apoi o bag din nou in contact>>>NICI o problema posturile au ramas memorate. Daca inchid usile din telecomanda pa pa posturi memorate.

Pe langa asta , cand pun contactul se inchid usile automat , iar daca vreau sa deschid geamurile trebuie sa deschid usile din telecomanda>>>>>numai asa imi functioneaza butoanele de pe usa soferului.

Trebuie sa merg la 44k sa-i fac revizia . Am niste cunostinte la PoRO? Tu ce imi recomanzi?Pana acum am facut la Bacau si nu stiu cum sta treaba in Bucuresti.

Astept lamuriri si iti multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog ajutati-ma si pe mine : am primit bonus la cumpararea masinii un mp3player si a fost montat de catre dealer. Dar, uneori se cam pierde semnalul radio chiar si in oras. :D Din ceea ce am citit pe forum , ar fi nevoie de un adaptor semnal antena auto. Dar de care adaptor adica ce serie , tip , etc sau e bun unul universal ? :D Asa se numeste : adaptor semnal antena auto ?

P.S. In zona Cluj / Bistrita ma poate ajuta cineva unde as putea gasi unul ? :D

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoate casetofonul de-acolo cu grija, si verifica cum e prinsa antena de mp3player. (daca e prinsa in vreun fel). E posibil sa iti fi pus ei adaptorul, si sa nu il fi pus cum trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cei care au montat mp3playerul mi-au spus clar ca nu au montat asa ceva. Ei niciodata nu pun adaptor antena daca nu este playerul original .Asa ca nu mai are rost sa ma uit. Ramin la intrebare : ce fel de adaptor am nevoie ? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult , maine am sa merg pe la magazine sa caut. Inca o intrebare ( ca si la prosti ) : firul albastru se introduce direct in mufa masinii unde intra antena de putere , si atunci inseamna ca aceasta ramine nelegata ? :) ( scuze pentru intrebarile suplimentare dar nu ma prea stiu la chestiile electronice, de altfel sunt medic asa ca... :) ).

Pun mai jos si schema de legaturi asa cum reiese din manualul de la mp3playerul meu.

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am avut adaptorul respectiv dar l am pierdut...cum fac sa l gasesc? desfac tot bordul...unde s-a dus?

a 2a problema e acel grila aceea de plastic...sun acum la AVIA si la PoRo sa vad cat e si va anunt si pe voi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot nu m-am putut lamuri exact cum sa leg firul albastru de la adaptorul de antena auto. Am reusit sa scot mp3playerul si am vazut ca mufa de la masina intra direct in pinii de la mp3. Acum , unde ar trebui sa leg eu firul de la adaptor direct in mufa masinii ? Deci sa scot firul albastru existent in mufa , care vine din masina, si sa leg acolo firul de la adaptor ??? :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!